Autor Wątek: Karpiówka vs feeder: wady, zalety, zastosowania  (Przeczytany 7412 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 687
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Karpiówka vs feeder: wady, zalety, zastosowania
« Odpowiedź #30 dnia: 28.10.2019, 07:50 »
Moje karpiówki spoczywają spokojnie w pokrowcach i zachodzą kurzem, bo używam brzanówek 2.5 lb. Mam kije na łowienie w karpiowy sposób jak i na rzeki. Jak chcę pobawić się w łowienie ryb drobnych na rzece, sięgam po brzanowego quivera :)

To co ważne to inny typ łowienia jak łowimy z alarmami i kijami na wprost. Nie musimy wtedy patrzeć na szczytówki cały czas, zwłaszcza w nocy. Łowienie z tablicami świetlnymi to dla mnie rodzaj tortury ;)

Co do łowienia w zaczepach, najwięcej karpi jest właśnie w takich miejscach :) Karpiówką można rybę powstrzymać, feederem raczej się nie da, chyba, że jakimś o parametrach zbliżonych do karpiówki.

A karpiarze co zwijają zestawy innym? Podstawą holu w 'granicach' jest ustawianie szczytówki do wody, nie zaś ciągnięcie ryby do góry. Karpie, amury, liny i inne karpiowate o wiele łatwiej dają się podholować pod brzeg, jeżeli nie są wyciągane na powierzchnię. Przestawianie kija z lewa na prawo powoduje zmianę kierunku ucieczki ryby. Tak więc doświadczony łowca powinien utrzymać rybę w ryzach bez problemu. Oczywiście nie wtedy, kiedy stanowiska są co 10 metrów :) Silna i większa ryba potrzebuje trochę miejsca aby się wyszaleć.
Lucjan

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 936
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Karpiówka vs feeder: wady, zalety, zastosowania
« Odpowiedź #31 dnia: 28.10.2019, 08:05 »
A karpiarze co zwijają zestawy innym? Podstawą holu w 'granicach' jest ustawianie szczytówki do wody, nie zaś ciągnięcie ryby do góry. Karpie, amury, liny i inne karpiowate o wiele łatwiej dają się podholować pod brzeg, jeżeli nie są wyciągane na powierzchnię. Przestawianie kija z lewa na prawo powoduje zmianę kierunku ucieczki ryby. Tak więc doświadczony łowca powinien utrzymać rybę w ryzach bez problemu. Oczywiście nie wtedy, kiedy stanowiska są co 10 metrów :) Silna i większa ryba potrzebuje trochę miejsca aby się wyszaleć. ----> to generalnie prawda, ale są wyjątki ;) miałem w tym roku takie dwie rybki co hol skończył się 80-120 w lewo od mojego stanowiska, mimo użycia karpiówek (karpik pełnołuski 14 kg i jesiotr 11 kg) - sąsiedzi byli spoko i nie splatały się żadne wędki
;)

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Karpiówka vs feeder: wady, zalety, zastosowania
« Odpowiedź #32 dnia: 28.10.2019, 18:29 »
Moje karpiówki rozłożyłem 5 razy przez 20 lat , bardziej podoba mi się aktywne łowienie feederem. W zeszłą sobotę łowiłem na 2 feedery , jeden do 100gram a drugi do 150 gram karpiowy. Jak zwykle brania większych karpi miałem na delikatniejszy kij ze słabszą żyłką  0.26 Raflo. Wynik taki że słabszym kijem wyholowałem karpia 12kg a jednego straciłem. Mocniejszym kijem łowiłem F1 do 50cm.  Dwa tygodnie wcześniej podobna sytuacja. Delikatniejszym kijem wycholowałem karpia 4kg , 7kg i 13kg. Mocniejszym leszcze i F 1-nki. Miałem po sąsiedzku 2 karpiarzy i przez cały dzień żaden nie miał brania , mimo skanowania Deeperem i spodowania. Jak dla mnie feeder jest skuteczniejszy , a co do holu ryby , to przy odpowiednim kiju i płaskim holu karp szybko ląduje w podbieraku.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Sztywnej linki🎣

Offline fredik

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 154
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Krefeld DE
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Karpiówka vs feeder: wady, zalety, zastosowania
« Odpowiedź #33 dnia: 01.11.2019, 11:04 »
Wszystko zależy na co kto się nastawia. Krótka zasiadka ,  wiadomo że feeder skuteczniejszy. Jak na dłużej to karpiówki,  centralka przy pasku i mogę odpoczywać. Piszesz Feederek1960 że złapałeś więcej ryb od karpiarzy. Ich nie interesuje więcej. Zakładając kulkę 24mm są świadomi tego co robią,  nastawia się np na 15kg + i mniejsze ryby ich nie interesują. Poza tym Luk to wszystko pięknie opisał.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Karpiówka vs feeder: wady, zalety, zastosowania
« Odpowiedź #34 dnia: 01.11.2019, 12:14 »
Tak się jakoś złożyło, że nigdy w życiu nie miałem karpiówki... Coś czuję, że już tak zostanie.
Jacek