Autor Wątek: Uniwersalna wędka match - w praktyce  (Przeczytany 5979 razy)

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 43
  • Ulubione metody: feeder
Uniwersalna wędka match - w praktyce
« dnia: 26.04.2018, 14:55 »
Rozglądam się za w miarę uniwersalnym kijem typu match, który przetrwa kontakt z większym białorybem i posłuży także do łowienia na komercji na pellet waggler. Ponieważ wziąłem jakiś czas temu rozwód z firmą Daiwa z racji ich podejścia do tzw. obsługi klienta, odpada też chyba dość oczywisty kandydat w postaci kijków serii Aqualite.
W związku z tym pytanie - co innego? Okropnie kusi mnie Shimano Super Ultegra AX Match (20 g). Widziałem kij, trzymałem go ręku, leży mi jego praca, tylko czy do pellet wagglera nie będzie jednak za słaby?
Komercja, o której mówię, zarybiona jest oczywiście głównie karpiszonem, a największe osobniki, dosyć liczne, mają po 5-6 kg (większe ryby przenosi się tam do mniejszego stawu stricte karpiowego).

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Uniwersalna wędka match - w praktyce
« Odpowiedź #1 dnia: 26.04.2018, 15:13 »
Ja zasugeruję Dragona Mega Baits Combat Power Match 3,60 do 25g. Za namową Selektora kupiłem wersję Ultralight do 12g , zamiast kijka ze znacznie wyższej półki, i jestem bardzo zadowolony. On chyba też go już ma ;)

Kijek jest fajny, szybki, ale nie zbyt sztywny, bardzo dobrze wykonany. Z młynkiem 4000 bardzo dobrze wyważony i nie męczy ręki przy aktywnym łowieniu. Radzi sobie z lekkimi spławikami i różną rozmiarówką ryb. Na regularne łowienie 5-6kg karpi brałbym jednak raczej ten mocniejszy.

Ultralight ma jedną wadę - malutkie przelotki, o które blokuje się zwykły silikonowy stoperek, a i nitkowe nie przechodzą zbyt dobrze.  Więc na pewno poprosiłbym sklep o ich zmierzenie, a najlepiej to porównał sobie obie wersje na żywo - bo jednak tej mocniejszej może brakować nieco uniwersalności ultralighta.

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 43
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Uniwersalna wędka match - w praktyce
« Odpowiedź #2 dnia: 26.04.2018, 16:49 »
Czy chcesz przez to powiedziec, ze 20g to za mało na pellet waggler czy raczej polecasz inny kij?

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Uniwersalna wędka match - w praktyce
« Odpowiedź #3 dnia: 26.04.2018, 17:27 »
Raczej że wersja ultralight 12 g to za mało, 25 wydaje mi się że by wystarczyła. Ale zastrzegam, mocniejszej nie miałem w ręku ;)

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 43
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Uniwersalna wędka match - w praktyce
« Odpowiedź #4 dnia: 26.04.2018, 17:47 »
Dzięki, ale Dragonow nie znam, wiec na razie nie biorę ich pod uwagę. Chodzillo mi raczej o opinie bardziej ogólnej natury - czy kij match 20 g nie będzie za słaby do pellet wagglera. Ten, o którym piszesz, ma 25g, teoretycznie niewielka różnica, ale chodzi o praktykę.

ProBono

  • Gość
Odp: Uniwersalna wędka match - w praktyce
« Odpowiedź #5 dnia: 26.04.2018, 17:57 »
Osobiście miałem i łowiłem na ten kijek http://www.wedkarskisprzet.pl/product_info.php?products_id=6296
Parę ryb wyciągnął. Moje spostrzeżenie następujące. Wędzisko ładnie ładuje i posyła spławiki już od 4 gram można rzucić na miła odległość. Co do samej pracy, dolnik ma spory zapas mocy. Myślę że karpiszony 4-5 kg to godny rywal. Jak dla mnie był za mocy bo tak szczerze łowię spławikami 2-3 gramy maks i w większości są to ryby do maks 1 kg. Oddałem bratu, który z chęcią przyjął a za braterski zwrot kupiłem Korum Waggler 11 ft do lekkiego spławika.

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 43
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Uniwersalna wędka match - w praktyce
« Odpowiedź #6 dnia: 26.04.2018, 18:17 »
45g to rzeczywiście już działo. Z drugiej strony większość kijów typu pellet waggler, włącznie z tymi renomowanych producentów, ma podane CW na poziomie 10-15g. Nie jestem fachowcem, ale wydaje mi się, że między tym parametrem a ogólnie sztywnością (bardziej) i wytrzymałością (mniej) blanku musi istnieć mniej lub bardziej bezpośredni związek.

Offline rek974

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Uniwersalna wędka match - w praktyce
« Odpowiedź #7 dnia: 09.05.2018, 02:36 »
Generalnie problem tkwi w definicji techniki odległościowej (ogólnie) i techniki "match" (wg mnie jest to tylko odmiana odległościówki).

IMO nie ma czegoś takiego jak "uniwersalny kij match". Kij "match" to jest kij "match" i tutaj niczego mądrego nie wymyślimy. Wg mnie -- klasyczny badyl "match" to zawsze będzie badyl segmentowy 3,9 do 4,5 o stosunkowo niewielkim CW (może być 3-15, 5-25), gęsto upakowanych przelotkach (~15) o niewielkiej średnicy, przeznaczony przede wszystkim do instalowania spławika jednopunktowo na stałe, czyli wagglera, i łowienia małych i średnich ryb. Nie będę się rozpisywał o żyłkach, ich zatapianiu i innych duperelach bo to każdy z Was wie...

Wróćmy na moment do wspomnianej przez Ciebie oferty Daiwa i serii Aqualite... Możesz chwilowo nie lubić tej firmy, ale spójrz jak została zmontowana oferta na spławik -- masz badyle typowo "matchowe" (niskie CW, duża ilość (~15) przelotek o małej średnicy), i badyle "float", które "matchowe" zdecydowanie nie są (wysokie CW, niewielka ilość (~9?) przelotek o dużej średnicy).
Jarek


Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 532
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Uniwersalna wędka match - w praktyce
« Odpowiedź #8 dnia: 09.05.2018, 08:08 »
Generalnie problem tkwi w definicji techniki odległościowej (ogólnie) i techniki "match" (wg mnie jest to tylko odmiana odległościówki).

Wg mnie match, czyli waggler to prekursor, więc odległościówka to odmiana matcha  ;)


Alleius, nie wiem czy znajdziesz kij uniwersalny do tych dwóch technik. Z jednej strony potrzebowałbyś czegoś czułego i przebaczającego, z drugiej mocnego. Ciężko...

Jeden problem to żyłki jakich się używa. Do pellet wagglera jest to około 6 lb, a więc bardzo dużo. Kije te mają mocniejszą budowę, nie bez powodu. Na zwykłej matchówce możesz mieć zbyt mocne odjazdy, większe problemy z podebraniem ryby. Na komercji oznacza to, ze sąsiadom można wjeżdżać z rybą w ich zestawy, gdyż będzie ciężko ją utrzymać. Większe karpie jak 4-5 kilo na pewno będą 'rządzić' - i to jest problem.

Wg mnie lepiej kupić dwie osobne wędki dedykowane do każdej metody. Szkoda, że masz problem z Daiwą, bo teraz akurat są przecenione modele ich pellet wagglerów, a mają chyba najszerszą ofertę. W UK już za 20-30 funtów można wyhaczyć wersje  3.30 i 3.60 metra.
Lucjan

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 077
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Uniwersalna wędka match - w praktyce
« Odpowiedź #9 dnia: 09.05.2018, 09:32 »
Super Ultegra powinna sobie poradzić z takimi bonusami bo kijek ma spory zapas mocy.Ale jeśli nie chcesz się wykosztować i mieć 100% pewność,że kijek da radę ,to ja na Twoim miejscu zainwestowałbym w coś bardziej uniwersalnego.Np Daiwa Aqualite Power Match.To taki match o mocy Floata.Kijek jest idealny na średnie i duże ryby.Będzie idealny na komercję.Kosztuje tez bardzo rozsądne pieniądze.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 077
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Uniwersalna wędka match - w praktyce
« Odpowiedź #10 dnia: 09.05.2018, 09:33 »

Super Ultegra powinna sobie poradzić z takimi bonusami bo kijek ma spory zapas mocy.Ale jeśli nie chcesz się wykosztować i mieć 100% pewność,że kijek da radę ,to ja na Twoim miejscu zainwestowałbym w coś bardziej uniwersalnego.Np Daiwa Aqualite Power match.To taki match o mocy floata.Kijek jest w sam raz na średnie i duże ryby.Będzie idealny na komercję.Kosztuje tez bardzo rozsądne pieniądze.
[/quote]

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 43
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Uniwersalna wędka match - w praktyce
« Odpowiedź #11 dnia: 09.05.2018, 09:34 »
dzięki za sugestie, ale już się zdecydowałem na Super Ultegrę.
Z tego co piszecie wynika jednak, że CW nie ma bezpośredniego przełożenia na jego moc i wytrzymałość podczas holu. Bo jak inaczej rozumieć to, że kije typu pellet waggler o CW do 10g (tak rozumiem wzmiankę w opisie producenta, że wędka służy do rzucania wagllerami do 10 g) są silniejsze od wędki match o CW do 20g?

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 43
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Uniwersalna wędka match - w praktyce
« Odpowiedź #12 dnia: 09.05.2018, 09:42 »
Szkoda, że masz problem z Daiwą, bo teraz akurat są przecenione modele ich pellet wagglerów, a mają chyba najszerszą ofertę. W UK już za 20-30 funtów można wyhaczyć wersje  3.30 i 3.60 metra.

Luk, w Polsce 20-30 funtów to zapewne 250 zł, Mniej więcej za tyle widziałem ostatnio promocyjne Aquality ;-)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 532
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Uniwersalna wędka match - w praktyce
« Odpowiedź #13 dnia: 10.05.2018, 12:06 »
dzięki za sugestie, ale już się zdecydowałem na Super Ultegrę.
Z tego co piszecie wynika jednak, że CW nie ma bezpośredniego przełożenia na jego moc i wytrzymałość podczas holu. Bo jak inaczej rozumieć to, że kije typu pellet waggler o CW do 10g (tak rozumiem wzmiankę w opisie producenta, że wędka służy do rzucania wagllerami do 10 g) są silniejsze od wędki match o CW do 20g?

Ciężar wyrzutowy to jedno, co innego akcja kija. Tak naprawdę to jeżeli użyjesz żyłki 6 lb w normalnej matchówce, to też masz mocniejszy zestaw, i możesz stawić opór rybie. Problem jednak jest z tym, aby danego karpia zatrzymać. Mając wolne miejsce po lewej i prawej nie masz się co martwić, jednak łowiąc obok kogoś rybę trzeba ograniczyć. Dlatego pellet wagglery mają głównie 3.30 metra. Kije o takiej długości dają o wiele większą kontrolę nad rybą. Ciężki spławik daje zasięg, zacięcia też są głównie samoczynne, więc nie trzeba tutaj się o to martwić. Karp 4-5 kilo na pellet wagglerze i tak jest ciężki do utrzymania w granicach swojego łowiska :)
Lucjan

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 077
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Uniwersalna wędka match - w praktyce
« Odpowiedź #14 dnia: 10.05.2018, 14:28 »
Super Ultegra to super kijek.Wędka ma odpowiedni zapas mocy,żeby poradzić sobie z większymi bonusami.Ja ją stosuję głównie do trottingu i mi się super sprawdza. Tutaj filmik z pracą tego kija pod karpikami.