Autor Wątek: Lin na bata. Pomoc z budową zestawu  (Przeczytany 4574 razy)

Offline Nowy splawikowiec

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Słupsk
  • Ulubione metody: bat
Lin na bata. Pomoc z budową zestawu
« dnia: 20.07.2018, 21:16 »
Witam wszystkich, to mój pierwszy wpis na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość; mam nadzieję że zostanę tu na dłużej.
Jestem początkującym spławikowcem, dlatego mogę mieć jakieś braki w wiedzy. Do rzeczy:
Poczytałem kilka postów i bardzo wciągnął mnie post użytkownika tench fan o połowie lina. Jako laik zakupiłem na początek dość lekki ban vde-robinson team 7m. Znalazłem idealne miejsce tzn. zatoczka, muliste dno oraz obrośnięte grążelami, czcinami, moczarką itp. Według opisów stołówka lina i karasia. Pogadałem z miejscowymi wędkarzami i podobno bez problemu wyjmują z grążeli(regularnie) przyzwoite liny. Teraz moje pytanie, wiedzę teoretyczną jakąś posiadam, ale nie do końca wiem jak to przełożyć na budowę zestawów. Więc potrzebuje pomocy jak zbudować zestaw na bata na lina w tamtych warunkach. Posiadam dobrą tonącą żyłkę 0.16(z przeznaczeniem na ż. główną), haki ownera rozmiar 10 i 12 z przyponami odpowiednio 0.14 i 0.12(wytrzymałość 2kg i 1.5kg) o długości 70cm każdy, spławiki stałe 1g/1.5g/2g,najmniejsze krętliki, aby uniknąć skręcania przyponu oraz zestaw śrucin od 0.2g do 1.8g. Teraz tak, jak zbudować zestaw tzn. rozmieścić śruciny, dobrać długość przyponu itp Chętnie wysłucham każdych rad, nie muszą być związane konkretnie z tematem. Pozdrawiam

Orzeszyna Arkadiusz

  • Gość
Odp: Lin na bata. Pomoc z budową zestawu
« Odpowiedź #1 dnia: 20.07.2018, 21:32 »
Cześć może tak na początek jakieś przywitanie i parę słów o sobie.
W dziale,, przywitaj się "

Offline Nowy splawikowiec

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Słupsk
  • Ulubione metody: bat
Odp: Lin na bata. Pomoc z budową zestawu
« Odpowiedź #2 dnia: 20.07.2018, 21:44 »
Cześć może tak na początek jakieś przywitanie i parę słów o sobie.
W dziale,, przywitaj się "
Już ;)

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Lin na bata. Pomoc z budową zestawu
« Odpowiedź #3 dnia: 23.07.2018, 01:54 »
Cześć może tak na początek jakieś przywitanie i parę słów o sobie.
W dziale,, przywitaj się "
Trochę to było nie na miejscu, ale trudno..

Wracając do twojego pytania. Nie znam się jakoś bardzo na łowieniu linów, ale dużo łowię batem. Żyłka główna 0,16, przypon 0,14 będzie okej. Spławik taki na jaki pozwalają ci warunki. Wiadomo jak będzie bezwietrznie to 1g, jak ciężko będzie Ci zarzucać 1g to zmieniasz na 2g, ale proponowałbym bym Ci zaopatrzyć się też w jakiś 4g bo jak na prawdę bardzo wieje ułatwia to zarzucanie. Załóż jedną srucine 0,2g przy łączeniu żyłki głównej z przyponem, to będzie srucina sygnalizacja. Resztę obciążenia jakieś 30cm wyżej. Jak brania są słabe to możesz ten dystans zwiększać no ale 30cm to taki standard. Przypon - nie wiem w sumie jakie się stosuje przy połowie lina, ale raczej dłuższe bo to są plochliwe ryby, moim zdaniem jakiś 40cm, max 50cm. Zestaw wygruntowany tak żeby jakieś 10cm przypomnu leżało na dnie. Hak 12. Na taki haczyk spokojnie założysz kuku, kilka białych, gnojaka itp. Nie wiem czym necą te liny, ale jak zaneta to nie pracująca. Chyba tyle ode mnie :)

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Online ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 487
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Lin na bata. Pomoc z budową zestawu
« Odpowiedź #4 dnia: 24.07.2018, 01:14 »
Lin, zwłaszcza duży, to nie lada chytrus i czasem warto zastosować przypony 50cm i dłuższe. Mój wypraktykowany zestaw na lina to przypon od 30 do 50cm, potem krętlik, lub quick snap (o wiele łatwiej wymienia się przypony niż przy łączeniu pętla w pętle + zapobiega skręcaniu żyłki). Nad krętlikiem śrucina sygnalizacyjna od 0,1 do 0,4, 30cm wyżej kolejna śrucina np. 0,2 - 0,5 i kolejne 30cm wyżej obciążenie główne w postaci 4-6 śrucin. W moich zestawach obciążenie główne jest zawsze w odległości większej o min 5cm niż długość przyponu, zapobiega to plątaniu zestawu ( dodatkowo - żadna ryba nie lubi gdy wali się ją ołowiem po grzbiecie). Dobrze jest drugą śrucinę i ze dwie z obciążenia głównego "rozjeździć", żeby w razie potrzeby móc bezpiecznie dla żyłki korygować ich ustawienie np. w celu zsunięcia ich nad przypon, aby stabilnie zakotwiczyć przynętę na dnie. Wielkość haka dobieram do stosowanej przynęty od nr 20 przy połowie na ochotkę do nr 6 "na ziemniaka". Ważne, żeby haki wykonane były z mocnego drutu, nie żadne druciaki.
Ponieważ lin, przynajmniej na moich łowiska nie lubi poruszającej się przynęty proponował bym łowienie na "frangelikę" czyli ze spławikiem przelotowym co pozwoli zatopić żyłkę i unieruchomić lub przynajmniej spowolnić mocno spływ zestawu.
Kuba

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Lin na bata. Pomoc z budową zestawu
« Odpowiedź #5 dnia: 24.07.2018, 01:23 »
Cześć może tak na początek jakieś przywitanie i parę słów o sobie.
W dziale,, przywitaj się "


http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=607.msg12067#msg12067

"Powitalnia na naszym forum nie jest obowiązkowa!
Z całą pewnością nikt Was nie zbeszta za brak wpisu w Powitalni :) Jest to opcjonalna forma przywitania się z innymi na forum. Równie dobrze można się przywitać w pierwszym założonym przez siebie wątku tematycznym".

Jacek

Offline Nowy splawikowiec

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Słupsk
  • Ulubione metody: bat
Odp: Lin na bata. Pomoc z budową zestawu
« Odpowiedź #6 dnia: 29.07.2018, 16:40 »
Dzięki za wszystkie odpowiedzi :thumbup: Zobaczymy co z tego wyjdzie..
Przywitalem się na początku postu, ale mniejsza z tym, nie było tematu.

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Lin na bata. Pomoc z budową zestawu
« Odpowiedź #7 dnia: 29.07.2018, 17:08 »
Cześć może tak na początek jakieś przywitanie i parę słów o sobie.
W dziale,, przywitaj się "
Nie wiem wogole co autor chciał pokazać pisząc coś takiego no ale.. Fajne przywitanie nowego użytkownika na forum.. Na takie wpisy nie ma sensu zwracać uwagi

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka


Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 077
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Lin na bata. Pomoc z budową zestawu
« Odpowiedź #8 dnia: 29.07.2018, 17:48 »
Masz wszystko,żeby skompletować odpowiedni zestaw na lina.Nie bawiłbym się w takiej miejscówce w skomplikowane zestawy.Czym prościej tym lepiej.Łowimy najdelikatniej jak to umożliwiają warunki.Ja bym zrobił taki na Twoim miejscu - Spławik potem oliwka przelotowa blokowana tylko od dołu stoperem. Tylko od dołu,zeby ryba nie czuła oporu jak będziesz łowił z gruntu,a tak właśnie powinno się łowić takie ryby jak lin.Jeśli używasz krętlika to nie potrzebujesz już żadnych śrucin sygnalizacyjnych. Taki prosty zestaw będzie niezawodny w takich warunkach.W razie jakiejś szamotaniny z rybą albo zaczepem w zaroślach,nić się nie przesunie na żyłce oprócz stopera,żadna śrucina nie odpadnie albo po tym jak trzeba będzie ją przesuwać w górę/dół,nie uszkodzi żyłki...

Offline Nowy splawikowiec

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Słupsk
  • Ulubione metody: bat
Odp: Lin na bata. Pomoc z budową zestawu
« Odpowiedź #9 dnia: 29.07.2018, 17:53 »
Właśnie też tak myślałem pojedyncze obciążenie, krętlik i do wody

Online ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 487
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Lin na bata. Pomoc z budową zestawu
« Odpowiedź #10 dnia: 30.07.2018, 15:17 »
Jak pojedyncza oliwka i nic więcej oraz łowienie z gruntu - to po co spławik? :D Nie lepiej delikatny pickerek, a nie zestaw jak do przystawki na rzekę? Dla mnie to nie jest "najdelikatniej jak to jest możliwe". Ale co kto lubi, i jakie ma doświadczenia. 8)
Kuba

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 351
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Lin na bata. Pomoc z budową zestawu
« Odpowiedź #11 dnia: 30.07.2018, 20:52 »
Gruby lin przy grążelach na przyponie 0,12 może być problematyczny. A co do obciążenia, to jeśli tam są wzdręgi, płotki i karasie, można się fajnie pobawić łowiąc z opadu - wtedy bym obciążenia nie skupiał. No chyba, że ma być "tylko lin" :)
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Jamjest

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Lin na bata. Pomoc z budową zestawu
« Odpowiedź #12 dnia: 10.09.2018, 10:27 »
Gruby lin przy grążelach na przyponie 0,12 może być problematyczny. A co do obciążenia, to jeśli tam są wzdręgi, płotki i karasie, można się fajnie pobawić łowiąc z opadu - wtedy bym obciążenia nie skupiał. No chyba, że ma być "tylko lin" :)

Popieram - mi liny rwały przypony 0.12. Ja stosuję żyłkę główną 0.18 przypon 16. Haczyk 8 -duży bo łowię na dużą przynętę. Spławik mam przelotowo. Wszystko zależy od specyfiki łowiska - ja łowię 9 metrowym batem na sporej głębokości i spławik na stałe mi nie odpowiada przy rzucie. Spławik u mnie ok 4 gram ;) Ale myślę o zmianie na cięższy żeby szybciej przebijać się przez drobnicę bo zabawa zabawą ale dwudziesta wzdręga wielkości 15 cm biorąca z opadu może wkurzyć.