Autor Wątek: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły  (Przeczytany 32041 razy)

Offline Bolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
Witam
  Z racji ze zaczynam swoją przygodę z pellet’em metodą i PVA chciał bym pogłębić swoją wiedzę w tym temacie obejrzałem kilkanaście filmików,  rozejrzałem się oczywiście nie co po forum i nie tylko. Większość informacji jest o łowieniu na komercyjnych stawach, żwirowniach  bądź słabym nurcie.

Metoda nie zda egzaminu na rzece  o sporym nurcie np. Wiśle, może owinięta siatką czy woreczkiem pva niestety w nurcie po rozpuszczeniu woreczka szybko spłynie, nie wiem może się mylę w każdym razie mam takie odczucie.   

Pellet bądź mix do koszyczka standardowego zanętowego  może obwiązać to jeszcze PVA, aby za szybko się nie wydostała do tego dłuższy, krótszy przypon  ?   
Może lepiej zrobić niewielkie  siateczki z pellet’em bądź miks’em i zaczepiać na przypon przed haczykiem tzw. kiełbaskę albo zaczepić na sam haczyk

Pytanko jak łowicie na rzekach w głębszych miejscach o sporym nurcie czy pellet, miks w ogóle  się sprawdzi..   
W życiu pewne są tylko dwie rzeczy, jest to śmierć i podatki

Pozdrawiam
Sławek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #1 dnia: 03.10.2015, 16:21 »
Zobacz ostatni film Luka na rzece Wye! Odpuść już na starcie metodę na rzece. Tym bardziej o silnym nurcie. Tu cięższe kosze lub ciężarki. Czy pellet? Nie wiem warto spróbować. U mnie raczej ziarna. Długie przypony. 50+
Arek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 422
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #2 dnia: 03.10.2015, 18:49 »
Na rzekach nie łowię praktycznie w ogóle, ale mam mózg i nie zawaham się go użyć :P
A może przy koszyku powiesić małą siateczkę nierozpuszczalną z garstką pelletu? Wtedy nawet po wypłukaniu zanęty z koszyka, coś nadal robiłoby w wodzie smugę.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #3 dnia: 03.10.2015, 18:57 »

Offline Bolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #4 dnia: 03.10.2015, 20:58 »
Arunio obejrzałem filmik Luka, ciekawe rozwiązanie do tego ta rzeka niesamowicie rybna, szerokością i głębokością jest podobna do Kanału Żerańskiego tylko nurt i ilość ryb większy aż łezka w oku się pokazała ;) lecz tam gdzie ja łowie  nurt jest sporo silniejszy dobrze widać to na filmiku od Michała :'(
pokombinuje gdzie  na tamach za główkami itd..

Dzięki panowie

 
 
 
 
W życiu pewne są tylko dwie rzeczy, jest to śmierć i podatki

Pozdrawiam
Sławek

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #5 dnia: 03.10.2015, 21:05 »
Dlatego niestety w rzekach najlepszą opcją są staromodne kule ,sklejone itd,podane procą  lub ręką.Nie do końca dodawanie pelletu u nas się sprawdza nasze rybki nie koniecznie współpracują,przynajmniej ja mam takie doswiadczenia.Dobra gruba zanęta z ziarnami ,pieczywkiem fluo, z dodatkiem pelletu w śladowej ilości,robale itd
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Czarek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 550
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • FKM
    • Galeria
    • FKM
  • Lokalizacja: Wawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #6 dnia: 03.10.2015, 21:22 »
Moim zdaniem na rzekę tylko koszyk. Czasem zanętę mieszam z peletem. Czasem sama zanęta z klejem..
Pozdrowienia
Czarek FKM

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #7 dnia: 03.10.2015, 21:26 »
Jasne, kosz to podstawa i chyba jedyna słuszna opcja na uciągu oczywiście
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #8 dnia: 03.10.2015, 23:15 »
Zobacz ostatni film Luka na rzece Wye! Odpuść już na starcie metodę na rzece. Tym bardziej o silnym nurcie. Tu cięższe kosze lub ciężarki. Czy pellet? Nie wiem warto spróbować. U mnie raczej ziarna. Długie przypony. 50+

Podpisuję się rękami i nogami pod tym, co napisał Arek. Koszyk i długi przypon. Z zanętą można pokombinować.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #9 dnia: 03.10.2015, 23:29 »
Dokładnie, choć trzeba kombinować.
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 646
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #10 dnia: 04.10.2015, 06:01 »
Panowie, może w UK pellety dobrze się sprawdzają, ryb jest więcej, ale do siatek dawanych na haczyk, oprócz koszyka, można dać innego towaru. Groch, ziarna, konopie przede wszystkim, pokruszone kulki proteinwe lub dumbellsy... To może być taka minitorebka, ważne aby zostawiała przy haku trochę towaru.
Moje doświadczenia w tym roku pokazały, źe uźywanie siatek PVA ma duży sens i wpływa na ilość brań. Oczywiście - ktoś powie, że Wye to taka rybna rzeka, ale mi to działa i na wodzie stojącej, i na Tamizie...

Ważne aby na rzece łowić z łukiem. Ostatnio Angol na Wye, podczas wyprawy na Kerne Bridge, powiedział, że uciąg jest ogromny, i potrzeba koszyka 150 gram aby utrzymać go w nurcie. Zdziwiłem się strasznie, bo nie było wyższego stanu wody. Okazało się, źe koleś łowił ' na sztywno', chciał prostować żyłkę utrzymując zestaw w miejscu! Oczywiście łowiąc z łukiem wystarczył koszyk Guru 57 gram :D Dlatego Bolo - na Wisłe i mocny uciąg dobry koszyk da radę, z łukiem oczywiście. Aby zwiększyć atrakcyjność - możesz dodawać kiełbaskę lub minikiełbaskę PVA, z ziarnami chociażby (ja bym zmieszał to z pelletem jeszcze). Przy nastawieniu się na wiekszą rybę, przynętę zadipuj i użyj pasty. Ja robiłem ją z zanęty, teraz bazuję na Dynamite Baits (krylowa sprawdza się lepiej). Dzięki temu przynęta dociera do dna i dopiero wtedy zaczyna smużyć.
Jeżeli nie mamy miksu to możemy łowić jak Arunio na groch, ale wtedy ja bym zamiast koszyka dał ciężarek o podobnej gramaturze ( podkowa z otworem jest idealna, nie toczy się), zaś na hak kiełbaskę PVA z kilkoma ziarnami grochu i odrobiną zanęty. Mam pewność wtedy, że przynęta ma dobre towarzystwo :D

Kiełbaskę PVA warto dociążać, aby tonęła - nie za szybko, ale też nie za wolno. Tak więc kamyczek lub dwa (warto mieć woreczek ze żwirem w zasobniku z wypełnieniem do PVA) pozwoli na szybszy opad całości. Bo jak na Wiśle masz z 4-5 metrów głębokości, to jeżeli ładunek PVA rozwiąże się zbyt szybko, to nęcisz ileś metrów dalej (dlatego koszyk upewnia, że nęcisz przed przynetą).

Co do łuku - im zrobisz większy, tym mniej ciężaru potrzeba na dnie. Dlatego koszyk 150 gram wytrzyma naprawdę bardzo mocny uciąg. Ważne aby szukać nurtu, chociażby tego wolniejszego. Bo dlacżego więcej spinningistów łowi brzany, tyczkarze je teź mają, zaś grunciarze bardzo rzadko? Bo łowią z główek w słabo niosącej wodzie. Skoro taki Mariusz z Lubina łowi brzany po 80 cm na Odrze, to znaczy, źe one są i we Wrocławiu i na Odrze granicznej. Tylko nie siedzą na spokojnych kawałkach tylko żerują w silnym nurcie. Pamiepętam zdjęcia brzan spod Warszawy Kamila Walickiego. Na żółty ser, z nurtu :D ale on akurat łowił z pontonu.

Co do brzan to dobrym wyznacznikiem jej występowania jest kleń. Jak jest kleń, który ma wyższe wymagania tlenowe, to będzie i brzana. Tylko o ile kleń może być i w nurcie i w spokojnej wodzie, ta druga na spokojną zapuszcza się rzadko.

Oczywiście można łowić w nurcie wszystkie inne ryby :D Bo przecież te siedzą tam gdzie jest pokarm, a na rzece najwięcej jest go w nurcie, ewentualnie tam gdzie woda się podnosi.

Co do Metody. Ja uważam, że na mniejszy uciąg spokojnie ona zadziała. Wtedy jednak trzeba dać leadcore wcześniej, aby zatopił żyłkę za podajnikiem. ESP jest najlepszy, ale Preston ma swoje podajniki aż do 90 gram, tak więc można necić słabiej w taki sposób również. Sam miks nie moźe być zaś mocno zmielony. Trzeba grubszych frakcji i kleju zanętowego.

Na koniec jeszcze trzeba wspomnieć o długościach przyponu. Przy łowieniu z łukiem, ryba podchodząca pod koszyk może mieć przed sobą kawał żyłki, który może ją spłoszyć. Dlatego dłuższy przypon sprawia, że zanim dotrze ona do koszyka, napotyka na przynętę, często w doborowym towarzystwie pelletów/ziaren z kiełbaski PVA, pasty... Jednak każda rzeka jest inna. Dlatego warto zacząć od 60 cm lub dłuższego, i kombinować z dlugoscią. Obecnie przypon 2 metry nie jest wcale już taki wyjątkowy! Brania i tak pokazane są dobrze, mniejszy opór tylko pozytywnie wpływa na rybę.

 I nie łowi się tak tylko brzan, szczupaka lub sandacza na trupka tak pochwycić też się da.

To tyle ode mnie, moje skromne trzy grosze do dyskusji. Na pewno można się dopasować do swojej rzeki i do ryb odpowiednio modyfikując skład zanęty lub ziaren/pelletów. Jeźeli działa groch, to używaj grochu, kukurydza i łubin lepszy? To ją pakuj do PVA? A może białe robaki i pinka w kiełbasce zrobią grę? Trzeba sprawdzić! :D
Lucjan

Offline Bolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #11 dnia: 04.10.2015, 14:50 »
Na pewno spróbuje różnych metod w.w dzięki za cenne informacje panowie :-)

Dopiero co wróciłem od rana z pierwszą próbą połowu na pellet  i nie tylko
Z góry przepraszam jak coś pokręciłem na razie się ucze :-P
to co na szybko się wyposażyłem:
 
2 mm halibuta, 2 mm frutti, 6 mm halibut, 12 mm truskawka i 12 mm halibut do tego mielonka wykonana z czosnkiem i chille  (rwana) + czerwone i zanęta z klejem   

Pellet 2 i 6 mm po rozrobieniu dodałem do nety wraz z płatkami, kolendrą, kukurydzą

12 mm pellet i mielonkę  podawałem na włos, gumkę i haczyk (mielonka) , sporadycznie po za koszyczkiem podrzucałem 12 mm pelletem halibut i frutti w obrębie koszyczków

Na mielonkę delikatne skubanie było z samego rana, na czerwonego skusił się jaź i leszczu a na na pellet nawet stuknięcia nie miałem może coś źle robiłem ?
miałem ze sobą PVA siatkę ale totalnie o niej zapomniałem gdzieś na dnie plecaka się zawieruszyła   


poniżej kawałek wody fotka zrobiona bodajże w maju na wieczór z główki
W życiu pewne są tylko dwie rzeczy, jest to śmierć i podatki

Pozdrawiam
Sławek

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #12 dnia: 04.10.2015, 16:58 »
Czy to może ostroga za Wałem Miedzeszyńskim? :) Jeśli tak, to fajne miejsce. Dzicz w mieście.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Bolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #13 dnia: 05.10.2015, 15:35 »
 Co prawda ta strona Wisły ale nie Warszawy, dokładnie to wypływ Czajki na Tarchominie, fajne miejsce ale strasznie okupowane przez wędkarzy tym bardziej ze samochodem praktycznie pod samą wodę da się podjechać.
W życiu pewne są tylko dwie rzeczy, jest to śmierć i podatki

Pozdrawiam
Sławek

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #14 dnia: 05.10.2015, 15:54 »
Druty wysokiego napięcia mnie zmyliły. Ale fajny widok. Na północy Warszawy rzadko bywam na rybach, ale słyszałem, ze jest okupowana od strony Tarchomina. Za Wałem Miedzeszyńskim jest mnóstwo dzikich chaszczy. Żeby dojść do rzeki trzeba kawał drogi zasuwać na piechotę. Wędkarzy nie ma dużo.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.