Autor Wątek: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły  (Przeczytany 32250 razy)

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 682
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #120 dnia: 18.10.2020, 01:32 »
Luk, poruszyłeś ciekawy temat z tymi pijawkami. Nigdy bym nie pomyślał, że nie powinno się tego robić. Nie wiem jak ten temat traktuje regulamin, zresztą to jest akurat mało istotnie bo prawdopodobieństwo, że ktoś aż tak szczegółowo będzie sprawdzany jest znikome, ale przecież nie o to chodzi. Faktycznie nie powinno się tego robić.

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #121 dnia: 18.10.2020, 07:36 »
W przypadku pijawek pasożytujących na innych organizmach to co napisał Luk ma olbrzymi sens i dla każdego wędkarza dla którego ryba nie jest suplementem białka a nawet dla tych bardziej rozsądnych którzy złowione ryby jedzą zakaz w regulaminie nie jest potrzebny. Wygrzebałem z pamięci jak pijawki których używałem wyglądały i to na pewno były pijawki końskie które znieważyłem nazywając krwiopijcami bo to nie pasożyty ale drapieżniki. Co nie oznacza że w ich przypadku można je przesiedlać z jednego zbiornika do drugiego przy pomocy haczyka.

Zresztą o ile wiem regulamin PZW zabrania na pewno przenoszenia ryb ale kto to stosuje? Szczególnie teraz gdy o żywca o tej porze roku coraz trudniej... Nałowi lub nawet kupi taki jeden z drugim karasków a te które mają fuksa nie dostać się na haczyk wypuści bo mu się nie chce ich z powrotem do domu targać, co jest jednak bardziej zrozumiałe niż zostawianie nad brzegiem pustych opakować po zanęcie oraz pustych butelek po wodzie mineralnej lub innych napojach. Przecież miał siłę przytargać to z zawartością a wynieść pustego siły nie ma?

A na tak zwane "dzikie zarybienia" to jestem w stanie przymknąć oko (o ile nie zarybia się sumikiem karłowatym czy babką byczą) bo dotyczą zbiorników w których mieszkają głównie żaby albo jest tak pełno skarłowaciałego japońca że nawet taki sum bardziej pomoże niż zaszkodzi. Nikt rybnej wody na własną rękę nie zarybia.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 482
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #122 dnia: 18.10.2020, 09:23 »
Temat długości włosa jest... dość długi.
Generalnie musimy używać mózgu. Wyobrazić sobie, jak ryba zasysa przynętę. Bo inaczej robi to płotka, a inaczej karp. Karpiarze czasem przy dłuższych przyponach stosują włos o długości kilku cm. Bo to ma sens. Karp zasysa kulkę aż do zębów gardłowych, a że jest duży to... I wtedy haczyk znajduje się w odpowiednim miejscu do zacięcia go za dolną wargę.

Najlepiej wziąć nasz przypon z kulką i pojeździć nim po dłoni. Wtedy widać, czy włos nie jest za krótki i przeszkadza przy zacięciu.
Ja przy małych hakach i niewielkich przynętach mam je ze 2-3 mm od haczyka. Przy kulkach 15 mm jest to już odpowiednio dalej. Na wyczucie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #123 dnia: 18.10.2020, 09:56 »
No cóż... będąc umysłem raczej ścisłym miałem nadzieję na jakieś deterministyczne "prawo długości włosa" :( Ale skoro ten parametr trzeba ustalać doświadczalnie to muszę się z rzeczywistością pogodzić.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 482
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #124 dnia: 18.10.2020, 10:37 »
Problem w tym, że tutaj nie ma jak określić skuteczności takiego a takiego włosa i wprowadzić jej do tabelki. Ludzie różnie łowią i każdy twierdzi, że jego sposób jest dobry. Chyba że ma ciągle spinki, to kombinuje. Ale z kolei ciągłe spinki nie są wypadkową jedynie długości włosa. I tak w kółko...
Dlatego nigdy nie otrzymasz matematycznej formuły.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 678
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #125 dnia: 18.10.2020, 11:08 »
Podstawą wyboru haka do przynęty umieszczanej na włosie jest średnica kulki, która powinna być podobna jak i haka. Wtedy umieszczając  ją na włosie hak może dobrze pracować i zacinać, a 3-5 mm dystansu jest OK. Jak przynęta jest większa od haka, to wtedy trzeba mieć większy dystand do haka, aby ten mógł zacinać. Jeżeli więc użyjesz rurki termokurczliwej aby regulować tę odległość, to masz te 5 mm regulacji. Rurka termokurczliwa jest najlepszym tu materiałem, bo jest mocna i się nie zrywa, do tego doskonale trzyma włos i hak razem, nie przesuwa się łatwo jak typowa silikonowa.

Jeżeli nie ma takiego pozycjonera, to wtedy reguluje się odległość przynęty od haka okręcając włos wokół trzonka, tak aby pozostało 5 mm. To też działa :)
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 482
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #126 dnia: 18.10.2020, 11:11 »
Oczywiście w obu przypadkach włos trzeba mieć zrobiony z plecionki ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 678
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #127 dnia: 18.10.2020, 11:15 »
Rurka termokurczliwa nie trzyma dobrze żyłki? Ja mam przyponu z fluo na rzeki i tu problemów nie mam...
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 482
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #128 dnia: 18.10.2020, 11:25 »
Podgrzewasz żyłkę lub fluorocarbon? Nigdy czegoś takiego nie próbowałem, bo to chyba znacznie je osłabia.

A owijasz włos z żyłki lub flouro na kolanku haka?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 678
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #129 dnia: 18.10.2020, 15:12 »
Para wodna nie uszkadza fluorocarbonu, przynajmniej tego nie stwierdziłem :) Mój znajomy nawet prostuje fluo na parze, ja naciągam :)
Lucjan

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #130 dnia: 18.10.2020, 18:38 »
Mój znajomy nawet prostuje fluo na parze, ja naciągam :)

Ooooo.... człowiek dowiaduje się czegoś użytecznego przez całe życie :D

Co do rurek termokurczliwych nie posiadam takowych bo do tej pory zawsze udawało mi się ustalać długość włosa tak jak chciałem (czyli źle :facepalm:) i regulacji nie potrzebowałem a silikon mnie jeszcze nie zawiódł ale na początkowym etapie mojej przygody z włosowymi wynalazkami stosowałem zwykłe plastikowe rurki do montażu spławika z kilem. Mocniejsze od silikonu tylko ciężej się toto na trzonek zakładało a jak już włazło to na amen (a zdarza mi się silikonowe kawałeczki rurki ponownie wykorzystywać, nie żebym był sknerą straszliwą po prostu żal przepadać dobru).

Ostatnie pytanie w kwestii bardziej  subiektywnej Drennan Wide Gap nr 10, Drennan Barbel nr 10 a może coś innego? Zaczynałem od Wide Gapów ostatnio Barbel nr 12 który mi kształtem bardziej podchodzi choć się za niego płaci w porównaniu do WG jak za zboże. Bo jednak wybiorę opcję bezpieczniejszą czyli kulki 12 mm. Wolę najpierw zacząć regularnie brzany łowić a szukanie tych wielkości Długiej Lancy zostawię na jesień bo o Lukowych Tallboyach mogę chyba tylko pomarzyć :(
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.