Autor Wątek: Rozmieszczenie podpórek  (Przeczytany 4457 razy)

Offline masters

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bolesławiec/ Lille
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Rozmieszczenie podpórek
« dnia: 07.12.2018, 12:40 »
Hej,

Ja zawsze staram się podeprzeć wędkę, podpórka miedzy pierwsza a druga przelotka patrząc od strony kołowrotka.

Często na rybach widzę jak wędkarze maja rozmieszone podpórki bardzo daleko od siebie, np tak jak na tym zdj:


I nie są to tylko początkujący wędkarze, ale również osoby które moczą kija już kilka lat- parę razy próbowałem wytłumaczyć ze to jest niepoprawne, ale w większości przypadków kończyło się- młody co ty wiesz o wędkowaniu, ja tak zawsze łapie i nic się nigdy nie stało, przy klasyku raczej nie będzie problemu, ale przy methodzie gdy brania są często bardzo atomowe, kij może strzelić przy podpórce:


Jaka jest Wasza opinia nt rozmieszczenia-odległości podpórek od siebie?

Shimano Super Ultegra AX 12`+ Shimano Twin Power 4000HG, Shimano Super Ultegra AX 10,6` + Shimano Sustain 4000FG, Matrix Superbox S36.

Offline Marcin Cichosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 598
  • Reputacja: 430
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Fans
    • Galeria
    • Feeder Fans
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rozmieszczenie podpórek
« Odpowiedź #1 dnia: 07.12.2018, 12:45 »
Przy zbyt rozsuniętych podpórkach delikatne feederowe kije będą się uginać w dół pomiędzy nimi. Możliwe, że mogą się przez to zdeformować. Szkoda wędek.

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmieszczenie podpórek.
« Odpowiedź #2 dnia: 07.12.2018, 12:55 »
Przy zbyt rozsuniętych podpórkach delikatne feederowe kije będą się uginać w dół pomiędzy nimi. Możliwe, że mogą się przez to zdeformować. Szkoda wędek.

Nawet jeśli nie mogą się zdeformować, to ciulowo wygląda :)

Wydaje mi się, że im bliżej dolnika jest dalsza podpórka, tym bezpieczniej dla wędziska przy agresywnym braniu. Daleko odsunięta dalsza podpórka robi jakby dźwignię w końcowej sekcji blanku. Poza tym, im bliżej szczytówki, tym blank cieńszy, więc też lżejszy i łatwiej ściągnąć go rybie z podpórki. Szczególnie na łowiskach komercyjnych dzieją się takie rzeczy.
Marcin

Offline maksz100

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
Odp: Rozmieszczenie podpórek
« Odpowiedź #3 dnia: 07.12.2018, 13:03 »
I tutaj wkracza wolny bieg, odpowiednie "odkręcenie" hamulca. Przy bardzo mocny braniach(głównie komercja), zawsze staram się tak ustawić hamulec, żeby ryba mogła wyciągać żyłkę, ale z pewnym oporem. Wtedy nie muszę się obawiać o wędkę,  bo kołowrotek odciąży trochę kija.

Ale czasami trzeba na "sztywno" i wtedy ten patent odpada :P

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmieszczenie podpórek
« Odpowiedź #4 dnia: 07.12.2018, 19:30 »
I tutaj wkracza wolny bieg, odpowiednie "odkręcenie" hamulca. Przy bardzo mocny braniach(głównie komercja), zawsze staram się tak ustawić hamulec, żeby ryba mogła wyciągać żyłkę, ale z pewnym oporem. Wtedy nie muszę się obawiać o wędkę,  bo kołowrotek odciąży trochę kija.
Święta racja, to przychodzi zawsze w najmniej spodziewanym momencie.
Kiedyś wczesną wiosna ratowałem "zwodowaną" wędkę.  Przy brzegu było głębiej niż myślałem. Sprzęt uratowałem ale zamoczyłem się po klejnoty rodzinne.  W/g "metrycznej skali temperatur" woda była " króciutka" czyt. bardzo zimna. Od tego czasu zawsze moje przednie podpórki mają zabezpieczenia przed spadnięciem kija a tylne uzbrojone są w Guru reaper rest który trzyma dolnik wystarczająco mocno. Do tego używam " bezpiecznego drucianego klipsa SiG" , a  kiedy muszę odejść na chwilę od kija włączam wolny bieg lub odkręcam hamulec.  Jeden z moich kolegów śmiał się z tych " zabezpieczeń" a teraz wiem, że je wytrwale stosuje  . Podejrzewam że ryby go przekonały w podobny sposób jak mnie.  :P
Wiesiek

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 349
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Rozmieszczenie podpórek
« Odpowiedź #5 dnia: 07.12.2018, 23:18 »
Zawsze mnie irytowało, (nikogo nie obrażając, ...chociaż :-[) jak mięsojebcy, zazwyczaj starszej daty, trzymali gruntówki na podpórkach w rozstawie 2-3m z "ping pongami" na żyłce. Wędki zwisały jak brzuch krowy w ciąży ;D. Do tego dodałbym sygnalizator i swinger z 1,5m ramieniem i można "łapać" :P.
Ja pomimo, iż na feeder już nie łowię, to zawsze mam  podpórki/rod-poda rozłożone na minimalny rozstaw. Być może to moje fanaberie estetyczno-praktyczne, ale mam hangery pod ręką, a z tyłu porządne butt-gripy trzymają solidnie blanki i tyle.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Rozmieszczenie podpórek
« Odpowiedź #6 dnia: 07.12.2018, 23:25 »
To jest jedna z tych drażliwych sytuacji, gdy niby to nie twoja sprawa, gdy nikomu to nie wadzi, gdy powinno się wykazać zrozumieniem i empatią, ale jest coś takiego w człowieku, że chciałoby się podejść i temu komuś zasadzić
bezinteresownego kopa :P Diabeł potrafi kusić...
Jacek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Rozmieszczenie podpórek
« Odpowiedź #7 dnia: 08.12.2018, 00:08 »
:)
Przypomniały mi się też podwijane pod samą szczytówkę sprężyny tuż przed zarzutem.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmieszczenie podpórek
« Odpowiedź #8 dnia: 08.12.2018, 00:15 »
Ej no dajcie spokój. Dziś łowiłem feederem 3.6m na rzece szerokości 7m

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 856
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rozmieszczenie podpórek
« Odpowiedź #9 dnia: 08.12.2018, 00:17 »
Albo jak plucza sprezyne z powiedzmy ,,zanety'' mucą pod brzegiem aż wypadnie .

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 349
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Rozmieszczenie podpórek
« Odpowiedź #10 dnia: 08.12.2018, 00:17 »
Ej no dajcie spokój. Dziś łowiłem feederem 3.6m na rzece szerokości 7m

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Czyli tyczką.... :P
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmieszczenie podpórek
« Odpowiedź #11 dnia: 08.12.2018, 01:16 »
Prawie

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Rozmieszczenie podpórek
« Odpowiedź #12 dnia: 08.12.2018, 07:48 »
A ja powiem coś czym prawdopodobnie wielu kolegom się narażę , trudno . Wielokrotnie w rozmowach z innymi znajomymi lub sprzedawcami - ogólnie wędkarzami - podpierałem się informacjami znalezionym na SiG bo uważam że są tutaj osoby znające się na rzeczy . Wielokrotnie był to wstęp do dyskusji mocno krytykujących forum  podczas ktorych byłem obrońcą . Czy słusznie ?   Jeżeli eksperci czy moderatorzy globalni potrafią  śmiać sie z ludzi starszej daty ( nie kazdy jest "mięsojebcą") bo łowią na ping-ponga lub napisać że mają chęć dac komuś kopa z powodu źle rozstawionych podpórek  to  "...nie obrażając ..... chociaż 🤔..." mam ochotę napisać : swego rodzaju snobizm i samouwielbienie połączone z przekonaniem o własnej wyższości jest czymś czego coraz bardziej nie mogę tutaj znieść...
Znalazłem na forum SiG bardzo dużo pożytecznych informacji dotyczących metod połowów,  jest wielu kolegów bardzo chętnie udzielających rad bez zbędnego wywyższania się,   natomiast jest spora grupa osób pochodzących np. do stosowanego sprzętu jakby to było wyznacznikiem jakości wędkarza 🤔....
Może to dobry moment aby obok 👍 pojawił się 👎 który można by przyznać komuś za np. obraźliwy wpis ?  Do przemyślenia

 
Marcin

Offline michalryby

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 228
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Okolice Wrocławia
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmieszczenie podpórek
« Odpowiedź #13 dnia: 08.12.2018, 09:32 »
A ja powiem coś czym prawdopodobnie wielu kolegom się narażę , trudno . Wielokrotnie w rozmowach z innymi znajomymi lub sprzedawcami - ogólnie wędkarzami - podpierałem się informacjami znalezionym na SiG bo uważam że są tutaj osoby znające się na rzeczy . Wielokrotnie był to wstęp do dyskusji mocno krytykujących forum  podczas ktorych byłem obrońcą . Czy słusznie ?   Jeżeli eksperci czy moderatorzy globalni potrafią  śmiać sie z ludzi starszej daty ( nie kazdy jest "mięsojebcą") bo łowią na ping-ponga lub napisać że mają chęć dac komuś kopa z powodu źle rozstawionych podpórek  to  "...nie obrażając ..... chociaż 🤔..." mam ochotę napisać : swego rodzaju snobizm i samouwielbienie połączone z przekonaniem o własnej wyższości jest czymś czego coraz bardziej nie mogę tutaj znieść...
Znalazłem na forum SiG bardzo dużo pożytecznych informacji dotyczących metod połowów,  jest wielu kolegów bardzo chętnie udzielających rad bez zbędnego wywyższania się,   natomiast jest spora grupa osób pochodzących np. do stosowanego sprzętu jakby to było wyznacznikiem jakości wędkarza 🤔....
Może to dobry moment aby obok 👍 pojawił się 👎 który można by przyznać komuś za np. obraźliwy wpis ?  Do przemyślenia
:thumbup: :beer:

Offline Paul John

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmieszczenie podpórek
« Odpowiedź #14 dnia: 08.12.2018, 09:36 »
Jestem przekonany, iż co niektórym reputacja by spadła oj spadła, dalej podążając tym tropem obawialiby się w sposób tylko sobie charakterystyczny wypowiadać czytaj udzielać czyli przekazywać informacje (choć najczęściej są to  pozbawione clue sprawy a jałowe dla tematu wstawki, wydaje się czasem, iż są tylko po to  aby nabić licznik) aby nie tracić swojej reputacji. I założę się stawiając na polską zawiść jest paru gości, którzy by paru innym odjęli trochę "żyć", czy to spowodowałoby przemyślenia u nich i być może chęć zmiany samych siebie? Czy to aby na pewno nie zahamuje wolności słowa? Gdyż prawdopodobnie stworzył by się swego rodzaju szablon rozmów w obawie o straty punktów - jeżeli komuś na nich zależy ( jest tu wielu kolegów którzy są Mega pomocni a nie posiadają czasu na śledzenie na bieżąco lub właśnie mają dość chamstwa i przestali się udzielać - wiecie o kim piszę, i przez to ich reputacja jest niska i czy ta właśnie reputacja jest wyznacznikiem człowieka? Czyli jeżeli zadam pytanie i odpowie mi 2 kolegów jeden z reputacją 3 a drugi 123 to podświadomie mam wierzyć że rację ma 123? Panie i Panowie kierujmy się rozsądkiem. Kurczę ciężko stwierdzić, czy kolega X się wypowie w obawie straty kolejnego punktu reputacji aby nie wyjść na minus . Pomysł wg mnie serio do przemyśleń. tylko chyba nie tutaj w tym temacie. Rzuć propozycje w nowym będzie chyba większy oddźwięk i przekonasz się w którą stronę to forum zmierza.

Słońca Życzę
Słońca życzę