Autor Wątek: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące  (Przeczytany 48960 razy)

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #15 dnia: 13.03.2015, 08:43 »
Rozumiem znaczenie szczytówki przy łapaniu na wolny koszyk ale jakie ma znaczenie szczytówka przy łapaniu na metodę to metoda zacina rybę do tego to nawęd niepotrzebny feeder jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie
Jeszcze jedna sprawa kiedyś bardzo dużo zajmowałem wędkarstwem karpiowym gdzie na wodzie pzw łapałem karpie po 12 kg niestety w zbiorniku pękł wał musieli spuścić wodę rozprzedali ryby i skoczyła się moja przygoda z karpiami ale do rzeczy im cięższy ciężarek tym pewniejsze samo zacięcie ryby to tak a propos ciężaru metody       
Dokladnie jest tak jak piszesz. 
Wez jedynie pod uwage, ze do methody stosuje sie rowniez laczniki przelotowe (np.Quick Change Beads) a tu czulosc szczytowki moze byc znaczaca bo zanim ryba zatnie sie na niej to mozesz jeszcze szybciej zauwazyc to branie i "dociac" je.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Suchotnik

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #16 dnia: 13.03.2015, 08:49 »
To jestes ewenementem bo moje shimanowskie 1oz napina sie bez problemu przy koszyku 5 gram! (piec gram)!

Nie wykluczam tego, jednak łowiąc w zbiorniku z podłożem iłowym (choć płytkim do 1,5m) nie mogłem nagiąć szczytówki podczas średnich warunków atmosferycznych. Poza tym Shimanowskie 1oz różnią się od siebie (porównaj sobie 1oz z alivio i 1oz z beastmaster'a). 1oz szklaną napinasz bez problemu czy wieje, czy nie wieje.
Niektórzy napiszą ze mógłbym stosować cięższe podajniki, jednak zauważyłem że ryby na tym zbiorniku są ostrożne i "boją" się plusku.

elvis77

  • Gość
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #17 dnia: 13.03.2015, 09:10 »
Rozumiem znaczenie szczytówki przy łapaniu na wolny koszyk ale jakie ma znaczenie szczytówka przy łapaniu na metodę to metoda zacina rybę do tego to nawęd niepotrzebny feeder jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie
Jeszcze jedna sprawa kiedyś bardzo dużo zajmowałem wędkarstwem karpiowym gdzie na wodzie pzw łapałem karpie po 12 kg niestety w zbiorniku pękł wał musieli spuścić wodę rozprzedali ryby i skoczyła się moja przygoda z karpiami ale do rzeczy im cięższy ciężarek tym pewniejsze samo zacięcie ryby to tak a propos ciężaru metody       
Dokladnie jest tak jak piszesz. 
Wez jedynie pod uwage, ze do methody stosuje sie rowniez laczniki przelotowe (np.Quick Change Beads) a tu czulosc szczytowki moze byc znaczaca bo zanim ryba zatnie sie na szczytowce to mozesz jeszcze szybciej zauwazyc to branie i "dociac" je.
Też przez chwilę się nad tym kiedyś zastanawiałem i oprócz tego co napisał Paweł jest jeszcze jedna kwestia. Branie małych ryb. O ile średnie i duże ryby dość wyraźnie sygnalizują brania to małe,a brań tych wykluczyć nie możemy łapiąc np.na białe robaki mogą nie być w stanie podnieść wystarczająco ciężarka z dna,żeby zobaczyć branie na zbyt sztywnej szczytówce.
Mała rybka będzie sobie dyndała na haczyku,a my nie będziemy o tym wiedzieć. Stracimy czas,którego i tak zawsze na ryby brakuje,a dodatkowo taka rybka na smyczy skutecznie spłoszy pozostałe.

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #18 dnia: 13.03.2015, 09:20 »
Jak mają podnieść ciężarek to szczytówka niema znaczenia porostu nie podniosą  ciężarka i z nim nie odpłyną (brak widocznego brania na każdej szczytówce) dlatego łapiąc na metodę nie łapie na drobne przynęty od tego mam bata albo odległościomierz nie skupię się na precyzyjnym łowieniu jeżeli na 2 wędkach będę łowił drobnicę     
Krzysztof

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #19 dnia: 13.03.2015, 20:17 »
Najwazniejsze to przestrzegac zasad:podajnik nie lzejszy niz oz na szczytowce .
No, to już chyba dość rygorystyczna zasada. Chyba że ktoś bardzo mocno napina żyłkę do kąta 90 st.
Leżący płasko na dnie podajnik + przebiegająca płasko po dnie żyłka = dodatkowa siła kotwicząca.
Myślę, że nie będzie niczym złym zastosowanie podajnika 30 g do szklanej szczytówki o ugięciu 1,5 oz.
Ach, chyba że chodziło Ci Paweł nie tyle o stabilność zestawu, co o ładowanie kija podczas rzutu.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #20 dnia: 14.03.2015, 11:28 »
Najwazniejsze to przestrzegac zasad:podajnik nie lzejszy niz oz na szczytowce .
No, to już chyba dość rygorystyczna zasada. Chyba że ktoś bardzo mocno napina żyłkę do kąta 90 st.
Leżący płasko na dnie podajnik + przebiegająca płasko po dnie żyłka = dodatkowa siła kotwicząca.
Myślę, że nie będzie niczym złym zastosowanie podajnika 30 g do szklanej szczytówki o ugięciu 1,5 oz.
Ach, chyba że chodziło Ci Paweł nie tyle o stabilność zestawu, co o ładowanie kija podczas rzutu.
-Nie ma tu nic rygorytycznego a kat 90*[blank->linia zylki] jest katem najlepiej sygnalizujacym brania. Jesli piszemy o klasycznym feederze to ryba ma sie zaciac -> szczytowka ma pokazac branie a dopiero wtedy ma uniesc podajnik. Przy metodzie i zestwie samozacinajacym rowniez warto to przestrzegac i zrownowazyc mase podajnika do oz na szczytowce. Wtedy mamy najlepsze wskazania. Ryba podnosi 28gram -> szczytowka 1oz swietnie to wyczula, itd...

-Nie ma znaczenia czy szczytowka jest ze szkla czy z wegla [1oz=1oz] -Kilogram pierza wazy tyle samo co kilogram olowiu.

-Szczytowka na feederze jedynie gasi sile blanku i nie jest jego przedluzeniem!
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #21 dnia: 14.03.2015, 12:36 »
A czy szczytówki 3, 4, 5 oz nadadzą się do łowienia z dużych odległości na wodach stojących?
Pozdrawiam
Marcin

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #22 dnia: 14.03.2015, 12:55 »
Jasne, tylko, ze skutecznosc jak i obserwacja bran bedzie juz gorsza.
Ukrainczycy tak wlasnie lowia co wydawac by sie moglo dziwne bo 3/4/5oz to szczytowki sygnowane przez producentow na rzeki.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #23 dnia: 14.03.2015, 13:06 »
Paweł, uzupełniam właśnie wszystkie komentarze z tego wątku, żeby wiedzę z nich wstawić do finalnego artykułu, więc muszę dobrze zrozumieć co masz na myśli.
Ja pisząc o kącie 90 st., miałem na myśli wygięcie szczytówki do kąta 90 st. Czyli szczytówka oznaczona jako 1 oz wygina się do kąta 90 st. pod obciążeniem 28 g. Mało kto napina szczytówkę do takiego ugięcia. Przy metodzie niektórzy praktycznie w ogóle nie napinają tak, aby szczytówka się ugięła, tylko łowią z luźną żyłką.
Dlatego właśnie nie wiem skąd ta zasada, że
Cytuj
Najwazniejsze to przestrzegac zasad:podajnik nie lzejszy niz oz na szczytowce .

Skoro mam szczytówkę 1,5 oz, to znaczy, że nie powinienem używać koszyka lub podajnika o masie nie mniejszej niż 40 gramów? Czyli najlepiej jakbym użył z 50 gramów?

Cytuj
Jesli piszemy o klasycznym feederze -> szczytowka ma pokazac branie a dopiero wtedy ma uniesc podajnik.
Tak. I tak się też stanie bez spełniania ww. zasady. Zależy bowiem jak mocno napniemy żyłkę.
Jeśli bowiem przyjąć, że 28 gramów jest potrzebne, żeby wygiąć o 90 st. szczytówkę 1 oz (to już bardzo mocne przygięcie), to zanim do takiego przygięcia dojdzie i zanim podajnik zostanie uniesiony, branie już zobaczymy na szczytówce.

Jeśli miałbym jakąś zasadę stworzyć, to raczej bym powiedział, że karmnik nie powinien być lżejszy niż połowa wartości oz na szczytówce.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #24 dnia: 14.03.2015, 13:14 »
Jasne, tylko, ze skutecznosc jak i obserwacja bran bedzie juz gorsza.
Ukrainczycy tak wlasnie lowia co wydawac by sie moglo dziwne bo 3/4/5oz to szczytowki sygnowane przez producentow na rzeki.
Czyli pewnie skończy się na tym, że będę musiał dokupić czulsze szczytówki nie...?
Pozdrawiam
Marcin

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #25 dnia: 14.03.2015, 13:45 »
Nie spotkalem jeszcze osoby, ktora az tak napinalaby szczytowke. Byloby to calkowitym zaprzeczeniem efektywnosci tej metody. To juz prawie podobnie jakbysmy lowili na sztywnym kiju lub z zestawem samozacinajacym. Skoro szczytowka ma pokazac brania to trzeba dac jej luzu zeby zadzialala prawidlowo. Ja stosuje max 15 st. bo ryba ma jej nie czuc a ja mam miec jeszcze czas na reakcje i zaciecie.


Cytuj
Najwazniejsze to przestrzegac zasad:podajnik nie lzejszy niz oz na szczytowce

jesli szczytowka jest naprezona a ciezar podajnika jest mniejszy niz rekomendowane oz na szczytowce to w momencie brania ryba majaca przynete w pysku podniesie podajnik ze slabsza sila poniewaz zadziala rowniez sila przeciwlegla prostujacej sie szczytowki, ktora "zabieze" w jakims stopniu mase koszyka,

Cytuj
Skoro mam szczytówkę 1,5 oz, to znaczy, że nie powinienem używać koszyka lub podajnika o masie nie mniejszej niż 40 gramów? Czyli najlepiej jakbym użył z 50 gramów?

tak! a dlaczego? poniewaz wtedy ryba prawidlowo zasygnalizuje branie na szczytowce bez zbednego zmagania sie z lzejszym koszykiem,

Cytuj
Tak. I tak się też stanie bez spełniania ww. zasady. Zależy bowiem jak mocno napniemy żyłkę.
Jeśli bowiem przyjąć, że 28 gramów jest potrzebne, żeby wygiąć o 90 st. szczytówkę 1 oz (to już bardzo mocne przygięcie), to zanim do takiego przygięcia dojdzie i zanim podajnik zostanie uniesiony, branie już zobaczymy na szczytówce.

Jeśli miałbym jakąś zasadę stworzyć, to raczej bym powiedział, że karmnik nie powinien być lżejszy niż połowa wartości oz na szczytówce.

jak napisalem wczesniej napiecie zylki do 90* jest malo tworcze i nie spotkalem jeszcze nikogo nad woda z takim pomyslem ;)
 
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #26 dnia: 14.03.2015, 13:50 »
Jasne, tylko, ze skutecznosc jak i obserwacja bran bedzie juz gorsza.
Ukrainczycy tak wlasnie lowia co wydawac by sie moglo dziwne bo 3/4/5oz to szczytowki sygnowane przez producentow na rzeki.
Czyli pewnie skończy się na tym, że będę musiał dokupić czulsze szczytówki nie...?

Jesli nie ma ich w zestawie to widocznie Twoja wedka zostala stworzona do innych zadan.
Zwroc uwage,ze nie przez przypadek do pickerow dodaje sie 0,5/0,75/1oz a do feederow rzecznych 3/4/5oz.

Masz widocznie mocny blank i zeby go w pelni wykorzystac to musisz zaladowac go mocnym podajnikiem.
Kup sobie po prostu "lzejszego" feedera lub pickera.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #27 dnia: 14.03.2015, 14:08 »
Nie spotkalem jeszcze osoby, ktora az tak napinalaby szczytowke. Byloby to calkowitym zaprzeczeniem efektywnosci tej metody.
Jak skomentujesz większość zasiadek M. Mataka?
Arek

Offline dziubas123

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 1
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #28 dnia: 14.03.2015, 14:13 »
ja mam TEAM DRAGON SILVER EDITION QUIVER 300cm do 50 g szczytówki węglowe i jak na nich zawieszę "na sucho" ciężarek 30g to jakoś specjalnie się nie uginają tak delikatnie, natomiast w mikado ultraviolet do 90g (3,6m) szczytówka L (czerwona). S (biała), gną się znaczeni może to nie pełne 90 stopni ale nie wiele brakuje :) M już tak średnio
L; S; MS szklane
M; MH  węgiel

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #29 dnia: 14.03.2015, 14:29 »
Nie spotkalem jeszcze osoby, ktora az tak napinalaby szczytowke. Byloby to calkowitym zaprzeczeniem efektywnosci tej metody.
Jak skomentujesz większość zasiadek M. Mataka?
Ze zna sie na rzeczy i napina je rowniez minimalnie.
Akurat ogladalem wszystkie po pare razy ;)

Widocznie inaczej interpretujesz pojecie "wiekszosc" oraz "90stopni" ;)
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish: