Autor Wątek: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie  (Przeczytany 5109 razy)

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 321
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #30 dnia: 13.12.2018, 22:08 »
Pytanie co do korka , to musisz uważać na patyki... bo korek na karpiówkach jest.niczym kartka papieru w koło włokna ....

Miałem ujowe butt gripy i na jednym blanku lekko zdarłem troche korka, ale zaszpachluję. Poza tym nic się na razie złego nie dzieje :beg: O:).
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #31 dnia: 13.12.2018, 23:04 »
Miałem ujowe butt gripy i na jednym blanku lekko zdarłem troche korka, ale zaszpachluję. Poza tym nic się na razie złego nie dzieje :beg: O:).

Dla tego aby sie nie wkor... omijam korkowe karpiowki jak dlamnie to dziela sztuki na korku a ja potrzebuje cepów do ciężkiej orki...
Maciek

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 321
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #32 dnia: 14.12.2018, 09:09 »
Maciek, te moje korki są przeznaczone na mniejsze ryby i przyjemność holu z tego płynącą. Do ciężkiej orki muszę dopiero kupić jakieś miecze ;).
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #33 dnia: 14.12.2018, 09:30 »
Maciek, te moje korki są przeznaczone na mniejsze ryby i przyjemność holu z tego płynącą. Do ciężkiej orki muszę dopiero kupić jakieś miecze ;).

Trzymaj się klasyki :narybki: koreczek i jeden z tych Emblemów , tez tak lubię ... a jaka frajda, nie wspomnę że w coraz nowszych kijach to już nawet pianki na dolniku coraz mniej, bardziej przypomina palkę do "głuszenia" ryb a my przecież wypuszczamy :fish:
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #34 dnia: 14.12.2018, 10:03 »
I też pomijam jak kolega wyżej napisał, takie karpie 5 -7 kg mają taką moc, że w feederze spaliłyby się przelotki od wysnuwanej żyłki

No nie moge... :-D to takie 10 kg pewnie wciągają wedkarza trzymajacego feedera prosto do wody razem z namiotem.

W tym sezonie złapałem sporo karpików 5kg ~ i nigdy nie miałem problemu z siłowym przytrzymaniem za pomocą feedera 120 cw. A jest to niskobudzetowa wędką. Do takich ryb feeder jest wręcz idealny

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #35 dnia: 14.12.2018, 10:25 »
I też pomijam jak kolega wyżej napisał, takie karpie 5 -7 kg mają taką moc, że w feederze spaliłyby się przelotki od wysnuwanej żyłki

No nie moge... :-D to takie 10 kg pewnie wciągają wedkarza trzymajacego feedera prosto do wody razem z namiotem.

W tym sezonie złapałem sporo karpików 5kg ~ i nigdy nie miałem problemu z siłowym przytrzymaniem za pomocą feedera 120 cw. A jest to niskobudzetowa wędką. Do takich ryb feeder jest wręcz idealny
Ja łowię na PZW, więc łowisko jest dość mocno zarośnięte. Do tego 99% karpi, które łowię są pierwszy raz na haku. Zresztą każdy kto u mnie złowi karpia to śmiało mówi, że te karpie 2-5 kg są bardzo waleczne. Trochę wstyd mi przyznać, ale w tym roku jeden z karpi wciągnął mi wędkę z wolnym biegiem, branie było tak atomowe, że wędka podskoczyła i spadła z podpórek do wody :)

Na komercji jak łapałem takie karpie to 0% przyjemności z holu - tak jakbyś zarzucił 5 kg ciężarek i ciągnął. Nie wiem czy zrozumiesz o czym piszę.

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #36 dnia: 14.12.2018, 10:40 »
Myślę że zrozumie bo nigdy w życiu nie łowiłem na komercji ;-)

Bardziej chodziło mi o to  że w internetach  co chwila natrafiam na wpisy w takim tonie że "feeder to raczej ryby do 2-3 kg, większe karpie to holuje sie 45 min i wyciąga wpół żywą rybe". Takich opini jest naprawdę sporo. I tak się zastanawiam czy tacy ludzie w ogóle łowią czy to "internetowi znawcy". Druga sprawa dla kogoś kto twierdzi że 5 kg ryba to za wiele na feeder tacy ludzie którzy regularnie łowią na takiego powiedzmy selektora 75g  ryby 15kg + to juz pewnie kosmici a nie istoty ludzkie. To samo gdy ktoś wyholuje dużą brzane jako przyłów na żyłkę 0,16 ultralight spinem .

W tym roku udało mi się złapać karpie 10kg+ na feeder i nie pamietam żebym holował dłużej niż te 10-15 min. A w takim feederze cw 120 uwazam że miałem przy tych rybach jeszcze zapas mocy

Nie obrażając nikogo  (i nie mam na myśli Ciebie) jeśli ktoś potrzebuje wędki o akcji kija baseballowego do holu karpika 5kg to ok, każdy łowi jak lubi ale pisanie ze feeder do ryb powyzej 5kg się nie nadaje to brednie.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #37 dnia: 14.12.2018, 10:46 »
Feeder c.w. 120 to już kawał kija. O ile nie nie ma ponadprzeciętnie wysublimowanej pracy to gnie się podobnie jak karpiówka 2,5-3lb tyle, że najczęściej troszkę głębiej.
Pod te same ryby można dopasować zarówno feedera jak i karpiówkę.
Lejące 2,75lb będzie o wiele lepiej trzymało ryby niż rzeczne 180g w feederze.
Ludzie jakoś dziwnie ubzdurali sobie, że feedery to słabe wędki, a karpiówki to kije od szczotki.
Ciekaw jestem ilu z tych krzykaczy (nie chodzi mi o nikogo z forum) mówiących o karpiowych sztywnych pałach miało w ręku kij np. 2lb...
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #38 dnia: 14.12.2018, 10:58 »
Ale najpierw musiałbyś im wytłumaczyć co oznacza te magiczne 2 lb :D ;D :P
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #39 dnia: 14.12.2018, 11:01 »
Myślę że zrozumie bo nigdy w życiu nie łowiłem na komercji ;-)

Bardziej chodziło mi o to  że w internetach  co chwila natrafiam na wpisy w takim tonie że "feeder to raczej ryby do 2-3 kg, większe karpie to holuje sie 45 min i wyciąga wpół żywą rybe". Takich opini jest naprawdę sporo. I tak się zastanawiam czy tacy ludzie w ogóle łowią czy to "internetowi znawcy". Druga sprawa dla kogoś kto twierdzi że 5 kg ryba to za wiele na feeder tacy ludzie którzy regularnie łowią na takiego powiedzmy selektora 75g  ryby 15kg + to juz pewnie kosmici a nie istoty ludzkie. To samo gdy ktoś wyholuje dużą brzane jako przyłów na żyłkę 0,16 ultralight spinem .

W tym roku udało mi się złapać karpie 10kg+ na feeder i nie pamietam żebym holował dłużej niż te 10-15 min. A w takim feederze cw 120 uwazam że miałem przy tych rybach jeszcze zapas mocy

Nie obrażając nikogo  (i nie mam na myśli Ciebie) jeśli ktoś potrzebuje wędki o akcji kija baseballowego do holu karpika 5kg to ok, każdy łowi jak lubi ale pisanie ze feeder do ryb powyzej 5kg się nie nadaje to brednie.

Ja myślę, że sposób łowienia jest tutaj ważny. Karpiówka to alarm, ustawienie kij na wprost, odpowiedni zestaw, specyficzne nęcenie. Feeder to całkiem inne możliwości. Jeżeli bym łowił na takim łowisku jak Pod Borem w Ochabach, zdecydowanie wolałbym podejście karpiowe, gdyż czuję się pewniej tutaj, stosując jednak feederowy zestaw. Sam feeder też jest OK, ale trzeba mieć trochę wprawy, bo rzucanie się na ryby 10+ kg z lekkim kijem i cienką żyłką wcale spacerkiem nie jest. Ktoś kto ma doświadczenie wie, że podczas holu kij przy powierzchni sprawia, ze ryba jest bardziej uległa, jednak nie wiedząc tego, będzie trzyma kij w górze. I karp wyczyniać będzie cuda, zwijał innym zestawy i tak dalej...

Wiele opinii karpiarzy o feederowcach jest przesadzonych, i pochodzi z przekazywanych z ust do ust historii, które zmieniają się bardzo mocno. Małe haki wcale nie kaleczą ryb jak sądzi wielu karpiarzy. Nie łowili nigdy w ten sposób, więc nie wiedzą. Ponadto pisanie, że ryba się męczy po długim holu i to źle się na nim odbija to bzdura. Karp jest najsilniejszą z ryb, nigdy nie trzeba go reanimować. Więc przesadna troska niektórych mnie bawi.

A co do zestawów i haków. Na Trencie bailiff mówił mi, że jedną brzanę ważącą kilka kilko (2-3) wyciągnięto z czterema hakami w pysku! Mocnymi, z pozostałościami plecionki. Jestem pewien, że wędkarze mówili o potworze jakiego mieli na haku ;) Ja używając haków nr 10 i 12 Wide Gape, mocniejszych druciaków, nie mam problemów z doholowaniem ryby, problemem jest jedynie grubość fluorocarbonu (większy niż 10 lb nie przejdzie przez oczko). Tak więc wszystko się da, trzeba jednak mieć doświadczenie. Nigdy w życiu więc ie polecałbym komuś niedoświadczonemu feedera do połowu większych karpi. Lepiej aby wpierw zakumał łowienie na karpiówkach. Aby miał odpowiednio duży podbierak i matę. Bez tego tylko powstają kolejne historie o nieodpowiedzialnych gościach z feederami, łowiska zaś zmieniają na niekorzyść regulaminy...
Lucjan

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #40 dnia: 14.12.2018, 11:21 »
Ale najpierw musiałbyś im wytłumaczyć co oznacza te magiczne 2 lb :D ;D :P
A czy ja wiem co to znaczy? ;) :D
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #41 dnia: 14.12.2018, 13:34 »
W swoim arsenale posiadam wędki karpiowe 2lbs,2,75lbs,3lbs i powiem,że każda jest przeznaczona na dane łowisko ;) powiem również,że obecne wędziska karpiowe to już smukłe blanki o wspaniałej pracy a nie żadne pałki O:)

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #42 dnia: 14.12.2018, 14:09 »
Luk...Ja myślę, że sposób łowienia jest tutaj ważny. Karpiówka to alarm, ustawienie kij na wprost, odpowiedni zestaw, specyficzne nęcenie......

Luk...Wiele opinii karpiarzy o feederowcach jest przesadzonych, i pochodzi z przekazywanych z ust do ust historii, które zmieniają się bardzo mocno. .....

Masz racje Luk, w tym co piszesz, zresztą wystarczy obejrzec kilka Twoich filmow , aby naocznie zapoznać sie z pracą i możliwościami feedera, przyponami i wielkościami haków.
Miałem tej jesieni podobny przypadek na zbiorniku PZW Nielisz, łowiłem na feederki w tym jeden to Tubertini Concept TB 12ft, obok rozłozena był Brać Karpiowa w pełnym full wypasie. Wywozili zestawy , nęcili, echosondy... i wszystkie klamoty jak to na prawdziwych karpiarzy przystało. Nic do nich nie mam, sam czasami używam karpiówki i lubie przygladac sie całej tej otoczce jak tu "upolować" życiówkę.
Przysiad sie obok mnie młody chłopak 20 - 23 lata, rozmawialiśmy chwile, jego docelowym dążeniem jest sprzęt jaki maja koledzy karpiarze obok , a dotychczasowy jego rekord to leszcz 45 cm i karpik 1,10kg.
Nie uważam sie za speca , ale poradziłem mu jak ma zmienić przypon ,jak zawiązać poprawnie haczyk i nie wynikało to z chęci zaimponowania mu tylko dobrej rady starszego, dożo starszego kolegi nad wodą.
W pewnym momencie alarmy na stanowisku karpiarzy, wszyscy na równe nogi, odjazd karpia, chwila walki i  coś ponad 3 kg wylądowało w podbieraku.
Oczywiście wypadało pogratulować, tym bardziej ze rybka wróciła do wody.
Koledze juz się zaświeciły oczy rozpytywał o wędki, żyłki, leadcory.  pod wieczór i ja mam dosyć ostre branie z wyraźnym odjazdem na feederka i pellecik 6mm, haczyk drennana 12,odjazd jak na formule, wiem jaki mam patyk w reku, wiem jaka żyłka, powoli, powoli , trwało to w sumie dobre 40 min, wyholowałem :fish: 11,30, oczywiście ja zlany potem a adrenalina trzyma wszystko na wodzy. I tłumacze mu ze feeder to nie tylko leszczyki, linki czy małe karpie, owszem inna pewność jest przy typowej karpiowce mając zapas mocy, ale technika, umiejętne prowadzenie i praca hamulcem pozwala nawet tak delikatnym patyczkiem powalczyć z godnym przeciwnikiem.
Nie przekonało to jednak "młodego", stwierdził krotko: karpiówka to karpiówka mam pewność ze "kręcę korbą i nie ma bata ryba na brzegu a taki feederek to szkoda nerwów, o żyłkę, wędkę. jednak muszę kupić sobie typową karpiówkę.
I to sprowadza sie właśnie do tego o czym pisałeś, a mnie wydaje się ze jeżeli Ktoś założy sobie ze ma być tak i tak, to nie ma sposobu na przekonanie go ze Feeder jest naprawdę uniwersalny, tylko trzeba do niego włożyć trochę serca....jak w całą naszą pasje Amen :D
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #43 dnia: 14.12.2018, 14:21 »
Panowie Sorry, ale kolega pytał o karpiówkę dla Chrześniaka - mniemam, że młodego chłopaka. A Wy się chyba nie co zagalopowaliście z tą rzeką, feederem itd. Dostał już kilka propozycji, więc proponuję mu dorzucić kolejne - oczywiście na temat, o którym mowa, bo odnoszę wrażenie, że dyskusja bardzo skręciła w bok :P
Pozdrawiam Seba

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pierwsza karpiówka - pomoc w zakupie
« Odpowiedź #44 dnia: 14.12.2018, 14:24 »
Łowiąc na feeder używam często materiałów pva z klasycznym ciężarkiem ;) czyli taki typowy zestaw karpiowy :) powiem więcej lubię polować na większe rybki za pomocą właśnie feederka to mega frajda i nie zastanawiam się nad tym co będzie gdy trafię karpia plus 15 np.uważam ,że każdą rybcię można powoli i umiejętnie wyholować za pomocą feedera a łowienie jednak jest zupełnie inne jak na alarmach 8)