Autor Wątek: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące  (Przeczytany 48492 razy)

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #60 dnia: 18.01.2019, 00:05 »
Odświeżam wątek, bo myślę, że warto, głównie ze względu na znakomity wpis Mateo na początku.
Miałem kilka pytań, co do oznaczeń szczytówek i chciałem założyć nowy wątek ale po znalezieniu tego, na większość i nich znalazłem odpowiedź.
Dotarło do mnie, dlaczego łowiąc na metodę delikatnie podajnikami 15 g na dwie wędki, zwykle brania mam tylko na jednej. :D. Bo na tej drugiej, ze szczytówką 2 oz misterna konstrukcja zanęty z przynętą na koszyczku 15 g często ulega zburzeniu :o Muszę więc użyć cięższego podajnika lub kupić delikatniejszą szczytówkę.
Zrozumiałem też, dlaczego Flagman szczytówki węglowe 0,75 i 1,5 oz określa jako super czułe a dodatkową szklaną 1 oz już nie.
Jednak nie wszystkie moje wątpliwości udało mi się rozwiać.
Mam taką dziwną naturę, że wszystko lubię pomierzyć o poważyć, czasem po to, żeby sprawdzić i porównać parametry podawane przez różnych producentów. Ale też dla własnej wiedzy, o ile centymetrów ugina się dana szczytówka przy zwiększeniu obciążenia z np. 7 do 10 g.
Podobnie zrobiłem ze szczytówkami od moich feederów i pickerów. Mierzyłem ich ugięcia pod różnym obciążeniem - samych szczytówek i razem z wędką opartą tuż za pierwszą przelotką. No i tu właśnie zrodziły się wątpliwości:
Mam ubiegłowiecznego light feedera Shimano z dwoma węglowymi szczytówkami z oznaczeniami 1,5 oz i 2 oz. Oba uginają się niemal identycznie przy tych samych obciążeniach, zarówno same, jak i razem z wędką. Pomyślałem więc (i nadal tak myślę), że identyczne szczytówki zostały opisane różnymi wartościami. Postanowiłem poddać je testowi ugięcia, żeby sprawdzić, ile oz one mają - 1,5 czy 2 oz. Skończyłem na 80 g i jeszcze się nie wygięły o 90o. Podobnie nie udało mi się uzyskać wygięcia nawet zbliżonego do 90o dla innych szczytówek obciążając je wagą podaną w ich oznaczeniu. Nie mierzyłem jeszcze wartości krzywej ugięcia z całą wędką.
Wyciągnąłem więc wniosek, że oznaczenie na szczytówce w oz określa krzywą ugięcia całej wędki razem ze szczytówką a nie samej szczytówki. Potwierdza to trochę konsternacja Marcina - to trochę dziwne, żeby kij o cw 75 g miał szczytówkę 4 oz.
Kolejna konsternacja spotkała mnie mierząc ugięcie szczytówek nowo nabytego Flagmana. Szczytówka szklana 1 oz wygina się wyraźnie bardziej przy tych samych obciążeniach, niż węglowa 0,75 oz. Czy ktoś potrafi wyjaśnić ten fenomen?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #61 dnia: 21.01.2019, 00:40 »
Tomku, tak to niestety jest z tymi szczytówkami. Wydaje mi się, że pod tym względem producenci nie do końca dbają o dokładność. Ja sprawdzałem kiedyś szczytówki feederów Drennana i obserwowane ugięcie do 90 stopni następowało pod ciężarem zgodnym z opisem na szczytówce. Nie mogłem jednak tego powiedzieć o szczytówkach innych producentów. Porównywaliśmy kiedyś z Karolem szczytówki Drennana ze szczytówkami niektórych kijów Prestona, Trabucco i być może jakichś jeszcze innych firm. Czasem okazywało się, że szczytówka Drennana 0,5 oz odpowiadała ugięciem szczytówce 1 oz z innej firmy! To spora różnica.
Tak się składa, że wszystkie moje 3 feedery to kije Drennana. Nie mam więc jak zrobić testów porównawczych. Myślę, że fajnie byłoby stworzyć jakieś zestawienie krzywych ugięcia szczytówek różnych producentów.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline sandał

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 1
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #62 dnia: 05.04.2023, 15:06 »
Odświeżam.
Moje pytanie dotyczy odległościowego łowienia. Jakie szczytówki stosujecie przy rzutach na dystans 70-80 metrów? Czy wędką ze szczytówką 1oz, dorzucenie na taki dystans jest realne? Jesli chodzi o koszyki to mam na myśli standardowe 30-40 g. Czekam na Wasze spostrzeżenia.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #63 dnia: 05.04.2023, 15:48 »
Kolego doprecyzuj jaki kij masz na myśli  bo i w feederze 3m (10 ft) jak i 3,9m (13Ft) mogą występować szczytówki 1 oz.
Druga sprawa czym będziesz rzucał metodą koszykiem klasycznym czy np koszykiem open window bo każdy inaczej lata.
Trzecia sprawa jaki masz kołowrotek i co masz na niego nawinięte
Bez tych informacji nie jesteśmy w stanie ci nic konkretnego odpisać .
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #64 dnia: 05.04.2023, 16:03 »
70-80 metrów koszykiem 30-40 g... Wątpię.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Zander 112

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Reputacja: 12
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #65 dnia: 05.04.2023, 16:27 »
Methodą lub bulletem 80m jest spokojnie do uzyskania.
Nie ma znaczenia jakiej szczytówki użyjesz.
Wędzisko ładuje się do 3/4 swojej długości.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #66 dnia: 05.04.2023, 16:44 »
Czy spokojnie dla wedkarza, nie sądze. Koszyki typu bullet mimo ze zostały zaprojektowane do dalekich dystansów przy mocnych rzutach maja tendencje do ruchu obrotowego ( związane jest to ze środkiem cięzkości  ) lepszym rozwiązaniem jest koszyk typu Window, niestety mają mniejsza ilość podawanej mieszanki. Jeśli maja to być rzuty powtarzalne i celne bez wędziska 13 ft sie nie obejdzie.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline sandał

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 1
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #67 dnia: 05.04.2023, 17:18 »
Ja zapytałem ogólnie. Czy ta odległość jest do uzyskania sprzętem ogólnie dostępnym powiedzmy 3,6m. przy najdelikatniejszych szczytówkach w feederze klasycznym? Moim zdaniem 1,0 oz to za delikatnie. Czy takie próby nie skończą się złamaniem?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #68 dnia: 05.04.2023, 17:40 »
Nie jest do uzyskania i takie próby zakończą się  znacznie bliżej.  A szczytowka przy rzucie jest prosta, niezależnie od grubości.  ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #69 dnia: 05.04.2023, 18:28 »
By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 360H, podajnik do metody 40 g z rurką, plecionka 0,08 mm, rzuty powtarzalne na 80 m (mierzone na kijkach).
Pozdrawiam,
Tomek

Offline sandał

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 1
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #70 dnia: 05.04.2023, 18:58 »
To w jakich przypadkach szczytówki się łamią? W pierwszej fazie gwałtownego zamachu do przodu szczytówka nie jest prosta. Działają tam wielkie siły.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #71 dnia: 05.04.2023, 19:14 »
Włącz jakiś film z rzucaniem i obejrzyj w zwolnionym tempie. Lub zdjęć poszukaj. :)
https://images.app.goo.gl/Eh45HopY7WLAZWGGA
https://images.app.goo.gl/h6KhuMmgqjbyUXcM8
https://images.app.goo.gl/4CbVj9maeRTuXMcr6
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #72 dnia: 05.04.2023, 19:15 »
To w jakich przypadkach szczytówki się łamią? (...)
Na ogól przez naszą nieostrożność. Czasami przy rzucie siłowym oplątanie za przelotkę. Przy podbieraniu ryby jak jest w podbieraku i zbyt krótkiej żyłce. Mocno napięta/zgięta szczytówka. Przytrzasnięcie klapą/drzwiami przy miękkim pokrowcu... to taki na szybko przykłady.
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray

Offline Ashaki Takado

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #73 dnia: 05.04.2023, 19:17 »
Najczęściej łamią się od oplatania linka podczas rzutu lub nieumiejętnego dowiązania przyponu strzałowego podczas  przechodzenia węzła przez przelotki. Wg mnie koszykiem 40g z towarem, przy wędce 390, plecionce max 0,10 i kołowrotku 5-6k jest do zrobienia ale szczytówki bym zaczynał od 2oz. 1,5 pewnie też da radę ale ryzyko jest większe.

Offline sandał

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 1
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #74 dnia: 05.04.2023, 22:25 »
Przytoczone przez Was przypadki to rzecz oczywista. To uważacie, że przeładowanym zestawem nie można złamać szczytówki? Zastosowanie zbyt miękkiej szczytówki spowoduje jedynie krótszy rzut?