Autor Wątek: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi  (Przeczytany 8397 razy)

ProBono

  • Gość
Witajcie serdecznie,
jako, że ostatnio forum Spławik i grunt bardziej grunt jak spławik to proszę Was o pomoc. Towarzysze sprawa wygląda tak, że jakieś rok temu miałem w rękach bata Robinsona 7m i łowiłem nim jakieś 4 wypady. Wiele osób może stwierdzić, że bat to szkoła dla początkujących, że to dziecinada i prosta sprawa ale coś w tym jest... Z batem którego miałem musiałem się rozstać gdyż otrzymałem do testów z zaprzyjaźnionego sklepu i tyle. Od tamtego pamiętnego czasu i pięknej wzdręgi jaką udało mi się złowić coraz częściej wracam myślami do bata. Chciałem Was koledzy zapytać - prosić o radę, gdyż ponownie chciałem posiąść jakiś zestaw. Sprawa wygląda tak, że obecnie jeżdżę tylko na jedno łowisko gdzie karpie +5, karasie +1, płocie +30 cm i inny przyjemny białoryb. Chciałbym nie ukrywam:
- połowić przy użyciu gumy
- kijek ze sporym zapasem mocy
Długość, właśnie tu nie wiem. Dostęp do wody jest, choć występuje na około łowiska zacny zaporowy pas trzcin regularnej szerokości z wyciętymi miejscówkami.
Mam już pewny wybór a mianowicie Matrix Torque Carp Pole 4,5 metra. Zainspirowany jestem filmem, gdyż chciałbym również skupić się na obszarach blisko brzegów.

Nie jest to spowodowane ograniczoną długością kijaszka (tylko 4,5m) ale bardziej spróbowaniu swoich sił spod nóg i zbadaniu poziomu wrażeń w tym obszarze. Myślę i widziałem, że ta strefa jest obiecująca i patrolowana przez sporą populacje omawianych wcześniej ryb.
Druga sprawa to pewne wątpliwości czy tym odcinkiem wędki a mianowicie 4,5 metra nie uwiąże sobie szyi do łańcucha, bo pole do manewru nie jest zbyt duże i technika tym samym również ograniczona.

Zastanawiam się czy nie lepiej pójść w jakiegoś innego bata (dłuższego) może jakąś tanią tyczkę... sam nie wiem. Ciężko mi się wypowiedzieć w tym temacie i proszę Was o pomoc w wyborze - może jakaś ciekawa dyskusja spowoduje, że poszukiwania jakoś się ukierunkują.

Budżet to powiedzmy 400 zł.

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #1 dnia: 04.06.2017, 01:01 »
Jeśli są tam tak duże ryby to śmiało mogę polecić bat Milo La Bachetta Magica .
Oczywiście go posiadam więc nie jest to tylko teoria. Bat jest tak skonstruowany że nie ma problemu z holem sporych ryb. To istna sprężyna . Nie  ma potrzeby stosowania dodatkowych amortyzatorów w tym bacie. Oglądnij sobie filmiki , może ci się akcja bata spodoba :

Pozdrawiam - Gienek

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 190
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Marek

Offline Gibon

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 2
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #3 dnia: 06.06.2017, 18:23 »
Kup sobie Mikado Tournamenta 6 albo 7 m. Nie ma lepszego bata do 400 zł. Na pewno jak na początek nie bierz bata 4,5 m, bo na 90% łowiskach w PL nie ma on zastosowania w łowieniu średnich albo dużych ryb. Poza tym broń Boże nie wkładaj gumy do bata bo to zniszczy jego pracę.

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #4 dnia: 07.06.2017, 05:38 »
Jeśli są tam tak duże ryby to śmiało mogę polecić bat Milo La Bachetta Magica .
Oczywiście go posiadam więc nie jest to tylko teoria. Bat jest tak skonstruowany że nie ma problemu z holem sporych ryb. To istna sprężyna . Nie  ma potrzeby stosowania dodatkowych amortyzatorów w tym bacie. Oglądnij sobie filmiki , może ci się akcja bata spodoba :


Jaka średnica żyłek Twoim zdaniem jest odpowiednia do tego bata Milo ?

Offline Brodzio

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #5 dnia: 07.06.2017, 09:02 »
Mam przyjemność znać i dość często rozmawiać z autorem artykułów do WW. Ostatnio właśnie poruszyliśmy temat bata La bachetta Magika.
Mój rozmówca jako posiadacz owej wędki (parę lat temu dostał go w prezencie od kolegów z redakcji) powiedział mi że jest w stanie dotknąć szczytówką praktycznie do końca ostatniej (dolnej) sekcji wędziska, bez żadnych uszkodzeń. Wspomniał także, że wyholował na ową wędkę wiele sporych ryb i nigdy ten kij go nie zawiódł. Jednym słowem uważa tego bata za rewelacje. Nie mam podstaw aby nie wierzyć mojemu rozmówcy, zwłaszcza iż jest to bardzo wykształcony człowiek o wysokim tytule naukowych oraz posiadacz ogromu wiedzy na temat wędkarstwa :)

Osobiście nie miałem styczności z tym batem, ale moim zdaniem jest to ciekawa propozycja warta uwagi.

Offline pawciobra

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 511
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
    • Rybomaniacy
  • Lokalizacja: Braniewo
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #6 dnia: 15.06.2017, 21:34 »
Chciałbym poruszyć temat faktycznej długości batów, ponieważ z ciekawości sprawdziłem faktyczną długość moich batów tubertini i wyszło, że do 7 jak i 8 m do długości podawanej przez producenta brakuje po 24cm. Czy ktoś z was was sprawdzał może faktyczną długość w swoich batach i czy taka praktyka przez producentów jest normalna?
Paweł, koło nr 10 Braniewo
Rybomaniacy.pl

Offline pejcz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarski komandos-popierduła
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #7 dnia: 15.06.2017, 21:53 »
tak, niestety normalna. Nie wiem czemu tak się dzieje, ale jak mierzyłem swoje baty 5, 6, 7m. to tylko 6 robinsona miała dobrą długość, 7ka jest 15cm krótsza, 5ka też krótsza, ale ile dokładnie to nie pamiętam.
Piotr

Machaj wędą, ryby będą!

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #8 dnia: 15.06.2017, 22:04 »
Mikadziakom (uv,tournament) brakuje ok 30 cm do deklarowanej długości, sensasom (lapenrata i bullet) ok 20cm, za to aquy mistrala mają idealnie pełne wymiary - to ci heca.
Pozdrawiam
Olo


Offline Messer71

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #9 dnia: 24.01.2018, 10:42 »
Witam
Kolejny kotlet odgrzewam, ale jestem zupełnie zielony, ale mam "dużą ochotę" popróbować, więc:
czy zakupić bat Robinsona Nano Core MX2 7 m, czy Robinson Team Power Carp TX 7 m. W wodzie pływają rybki do 1 kg (sporo), ale trafiają się i 5 kg i więcej. Dylemat kupić słabszy i dać się ewentualnie rybie zerwać czy mocny kij ale mniej finezyjny?

Poproszę o podpowiedzi.

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #10 dnia: 24.01.2018, 21:33 »
Każdy ch*j na swój strój ;) Odpowiedź na to pytanie jest tak bardzo uzależniona od osobistych preferencji, że każdy użytkownik pewnie miałby inną, podpartą innymi argentami.
Ja osobiście wybrałbym finezje. Bat w moim odczuciu nie nadaje się do łowienia aż tak dużych ryb. A takie do 2 kg da się łowić lekkim finezyjnym bacikiem.
Pozdrawiam
Marcin

Offline Paul John

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #11 dnia: 22.10.2018, 14:23 »
Witam, odgrzeję i ja, też mam wielką ochotę na przygodę z batem, łowię zwykle na komercji gdzie jest ryba max do około 6kg myślę i nasuwa mi się pytanie, w związku z tym że wątki były zakładane parę lat temu wiadomo technologia idzie do przodu a większość pozycji o których wspominano w wątkach już jest ciężko osiągalna i stąd moje pytanie co dziś koledzy by polecili? Kolego Messer71 co wybrałeś i czy się sprawdziło? Ja myślę o długości 6 max 7, ryba jak wspomniałem może i wejść bonus około 5-6 kg, czy warto stosować gumę? nie mam zamiaru ścinać tak drastycznie ostatniej sekcji ewentualnie myślałem nad rozwiązaniem : korek -guma- pletka itd aby w miarę zachować przybliżoną akcję kija, czytałem i kolega Dyzma nie poleca tego rozwiązania pytanie czy ktoś z Was używał tego i serio nie jest to dobre rozwiązanie? czy zostawić oryginał i próbować się (jak wpadnie bonus) z karpiem około 3 kg bez gum, w takim razie jeżeli nie guma to jaką grubą żyłkę zastosować? W matchu wiadomo kołowyrtek hamulec zatem mam główną 18 na przypon 10 i na spokojnie daje radę a tutaj sam nie wiem. :facepalm:
Słońca życzę

Offline Messer71

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #12 dnia: 22.10.2018, 15:01 »
Wybrałem 7m Robinsona Nano Core TX2 czyli ich górna półka, ale nie bardzo mam gdzie łowić (plany były na inną wodę - może przyszły rok), więc ten "wypas" stosuję do łowienia żywca. Stwierdziłem, że tak czy inaczej bez gumy - na to można kupić coś słabszego/tańszego. Poza tym kijek naprawdę robi wrażenie.
pozdrawiam

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 436
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method

Offline Paul John

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bat - wybór, pomoc w określeniu i wskazaniu prawidłowej drogi
« Odpowiedź #14 dnia: 22.10.2018, 17:43 »
Maniek poczekaj z zakupem

Słońca Życzę

Słońca życzę