Autor Wątek: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze  (Przeczytany 9352 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze
« Odpowiedź #30 dnia: 31.08.2018, 08:10 »
Aha, metodą prób i błędów opracowałem sobie taki zestaw różnych wygibusów, m.in. wziętych z jogi, że jestem w stanie sam sobie nastawić odcinek lędźwiowy, gdy mnie jebnie...
Najgorszy problem jest z tym piersiowym, między łopatkami. Bo on jest po prostu nieruchomy i tutaj już wygibusy nie pomagają. Jeszcze warto się zaopatrzyć w taki wałek i plecami na nim pojeździć. Często się udaje.
https://allegro.pl/roller-eva-walek-rolka-do-masazu-crossfit-fitness-i7375508566.html
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze
« Odpowiedź #31 dnia: 31.08.2018, 08:23 »
Aha, metodą prób i błędów opracowałem sobie taki zestaw różnych wygibusów, m.in. wziętych z jogi, że jestem w stanie sam sobie nastawić odcinek lędźwiowy, gdy mnie jebnie...
Najgorszy problem jest z tym piersiowym, między łopatkami. Bo on jest po prostu nieruchomy i tutaj już wygibusy nie pomagają. Jeszcze warto się zaopatrzyć w taki wałek i plecami na nim pojeździć. Często się udaje.
https://allegro.pl/roller-eva-walek-rolka-do-masazu-crossfit-fitness-i7375508566.html

Po Twoich postach wnioskuje że dostałeś po kulach... I myślę sobie, że bodźce jakimi chcesz się leczyć, mogą tylko pogłębić Twój problem. Z mojej strony, polecam Ci wpierw się zdiagnozuj, i to najlepiej u co namniej trzech lekarzy specjalistów, do tego kilka badań obrazowych przede wszystkim rezonans całego kręgosłupa. Następnie wnioski, czy w ogóle można grzebać manualnie przy nim, potem dobry fachowiec fizjoterapeuta. Po kilku sesjach, gdy pozna co ma pod palcami i postawi Cię na nogi zapoda Ci zestaw ćwiczeń (moim zdaniem najlepiej się nauczyć pracować przeponą i przy kompie w ciągu dnia robisz sobie dwa zestawiki).
Maciek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze
« Odpowiedź #32 dnia: 31.08.2018, 08:25 »
Zbieram się na wizytę u sportowego już ze dwa lata >:O
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze
« Odpowiedź #33 dnia: 31.08.2018, 09:16 »
Kopalnia wiedzy i droga przez piekielne cierpienia objawiły się w tym wątku :'( Dzięki chłopy za pomoc.
Na szczęście jest już u mnie lepiej, powoli wracam na siłownię. Niestety, nigdy już nie będzie takiej mocy i formy jak kiedyś.
Muszę odłożyć na zawsze wiele ćwiczeń typowo siłowych/złożonych na rzecz właśnie kalisteniki.
Muszę też schudnąć i boje się biegania, kupiłem co prawda buty na grubej i mocno amortyzującej podeszwie, ale nie mogę się przełamać ze strachu przed tym cholernym bólem.

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze
« Odpowiedź #34 dnia: 31.08.2018, 09:33 »
To też coś od siebie dorzucę, a co mi tam :P
Za łebka miałem skoliozę, potem kifozę, rodzice trochę olewali temat więc sam postanowiłem się naprostować na siłce :facepalm:
Ćwiczyłem z przerwami kilkanaście lat. Skolioza naprostowana, kifoza pogłębiona i do tego przez duże ciężary i złe wykonywanie ciągów, wiosłowań, przysiadów i wyciskania sztangi zza głowy rozwaliłem resztę kręgosłupa.
Jeszcze początkiem tamtego roku bywały dni, że z łóżka nie byłem w stanie wstać tak mnie lędzwia rypały.
Lekarze to jakiś śmiech na sali, leki przeciwbólowe albo operacja. Pewnie trafiłem na konowałów, ale więcej się na razie do nich nie wybieram.

Ale po rozmowach z kilkoma znajomymi trafiłem do świetnego sportowego gabinetu fizjoterapeutycznego. Rozluźnianie+terapia manualna potrafią zdziałać cuda! Pierwsze trzy wizyty w odstępach +/- miesięcznych i byłem jak nowo narodzony. Teraz odwiedzam ich co 2-3 miesiące i jest bardzo fajnie. Gabinet jest w Oświęcimiu, więc jak któryś z kolegów z Małopolski lub Śląska by potrzebował namiary to podeślę na priwa.

Na pewno pomaga lekki sport, mi wystarczy raz w tyg. rower na godzinkę i jest super. Jak jeździłem częściej to było tylko lepiej.

Bywają dni że jest gorzej, ale w porównaniu do wcześniejszego okresu to jest co najwyżej lekki dyskomfort.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze
« Odpowiedź #35 dnia: 31.08.2018, 10:20 »
Oj kręgosłup załatwiłem sobie siedząc w dziwnych pozycjach przed monitorem. Często skręcony z nogami na stole. Jak mnie strzeliło przez 24h nie byłem w stanie się ruszyć. Pogotowie podjechało o 18, dostałem ketonal. Dało mi to tyle, że o 23 doszedłem do łazienki. Na powrót już nie starczyło. Dopełzłem jakoś do łóżka. 15m w 40 minut. Terapia manualna trochę pomogła, ćwiczenia i dieta to podstawa.
Jak to Maciej napisał, kto to przeżył to wie. Samo wspomnienie tego bólu paraliżuje. Żeby nie zrobić kroku nawet, żeby nie było gorzej. Ostatnio odcinek lędzwiowy nie doskwiera za bardzo, ale jak mnie złapało w piersiowym, każdy wdech to była katorga. Człowiek zieje wtedy jak pies, żeby za głęboko powietrza nie nabrać.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Jędrekk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
  • Reputacja: 3
  • C&R
  • Lokalizacja: Kraków/Rzeszów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze
« Odpowiedź #36 dnia: 31.08.2018, 10:40 »
Oj kręgosłup załatwiłem sobie siedząc w dziwnych pozycjach przed monitorem. Często skręcony z nogami na stole. Jak mnie strzeliło przez 24h nie byłem w stanie się ruszyć. Pogotowie podjechało o 18, dostałem ketonal. Dało mi to tyle, że o 23 doszedłem do łazienki. Na powrót już nie starczyło. Dopełzłem jakoś do łóżka. 15m w 40 minut. Terapia manualna trochę pomogła, ćwiczenia i dieta to podstawa.
Jak to Maciej napisał, kto to przeżył to wie. Samo wspomnienie tego bólu paraliżuje. Żeby nie zrobić kroku nawet, żeby nie było gorzej. Ostatnio odcinek lędzwiowy nie doskwiera za bardzo, ale jak mnie złapało w piersiowym, każdy wdech to była katorga. Człowiek zieje wtedy jak pies, żeby za głęboko powietrza nie nabrać.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Nie wiedziałem ze jest to tak częste wśród wędkarzy :)

Mailem praktycznie to samo miesiąc temu, wylądowałem na sorze i dopiero po 4 zastrzykach mnie puściło na tyle abym mógł swobodnie oddychać i pojechać do domu. Później wizyta u ortopedy i recepta na worek leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Teraz mam się zgłosić do niego już po skierowanie na rehabilitacje i jakieś zabiegi, bardzo jestem ciekaw co mi przepisze.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze
« Odpowiedź #37 dnia: 31.08.2018, 10:47 »
Katmay, ja właśnie miałem jebnięcie w piersiowym 3 tygodnie temu, rano. Ledwo oddychać idzie i każdy ruch to paraliż. Telefon do fizjo. O 17.30 ma wolne. Nażarłem się syfów i wytrzymałem jakoś. Pojechałem do niego. Pomasował, rozluźnił, nastawił, oplastrował. Wyszedłem w błogim stanie.


Później wizyta u ortopedy i recepta na worek leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Właśnie tak "pomagają" ortopedzi :facepalm: Zapewne nie wszyscy, ale na razie każdy, na jakiego trafiłem :(
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze
« Odpowiedź #38 dnia: 31.08.2018, 10:54 »
Co do ortopedów to podobno wszyscy lekarze mają z nich bekę, że to pseudolekarze i nikt nie traktuje ich poważnie. Zapytajcie znajomych lekarzy :) Jak z dentystami ;)
Dzięki jednemu z najlepszych ortopedów w okolicy mam teraz prawą rękę sprawną w jakiś 50% ;D I to chodziłem do niego prywatnie zaraz po szpitalu i operacji...
Szkoda gadać.
Z resztą znakomita część "służby zdrowia" tak wygląda. I to już nawet nie piszę w kontekście NFZtu.
Polaku, lecz się sam.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Jędrekk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
  • Reputacja: 3
  • C&R
  • Lokalizacja: Kraków/Rzeszów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze
« Odpowiedź #39 dnia: 31.08.2018, 11:02 »
Katmay, ja właśnie miałem jebnięcie w piersiowym 3 tygodnie temu, rano. Ledwo oddychać idzie i każdy ruch to paraliż. Telefon do fizjo. O 17.30 ma wolne. Nażarłem się syfów i wytrzymałem jakoś. Pojechałem do niego. Pomasował, rozluźnił, nastawił, oplastrował. Wyszedłem w błogim stanie.


Później wizyta u ortopedy i recepta na worek leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Właśnie tak "pomagają" ortopedzi :facepalm: Zapewne nie wszyscy, ale na razie każdy, na jakiego trafiłem :(

Na razie byłem u niego raz, w takim stanie, że oprócz leków chyba nie był stanie inaczej pomóc, nie wiem. Zobaczę co mi zaproponuje na kolejnej wizycie, jaką rehabilitację i zabiegi. Jak będę miał wątpliwości, będę szukał fizjoterapeutów lub lekarzy sportowych tak jak koledzy radzicie.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze
« Odpowiedź #40 dnia: 31.08.2018, 13:02 »
Aha, metodą prób i błędów opracowałem sobie taki zestaw różnych wygibusów, m.in. wziętych z jogi, że jestem w stanie sam sobie nastawić odcinek lędźwiowy, gdy mnie jebnie...
Najgorszy problem jest z tym piersiowym, między łopatkami. Bo on jest po prostu nieruchomy i tutaj już wygibusy nie pomagają. Jeszcze warto się zaopatrzyć w taki wałek i plecami na nim pojeździć. Często się udaje.
https://allegro.pl/roller-eva-walek-rolka-do-masazu-crossfit-fitness-i7375508566.html

Nie roluj się sam. Jak wiesz, że masz rozwalony kręgosłup to rolowaniem możesz pogłębić wadę. Takie rzeczy po uzgodnieniu z fizjoterapeutą się robi ;) Rolowanie stało się w ostatnich latach niesamowicie popularne dzięki jednemu facetowi... Kelly'emu Starrett'owi autorowi kilku bestsellerów związanych z technikami mobilizacji.

Wszystkim z problemami kręgosłupa polecam kilka jego pozycji książkowych (są po polsku i dużo nie kosztują):

1) Kelly Starrett - Bądź sprawny jak lampart (koszt około 70 zł)

http://www.ksiazki-medyczne.eu/badz-sprawny-jak-lampart.html


2) Glen Cordoza, Kelly Starrett - Skazany na biurko. Postaw się siedzącemu światu (cena około 50 zł)

https://merlin.pl/skazany-na-biurko-postaw-sie-siedzacemu-swiatu-kelly-starrett/7242730/?utm_source=ceneo&utm_medium=price

3) Kelly Starrett - Gotowy do biegu (około 40 zł)

https://merlin.pl/gotowy-do-biegu-kelly-starrett/6705709/

Dla osób niećwiczących  szczególnie druga pozycja jest wartościowa. Uczy jak siedzieć, poruszać się, schylać, czyli ogólnie korygować swoją postawę i zapobiegać bólom pleców. Książki tego gościa są niesamowicie popularne na całym świecie i spowodowały niesamowity boom na "mobility". Wielu moich znajomych, którzy nie ćwiczą ma w swoim posiadaniu np. "Skazanego na biurko", a jeden to nawet projektuje krzesła w oparciu o rady z tej książki ;)

Ogólnie jak jeszcze kilka lat temu o "mobility" ( https://www.budujmase.pl/trening/mobility-czyli-techniki-mobilizacji-treningu-silowym.html ) mało kto słyszał, to teraz np. na siłowni są magicy, którzy potrafią i 30 minut rolować się, rozluźniać przed i po każdym treningu ;D

Ćwiczyłem z przerwami kilkanaście lat. Skolioza naprostowana, kifoza pogłębiona i do tego przez duże ciężary i złe wykonywanie ciągów, wiosłowań, przysiadów i wyciskania sztangi zza głowy rozwaliłem resztę kręgosłupa.

Też znam wiele przypadków rozwalonych pleców przez albo duże ciężary albo przez błędy w technice. A ja znowu w drugą stronę miałem. Całe życie niesamowicie się garbiłem. Od dziecka do tak 26 roku życia słyszałem jedno "nie garb się". Do tego w dolnym odcinku pleców czułem taki ból, że siedzenie dłużej niż 2 godziny przy biurku sprawiało mi niesamowite cierpienia. A musiałem siedzieć nieraz od 9 rano do 21.
Siłownia mi pomogła, a dokładnie 3 ćwiczenia: podciąganie na drążku (ewentualnie przyciągnie drążka na wyciągu górnym), martwy ciąg na niedużych ciężarach, ale przede wszystkim to ćwiczenie mi niesamowicie pomogło:



Wyprostowało mi to postawę. Podobna sytuacja była z moją dziewczyną, która znowu była strasznie pogięta. Do tej pory śmiejemy się z tego jak krzywo wyglądała na zdjęciach. A ona zaczęła ćwiczyć dopiero w wieku 27 lat, a w szkole podstawowej i średniej miała zwolnienie z wf-u :P U niej siłownia zrobiła niesamowitą poprawę, jeżeli chodzi o postawę. 
Jednak podkreślam, że przed podjęciem treningu konsultowałem swój stan zdrowia i dobór ćwiczeń z właściwymi osobami i dlatego teraz mogę sobie siedzieć przy biurku, czy jechać w aucie wiele godzin bez jakiegokolwiek bólu.

Najczęstszym problemem z kręgosłupem jest to, że mięśnie pleców są bardzo słabe, szczególnie w dolnym odcinku. Do tego dochodzą słabe mięśnie brzucha, co dodatkowo tworzy dysproporcje i powoduje ból kręgosłupa. Dlatego jak nie ma się jakiś poważnych wad kręgosłupa to warto wzmacniać mięśnie pleców, ale i również brzucha, bo bez tego "kręgosłup" będzie nawalał przy dłuższym/niewłaściwym siedzeniu. 

Polecam też kanał Athletic Development (szczególnie ich wcześniejsze filmy, gdzie jest kopalnia cennych rad odnośnie walki z różnymi bólami).

https://www.youtube.com/channel/UCdfWKz94j8aAqD-XE3ugtmg/videos


Dodatkowo polecam też filmy z dr Biernatem



Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze
« Odpowiedź #41 dnia: 31.08.2018, 15:50 »
Czytam, czytam i widzę, że nie jestem sam. Opiszę w skrócie jak to u mnie było. Problemy z bólem kręgosłupa miałem od dawna. Coś strzeli, łyknę jakieś prochy i przechodzi... Do czasu. Pojechałem kiedyś do rodziny na wieś. Zachciało mi się zapalić, więc wyszedłem na podwórko - fajeczka w zębach, błogi nastrój, stoję i palę. Zbiera mi się na kichanie, wiadomo, robię" apsik" i coś mi walnęło w kręgosłupie. Papieros leży na ziemi, a ja obok, z wytrzeszczonymi oczami że tak może boleć, i nie mogę się ruszyć. Do domu odcinek 5 m pokonałem po około godzinie, oczywiście w formie czołgania się. Łzy z bólu lecą jak u noworodka. Żona dzwoni po karetkę, bo do auta nie ma szans bym się wdrapał. Dzwonić sobie można ... "do takich pierdół nie przyjadą". Jest niedziela, najbliższy szpital 30 km. Ku... co robić? Żona dzwoni do swojej ciotki, która też ma problemy z kręgosłupem. Pojawia się światełko w tunelu. Jest kręgarz, masażysta, który jej co jakiś czas pomaga. Może mnie przyjmie? Dzwonimy, ok, mogę przyjechać. Świetnie, tylko jak do samochodu się zapakować? Żona bierze od szwagra kombi, rozkłada kanapę z tyłu i wpełzam do bagażnika. Koniec końców, facet postawił mnie na nogi w ciągu dwóch wizyt. Niestety nie powiem aby były bezbolesne... W tym momencie mógłby nastąpić koniec historii, ale jak się okazało, dopiero się zaczęło. Kręgosłup od paru lat już mi nie dokucza, pojawiły się za to dużo gorsze choróbska, operacje, ale to już osobny temat.
Zdrowia wszystkim życzę.
Adam

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze
« Odpowiedź #42 dnia: 31.08.2018, 16:10 »
Ja pierdziele forum geriatryczne :)

Naproksen + Ketonal + Voltaren i da się żyć.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze
« Odpowiedź #43 dnia: 31.08.2018, 16:19 »
Ja pierdziele forum geriatryczne :)

Naproksen + Ketonal + Voltaren i da się żyć.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Dobry jest też Diclo Duo. Ale nie oszukujmy się - nie da się tak żyć. To jest tylko uśmierzanie bólu. A ból jest po to, by nie dochodziło do dalszych kontuzji. Do tego nie mamy jeszcze 60 lat! Jak teraz zaczniemy regularnie brać takie leki, to za te 20 lat będziemy musieli ich brać ze 3x tyle, żeby działały. Chyba że przez ten czas zdążymy wykończyć sobie nimi wątrobę i już nas nie będzie.

Wystrzegam się jak mogę prochów. Naprawdę Diclo biorę już gdy ledwo łażę...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Problemy z kręgosłupem i środki zaradcze
« Odpowiedź #44 dnia: 31.08.2018, 16:47 »
Michał, uważaj na Diclo, mi wysadziło wątrobę, ale ja brałem codziennie po kilka przez parę miesięcy. :facepalm:
Adam