Autor Wątek: Klenie, jazie, okonie  (Przeczytany 2470 razy)

Offline wawer96

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Klenie, jazie, okonie
« dnia: 29.04.2018, 12:09 »
Witam wszystkich
Proszę Was o poradę w kwestii zakupu kijka oraz kołowrotka na łowienie kleni, jazi i okoni. Czyli generalnie delikatny zestaw na małą rzeczkę. Oczywiście jak trafi się szczupak to wędka też powinna dać radę.
Nie znam się na parametrach jakie powinna mieć tego typu wędka więc proszę o pomoc.
Jeśli chodzi i ceny to raczej nie drogie. Taka średnia półka.

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Klenie, jazie, okonie
« Odpowiedź #1 dnia: 29.04.2018, 12:27 »
Temat rzeka :P jeśli miał byś zamiar łowić na ''paprochy'' to potrzebujesz wędki do 10g da radę dla klenia/jazie pod jakieś smużaki(woblery) od biedy wymiarowego szczupaka też wyciągnie ;) Jeśli bardziej uniwersalnie to kij do 25g kolega Smułek nie takie szczupaki wyciąga na wędkę do 15g   on uważa że u nas nie ma tyle dużych szczupaków , więc nie musi być sprzęt mocny ??? Ja mogę polecić Mikado DaVinci Travel spin 2,75 która po złożeniu ma 63cm :thumbup: skłąda się z 4 części (nie teleskop) i ma dwie wymienne szczytówki 5-17g i 20-25g a więc jedna a jakby dwie wędki :bravo:
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline wawer96

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Klenie, jazie, okonie
« Odpowiedź #2 dnia: 29.04.2018, 18:08 »
Dzięki za szybką odpowiedź.
Tak wiem że to temat rzeka bo każdy ma inne podejście do tematu. Ja generalnie łowię kilkanaście lat ale do tej pory raczej karpiarstwo czyli grunt i spławik a o łowieniu na rzece nie mam bladego pojęcia.
A jaki możesz polecić feeder równierz na taką małą rzeczkę? Lepszy będzie zwykły koszyk czy jakiś podajnik? Karpi raczej tam nie ma. Białoryb tylko raczej i do tego sandacz i szczupak

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Klenie, jazie, okonie
« Odpowiedź #3 dnia: 29.04.2018, 18:42 »
Jak mała ta rzeka -głębokość / uciąg ? Moja rzeka nie jest głęboka , średnia głębokość to 1,5 są miejsca płytsze jak i głębokie , kiedyś łowiłem feederem , zmieniłem na pickera 3m/40g przeważnie łowię z oliwką a nie koszyczkiem , nęcę z ręki , albo procą czy mini spombem , na wiosnę jak nie ma zielska to daję oliwkę 30g a latem 10g . Jeśli masz rzekę nie za szeroką i nie duży uciąg , to moim zdaniem wystarczy feeder 3m - 3,30 albo picker - ale co kto lubi :P Ja feedera 3,90 używałem także pod spławik stały , a pickerem także spininguję jak mi się znudzi grunt, w torbie zawsze mam parę gum czy blaszek, oczywiście kij spiningowy jest lżejszy , ale pickerem macham tylko czasami , a nie lubię nosić dużo gratów i zazwyczaj mam jedną wędkę :) zawsze mogę iść do domu (300m) i zamienić kij na inny.
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline wawer96

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Klenie, jazie, okonie
« Odpowiedź #4 dnia: 29.04.2018, 18:57 »
Głębokość około 1.5 metra. Jest jedno miejsce dużo głębsze w rejonie ale generalnie nie za głęboko. Ale uciąg spory. Bardzo zarośnięta zielskiem.

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Klenie, jazie, okonie
« Odpowiedź #5 dnia: 29.04.2018, 19:17 »
Czyli podobnie jak u mnie :) chociaż mam i doły po 5m przeważnie na zakrętach . Ja wędkowanie na rzece rozpoczynam w kwietniu , raczej w połowie , ten sezon myślę że lipa będzie , jeszcze nic nie ma :facepalm: na dzień dzisiejszy czyli koniec miesiąca złowiłem : 1 okonka na spining (nie łowię na robaki) 1 płotkę ,2 krąpie ,1 klenik to z gruntu na kukurydzę- ja sezon zaczynam od pickera , woda za mocno goni więc spławik  jest  bez sensu , bo ręce bolą od ciągłego zarzucania :P jak pojawia się zielsko ,a rzeka mocno zarasta(focia) to wtedy przestawiam się na spławik i umieszczam zestaw w przepustach między zielskiem gdzie siedzi płotka . Spining zaczynam od maja ale bardziej okoń czasem też na wirówkę kleń czy jaź , ale u mnie jaź i kleń to bardziej na kukurydzę , na obrotówki to kleń mały , największy jaź 2kg złowiony na obrotówkę , szczupaki to końcówka maja , czasem dopiero sierpień/wrzesień - tak więc weekendowo to przeważnie picker albo przystawka , a po robocie 3h to albo troting albo lekki spining . Na szczupaka to nastawiam się dopiero od połowy września i weekendowo z kajaka a po robocie z brzegu . Generalnie to nic wielkiego u mnie nie ma oprócz metrowych boleni , ale nie zdarzyło mi się złowić .
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Klenie, jazie, okonie
« Odpowiedź #6 dnia: 30.04.2018, 00:49 »
Siema ;) ja trochę siedzę w spinningu i polecę Ci wędkę którą użytkuje rok i zdecydowanie z czystym sumieniem mogę ją chwalić ;) mowa o savage gear fizezze dropshot 2-12g, długość 224 cm. Nie miałem drugiej tak uniwersalnej wędki w w ręku. Jest to półparabola, spokojnie czuć opad przy główce 2g, rzuca pięknie, jest bardzo solidna, ma pustą szczytówkę więc nadaje się odesłanie do woblerków i blaszek, nie gubi ryb, jest lekka i niezwykle mocna. Cena coś ok 350 zł - średnia półka.
Była kupiona pod okonie ale teraz mam na nie coś delikatniejszego a tą łowię klenie i jazie, ewentualnie okonie na drop shot i nigdy jej nie sprzedam ;)

Co do kołowrotka to do delikatnego łowienia i kwoty 200 zł nie znajdziesz nic lepszego nic daiwa ninja, polecam rozmiar 2500, który idealnie wyważy ten kijek, również wiem to z własnego doświadczenia ;)
Pozdrawiam
Dawid