Autor Wątek: Kamera podwodna - jak?  (Przeczytany 4150 razy)

Offline Dyrek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Alwernia
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Kamera podwodna - jak?
« dnia: 02.06.2018, 10:14 »
Kombinuję jak umieścić na dnie kamerkę sportową? Myślę jak ją ustabilizować - jakieś obciążenie + pływak, pianka? Może ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem, lub ma jakiś pomysł. Kamerkę planuję zrzucić z łódki zanętowej. chodzi o tego typu kamerę:


Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kamera podwodna - jak?
« Odpowiedź #1 dnia: 02.06.2018, 10:40 »
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Dyrek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Alwernia
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kamera podwodna - jak?
« Odpowiedź #2 dnia: 02.06.2018, 11:09 »
Niestety wynajęcie rosyjskiego płetwonurka raczej nie wchodzi w grę ;D. Miałem raczej nadzieję, ze ktoś gdzieś zetknął się z rozwiązaniem co doczepić do kamerki żeby po wrzuceniu do wody nie wpadła "nosem w muł".

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kamera podwodna - jak?
« Odpowiedź #3 dnia: 02.06.2018, 11:12 »
Proste rozwiązania są najlepsze :P kiedyś tą kamerkę i tak będziesz musiał wyciągnąć :facepalm: czy też zrobisz to za pomocą łódki zanętowej?
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Dyrek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Alwernia
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kamera podwodna - jak?
« Odpowiedź #4 dnia: 02.06.2018, 12:52 »
:facepalm:
Jak masz jakiś pomysł to się podziel.
Kamerka będzie będzie "na uwięzi" - solidna plecionka na wędce- po godzince zalegania na dnie (bateria) napłynę nad nią łódka i wyciągnę za pomocą kołowrotka do powierzchni pod łódkę i wrócę do brzegu ( nie chcę "holować" kamery normalnie z kilkudziesięciu metrów. Plecionkę przy ściąganiu kamery przewlekę przez pętlę przy łódce. chodzi mi o sposób jak po wrzuceniu do wodu mieć pewnośc, że kamera "stoi" w pionie.
Dziękuję Ci za filmiki ale parę takich podwodnych  już widziałem ;D
Jakieś tam pomysły wstępne mam, ale co głów wiele to nie jedna, może ktoś gdzieś już takie rozwiązanie widział

Offline Dyrek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Alwernia
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kamera podwodna - jak?
« Odpowiedź #5 dnia: 02.06.2018, 13:21 »
Taki ogólny kierunek:


Offline MaciejK

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 269
  • Reputacja: 40
Odp: Kamera podwodna - jak?
« Odpowiedź #6 dnia: 02.06.2018, 13:41 »
Sporo widziałem,ale taki pomysł to jeszcze nie był grany. Nie to że chcę krytykować- bo cel jakiś w tym koncepcie masz. W każdym razie klasyczne stawianie kamery w wodzie głębszej niż 2m to użycie środka pływającego, opuszczenie jej na statywie na dno i rozłożenie okalblowania.
Kamery sportowe widziałem na tyczkach wbijanych w dno,ale to rozwiązanie na plytkie wody.
Najbardziej wypaśne rozwiązanie to łódka zanętowa i tor wizyjny wi fi na niej- z przekazem obrazu na brzeg.
W proponowanym przez ciebie rozwiązaniu praktycznie nie masz kontroli nad kierunkiem, w który będzie patrzeć kamera. Zapisy mogą być niewiele warte i stracisz tylko czas i zapał.
 W jaki sposób chcesz zapobiec plątaniu się plecionki w napęd przy podejmowaniu sprzętu? Masz coś w rodzaju strugowodnego na swej łódce?

Offline Dyrek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Alwernia
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kamera podwodna - jak?
« Odpowiedź #7 dnia: 02.06.2018, 15:54 »
Walnę w środek nęconego pola, więc kierunek ważny o tyle o ile. Cel? Zwykła ludzka ciekawość. Nie mam zamiaru kręcić filmu dla National Geographic, jeżeli na godzinnym nagraniu zobaczę dwie płotki i leszcza przez parę sekund to i tak będę zadowolony.
Zakaz używania środków pływających.
 Po "podjęciu" zholuję łódkę wędką.
Jeżeli chodzi o krytykę, to przyjmę, jeżeli wskażesz jakieś minusy tego co chcę zrobić(nikomu i niczemu nie chcę zrobić krzywdy, no chyba ze kamera spadnie rybce na głowę)- po prostu siedząc nad wodą zacząłem myśleć, ze fajnie by było widzieć co tam w głębi się dzieje, może zobaczę raka , jakieś małże lub inne żyjątka.
z wielkich odkrywców też się czasem śmiali :P :P :P

Offline MaciejK

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 269
  • Reputacja: 40
Odp: Kamera podwodna - jak?
« Odpowiedź #8 dnia: 02.06.2018, 18:06 »
To może taki eksperyment- obciąż kamerkę i spróbuj wyrzucić ją wędką. Skoro spomby i deepery lataja, to może taka droga będzie najłatwiejsza. Hamowanie zestawu w ostatniej fazie lotu powinno zapobiec zniszczeniu kamerki.
O jakich dystansach mówimy?

Offline Dyrek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Alwernia
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kamera podwodna - jak?
« Odpowiedź #9 dnia: 02.06.2018, 18:55 »
Około 80 metrów - nie wiem czy moja SJCam4000 jest aż tak sportowa ;D. Najbardziej chodzi mi o to żeby ją wypionować  (wypoziomować?) na dnie. Sposób dostarczenia na miejsce już mniej więcej wymyśliłem.
Jak coś wykombinuję, to się pochwalę wynikami.

Offline wkz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kamera podwodna - jak?
« Odpowiedź #10 dnia: 02.06.2018, 18:59 »
Może przód i tył obłożyć piankami pva z przesyłek kurierskich tak żeby się nie przewróciła. :)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka


Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kamera podwodna - jak?
« Odpowiedź #11 dnia: 02.06.2018, 21:15 »
Pierwsze pytanie jakie się nasuwa to zbiornik. Czy jest sens tam nagrywać? W maju z 4 filmów z nurów bez sprzętu na głębokość 3-8 metrów raptem na jednym dało się coś zobaczyć tzn. gdy wizura była większa niż 50 cm. Najlepiej poczekać teraz do jesieni na lepszą jakość nagrań ;)  Ja bym do rączki teleskopowej (tej przeznaczonej do samojebek przy użyciu kamery lub telefonu) doczepił coś ciężkiego na koniec uchwytu. Wcześniej przewiercił tą rączkę i dowiązał jakąś linkę/plecionkę a potem na głębokości 1-2m potestował jak ta maszyneria się ustawia w wodzie. Oczywiście testy z samą obudową. Taki pomysł tak na szybko.

Pamiętaj, że Twoja kamerka jest jedną z tych najtańszych. Pod wodą przy braku światła możesz zobaczyć jedno wielkie nic. Do tego najlepiej włóż do obudowy cienką (ale naprawdę cienką żeby nie rozszczelnić obudowy) warstwę np. papieru toaletowego, chusteczki, czyli czegoś co będzie pochłaniać wilgoć w przypadku zmiany temperatury pod wodą, bo tak to będziesz miał jedno wielkie zaparowane nagranie. 

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kamera podwodna - jak?
« Odpowiedź #12 dnia: 02.06.2018, 21:16 »
Co do rzucania kamerką to nie wiem czy można ? deepera mam   ale jeszcze nim nie rzucałem , waga to 100g ale kamera może delikatniejsza jest? jeśli zakaz używania środków pływających to lipa :( pozostaje tylko wpław .albo a łódka zanętowa , ale to też loteria , czy dobrze kamerka się ustawi? Trzeba by było jakieś obciążenie dać na podstawę , aby mieć gwarancję aby to stało   jak trzeba , może gra nie warta świeczki?  dla dwóch płotek to może lepiej obejrzeć M jak gówno :P
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kamera podwodna - jak?
« Odpowiedź #13 dnia: 02.06.2018, 21:19 »
Acha i te najtańsze obudowy bardzo często się rozszczelniają. Już jedną kamerę tak straciłem.

Offline Wodnik Szuwarek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 54
Odp: Kamera podwodna - jak?
« Odpowiedź #14 dnia: 02.06.2018, 21:41 »
Może lepiej zainwestować w kamerę water wolf? Zamiast godziny nagrywania masz trzy. Według mnie jak dasz na dół kamerki ołów to na bank dobrze się ułoży. Swojego WW jak nagrywam w rwącej rzece obciążam ciężarkiem ołowianym (taka płaska płytka na której osadzona jest kamera) i zawsze spada jak trzeba. Zajrzyj na mój kanał yt i będziesz mógł te podwodne filmy podejrzeć.