Autor Wątek: Łopatologicznie o składnikach zanęty  (Przeczytany 15545 razy)

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Łopatologicznie o składnikach zanęty
« dnia: 24.09.2018, 20:59 »
 Jak w tytule - łopatologicznie o składnikach zanęty .
Przyznam szczerze że czytając różne wpisy na forum szczegolnie tyczące przynęt i zanęt czuje się głupio . Zawsze do tej pory kupowałem gotowe zanęty ale moze pora to zmienic ?
 Jestem typowym laikiem jeżeli chodzi o te sprawy i doskonale zdaję sobie z tego sprawę  🙄  wiem również że niejednokrotnie miałbym o wiele lepsze wyniki dodając do czegoś coś .... ale nie mam pojęcia co z czym i dlaczego akurat to 🤔
Koledzy - fachowcy -  wiem ze dla Was to pikuś ale przypuszczam że takich jak ja jest dużo więcej,  moze dałoby radę zrobić np. tutaj taki spis składników jakich Wy używacie i dołączyć krótki opis co to daje i jak stosować ??? Nie chodzi mi o jakieś gotowe recepty na własne mieszanki , po prostu chciałbym wiedzieć ( może to wreszcie ogarnę 😀 ) co i w jakich okolicznościach mógłbym dodać aby uzyskać jakiś tam efekt . Z góry dziękuję 😁
Marcin

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder

Ryba1987

  • Gość
Odp: Łopatologicznie o składnikach zanęty
« Odpowiedź #2 dnia: 24.09.2018, 21:15 »
To samo w katalogu trapera ostatnio widziałem - taka tabela z każdym składnikiem i ilością %tową którą można dodać do zanęty..

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 898
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Łopatologicznie o składnikach zanęty
« Odpowiedź #3 dnia: 24.09.2018, 21:57 »
🙋‍♂️

Chodzi Ci o jaką zanętę, do jakiego sposobu łowienia?
;)

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Łopatologicznie o składnikach zanęty
« Odpowiedź #5 dnia: 25.09.2018, 08:08 »
Dziękuję za podpowiedzi 👍
e-MarioBros  nie myślałem o konkretnej grupie zanęt , chciałem zebrać w jednym miejscu jak najwięcej informacji o wszelakich składnikach wykorzystywanych do tworzenia zanęty wraz z krótkim opisem - co daje ( lepsza praca , zapach , kleistość itp. )
Marcin

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 898
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Łopatologicznie o składnikach zanęty
« Odpowiedź #6 dnia: 25.09.2018, 09:21 »
Trudno to zebrać ...

Ja zawsze myślę pod kątem konkretnej ryby, wody i danych warunków atmosferycznych.
Łowię głównie 3 gatunki (jako przyłów dodatkowo kilka), na 5 -10  wodach od kwietnia do początku listopada a i tak moja baza danych z zanętami i przynętami jest dla mnie wręcz przerażająco duża. A i tak z 10% tego towarzystwa daje 90% brań. ;)
;)

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Łopatologicznie o składnikach zanęty
« Odpowiedź #8 dnia: 28.09.2018, 17:52 »
Najważniejsza w zanetach jest zawsze konsystencja. To ona decyduje o tym czy będziesz lowił ryby czy nie jak możesz powiedz jaka metodą wedkujesz i woda stojąca czy rzeka?

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka


Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Łopatologicznie o składnikach zanęty
« Odpowiedź #9 dnia: 03.10.2018, 21:32 »
Raczej woda stojąca - przeważnie stawy do 2-2,5 m głębokości i na metodę lub feeder z koszyczkiem.
Marcin

Offline Damian Ł.

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łopatologicznie o składnikach zanęty
« Odpowiedź #10 dnia: 04.01.2019, 18:36 »
Nie polecam czytania przypadkowych "poradników zanętowych" - najczęściej pisanych przez osoby, które nie mają większego pojęcia o zanętach, ich komponowaniu i właściwościach poszczególnych komponentów - większość z nich jest pisana na zasadzie "kopiuj-wklej" - i to zrzynana żywcem z katalogów producentów zanęt...
Najlepszym znanym mi (w internecie) źródłem wiedzy na temat zanęt (i nie tylko !!) jest blog p. Dariusza Ciechańskiego "Dziadka" - wyczynowca starej daty, producenta spławików i glin wędkarskich, a (dawniej) także znakomitych zanęt - facet wyczerpał temat do spodu...
Fajnie jest komponować i testować własną zanętę (daje to mnóstwo frajdy), ale wykonanie własnej, wysokiej jakości zanęty w warunkach domowych jest drogie... - że o konfliktach kuchenno-rodzinnych nie wspomnę... 8)
Na pewno wieloletnie "bawienie się w Kremkusa", daje sporo wiedzy - pozwala  np. odróżnić badziew od dobrej zanęty (mowa o kupnych) - ale z całej "alchemii" staram się ograniczać tylko do prażenia i mielenia konopii (nic nie zastąpi świeżych, dobrze wyprażonych), oraz ich gotowania.
Pozdrawiam "innych "cudaków" zanętowych ;D
Gdy tylko w Polsce obejmę władzę,
szereg surowych ustaw wprowadzę:
za brzanobójstwo, za pstrągobicie,
będę odbierał mienie i życie...

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Łopatologicznie o składnikach zanęty
« Odpowiedź #11 dnia: 04.01.2019, 20:09 »

Najlepszym znanym mi (w internecie) źródłem wiedzy na temat zanęt (i nie tylko !!) jest blog p. Dariusza Ciechańskiego "Dziadka" - wyczynowca starej daty, producenta spławików i glin wędkarskich, a (dawniej) także znakomitych zanęt - facet wyczerpał temat do spodu...

To człowiek encyklopedia, ma potężną wiedzę i umiejętności. Nie zgodzę się jednak, że wyczerpał temat zanęt. Jest on wyczynowcem spławikowym, łowiącym na wodach typowo pod zawody, wędkuje też spod lodu. Jednak nie feederem lub typowo 'pod' duże ryby. Oznacza to, że jego receptury opierają się na składnikach naturalnych (przepisy zawodów spławikowych) i są dostosowane do łowienia pewnymi technikami. Jego zanęty nie nadadzą się dobrze do feedera, do takiego łowienia linów czy karpi, czy też na rzece brzan z użyciem cięższych zestawów.

Wg mnie często nie trzeba kombinować zbytnio, gdyż łowiąc feederem nie musimy robić chmur, rozrzedzać mieszanek, stosować ochotki. Polacy bardzo mocno poszli w naprawdę zaawansowane zanęty wyczynowe, jednak zapomniano o tych podstawowych ;)

I nie mam nic do Dziadka, piszę tylko aby nie ulegać pewnym schematom. Z ciężkich do wytłumaczenia przyczyn polskie wędkarstwo zdominowało podejście wyczynowe, teraz dopiero się to nadrabia :)

Lucjan

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Łopatologicznie o składnikach zanęty
« Odpowiedź #12 dnia: 04.01.2019, 20:34 »
Może czasami nie warto wywalać otwartych drzwi.Ja kupuję gotowce, sprawdzone w boju u siebie i je modyfikuję.Działa fajnie.


Offline Damian Ł.

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łopatologicznie o składnikach zanęty
« Odpowiedź #14 dnia: 04.01.2019, 21:57 »
To człowiek encyklopedia, ma potężną wiedzę i umiejętności. Nie zgodzę się jednak, że wyczerpał temat zanęt.
Nie wyczerpał tematu zanęt, bo nikt go nie wyczerpał - myślę, że nawet np. koncern Sensas nie wyczerpał tego tematu :P
Ale (moim zdaniem) wyczerpał temat komponowania zanęt i omawiania właściwości poszczególnych składników - bo o to w tym chodzi - dobrych receptur może powstać jeszcze setki.
Powiedzmy, że 90% jego wpisów (o zanętach) dotyczy zanęt na drobną i średnią rybę - bo takie są polskie łowiska (te "zawodnicze" w szczególności), ale facet pisze ciekawie np. o łowieniu (i nęceniu) karpi i brzan w Hiszpanii (na MŚ), pisze o łowieniu dużych płoci nęconych makaronem (ile jest jeszcze w Polsce łowisk, gdzie to ma sens ?) - to na jego blogu dowiedziałem się po raz pierwszy o zanęcie "Super G Green" Bait Techa, jej właściwościach (pogrubianie ryb) i mieszaniu np. z Gros Gardonsem - naprawdę ciekawy miks...
Od Ciebie dowiedziałem się np. jak preparować chleb tostowy, jaki najlepiej wybrać itp. - szacun !! :beer: - i to mnie "zainspirowało" do używania pokruszonego chleba "zalanego" syropem poziomkowym przy łowieniu kleni w lecie... - czasem najprostsze rzeczy są najlepsze.
Ale z jednym się nie zgodzę - nie dzielę zanęt na "feederowe" i nie feederowe, ponieważ uważam taki podział za sztuczny - pomijając skrajności (zanęta uklejowa vs. ciężki śmierdzący miks brzanowy) nie mam takiego wyznacznika, który czyni zanętę miksem "feederowym" - np. Gold Pro Bream Marcela (prosto z torebki), to też super miks feederowy - owszem, można dodać mączki rybnej lub pelletu, ale nie zawsze ma to sens - czasem to rybom nie pasuje i cześć :'(
Pozdrawiam
Gdy tylko w Polsce obejmę władzę,
szereg surowych ustaw wprowadzę:
za brzanobójstwo, za pstrągobicie,
będę odbierał mienie i życie...