Autor Wątek: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie  (Przeczytany 5110 razy)

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« dnia: 13.12.2018, 09:47 »
Koledzy liczę na Waszą pomoc. Na gwiazdkę chcę kupić chrześniakowi wędkę karpiową. Niestety moje pojęcie o tych wędkach jest raczej mgliste. Łowił będzie na dystansie max 60m długość obstawiam 3,6m. Ryby do 5-6 kg. Wiem, że mocniejszy feeder by to ogarnął, ale uparł się na wędkę karpiową(bo nie ma) :)  Nie chcę by była to mega sztywna pała, młody musi mieć trochę frajdy podczas holu. Budżet max 350 zł. Macie jakieś sprawdzone modele?
Adam

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #1 dnia: 13.12.2018, 09:52 »
Adam, dobrze by było żebyś określił czy maja to byc 2 czy 3 składy (różnice w długości transportowej sa znaczne w obu przypadkach, oraz jaki kołowrotek jeżeli już ma zastosuje
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #2 dnia: 13.12.2018, 09:55 »
Długość transportowa bez znaczenia, także 2-3 składowa nie robi różnicy. Ma być "dobra". Kołowrotka dedykowanego konkretnie do karpiówki jeszcze nie ma.
Adam

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #3 dnia: 13.12.2018, 10:11 »
Mam kijki Anaconda Corky 12ft 2,75lb (czekam na 3go ;)). Piękne, cienkie patyki i duża przyjemność z holu, na ryby o jakich piszesz idealne. W sklep-karpiowy.pl są teraz w promocji, ale trzeba zaczekać do 7 dni na przesyłkę z Niemiec. Tańsze i bardziej kluskowate są kije Prologic C1, też fajne.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Deftones

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 75
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #4 dnia: 13.12.2018, 10:12 »
Zobacz Shimano Alivio 3,6 2,75lbs. Wędka za ok 200 zł  . Do  odległości które piszesz będzie jak najbardziej. Paraboliczna akcja da radość z holu a 3 skład będzie bez problemu w transporcie. A poza tym wędka naprawdę ładnie wygląda. Za kasę która pozostanie można już zakupić fajny kołowrotek do kompletu np Spro Long Cast 460 za ok 200zł .

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #5 dnia: 13.12.2018, 10:15 »
Z czystym sumieniem mogę polecić Daiwa Regal Carp 3,60/3lb, jest to kijek , który "wybacza" wiele błędów, bardzo ładnie gaśnie po zarzucie i nie jest "sztywną pałą", występuje w w 2-3 składach (ceny od 300-360zł)
Druga propozycja to Daiwa Black Window 3,60/3lb, co prawda jest to wersja budżetowa Daiwy, ale przełowiłem tym kijem kilka lat i uważam za naprawdę godny polecenia (ceny od 190-220zł
Często zachwalane są Prologic C1A , jednak uważam ze kij jest juz dla bardziej zaawansowanych karpiarzy (chociaż cena o tym nie mówi, bo kosztuje ok 200zł), ale rzucając nim kilka razy i holując karpiki do 8-10kg, przynajmniej w mojej ocenie jest kijem który "nie wybacza błędów), oczywiście jest to moja subiektywna ocena.
A co do kołowrotka, to  polecam Daiwy Emblem X 5000 T w Decathlonie jest na niego bardzo dobra cena a sam kołowrotek naprawdę "zacny"
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #6 dnia: 13.12.2018, 10:16 »
Nie wiem jak teraz wygląda akcja Aliviaków, ale kiedyś miałem CX 13ft 3lb i to były straszne witki wierzbowe ;D. Dla mnie trochę za miękkie były, no chyba, że chrześniak lubi taką akcję i ma łowisko wolne od zaczepów, to czemu nie.

Emblemy X 5000t black edition,  hmm.... czyżbym je miał :P?
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #7 dnia: 13.12.2018, 10:22 »
Obawiam się , ze na Alivo CX , może mieć kłopoty z utrzymaniem takich rybek do 6 kg, które jak wiadomo "po skosie, po skosie i w zarośla" a kijek naprawdę miękki...
Emblemy masz, masz i prawda ze konkretny młynek? :thumbup: i do dalekich rzutów i na takie karpioweczki
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline Deftones

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 75
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #8 dnia: 13.12.2018, 10:47 »
Nie wiem jak teraz wygląda akcja Aliviaków, ale kiedyś miałem CX 13ft 3lb i to były straszne witki wierzbowe ;D. Dla mnie trochę za miękkie były, no chyba, że chrześniak lubi taką akcję i ma łowisko wolne od zaczepów, to czemu nie.

Emblemy X 5000t black edition,  hmm.... czyżbym je miał :P?

Shimano daje radę. Często łowiłem nią na dużej zaporówce sandacze z wywózki i było dobrze. Karpiom też dawała radę. Akcja kija pozwala na więcej błędów no i nawet mniejszą rybę fajnie się holuje. 

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #9 dnia: 13.12.2018, 11:19 »
Co do Emblemów, to testów terenowych nie przeszły bo jeszcze pachną kartonikiem :-[. Dopiero na wiosnę je sprawdzę, ale będą pracować przy mocnych karpiówkach. Do delikatnych patyków mam lżejsze Ultegry.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #10 dnia: 13.12.2018, 12:33 »
 
 Nie wiem czym dokładnie różnią się obecne Shimano Alivio od swojej poprzedniej, starszej serii.   Nawiązując do tematu była to moja pierwsza karpiówka - 12ft/2.75lbs - zakupiona w 2010r.

 Łowiłem nią tylko i wyłącznie na niewielkiej - wolnej od przeszkód  - wodzie komercyjnej.  Wybierając tę wędkę trafiłem w 10 - tkę :D  Była przeznaczona właśnie do takich zadań.  Przez niektórych postrzegana jako nieco kluchowata - w porównaniu np: z Daiwa Black Widow - dla mnie była w tamtym momencie po prostu najlepsza.  Mega przyjemność z holowanych karpi i amurów.  Faktycznie, wędka dosyć miękka, kluskowata ale również wybaczająca błędy.

 Co do odległości 60 m. to nie wiem czy da radę posłać przy jej pomocy zestaw.  Ja zarzucając zestaw z małym pva pod wiatr miałem spore kłopoty z celnością. 

 Szczerze polecam tą wędkę. Naprawdę daje dużo przyjemności z holowanych ryb! :thumbup:

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #11 dnia: 13.12.2018, 12:34 »
Dzięki wielkie Panowie za opinie i propozycje. Przyjrzę się dokładnie wieczorem jak będę miał dłuższą chwilę.
Adam

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #12 dnia: 13.12.2018, 14:08 »

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #13 dnia: 13.12.2018, 14:13 »
Na początek bez kwestii polecam Prologic C1, 3,6 m, 3 LB w cenie 190 zł. Jakość, praca no i wspomniana cena to naprawdę doskonałe rozwiązanie na początek karpiowania ... Ja właśnie tak zacząłem. 8)
Pozdrawiam Seba

Offline marcin82

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świętochłowice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #14 dnia: 13.12.2018, 14:20 »
Od siebie polecę zarówno i Prologica C1 3,6 3lb jak i Delphina Etne 3,6 3 lb. Fajne niedrogie kije o akcji parabolicznej, które wybacza wiele błędów początkującego adepta sztuki karpiowej :-) Prologica C1 przerabiałem a Delphina Etne full cork edition posiadam.
Raj jest tam, gdzie nie chodzą wszyscy...