Autor Wątek: Wędka Feeder na Brzany  (Przeczytany 4084 razy)

Offline SławekM

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Strzyżów
  • Ulubione metody: bolonka
Wędka Feeder na Brzany
« dnia: 13.09.2020, 23:01 »
Wędka feeder na Brzany,rzeka Wisłok, może coś doradzicie,mam parę ciekawych miejscówek, potrzebuje feedera 360,do 400zł.

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 636
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Wędka Feeder na Brzany
« Odpowiedź #1 dnia: 13.09.2020, 23:20 »
Korum Barbel, aczkolwiek to nie feeder. Możliwe, że jakimś heavy feeder też można próbować, aczkolwiek nigdy nie używałem takiego kija więc się nie wypowiadam.

Offline SławekM

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Strzyżów
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Wędka Feeder na Brzany
« Odpowiedź #2 dnia: 13.09.2020, 23:49 »
Korum Barbel, aczkolwiek to nie feeder. Możliwe, że jakimś heavy feeder też można próbować, aczkolwiek nigdy nie używałem takiego kija więc się nie wypowiadam.
Korum barbel odpada,Wisłok to rzeka o słabym uciągu,tam gdzie  łowię spokojnie wystarczy Feeder max 120g.

Offline Supertrampek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 23
Odp: Wędka Feeder na Brzany
« Odpowiedź #3 dnia: 14.09.2020, 08:13 »
Mam wersje 12ft Koruma i stwierdzam po testach nad wodą, zresztą ktoś to już pisał, że optymalny ciężar wyrzutu dla tego kija to koszyk 120 g  + towar.

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wędka Feeder na Brzany
« Odpowiedź #4 dnia: 14.09.2020, 08:42 »
Mam wersje 12ft Koruma i stwierdzam po testach nad wodą, zresztą ktoś to już pisał, że optymalny ciężar wyrzutu dla tego kija to koszyk 120 g  + towar.
Która to wersja (lb)?

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędka Feeder na Brzany
« Odpowiedź #5 dnia: 14.09.2020, 09:33 »
Wędka feeder na Brzany,rzeka Wisłok, może coś doradzicie,mam parę ciekawych miejscówek, potrzebuje feedera 360,do 400zł.

Polecam Koruma - barbel quiver 3.60 metra. Mam ją od lat i jest to dobry feeder do rzecznej roboty, mocniejszy niż typowe feedery, a od tych o dużym c.w. różniący się progresywnym ugięciem. Wielu wędkarzy nie do końca zdaje sobie sprawę, że łowienie na rzekach to często woda która niesie jakieś zielsko, i odpowiednia praca tu wiele pomoże. Do tego brzany wtedy najlepiej biorą, nie zaś kiedy woda jest niska i przejrzysta. No i sam hol tej ryby, nawet takiej mającej kilogram, to mocna walka i siłowe odjazdy, więc trzeba kija co potrafi to odpowiednio zamortyzować i to w miarę szybko. Pamiętajmy też, ze brzana najlepiej bierze jak woda jest chłodna lub nawet zimna, a wtedy często jest ona mocniejsza i niesie z sobą syf.

Plusem tego kija jest też możliwość stosowania ciężkich podajników do Metody, jak np. z ESP czy tych sporych z Mikado (Douglas czy Aperio). Wielu używa zbyt lekkich podajników, ja sam preferuję do typowego feedera podajniki o wadze 45 gramów, bo mam pewność, że nie będą się obracać na płytkiej wodzie czy też na stoku górki nie będą się staczać w dół. Do tego na wolnej rzece można łowić w ten sposób na Metodę z kijem ustawionym przy samej wodzie.

Tak, na wolnej rzece, która ma niski stan często lepiej się łowi typowym feederem, jednak nie jest to typowe łowienie brzan, tak się raczej łowi wszystko. A wg mnie warto poczekać na większą rybę, zwłaszcza poprzez użycie przynęty, która eliminuje brania mniejszych ryb. A samej brzany należy szukać w głównym nurcie, więc kij o odpowiedniej mocy tu się najlepiej wpisze, bo nie musimy wtedy się poddawać (iść do domu bo rzeka zbyt ciągnie) lub łowić tam gdzie woda jest wolna, nie mogąc lokować zestawu tam gdzie właśnie brzana jest.

https://www.korum.co.uk/products/rods/barbel-rods
Lucjan

Offline Supertrampek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 23
Odp: Wędka Feeder na Brzany
« Odpowiedź #6 dnia: 14.09.2020, 09:55 »
Mam wersje 12ft Koruma i stwierdzam po testach nad wodą, zresztą ktoś to już pisał, że optymalny ciężar wyrzutu dla tego kija to koszyk 120 g  + towar.
Która to wersja (lb)?

2 lb

Offline SławekM

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Strzyżów
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Wędka Feeder na Brzany
« Odpowiedź #7 dnia: 15.09.2020, 14:06 »
Wędka feeder na Brzany,rzeka Wisłok, może coś doradzicie,mam parę ciekawych miejscówek, potrzebuje feedera 360,do 400zł.

Polecam Koruma - barbel quiver 3.60 metra. Mam ją od lat i jest to dobry feeder do rzecznej roboty, mocniejszy niż typowe feedery, a od tych o dużym c.w. różniący się progresywnym ugięciem. Wielu wędkarzy nie do końca zdaje sobie sprawę, że łowienie na rzekach to często woda która niesie jakieś zielsko, i odpowiednia praca tu wiele pomoże. Do tego brzany wtedy najlepiej biorą, nie zaś kiedy woda jest niska i przejrzysta. No i sam hol tej ryby, nawet takiej mającej kilogram, to mocna walka i siłowe odjazdy, więc trzeba kija co potrafi to odpowiednio zamortyzować i to w miarę szybko. Pamiętajmy też, ze brzana najlepiej bierze jak woda jest chłodna lub nawet zimna, a wtedy często jest ona mocniejsza i niesie z sobą syf.

Plusem tego kija jest też możliwość stosowania ciężkich podajników do Metody, jak np. z ESP czy tych sporych z Mikado (Douglas czy Aperio). Wielu używa zbyt lekkich podajników, ja sam preferuję do typowego feedera podajniki o wadze 45 gramów, bo mam pewność, że nie będą się obracać na płytkiej wodzie czy też na stoku górki nie będą się staczać w dół. Do tego na wolnej rzece można łowić w ten sposób na Metodę z kijem ustawionym przy samej wodzie.

Tak, na wolnej rzece, która ma niski stan często lepiej się łowi typowym feederem, jednak nie jest to typowe łowienie brzan, tak się raczej łowi wszystko. A wg mnie warto poczekać na większą rybę, zwłaszcza poprzez użycie przynęty, która eliminuje brania mniejszych ryb. A samej brzany należy szukać w głównym nurcie, więc kij o odpowiedniej mocy tu się najlepiej wpisze, bo nie musimy wtedy się poddawać (iść do domu bo rzeka zbyt ciągnie) lub łowić tam gdzie woda jest wolna, nie mogąc lokować zestawu tam gdzie właśnie brzana jest.

https://www.korum.co.uk/products/rods/barbel-rods
Luk czytałem co piszesz,myślę że masz rację,rozważam kupno Korum Barbel Rod 11FT 1.75lbs lub Korum Barbel Rod 12FT 1.75lbs,jedynie co mnie denerwuje to długość transportowa,Korum 12FT to 186cm długości,dlatego chyba kupię Korum Barbel Rod 11FT 1.75lbs,zastanawiam się czy nie będzie za krótki,co o tym sądzisz? Jaki byś polecił kołowrotek?

Offline Henodus

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja: 3
Odp: Wędka Feeder na Brzany
« Odpowiedź #8 dnia: 15.09.2020, 22:16 »
Koledzy,

Mam podobny dylemat jak kolega Sławek. Ryby to głownie brzany, leszcze i klenie - rzeka Odra.
Czy lepszy będzie typowo brzanowy Korum Barbel Rod 12FT 1.75lbs, czy może Flagman Armadale Feeder 3,90m //140g?
Chodzi mi jeszcze po głowie coś bardziej "uniwersalnego" jak Korum Trilogy Triple Tip Rod 12FT, ale nie wiem, czy to dobre rozwiązanie na rzekę i ewentualne łowienie w nurcie.

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
Radek

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 321
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Wędka Feeder na Brzany
« Odpowiedź #9 dnia: 16.09.2020, 07:21 »
Trilogy to świetne patyki, ale na pewno nie tak mocne jak Korum Barbel 2,5lb. Nie mniej są to naprawdę bardzo uniwersalne kije (segment feederowy + 2 segmenty brzanowe). Używam ich na co dzień do ciężkiej metody, lekkiej gruntówki, a feedera do mocnego klasyka.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka Feeder na Brzany
« Odpowiedź #10 dnia: 16.09.2020, 08:10 »
Ja na Waszym miejscu chyba wziąłbym to:

https://angryfish.pl/feeder/wedka-by-dome-master-carp-pro-390lc lub wersja trochę delikatniejsza (w zależności od nurtu). A jeśli rzeka naprawdę mocarna to:

https://angryfish.pl/feeder/wedka-by-dome-master-river-pro-390xxh


Sam po wielu latach przymierzam się do wymiany stajni wędzisk i chyba zdecyduję się na wszystko od Haldorado. Dlatego sugeruję, bo sporo ostatnio przeglądałem (choć w ręku nigdy nie miałem, więc sugestia trochę na pałę).
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędka Feeder na Brzany
« Odpowiedź #11 dnia: 16.09.2020, 08:28 »
Luk czytałem co piszesz,myślę że masz rację,rozważam kupno Korum Barbel Rod 11FT 1.75lbs lub Korum Barbel Rod 12FT 1.75lbs,jedynie co mnie denerwuje to długość transportowa,Korum 12FT to 186cm długości,dlatego chyba kupię Korum Barbel Rod 11FT 1.75lbs,zastanawiam się czy nie będzie za krótki,co o tym sądzisz? Jaki byś polecił kołowrotek?

Firmy wędkarskie raczej nie kierują się długością transportową jeżeli chodzi o tego typu kije, ponieważ tracą one na tym(traci akcja kija). Do tego wielu woli wędki w dwuskładzie, które łatwiej jest składać. Wchodzą do nawet małego samochodu :)

Nie zdecydowałbym się na kij o długości 3.30 metra, ponieważ jest on mniej wygodny a rzece. On jest przewidziany na małe rzeki,  tam gdzie drzewa są przy wodzie i gałęzie przeszkadzają w operowaniu typowym wędziskiem (w UK jest masa takich rzek). Do tego tracisz sporo jeżeli chodzi o uciąg, bo przy takim kiju więcej żyłki będzie w wodzie. Możesz to zniwelować tripodem, który odpowiednio podniesie wędkę. Tracisz też na zasięgu, do tego jak trzeba stosować dłuższe przypony to masz większy problem. W zestawie na wodę która niesie syf, dobrze jest dać stoper metr nad zestawem, co przy długim przyponie, powiedzmy 1.2 metra, sprawia, że niewygodnie się czymś takim zarzuca (najlepiej jak koszyk/ciężarek jest mniej więcej w połowie lub 1/3 odległości od szczytówki). Do tego brzanówka taka ma trochę inne ugięcie. Tak więc musisz zrozumieć, że coś zyskujesz i coś tracisz :) Jeżeli łowisz z główek na Odrze, to wtedy będzie OK, gorzej, jeżeli z brzegu.

Co do używania słabszych kijów na rzece. Tu musimy kierować się też jakie sami mamy podejście do wędkowania. Bo jeżeli preferujemy łowienie wiosną, latem i wczesną jesienią, to wtedy wody mają raczej niskie stany, i taki kij się sprawdzi bardzo dobrze. Można łowić 'wszystko' na ten przykład, zejsc do cienkich przyponów. Gorzej jednak jak woda jest szybsza. Wtedy takie wędki mają kłopot, i to spory, bo nie radzą sobie. Często samo zielsko uwieszone na zestawie sprawia, że ciężko jest zestaw zwinąć. Brzanówki więc pomagają tutaj.

Oczywiście nie zawsze jednak kij 1.75 lb jest odpowiedzią na wszystko. Bo jak woda ciągnie, to i one są zbyt słabe. Ja miałem kije 1.75, 2 i 2.5 lb, na odpowiednie warunki. Ale tak wygląda właśnie łowienie brzan. To ryby co nie udają się na zimowiska, przez co łowienie ich zimną porą daje o wiele lepsze wyniki niż jak jest ciepło. Sam a brzana wtedy siedzi w głębszych miejscach, a więc trzeba tam silniejszego zestawu.

Więc jest dylemat :) Ale i t Korum ma odpowiedź, ponieważ jest nią wycofany już Korum Twin Tip 1.75 -2.2 lb, którego zastępca jest wspomniany Trilogy Triple Tip. Jak to już z Korumem bywa, dopracowali produkt do perfekcji, bo mamy i końcówki do łowienia brzan, jak i feederowe. Oczywiście, trzeba za to zapłacić więcej, bo 100 funtów, ale mamy naprawdę tutaj dużo więcej niż normalnie, bo dolną część wędki i trzy górne aż, plus miękkie szczytówki. Co ciekawe, tutaj feederowa część ma ugięcie 1.5 lb, co sprawia, że mamy lepszy feeder na spokojniejszą wodę. W sumie, to ten kij powinien zadowolić najbardziej wybrednych lub tych, co aby dopasować się kupują kilka par wędzisk. Tutaj mamy trzy w jednym, i zapewne sam feeder sprawdzi się przy połowie dużych ryb na wodach stojących, i będzie idealny do Metody, choć nie zawsze do cięższych podajników.
Lucjan

Offline Supertrampek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 23
Odp: Wędka Feeder na Brzany
« Odpowiedź #12 dnia: 16.09.2020, 08:35 »
Koledzy,

Mam podobny dylemat jak kolega Sławek. Ryby to głownie brzany, leszcze i klenie - rzeka Odra.
Czy lepszy będzie typowo brzanowy Korum Barbel Rod 12FT 1.75lbs, czy może Flagman Armadale Feeder 3,90m //140g?
Chodzi mi jeszcze po głowie coś bardziej "uniwersalnego" jak Korum Trilogy Triple Tip Rod 12FT, ale nie wiem, czy to dobre rozwiązanie na rzekę i ewentualne łowienie w nurcie.

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
Radek

Ja podchodzę do tematu tak, że na różne odcinki Odry i stany rzeki mam różne patyki. Np. na odcinku Ratowice - Wrocław zazwyczaj wystarcza wędka 3,9-4,2m//120 g. Piszę zazwyczaj bo np. w tym roku ciągnie trochę mocniej. Poniżej Brzegu Dolnego już jest inaczej . Trzeba mocnego kija i tak do łowienia w głębokich warkoczach łowię kijem 4,2m//170g.  Natomiast łowiąc na Odrze poniżej Głogowa przy wyższym stanie rzeki (przepływ wody na poziomie 300-350m3/s)chcąc łowić w nurcie to już bym skłaniał się w ku kijom brzanowym 3,9+m//2,5lb. Ostatnia moja wyprawa nad Odrę poniżej Bytomia Odrzańskiego dała mi dużo do myślenia. Przy wyraźnym spadku stanu wody i przepływie na poziomie 200m3 /s kij Koruma 3,66m//2lb spokojnie sobie poradził przy łowieniu w nurcie ale nie jestem pewien jak by to było przy wyższym stanie. Jak widzisz odpowiedz nie jest prosta. Według mnie dostosuj kij do odcinka rzeki, na którym najczęściej łowisz.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędka Feeder na Brzany
« Odpowiedź #13 dnia: 16.09.2020, 08:41 »
A kręcioły do brzanówek? Do 2.5 lb polecam big pity, aby zwijać bez problemu zestaw z ciężkim koszykiem i zielskiem jednocześnie, móc daleko zarzucać i ogólnie nie przeciążać kręcioła. Przy mniejszych zaś brzanówkach za wielkość wyjściową uznałbym rozmiar 6000 baitrunnerów Shimano, przy czym wielkości 8000 i 10 000 też byłyby dobre. Wszystko zależy od rzeki i ciężaru koszyków, również od rozmiaru brzan :) Ogólnie lepiej mieć wg mnie zapas mocy, zwłaszcza jak zwijamy zestaw z zawieszonym zielskiem a brzeg jest wzmocniony kamieniami. Bo wtedy łatwo o to, aby koszyk został uwięziony w zawadzie. Tu nie potrzeba żadnej lekkości jak przy matchówce lub łowieniu feederem (zwłaszcza pickerem). Tu potrzeba mocy, na walkę z silnymi rybami jak i zaczepami (bo zaczepy i łowienie na rzece to coś z sobą nierozerwalnego). Ja większość koszyków z zaczepów uwalniam dzięki sile zestawu, którym mogę szarpać (robię to z różnych miejsc). Przy słabym  kiju i kołowrotku to kłopotliwe, do tego sam kręcioł mocno dostaje. A u mnie jeden koszyk to cena 2-3 funtów, więc można po jednej wyprawie być lżejszym o 10 funtów na przykład :) Dlatego nie kierowałbym się tu finezją tylko ale praktycznością. Wielu chce lekkości jak przy łowieniu na komercji karpi 2-3 kilo, ale to inne warunki kompletnie i kierowanie się tym nie ma zbytniego sensu. Nie łowi się z klipem raczej, zarzuca rzadziej...

Tylko pamiętajmy, że mówimy o łowieniu brzan. Wielu chce łowić brzany, jednak stosować feederowe zestawy na mniejsze ryby lub słabe jak leszcze :)

Lucjan

Offline Supertrampek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 23
Odp: Wędka Feeder na Brzany
« Odpowiedź #14 dnia: 16.09.2020, 13:04 »
(...) Przy mniejszych zaś brzanówkach za wielkość wyjściową uznałbym rozmiar 6000 baitrunnerów Shimano, przy czym wielkości 8000 i 10 000 też byłyby dobre. Wszystko zależy od rzeki i ciężaru koszyków, również od rozmiaru brzan :) (...)
Generalnie masz racje, przeciążenia na młynku bedą duże lub bardzo duże. Ja do Koruma 12 ft // 2 lb podpiąłem starą Ultegrę 5500 XTC i daje radę.