Autor Wątek: Świder  (Przeczytany 31270 razy)

elvis77

  • Gość
Świder
« dnia: 12.12.2014, 08:16 »
Mam pytanie, bo od kilku lat zamierzam kupić świder, tylko nie wiem jaki. Czy macie jakieś sprawdzone firmy oprócz rosyjskigo Tanara czy skandynawskiej Mory, która jest dość droga. No i jeszcze jedno, jaki rozmiar będzie uniwersalny. Myślałem o 130  lub 150.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Świder
« Odpowiedź #1 dnia: 14.12.2014, 21:49 »
Ja wcześniej używałem świdra własnej roboty, który stworzyłem wiele lat temu z pomocą spawacza.
Od 3 sezonów używam Tonara 15 cm. Wiadomo, że ta przesiadka jest dla mnie niczym z Syrenki do Mercedesa (nie obrażając Syrenki) :)
Zapewne są lepsze świdry, ale po wielu konsultacjach, ocenie dostępności zapasowych ostrzy, kierunku obrotu zdecydowałem się właśnie na Tonara.
Gdybym łowił tylko i wyłącznie na spinning, lub dłubał bałałajką drobnicę na zawodach, to z pewnością średnica świdra byłaby mniejsza. Lubię jednak zapolować ze spławikiem na białą rybę, a tu trafiają się większe leszcze, karasie czy nawet karpie. Zdarza mi się też wyciągać okonie >40 cm.
Myślę jednak, że 13 cm to dobry uniwersalny rozmiar. Szybciej się wierci i mniej męczy. Koledze, który zwykle spinninguje, poleciłem właśnie taki rozmiar. Wielkiego okonia też się przeciśnie :)
Pozdrawiam
Mateusz

elvis77

  • Gość
Odp: Świder
« Odpowiedź #2 dnia: 15.12.2014, 05:54 »
No i właśnie w tym  problem,że bywam na zawodach i chcałbym,żeby  można go było wykorzystać do łapania łopat dlatego myślę bardziej o 15cm. Zawodów nie traktuję poważnie tylko towarzysko i jak świetną możliwość do zdobywania wiedzy i doświadczenia od najlepszych. Więc dużo otworów nie będę wiercił.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Świder
« Odpowiedź #3 dnia: 15.12.2014, 16:25 »
Witam
Mateo wpełni sie z tobą zgadzam kilkanaście lat biegam po lodzie od momentu gdy kupiłem sobie tonara to wiercenie stało sie prostrze polecam tonara 130 uniwersalny rozmiar ja za jeden wypad za okoniem wierce od 100 do 150 otworów także jakość wietrła jest ważna jedna uwaga ostrza muszą być ostre dlatego polecam często kontrolować i ewentualną wymiane
Maciek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Świder
« Odpowiedź #4 dnia: 15.12.2014, 23:39 »
Ja co sezon wymieniam na nowe.
Zawsze trochę się noże poszczerbią jak się intensywnie używa. Czasem pożyczy się świder komuś, kto nie do końca wie jak go używać.
Tak więc wymieniam. Nowe kosztują koło 30 zł.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Doczu

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Świder
« Odpowiedź #5 dnia: 13.01.2017, 17:30 »
Ja co prawda nie używałem innych świdrów, ale wiercenie Tonarem to czysta przyjemność. Równiez zatem oddaję głos na Tonar. Dopłaci sie te 50 czy 60 zł do ceny różnych wynalazków, ale na lodzie wspomnicie że było warto dopłacić.
Tylko uwaga bo ponoć pojawiają się podróbki Tonara. Przez googla znajdziecie jak odróżnić podróbkę od oryginału (linka nie podaję bo to link komercyjny)

Offline Rayler E-Amur

  • Sklep e-amur.com
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Świder
« Odpowiedź #6 dnia: 21.01.2017, 09:04 »
Nie wypada być innym, Tonar to klasa sama w sobie. Cena trochę odstrasza, ale na pewno nikt nie żałuje tych kilkudziesięciu złotych wydanych więcej.

Offline mariospin

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Świder
« Odpowiedź #7 dnia: 23.01.2017, 19:56 »
Panowie - ma ktoś może doświadczenie z Tonarem, ale 180?

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Świder
« Odpowiedź #8 dnia: 23.01.2017, 20:58 »
Panowie - ma ktoś może doświadczenie z Tonarem, ale 180?

po co ci 180 ....
Maciek

Offline Doczu

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Świder
« Odpowiedź #9 dnia: 24.01.2017, 12:58 »
Panowie - ma ktoś może doświadczenie z Tonarem, ale 180?
Ale co Cię interesuje ? Tonar to Tonar - też Ci wywierci otwór, tyle że większy :)
Różnice pomiędzy 100 a 200 są tylko w średnicy, więc nie bardzo rozumiem pytanie.
Inna sprawa to faktycznie rozważ czy potrzebujesz 180, bo też przed zakupem myślałem że minimum to 180 będzie, a ostatecznie kupiłem 130, i nie zdarzyło mi się, by otwór okazał się za mały.

Offline mariospin

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Świder
« Odpowiedź #10 dnia: 24.01.2017, 13:09 »
Po co mi 180? Mam świder 150 i bodajże z trzy lata temu po złowieniu okonia pod czterdziestkę, kolejnego, większego nie dałem rady przeprowadzić przez otwór. To raz. Dwa - myślę o zapolowaniu na podlodowe, grube leszcze.
Więc pytam przed zakupem, czy ktoś ma doświadczenie z Tonarem 180. Jakby na to nie patrzeć Panowie to do wywiercenia otworu o mniejszej średnicy trzeba trochę mniej siły włożyć. Stąd moje pytanie. :)

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Świder
« Odpowiedź #11 dnia: 24.01.2017, 13:13 »
Mariusz - to może coś z tej oferty  https://mar-pol.sklep.pl/mobile/pl/c/Swidry-spalinowe/94 Kupisz świder i wiertło 200.
Pozdrawiam
Mirek

Offline mariospin

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Świder
« Odpowiedź #12 dnia: 24.01.2017, 13:19 »
Mariusz - to może coś z tej oferty  https://mar-pol.sklep.pl/mobile/pl/c/Swidry-spalinowe/94 Kupisz świder i wiertło 200.
Bardzo zabawne.

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Świder
« Odpowiedź #13 dnia: 24.01.2017, 13:26 »
Raz miałem możliwość zabawy czymś takim przy lodzie i grubości prawie 40cm. Jako, że ryby nie brały wywiercilem z 200 otworów by były na zaś.
Pozdrawiam
Mirek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Świder
« Odpowiedź #14 dnia: 24.01.2017, 13:27 »
Po co mi 180? Mam świder 150 i bodajże z trzy lata temu po złowieniu okonia pod czterdziestkę, kolejnego, większego nie dałem rady przeprowadzić przez otwór. To raz. Dwa - myślę o zapolowaniu na podlodowe, grube leszcze.
Więc pytam przed zakupem, czy ktoś ma doświadczenie z Tonarem 180. Jakby na to nie patrzeć Panowie to do wywiercenia otworu o mniejszej średnicy trzeba trochę mniej siły włożyć. Stąd moje pytanie. :)

180 kręciłem kiedyś przy grubym lodzie kapie po jajcach...
ja jak na lecha wierce to dwa otwory 150 ( jak ide na nie to sobie siekierke biore aby to dokuć.... a z okoniem na szczęście u mnie są długie ale nie aż tak garbate aby nie mogły przeleść przez 150...

Pikie sobie kup idzie znośnie.... troszke wprawy i kucie idzie jak z nut....
Maciek