Autor Wątek: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie  (Przeczytany 8698 razy)

Offline ogrmaster

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 041
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie
« Odpowiedź #15 dnia: 18.07.2018, 13:03 »
Michał,

chodzi o to, że niektóre stopery naprawdę mocno trzymają się na żyłce/plecionce i ryba ruszając łbem wcale nie będzie przesuwać koszyka w stronę krętlika a więc będą spinki. Przerabiałem ten temat na stoperach gumowych Drennana (tych w kształcie stożka). Dopinkę miałem na plecionce i często ryba, którą wyholowałem wciąż miała koszyk przy pysku, mimo że zestaw był blokowany tylko przez ten stoper. Dotyczy to szczególnie plecionek. Cała koncepcja jest bardzo dobra :thumbup:
„To, co i tak ma spaść, należy popchnąć” – Fryderyk Nietzsche
Michał

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie
« Odpowiedź #16 dnia: 18.07.2018, 13:11 »
A, ok. Ja daję te stoperki https://allegro.pl/stopery-gumowe-barylka-xl-aj-sfc03-jaxon-i7453008717.html?reco_id=4b3d9f1e-8a7b-11e8-9640-246e9677fe30&ars_rule_id=201.
Na żyłce 0,28 chodzą ciężko, ale nawet leszczyk 15 cm jest w stanie przesunąć całość o kilka centymetrów.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 012
  • Reputacja: 216
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie
« Odpowiedź #17 dnia: 18.07.2018, 15:09 »
Ja łowię tylko na plecionkę, bo żyłka często mi strzelała, ale to wynika z transportu wędek - zawsze gdzieś się przetrze.
Na plecionce widzę nawet jak ryba żeruje w zanęcie z podajnika - są wtedy widoczne takie minimalne drganie szczytówki. Jest to bardzo przydatne, bo wiemy, że ryba jest w łowisku. Pozostaje nam wtedy tylko dopasowanie przynęty.
Ja z kolej łowię przelotowo, bo na stałe miałem puste brania. Ryba się nie zapinała, ale to wg mnie wina zastosowania miękkiej plecoinki jako przypon, gdzie żyłka jest sztywna i lepiej haczyk się pozycjonuje przy samozacięciu.
Jeżeli chodzi o stoper za koszykiem to niektórzy stosują go 20-25 cm za podajnikiem, ale nie testowałem tej metody. U siebie zauważyłem, że przelotowo zacinam około 90% brań, gdzie na sztywno z przyponem z plecionki około 40-50%.
Łowię na PZW, więc brań jak na lekarstwo, dlatego też staram się dopasować do ryb kombinując.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie
« Odpowiedź #18 dnia: 18.07.2018, 15:15 »
Przy haku nr 10 już można spokojnie zrobić fajny pozycjoner. Do tego dajesz śrucinkę kilka cm za haczykiem i haczyk na plecionce od razu ustawia się jak trzeba, gdy tylko ryba zassie przynętę.
Ja na moich obecnych przyponach mam jedno puste branie na... nie wiem, kilkadziesiąt.
Chyba że mi wejdą jakieś gluty w zanętę, co mają głowę jak pół haczyka. Wtedy tylko buszowanie w podajniku widać i pociągnięcia za przynętę.

Diabeł tkwi w szczegółach. Ja swój sposób mocowania podajnika modyfikuję od dwóch lat. Podobnie eksperymenty z przyponami wyglądają. Gotowców stosować nie chcę. Szczególnie że łowię na PZW głównie i jak mi tam weźmie większy karp albo amur, to muszę na chama rybę zatrzymać. Przypon z żyłki strzeli szybko...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie
« Odpowiedź #19 dnia: 18.07.2018, 15:30 »
Mostek, zrób proszę zdjęcie przyponu jaki stosujesz i wypisz proszę części składowe. Ja ostatnio na przelotowym podajniku miewałem puste ... odjazdy z wolnego biegu :-X Nie wiem co było tego powodem, ale coś na pewno nie tak właśnie z ustawieniem haczyka / długością włosa.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie
« Odpowiedź #20 dnia: 18.07.2018, 15:42 »
Na zdjęciu widać przód i tył przyponu. Czyli moje mocowanie z agrafką hawajską. Jak pisałem wyżej, bardziej optymalnie będzie znaleźć konektorek, którego krętlik nie będzie wpadał do podajnika (wtedy zgniatamy jego oczko, a całość zatrzyma się na baryłce krętlika).

Pozycjoner zrobiony jest z tego:
https://pl.aliexpress.com/item/Carp-fishing-hook-sleeve-anti-tangle-sleeve-fishing-hook-bend-sleeve-line-rig-sleeve-accessories-for/32717910955.html?shortkey=qeMrymie&addresstype=600

Przycinamy go nożyczkami tak, żeby tylko ociupinkę wychodził poza trzonek haka. Chodzi o to, że przy tak małych haczykach nie możemy dać długiego pozycjonera, bo nam haczyk będzie łapał za sam koniuszek wargi (a najprawdopodobniej bardziej utrudni zacięcie niż je ułatwi...).
Pozycjoner musi ustawiać haczyk od razu ostrzem w dół, gdy tylko uniesiona zostanie śrucinka kilka cm dalej (ona będzie wyciągać haczyk z pyska ryby w stronę dna). Tak skonstruowany przypon ciężko jest ściągnąć z dłoni (ciągnąc za niego do dołu) bez zahaczenia hakiem o skórę.

Edit: wrzucałem kiedyś film z tego, jak taki przypon zachowuje się przy ściąganiu z dłoni, ale nie mogę go znaleźć...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie
« Odpowiedź #21 dnia: 18.07.2018, 16:00 »
Jest

Zwróćcie uwagę, co się dzieje z hakiem, gdy tylko śrucinka spadnie z dłoni. Gdyby jej nie było... to i zacięcia by nie było.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie
« Odpowiedź #22 dnia: 18.07.2018, 16:17 »
Jakiego rozmiaru to śrucina?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie
« Odpowiedź #23 dnia: 18.07.2018, 16:19 »
Oj, nie pamiętam. Ale wystarczy taka 1-1,5 g.

Edit: 0,1-0,15 miało być!
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie
« Odpowiedź #24 dnia: 18.07.2018, 16:42 »
Super, dzięki. Następnym razem przy takich braniach zastosuję śrucinkę :thumbup:

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie
« Odpowiedź #25 dnia: 18.07.2018, 16:47 »
Mi śruciny spadały z plecionki, zastąpiłem je tym:

https://sklepdrapieznik.pl/sklep/sruciny-dinsmores/28138-sruciny-dinsmores-grippa-styx-refill-no6.html

Warte swojej ceny, trzymają bardzo mocno. Warto wziąć ten przyrząd do zaciskania, całkiem wygodny i nie zostawia śladu.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie
« Odpowiedź #26 dnia: 18.07.2018, 16:59 »
I wystarcza Ci taka śrucina w rozmiarze 6? Waży z 10 razy mniej niż te o których pisał Mosteqe.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie
« Odpowiedź #27 dnia: 18.07.2018, 17:12 »
Może wystarczyć dużo mniej. Choć 0,1 grama to nie wiem... Musi tylko pociągnąć na dół plecionkę.

I żeż cholera jasna. Rano robiłem zamówienie u Drapieżców. Nie mogłeś wcześniej tego wstawić? :D
Śrucinki spadają co którąś tam holowaną rybę, ale po prostu zakładasz kolejną.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie
« Odpowiedź #28 dnia: 18.07.2018, 17:12 »
Większych nie stosowałem, wydaje mi się że do haków 12 jest odpowiednia. Jeśli ktoś miał doświadczenia ze stosowaniem różnych gramatur to też bym był wdzięczny za głos.

Offline ju-rek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czułość zestawu, rejestracja brania, stopery i samozacięcie
« Odpowiedź #29 dnia: 18.07.2018, 19:06 »
Ja robię sobie takie przypony i sprawdzają się.