Autor Wątek: Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?  (Przeczytany 7968 razy)

Offline skowron.krystian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 760
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Praca jest dobra dla tych, co nie umieją wędkować
  • Lokalizacja: Holandia 'ZH'
  • Ulubione metody: method feeder
Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?
« dnia: 16.12.2018, 00:52 »
Witam serdecznie wszystkich łowców!
Po kilku latach wędkowania na moim wygodnym siedzisku doszedłem do tego stadium, że myślę o zakupie kosza.
W większości przypadków łapię feederami, a moje miejscówki bardzo rzadko mają ograniczony dostęp.
Co do koszy, to nie wiem za wiele o nich; miałem okazję posiedzieć na kilku modelach, i z tego namacalnego doświadczenia już coś zdołałem wynieść.
Chyba odpuszczę sobie sprzęt firmy Rive, bo te tanie modele które oglądałem nie cieszą mojego oka, a te które cieszą moje oko nie cieszą mojego portfela. Miałem okazję posiedzieć na kilku modelach tej firmy i jakoś nie przekonywały mnie, a te które to robiły były w cenie auta którym jeżdżę na ryby.
I te nogi 36 - wolał bym poprzestać na 30-tkach, ponieważ cały sprzęt jaki mam przy moim Monsterze mógłbym użyć przy koszu, co zmniejszyło by potencjalne wydatki. Poza tym nie wiem czy moje 180 cm wzrostu i waga 90 kg wymagała by 36-tek do uzyskania stabilności.

W modelach innych też firm na których siedziałem nie podobały mi się te płytkie schowki, nadające się tylko do spławika, a jak były głębokie to bez wstawania są nie do otwarcia. Za to podobają mi się te głębokie na 3 cm szuflady otwierane na bok i do przodu. Odkryłem również że są kosze typu 'H' i typu budowy 'Z' - jakie to ma znaczenie dla użytkownika oprócz tego wizualnego.
Przedstawię Wam modele które przykuły moją uwagę w sklepach wędkarskich tych stacjonarnych jak i internetowych.



Cena ok, szuflady mogą być, głęboki schowek, ale jakoś...
Proszę o opinie.

Drugi okaz zainteresował mnie ze względy na swój nowoczesny wygląd, atrakcyjną cenę i dobre opinie o producencie wśród wędkarzy, oto :




I znów każda opinia/informacja się liczy.

Kolejnymi modelami są modele MAP, ale o nich nic nie mogłem znaleźć, a bardzo mi się podobają. Nie są też do kupienia w Holandii (gdzie mieszkam), tak więc dochodzą problemy z dostawą i ewentualnie serwisem (podobnie jak z tym od Flagmana).

Ze względu na serwis i dostępność akcesoriów skłaniam się najbardziej ku sprzęcie Prestona i Matrixa.

Siedziałem na Matrix Superbox S25 i miałem podobne odczucia jak w przypadku Mavera - niby ok, fajne schowki, ale ... (i na dodatek ten jasny zielony kolor).


Czarny - już lepiej :)



Bardzo podobnie cenowo, a nawet tańszy od poprzednich modeli, jest nowy model ze stajni Prestona - Inception SL30.



Podoba mi się fakt że jest na nogach 30-tkach, i że jest bardzo zgrabny i lekki, z fajną szufladą boczną w zestawie.


Muszę przyznać że to jak do tej pory mój nr 1 pod względem ceny/dizajnu/stabilności /zawartości /serwisu. I ta magia jak się na nim siedzi (ale to być może chodzi o moją słabość do Prestona).

To nowy model i nie sądzę by było wiele o nim do znalezienia w sieci, ale jak komuś coś się rzuciło w oczy proszę przesłać.

Siedząc na większości koszy miałem wrażenie że są jakieś takie małe, a tu gdy usiadłem na koszu Preston-a Absolute White Edition było jakby więcej miejsca, niesamowicie stabilne i pięknie wykonane.
Minusem jest cena, bo obecnie nawet w promocji kosztuje nieco ponad 500 euro, plus fakt, że trzeba jeszcze dokupić ze dwie kasety które też tanie nie są, bo około 75 Euro za sztukę. Ale widzę w nim potencjał na inwestycje na długie lata.


Kosz jest piękny i..., ale zastanawiam się co mówią o nim jego użytkownicy po kilku latach.
Jeśli ktoś coś wie o rozważanych przeze mnie modelach proszę o kontakt.
A jeśli ktoś uważa że powinienem się zainteresować jakimś innym modelem, z chęcią wysłucham.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc.

Krystian Skowron


Wysłane z mojego EML-L09 przy użyciu Tapatalka
Wracając z wyprawy, weź ze sobą zrobione zdjęcia, a pozostaw jedynie ślady stóp 😉

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?
« Odpowiedź #1 dnia: 16.12.2018, 10:11 »
O Maverze nie wiem niestety nic.

W przypadku Flagmana zastanów się, czy nie wyjdzie taniej kupić Jaxona. Wychodzą chyba z jednej fabryki, bo wyglądają właściwie bliźniaczo (różnica tylko na średnicy nóg) Jaxon AK-KZE110. W tamtym roku sam mocno myślałem nad jego wyborem, ale po zdobyciu informacji, że te mocowania nóg nie są zbyt solidne, i pękają przy mocnym dokręcaniu, odpuściłem temat. Jest też wersja D36, która ma już nogi osadzone w inny sposób, który nie powinien być obarczony tą wadą.

Ja mam osobiście Matrixa D36, i dobrze mi się sprawdza. Tyle że na pewno nie należy do najlżejszych. Na plus szuflady 50 mm (wewnętrzna głębokość) są też dostępne płytkie szuflady 25, oraz moduł z dwiema szufladkami wysuwanymi do przodu. Z Matrixa konkurencją dla Prestona Inception byłby raczej P25 MKII - ale ma mniejszej średnicy nogi.

Prestona Inception ma Mateusz Kujawski. Absoluta ma Michał (Ryba1987). Na pewno będą Ci w stanie wiele powiedzieć. Ja na twoim miejscu brałbym Inceptiona, wydaje się być najlepiej dopasowany do Twoich wymagań, i byłby rozwiązaniem finansowo rozsądnym - jak sam pisałeś, odpadnie koszt akcesoriów.

timken

  • Gość
Odp: Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?
« Odpowiedź #2 dnia: 16.12.2018, 21:24 »
Sam obecnie jestem na etapie poszukiwań kosza. "Parametry" (waga, wzrost) mamy podobne ;), osobiście nie zszedłbym poniżej średnicy nogi fi30, ale w sumie im grubsza tym lepiej. Po obejrzeniu prezentacji prestona Inception SL30 uznałem , że to jest to czego szukam (waga :P). Wcześniej rozważałem m.in. https://www.raven-fishing.pl/desire-seatbox-station-siedzisko/pl/product/41253/?sqr=seatb#zoom. Cena myślę rewelacja. U mnie akurat problem akcesoriów mam rozwiązany- matrix 3D- fi25, 30, 36. Obecnie używam siedziska Kogha o rozstawie nóg 78 cm i właśnie kosza o podobnych szerokości poszukuję.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?
« Odpowiedź #3 dnia: 16.12.2018, 21:51 »
Tego mavera miałem sprzedałem gdyż miałem okazje kupić inny nówkę w okazyjnej cenie , kolega nadal używa i to intensywnie spławik feeder i jest wszystko ok , każdy z nas waży ponad 100 kg i daję radę na nogach 25.
Gdybym miał wydać ponad 2 tys zł to raczej zamówił bym u Lamera coś podobnego do Rive. :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?
« Odpowiedź #4 dnia: 16.12.2018, 22:19 »
Ja kupiłem sprawdzonego Prestona On Boxa, gdyż inne nie mają takich komór i szuflad. Nie cierpię koszy gdzie są małe kasety, które trzeba otwierać wstając. Póki co jestem zadowolony, myślę, ze posłuży z pięć lat jak poprzednik. Nogi są starego typu (chyba średnica 30 mm) ale poprawione, jest oko, czyli poziomica, w komplecie pokrowiec, uchwyty siatek, taca średnia, zestaw drabinek. Cenowo 380 funtów z gadżetami, czyli duuuużo mniej niż kosze nowe. Polecam.

Zastanawiam się, czy któraś z firm wpadnie na pomysł, aby zrobić bardziej feederowy kosz.
Lucjan

Offline Maro81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 966
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Drennan
  • Lokalizacja: Wroclaw
Odp: Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?
« Odpowiedź #5 dnia: 16.12.2018, 22:45 »
Ja kupiłem sprawdzonego Prestona On Boxa, gdyż inne nie mają takich komór i szuflad. Nie cierpię koszy gdzie są małe kasety, które trzeba otwierać wstając. Póki co jestem zadowolony, myślę, ze posłuży z pięć lat jak poprzednik. Nogi są starego typu (chyba średnica 30 mm) ale poprawione, jest oko, czyli poziomica, w komplecie pokrowiec, uchwyty siatek, taca średnia, zestaw drabinek. Cenowo 380 funtów z gadżetami, czyli duuuużo mniej niż kosze nowe. Polecam.

Zastanawiam się, czy któraś z firm wpadnie na pomysł, aby zrobić bardziej feederowy kosz.
Lucjan kupiłeś OnBoxa seria 5. Ja jakiś czas temu właśnie takiego sprzedałem i zmieniłem na Matrixa S36. Kosz jest mega stabilny, można na nim tańczyć.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka


Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?
« Odpowiedź #6 dnia: 16.12.2018, 22:55 »
Maver robi dobre i tanie kosze. Jak już to poszukaj modelu z szyną na podnóżek. Mniej upierdliwy transport np.Signature 800. Co do ramy to H masz regulacje wysokości na nogach, w ramach typu Z itp. musisz dokładać pod tyłek kasety. Sam teraz jestem na etapie wyboru, ale D36 (Rive RS,Aboslut i Matrix). Preston ma fajny patent z podnóżkiem. Jak szukasz czegoś na d30 to obadaj Mavera Z-frame czy nowego MVR. Mimo 4 nóg stabilność jest super. Pozbyłem się Z-frame i szczerze, gdy usiadłem na Matrixie i Rive ST Open nie czułem się tak stabilnie. Patrz jeszcze na dostępność i cenę kaset, bo z tym bywa różnie. Ciężki wybór przed tobą.

Ja kupiłem sprawdzonego Prestona On Boxa, gdyż inne nie mają takich komór i szuflad. Nie cierpię koszy gdzie są małe kasety, które trzeba otwierać wstając. Póki co jestem zadowolony, myślę, ze posłuży z pięć lat jak poprzednik. Nogi są starego typu (chyba średnica 30 mm) ale poprawione, jest oko, czyli poziomica, w komplecie pokrowiec, uchwyty siatek, taca średnia, zestaw drabinek. Cenowo 380 funtów z gadżetami, czyli duuuużo mniej niż kosze nowe. Polecam.

Zastanawiam się, czy któraś z firm wpadnie na pomysł, aby zrobić bardziej feederowy kosz.

Ta przydał by się nie tyle co kosz ale kasety z większymi szufladami.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?
« Odpowiedź #7 dnia: 16.12.2018, 23:26 »
Lucjan kupiłeś OnBoxa seria 5. Ja jakiś czas temu właśnie takiego sprzedałem i zmieniłem na Matrixa S36. Kosz jest mega stabilny, można na nim tańczyć.

Mój też jest stabilny, tańczyć na nim nie muszę, bo jest do łowienia ryb. Matrix nie ma dobrych opcji 'pojemnościowych' - i to jest dla mnie problem. Jak konfigurowałem Mavera, podobnego do Matrixa, aby mieć sporo miejsca i szuflady, to koszt wyszedł mnie około 550-600 funtów. To już za dużo, a ja w zawodach nie startuję raczej często.

Ta przydał by się nie tyle co kosz ale kasety z większymi szufladami.

Ale to jest właśnie drogie w takich konfiguracjach, zdecydowanie za drogie. Teraz ceny lecą w dół, bo zima, ale w sezonie ryczą sobie do 6 stówek i więcej za dobrą konfigurację. NIe wspominam o jakimś Rive, bo to jest absurd. Nie wiem kto kupuje te kosze, na pewno większość ich w UK mają zawodnicy sponsorowani :) Jak można żądać 1150 za kosz? Świat oszalał ;)

Lucjan

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?
« Odpowiedź #8 dnia: 16.12.2018, 23:44 »
Mój też jest stabilny, tańczyć na nim nie muszę, bo jest do łowienia ryb. Matrix nie ma dobrych opcji 'pojemnościowych' - i to jest dla mnie problem. Jak konfigurowałem Mavera, podobnego do Matrixa, aby mieć sporo miejsca i szuflady, to koszt wyszedł mnie około 550-600 funtów. To już za dużo, a ja w zawodach nie startuję raczej często.

Ja mam Matrixa, który w zestawie miał głęboką szufladę, i dwie płytkie kasety. Dokupiłem kasetę 90 mm - trzymam w niej proce i pudełko z koszykami. Dokupiłem też drugą głęboką szufladę, ale głównie dlatego, że mam nogi długie, i musiałem podnieść. W szufladach mieści mi się absolutnie wszystko, i raczej na płytsze bym ich nie chciał zamieniać - wchodzą tam też kubki zanętowe do tyczki i koszyki do wstępnego nęcenia, są też w każdej po dwie fajne kuwetki - segregatory. W jednej szufladzie mam zestawy do bata i tyczki, w drugiej pudełka z pierdylionem spławików. Fakt, w przeliczeniu na funty wyszło mnie niewiele ponad 500 (polowałem na przeceny), ale jestem z zestawu bardzo zadowolony, i uważam go teraz za bliskiego ideału allroundera. Tylko skurkofany ciężki się zrobił od tego majdanu ;o

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?
« Odpowiedź #9 dnia: 16.12.2018, 23:49 »
Prawdą jest, że akcesoria, a głównie ceny kaset do Matrixa wołają o pomstę do nieba. Mnie udało się problem obejść kupując wersję limitowaną z jedną głęboką kasetą zamiast dwóch płytkich.
Ceny 390 zł za opcję z szufladą z boku, lub dwoma od frontu, albo 307 zł za "głęboką" 90 mm wysokości kasetkę, to już jest lekkie przegięcie.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Marcin

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?
« Odpowiedź #10 dnia: 16.12.2018, 23:51 »
Jak się dobrze poszukało, to dało radę urwać po stówce z każdej pozycji którą wymieniłeś Marcinie ;)

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?
« Odpowiedź #11 dnia: 17.12.2018, 00:01 »
Jakoś nie szukałem. Głęboka powędrowała na górę i nogi mam prawie idealnie pod kątem prostym :) Koszyki mieszczą się w szufladzie, wraz z zestawem przyponów i drobnym osprzętem typu nożyczki, igły czy foremki. Wszystkie fajki, złączki, podpórki, czy proce ladują w dużej skrzyni wraz z zapasem peletów. Zakupowi kaset od Matrixa mówię stanowcze nie. Choć pewnie zmienię zdanie, jak będę musiał powiązać kilka przyponów do tyczki w przyszłym roku

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline pawel8710

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 7
Odp: Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?
« Odpowiedź #12 dnia: 17.12.2018, 06:38 »
Kasety Matrix są wymienne z Jaxonem. Myślę że będą tańsze ale o cenie w Matrix decydują szczegóły- szuflady są plastikowe... wkładki są w komplecie a szuflady mają uszczelki.
Co do Preston Inception to nie przekonuje mnie mocowanie podnóżka tylko na 2 zawiasach zamiast na szynie która jest częścią ramy. Miałem to rozwiązanie poprzednio i na stromych brzegach nie jest stabilne. Obecnie Mam Matrixa D36, którego kupiłem po recenzji Marcina (Katmay) i jest mega stabilny. Zwróć też uwagę na to iż stabilność często nie jest efektem średnicy nóg- im większe tym lepsze tylko tego jakie są luzy na mocowaniach- im mniejsze tym lepiej. Zwłaszcza jeśli zaciski są metalowe a nie plastikowe co widać np w różnicy pomiędzy Jaxonem a Matrixem (D36) pomimo że kosze wyglądają rażąco podobnie.

Dodatkowo zwróć uwagę iż Preston ma swoje unikalne kasety i brakuje jeszcze zamienników. ( Jeśli się mylę to proszę o poprawę).

Offline Maro81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 966
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Drennan
  • Lokalizacja: Wroclaw
Odp: Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?
« Odpowiedź #13 dnia: 17.12.2018, 06:42 »
Na stabilność Matrixa wpływa jeszcze duży rozstaw nóg, oraz niski środek ciężkości.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka


Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Seatbox - kosz wędkarski - co kupić?
« Odpowiedź #14 dnia: 17.12.2018, 08:42 »
Kasety Matrix są wymienne z Jaxonem. Myślę że będą tańsze ale o cenie w Matrix decydują szczegóły- szuflady są plastikowe... wkładki są w komplecie a szuflady mają uszczelki.
Co do Preston Inception to nie przekonuje mnie mocowanie podnóżka tylko na 2 zawiasach zamiast na szynie która jest częścią ramy. Miałem to rozwiązanie poprzednio i na stromych brzegach nie jest stabilne. Obecnie Mam Matrixa D36, którego kupiłem po recenzji Marcina (Katmay) i jest mega stabilny. Zwróć też uwagę na to iż stabilność często nie jest efektem średnicy nóg- im większe tym lepsze tylko tego jakie są luzy na mocowaniach- im mniejsze tym lepiej. Zwłaszcza jeśli zaciski są metalowe a nie plastikowe co widać np w różnicy pomiędzy Jaxonem a Matrixem (D36) pomimo że kosze wyglądają rażąco podobnie.

Dodatkowo zwróć uwagę iż Preston ma swoje unikalne kasety i brakuje jeszcze zamienników. ( Jeśli się mylę to proszę o poprawę).
Potwierdź mi Pawle proszę zgodność tych kaset z Matrixem. Chodzi o sprzęt Jaxona z serii Pro Match Plus, oraz Pro Match Challenge?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin