Autor Wątek: Płoć nie tylko na spławik  (Przeczytany 146580 razy)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 532
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #60 dnia: 22.11.2018, 18:57 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 532
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #61 dnia: 25.11.2018, 21:23 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 532
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #62 dnia: 21.12.2018, 19:32 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 532
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #63 dnia: 22.01.2019, 23:18 »

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #64 dnia: 14.02.2019, 20:45 »
Zbliża się według mnie,najlepszy okres na dużą płoć,więc opiszę swoje doświadczenia,tym bardziej ,że bardzo lubię nastawiać się właśnie na okazałe płocie.

Na moich jeziorach ,największa szansa na płoć 30cm+,to okres około tygodnia po zejściu lodu.
Wówczas nie wybieram "książkowych" płycizn,tylko łowię na spadach 6-8m a właściwie na końcu spadu. Nie używam wcale ubogiej zanęty,wręcz przeciwnie,daję sporo białego robaka lub pinki,trochę kukurydzy i koniecznie konopie. Natomiast zanęta musi byc ciemna ,wręcz czarna. Nie robię mieszanki w stylu 3/4 gliny i odrobina zanęty. Raczej dodaję ziemi torfowej w stosunku 1 do 3 do zanęty,ale by ją przyciemnić. Czasem dodaję żółte pieczywo fluo,reagują na nie klenie i jazie,ale to przyłów.
Łowię na kukurydzę,pęczek białych,kawałek rosówki,lub dumbelsa ananasowego. Zanęta Lorpio Magnetic Roach (ogólnie polecam tą serię). Albo żadnego zapachu,albo kolendra ,ale to max 2 łyżki stołowe na 1.5 litra mieszanki.
Już nie raz przekonałem się,że duża płoć ,lubi treściwą zanętę.
Łowię albo przyponem 30cm,albo metrowym,gdyż nie raz są brania z opadu.
Przypon 12-14,haczyk tak samo,czasem nawet 10. Nie ma tu finezji jak widzicie.
Nie nawamiam,ale u mnie takie podejście sprawdza sie. Czasem trzeba poczekać i godzinę na branie,ale uwierzcie,że warto.
Duża płoć trafia się do około początku maja,potem gdzieś przepada,aż do października.
Za to w kwietniu,w cieplejsze dni,nie rzadko do zanęty podchodzi lin,myślę ,że konopie go wabią.
W tym sezonie ,chce do zanęty dodac mielonego screttinga. Jestem ciekaw ,czy to zadziała.

Powyższy wpis odnosi się tylko do jezior.
Rzeka to już trochę inna bajka,ale tam nie mam recepty powtarzalnej na płoć +25cm.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #65 dnia: 14.02.2019, 23:17 »
Michał, dzięki za opis Twojej taktyki!
Moja jest bardzo podobna. Mam nawet ustawione przypomnienie w kalendarzu (25 lutego), żebym nie zaspał i nie przegapił najlepszego momentu na polowanie na płocie zaraz po zejściu lodu. Różnie to z tym bywa, bo czasem w marcu jeszcze łowi się spod lodu.
Miałem taki jeden zbiornik, gdzie polowałem na te ładne płocie, kiedy tylko w jednym miejscu zaczął puszczać lód. Niestety ze zbiornika tego spuszczono wodę :-( Był też drugi, z którego także ją spuszczono podczas remontu tamy. Muszę więc szukać nowych wód na te duże płocie. Nie wszędzie daje się upolować te >30 cm.
Również nie bawiłem się w ochotki i pinki. Na hak szła kukurydza. Wędkujący obok mnie zaliczali często małe płotki na lekkie zestawy i robaczki. Ja czekałem na branie znacznie dłużej, ale kiedy już nadeszło... :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #66 dnia: 14.02.2019, 23:55 »
Dzieki Panowie!
Właśnie mi uświadomiliście jakie mam dobre miejsce na duże płocie. Taktyka jest bardzo różna od tego, co ja bym zrobił, ale łowię ile? 4 lata? Spróbuje dobrać się do tych piękności na zbiorniku gdzie wiem, że są, ale ludzi którzy je łowili mogę policzyć do pięciu.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #67 dnia: 15.02.2019, 00:06 »
Panowie nie ma za co. Długo łowiłem na slider i nieźle poznałem swoje łowiska. Wpierw stosowałem sie do metod Górka,czyli kocioł gliny z ziemią,ale przynosiło to tylko drobną i czasem średnią płoć choć w dużych ilościach. Sportowe łowienie,bez okazów.
Dopiero wygrubienie zanęty ,zaowocowało. Polecam konopie i groch w zanęcie,ale niekoniecznie groch na haczyku.
Spady są atrakcyjne cały rok,ale i trudne w nęceniu,za to można złowic ładne płocie,leszcza, wiosną i jesienią lina ,tak samo ładnego okonia.

Aha,jeszcze jedno,stosuję tylko czarne haczyki. Miałem sytuację,gdy zerwałem przypon i skończyly mi się sprawdzone haczyki,założyłem coś jaśniejszego. Brały tylko małe płotki.

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #68 dnia: 15.02.2019, 08:12 »
Jakie są ważne drobnostki, niuanse, czarny haczyk....... :facepalm:
Marcin N. ja miejscówkę nęcę kukurydzą w dużych ilościach z braku czasu na zabawę w parzenie innych różności. Co ciekawe kukurydzą tylko moczę 24 h. Też zauważyłem, że mam brania wielkich płoci do początku kwietnia. Potem nie wiadomo dlaczego płoć odchodzi.

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #69 dnia: 15.02.2019, 08:33 »
Jakie są ważne drobnostki, niuanse, czarny haczyk....... :facepalm:
Marcin N. ja miejscówkę nęcę kukurydzą w dużych ilościach z braku czasu na zabawę w parzenie innych różności. Co ciekawe kukurydzą tylko moczę 24 h. Też zauważyłem, że mam brania wielkich płoci do początku kwietnia. Potem nie wiadomo dlaczego płoć odchodzi.

Michał N. nie Marcin ...

To niuanse stanowią o naszych efektach.
Takie jest wędkarstwo. Twoje nęcenie jak najbardziej poskutkuje,ale nie z marszu,tylko po 2-3 dniach. Też kiedyś stawiałem na ziarno,ale tu potrzeba systematyki. Niemniej ,uważam że wpierw warto wytypować miejsce potencjalnego żerowania ,a spady mnie jeszcze nie zawiodły.
A czarny haczyk,niestety to nie fanaberia.

Offline Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #70 dnia: 15.02.2019, 09:13 »
Michał N. , która z przynęt okazała się u Ciebie najskuteczniejsza? Bo tą rosówką i dumbelsem to mnie trochę zaskoczyłeś.

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #71 dnia: 15.02.2019, 10:15 »
Jakie są ważne drobnostki, niuanse, czarny haczyk....... :facepalm:
Marcin N. ja miejscówkę nęcę kukurydzą w dużych ilościach z braku czasu na zabawę w parzenie innych różności. Co ciekawe kukurydzą tylko moczę 24 h. Też zauważyłem, że mam brania wielkich płoci do początku kwietnia. Potem nie wiadomo dlaczego płoć odchodzi.

Michał N. nie Marcin ...


A czarny haczyk,niestety to nie fanaberia.

Przepraszam......ostatnio założyłem innego buta na lewą nogę a innego na prawą i tak wyszedłem..... :facepalm: :'(........czasem myślę, że dla mnie nie ma już ratunku....

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 336
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #72 dnia: 15.02.2019, 10:18 »
Jakie są ważne drobnostki, niuanse, czarny haczyk....... :facepalm:
Marcin N. ja miejscówkę nęcę kukurydzą w dużych ilościach z braku czasu na zabawę w parzenie innych różności. Co ciekawe kukurydzą tylko moczę 24 h. Też zauważyłem, że mam brania wielkich płoci do początku kwietnia. Potem nie wiadomo dlaczego płoć odchodzi.

Michał N. nie Marcin ...


A czarny haczyk,niestety to nie fanaberia.

Przepraszam......ostatnio założyłem innego buta na lewą nogę a innego na prawą i tak wyszedłem..... :facepalm: :'(........czasem myślę, że dla mnie nie ma już ratunku....
Jak Jacyków. Zgłoś się do TVN, lubią promować takie rzeczy ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #73 dnia: 15.02.2019, 10:22 »
Tak tylko ja z zakręcenia a nie dla mody. :'(

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #74 dnia: 15.02.2019, 12:11 »
Michał N. , która z przynęt okazała się u Ciebie najskuteczniejsza? Bo tą rosówką i dumbelsem to mnie trochę zaskoczyłeś.

Zdecydowanie rosówka. To moja przynęta nr 1 ogólnie.Zawsze staram się mieć ze sobą 2 opakowania,jedno bez atraktora,a drugie z rosówkami skropionymi olejem rybnym. Nie raz uratowało mi to sesję od braku brań,poza tym takie rybne rosówki lubi np sandacz.
Dumbells też daje płocie,ale rzadziej.

Jeśli mam obstawiać przynęty na dużą płoć :
1.Rosówka
2.Kukurydza
3. Pęczek białych
4.Dumbells ananas.

Wypada wspomnieć też o łubinie,ale tylko jeśli nim necimy kilka dni.