Autor Wątek: Jak łowić skutecznie małe ryby?  (Przeczytany 4723 razy)

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Jak łowić skutecznie małe ryby?
« dnia: 20.08.2018, 01:01 »
Zapewne wielu z was pomyśli – co za przewrotny tytuł artykułu ?
Nam tu chodzi o to by łowić duuuuże ryby ! Co to za sztuka zlowić małą rybkę ?
Zapewniam was – to jest sztuka !
Znam wielu kolegów wędkarzy i widzę że biegle  miotają feederami, karpiówkami , spinningiem władają po mistrzowsku  , wyjmują z wody  ogromne rybska – ale gdy jest potrzeba złowić małą rybkę nagle okazuje się że biorą się za to jak żaba do jeża !

Ktoś powie – a  po co nam umieć łowić male rybeńki ? Ano jest czasem po co. Wymienię tylko kilka powodów które znam :

1. Złowienie żywca . Zwłaszcza że regulamin mówi jasno że ma pochodzić z tej samej wody gdzie łowimy drapieżnika . Teraz w pełni sezonu to jeszcze pół biedy ale przyjdzie chłodny październik czy listopad i wtedy już nie jest łatwo
2. Wyłowienie nadmiaru ryb z oczka wodnego
3. Udział w zawodach spławikowych na wodzie pełnej drobnicy by wygrać punktowo

     Wybór łowiska

    Łowisko  powinno być raczej płytkie , najlepiej gdy ma 40- 80cm głebokości i dostępne uklejówką długosci 3 lub 4 metry . Idealnym łowiskiem jest granica trzcin pod warunkiem że woda jest na tyle głęboka że nie widać dna . Nie ma sensu łowienie w miejscach gdzie drobnica nie przebywa , raczej się jej nie ściągnie zanętą

 


   

Wystarczy popatrzeć uważnie na powierzchnię wody by stwierdzić czy widać spławy, zawirowania wody, oczkowanie . Ruchy łodyg trzcin też są dobrą wskazówką

 Nęcenie

Najprostszym sposobem nęcenia jest wejście do wody i zmącenie jej nogami, oczywiście jeśli warunki na to pozwalają . Jeśli nie – można stosować zanęty spożywcze z dodatkiem mleka w proszku i gliny rozpraszającej ale bardzo oszczędnie i często – ja wrzucam kulkę wielkości orzecha włoskiego co 10 - 15 minut .  Można też zmącić wodę rzucając mułek z dna łowiska lub piasek .Jeśli łowimy na pinki wtedy fajnie działa strzelanie kilkoma larwami co dwa rzuty wędką
W chłodnych porach roku nęcę  samą glinka i ziemią bez dodatku zanęty i strzelam pinkami ale rzadziej
Nie używam ochotki bo jest zbyt delikatna i kłopotliwa w zakładaniu na haczyk – wyjątkiem jest listopad i grudzień gdy już ciężko wydłubać żywca ale nawet wtedy wolę używać sztucznej ochotki niż żywej
Podstawowa przynęta to pinka , wygodna bo często na jedną larwę można złowić kilka ryb.Warto kombinować z kolorami bo często okazuje się że rybki biorą np tylko na ciemnoczerwone ignorując zupełnie inne kolory
Ziarko kukurydzy jest zbyt dużą przynętą ale często w sezonie letnim używam ciasta własnej produkcji . Kulka ciasta wielkości małej mandarynki wystarcza na cały dzień łowienia. Najprostsze ciasto robię z miękiszu bułki lub pączka ugniatając je z wodą do jednolitej konsystencji . Lubię do ciasta dodawać gęste dipy – np Goo, Lava co znacznie podnosi atrakcyjność przynęty ( kolor i zapach )
Używam haczyków wielkości 18-20 więc kulka ciasta musi mieć 2- 3mm średnicy

 

Zestaw



Żyłka główna 0,12  , przypon 0,08 – 0,10
Spławik 0,2 g , gdy wieje wiatr – 0,3g

Obciążenie – jedna śrucina nad przyponem długości 15 cm
Haczyk 18-20 zadziorowy ( jeśli łowię na pinki ) lub bez jeśli łowię na ciasto. Stosowanie mniejszych haczyków moim zdaniem jest bez sensu gdyż wtedy rybki będą połykać głęboko
Wędzisko – uklejówka , ja używam (już nieprodukowanej) Colmic Malibu
Ważne by miała pracę szczytową i była bardzo lekka  tak by ręka trzymająca wędkę się nie zmęczyła przez 2 godziny – nie odkładamy wędki na podpórkę



Koniecznym dodatkiem jest dobry wypychacz  i umiejętność bezproblemowego poslugiwania się nim
Zestaw powinien być takiej długosci żeby przy naprężonej żyłce haczyk był 10cm nad końcem wędki
Jeśli łowimy żywce pamiętajmy też o wygodnym sadzyku do ich przechowywania

Technika połowu
Jeśli łowimy pod pasem trzcin trzeba tak usiąść żeby machając wędką pod trzciny przynęta spadała tuż za ostatnimi łodygami – gdy nie ma wiatru lepiej rzucać spod siebie gdyż trzcina zawsze jest lekko pochylona w stronę otwartej wody i rzucając normalnie możemy zaczepiać o  liście czy łodygi – co niestety najczęsciej skutkuje zerwaniem przyponu
Najprościej pierwsze rzuty wykonać bez przyponu celem dokładnego ustalenia odległości – regulujemy to przestawiając w tył czy przód siedzisko
Ryby zacinamy krótkim ruchem nadgarstka  podnosząc wędkę do góry . Bywają niespodziewane przyłowy w postaci większych ryb a hol półkilowego japońca to na tym sprzęcie już niezła zabawa !

Aby łowić selektywnie  tzn nastawiając się na konkretny gatunek występujący w łowisku  wystarczy odpowiednio wygruntować zestaw – wiadomo że wzdręgi czy słonecznice , uklejki będą brać w toni lub pod powierzchnią – a karasie czy płotki w strefie przydennej lub nawet z dna gdy zdobyczą mają być kiełbie czy jazgarze







Mam nadzieję że mój artykuł sprawi że będziecie skuteczniej łowić też małe ryby :)





 
Pozdrawiam - Gienek

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Jak łowić skutecznie małe ryby?
« Odpowiedź #1 dnia: 20.08.2018, 07:35 »
:thumbup: Dzięki, właśnie mi przypomniałeś, że drobnica układa się niejako warstwami, nawet na płytkiej wodzie :D Bardzo fajny i konkretny poradnik :bravo:

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Jak łowić skutecznie małe ryby?
« Odpowiedź #2 dnia: 20.08.2018, 08:14 »
To ja od siebie dodam tylko, że do takiego łowienia super się sprawdzają najdrobniejsze zanęty płociowe i oczywiście uklejowe oraz nęcenie na początku kilkoma niewielkimi kulkami i potem co 5-10 min dorzucam kolejną kuleczkę. Ale naprawdę kuleczkę, tak wielkości orzecha włoskiego.
Kolor pinki też potrafi działać bardzo selektywnie, są zbiorniki i dni, że w jednym miejscu na czerwoną będzie brała prawie tylko płotka, by po zmianie na żółtą lub białą łowić same ukleje.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 899
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak łowić skutecznie małe ryby?
« Odpowiedź #3 dnia: 20.08.2018, 08:50 »
W tym roku takie rybki łowię na odkrytym w tym roku leśnym dzikim łowisku.
U mnie najlepsza pinka. Rybki nie są aktywne na całym akwenie, miałem miejsca gdzie brań nie było.
Ale jak już wyczaiłem gdzie się grupują to łowienie było łatwe.
Brania co 10 sekund, na razie dostałem się do słonecznic, czebaczków i karasi.
Ale kolega jak zajrzał na ten zbiornik zobaczył na brzegu padniętego leszcza i małego suma.
Na razie koncentruje się na dużych :fish: ale we wrześniu i październiku będę tam znowu zaglądał w chwilach wolnych po pracy. :)
;)

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić skutecznie małe ryby?
« Odpowiedź #4 dnia: 20.08.2018, 09:26 »
Świetnie napisane. Aż się chce na PZW pojechać. Tam jest raj, bo drobnicy pełno, a duże ryby nie zrywają pajęczych zestawów.


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Jak łowić skutecznie małe ryby?
« Odpowiedź #5 dnia: 20.08.2018, 10:46 »
Super :thumbup:
Łowienie małych rybek często jest ważne na zawodach.
W zeszłym roku na zawodach przy kompletnym bezrybiu kilkanaście słonecznic (jedna waży ok. 2g) uratowało mi miejsce na podium. :)
Marian

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić skutecznie małe ryby?
« Odpowiedź #6 dnia: 20.08.2018, 12:16 »
Nawiązałem 7 przyponów na hakach 20 i żyłce 0.08 (ręcznie!!). Znalazłem też gotowce 18 na żyłce 0.12.

Jadę dziś nad wodę w poszukiwaniu płoci.

Zainspirowałeś mnie Druidzie. Dzięki!!!

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak łowić skutecznie małe ryby?
« Odpowiedź #7 dnia: 20.08.2018, 18:11 »
Miło poczytać coś o spławiku :-) :thumbup:
Ja też mam w przygotowaniu jeden tekst spławikowy ;) Może niebawem wrzucę na forum.
Pozdrawiam
Mateusz