Ankieta

Czy jesteś za wprowadzeniem możliwości odejmowania punktów reputacji czyli : obok łapki w górę/ w dół

Tak
5 (7.8%)
Tak ale tylko z uzasadnieniem
17 (26.6%)
Nie
38 (59.4%)
Nie mam zdania
4 (6.3%)

Głosów w sumie: 61

Autor Wątek: Punkty reputacji  (Przeczytany 6150 razy)

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Punkty reputacji
« dnia: 08.12.2018, 11:19 »
Witam koleżanki i kolegów.
Jako że ostatnio dość często zauważam na forum komentarze  niegrzeczne,  obraźliwe, czyli zachowania których nie powinno moim zdaniem być, mało tego piszą je eksperci lub moderatorzy 🤔  Pomyślałem że można by wprowadzić możliwość "ukarania" takiej osoby odejmując punkt reputacji.  Zdaję sobie sprawę że można czasem coś nieprzemyślanego palnąć ale padają słowa bardzo przykre, nieuzasadnione - często w odniesieniu do osób trzecich,  nie mających możliwości obrony.  Moim zdaniem można wprowadzić obok 👍 alternatywę 👎 ale np. z podaniem przyczyny ( żeby nie było sytuacji w których ktoś kogoś nie lubi to .... itp. ) Jestem ciekaw Waszej opinii w tej sprawie. Pozdrawiam
Marcin

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Punkty reputacji
« Odpowiedź #1 dnia: 08.12.2018, 11:22 »
Reputacja nie ma praktycznie żadnego znaczenia i raczej mało kto przywiązuje do tego wagę(może się mylę).
Kara według  mnie żadna. :)
Adam

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Punkty reputacji
« Odpowiedź #2 dnia: 08.12.2018, 11:30 »
Jeszcze nie tak dawno była łapka w dół.Bardzo dobrze ,że tego nie ma, jak nie chcesz komuś dodać "+" to tego po prostu nie robisz a nie odejmujesz bo można by zjechać do zera.
Pozostaje jedynie rozmowa lub wyłączenie się z rozmowy z Tą osoba.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Punkty reputacji
« Odpowiedź #3 dnia: 08.12.2018, 11:30 »
Kara może żadna,  ale daje sygnał że coś jest nie tak. Wiadomo jak to w życiu,  jeden kolega przemyśli swoją wypowiedź i może  uzna że przesadził inny się tylko zacietrzewi.
Bartek

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Punkty reputacji
« Odpowiedź #4 dnia: 08.12.2018, 11:35 »
Czyli niech zostanie tylko 👍 możliwość chwalenia  a w przypadku złego zachowania brak konsekwencji? To prowadzi właśnie do tego że moderator (?) czy ekspert (?) pisze o kimś "mięsojebcy" - taki przykład, a inni mogą co najwyżej sie nie wtrącać? No to mamy jasny obraz w jakim kierunku to idzie. Szkoda
Gdyby jeden z drugim za jeden taki wpis otrzymali kilkadziesiąt 👎 to by się następnym razem zastanowili. Oczywiście wymagane powinno być uzasadnienie
Marcin

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Punkty reputacji
« Odpowiedź #5 dnia: 08.12.2018, 12:15 »
A nie wydaje Ci się Jamesik, że wystarczy negatywny komentarz do określonego rodzaju wpisów. Ja np. czuję, że czasem, aż za mocno cisnę po PZW, jednak są takie momenty, że mi ręce opadają na to co widzę, o czym słyszę, czy też czytam. Z drugiej strony spotyka się to z kontrreakcją i inni cisną po mnie (również na innych forach). Czy się tym przejmuje? Skądże. Praca i życie nauczyły mnie, aby pewnymi rzeczami się nie przejmować. Też uważam, że sformułowanie "mięsojebcy" jest obraźliwe. Czy rozumiem skąd ono się wzięło i dlaczego płynie z niego gorzki żal. Pewnie, że rozumiem. Walczę właśnie z takimi Panami na wodach na których wędkuje, bowiem tam już nic nie pomaga. Czy to ryba 5 cm, czy też 15 cm to jest bez różnicy. Wszystko walą do wiadra. W bezpośrednich kontaktach nazywam ich wiaderkowcami, gumofilcami, czy też kormoranami w gumofilcach. Oni mnie obrażają, a ja ich :P Wszystko w zgodzie z prawem :) Kiedyś byłem grzeczny i opanowany, bowiem dla mnie wędkowanie to kontakt z naturą i pozbycie się tych negatywnych emocji związanych z codziennym stresem. Jednak jak te negatywne emocje są wywołane przez ludzi nad wodą, to już trzeba o tym głośno mówić...wszędzie, również na forum. Czy bronię kolegi? Nie. Piszę tylko, że go rozumiem. Sądzę, że każdy z nas może napisać komentarz do komentarza innego kolegi. Jak wiele osób pokaże mu, że nie powinien tak pisać, to pewnie się zastanowi nad swoim wpisem. Chyba po to jest forum, aby komentować również wpisy innych kolegów. To już nie jest forum dla 10 osób poklepujących się po plecach, więc chyba można śmiało komentować - również negatywnie - wpisy innych kolegów i się z nimi nie zgadzać. Czy jak wiele osób da łapkę w dół, to coś to zmieni? Nie sądzę. Jest przecież regulamin.   

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Punkty reputacji
« Odpowiedź #6 dnia: 08.12.2018, 12:33 »
Odniosłem się już do mojej "obraźliwej" wypowiedzi:

http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=13472.msg381043#new

Być może trochę mnie poniosło, ale oglądanie od 28 lat takich żenujących sytuacji nad wodą wzburza we mnie wk....nie, więc cisną mi się na usta różne rzeczy. Co do reputacji - jak dla mnie może być łapka w dół z uzasadnieniem, ale jak będzie każdy wie (sztylet w plecy łatwo się wbija). Nie mam parcia na szkło i nie nabijam sztucznie punktów reputacji, np. witając się z każdym czy pisząc po jednym zdaniu lub dodając tylko emotikona. Staram się pomóc jak tylko mogę, ale dziadostwa nad wodą znieść już nie mogę... :facepalm:.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Punkty reputacji
« Odpowiedź #7 dnia: 08.12.2018, 12:41 »
Emocje czasem biorą górę,  każdy to rozumie. W wiadomym poście pomijając epitet 😉 zabrakło doprecyzowania o kim mowa a tak wyszło jak wyszło .... Cieszy  sprostowanie i wyjaśnienie 🍺🙂  pozdrawiam
Marcin

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Punkty reputacji
« Odpowiedź #8 dnia: 08.12.2018, 12:43 »
W tym przypadku wystarczyła reakcja forumowiczów i autor postu napisał wyjaśnienie użycia przez siebie takiego terminu. To chyba lepsze rozwiązanie niż odejmowanie punktów.  Po prostu rozmawiać.
Bartek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Punkty reputacji
« Odpowiedź #9 dnia: 08.12.2018, 12:45 »
Wiele osób nie daje :thumbup: za wartościowe wpisy, nawet za udzieloną im pomoc.
Minusa łatwo przywalić, a jak ktoś kogoś nie lubi, to rany boskie. Wiem z innego forum, jak to wygląda. Jak ktoś jest małym, wrednym fiutkiem, to potrafi dzień w dzień przywalić po kilkadziesiąt punktów ujemnych osobie, której nie lubi.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Punkty reputacji
« Odpowiedź #10 dnia: 08.12.2018, 12:46 »
Po to ta ankieta, przemyślenia, wnioski. Może samo to odniesie pożądany skutek.
Marcin

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Punkty reputacji
« Odpowiedź #11 dnia: 08.12.2018, 12:49 »
Wiele osób nie daje :thumbup: za wartościowe wpisy, nawet za udzieloną im pomoc.
Minusa łatwo przywalić, a jak ktoś kogoś nie lubi, to rany boskie. Wiem z innego forum, jak to wygląda. Jak ktoś jest małym, wrednym fiutkiem, to potrafi dzień w dzień przywalić po kilkadziesiąt punktów ujemnych osobie, której nie lubi.
To prawda dlatego w przypadku dania komuś 👎powinno być wymagane uzasadnienie i możliwość cofnięcia w razie odpowiedniej reakcji  🙂
Marcin

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Punkty reputacji
« Odpowiedź #12 dnia: 08.12.2018, 13:05 »
Wydaje mi się, że nie ma sensu wychowywać dorosłych ludzi za pomocą jakiejś punktacji. Każdy ma swój styl, czasem ostrzejszy. Nad tym, żeby nie było nadmiernej trzody, panują moderatorzy. Chyba lepiej skupić się na tym, co nas interesuje i co nas tu przyciągnęło, a nie na plebiscytach popularności ;)
Jest tu natomiast wielu ogarniaczy :bravo:, których można by uhonorować jakąś ciekawą rangą, niekoniecznie wprost związaną z liczbą postów. Choć to też może prowadzić do jakichś problemów typu "dlaczego nie ja"...
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Punkty reputacji
« Odpowiedź #13 dnia: 08.12.2018, 13:08 »
A ja powiem coś czym prawdopodobnie wielu kolegom się narażę , trudno . Wielokrotnie w rozmowach z innymi znajomymi lub sprzedawcami - ogólnie wędkarzami - podpierałem się informacjami znalezionym na SiG bo uważam że są tutaj osoby znające się na rzeczy . Wielokrotnie był to wstęp do dyskusji mocno krytykujących forum  podczas ktorych byłem obrońcą . Czy słusznie ?   Jeżeli eksperci czy moderatorzy globalni potrafią  śmiać sie z ludzi starszej daty ( nie kazdy jest "mięsojebcą") bo łowią na ping-ponga lub napisać że mają chęć dac komuś kopa z powodu źle rozstawionych podpórek  to  "...nie obrażając ..... chociaż 🤔..." mam ochotę napisać : swego rodzaju snobizm i samouwielbienie połączone z przekonaniem o własnej wyższości jest czymś czego coraz bardziej nie mogę tutaj znieść...
Znalazłem na forum SiG bardzo dużo pożytecznych informacji dotyczących metod połowów,  jest wielu kolegów bardzo chętnie udzielających rad bez zbędnego wywyższania się,   natomiast jest spora grupa osób pochodzących np. do stosowanego sprzętu jakby to było wyznacznikiem jakości wędkarza 🤔....
Może to dobry moment aby obok 👍 pojawił się 👎 który można by przyznać komuś za np. obraźliwy wpis ?  Do przemyślenia

Założenie tematu zostało poprzedzone wpisem, który zacytowałem, więc odniosę się do niego. Nie da się ukryć, że wspomniano tam o mnie ("swego rodzaju snobizm i samouwielbienie połączone z przekonaniem o własnej wyższości") :)

Nie zdajesz sobie sprawy, po co i dlaczego udziela się na tym forum większość użytkowników, szczególnie tych z długim stażem. Jeśli myślisz, że są tutaj dla jakichś tam punkcików reputacji, to znaczy, że musisz myśleć nadal... Większość z nas lubi to miejsce nie dlatego, że znajduje tutaj Bóg wie jakie rady, wskazówki i podpowiedzi dotyczące wędkarstwa. Nie. Zaglądamy tutaj dla ludzi, których znamy jakby od zawsze (często nigdy się nie spotykając), których lubimy, z wielu powodów, wśród których dobrze się czujemy i z którymi rozumiemy się bez słów. Zapewniam Cię, że żadna z wymienionych osób nie ocenia wartości człowieka, wędkarza, użytkownika forum po tych umownych, symbolicznych, marnych punktach reputacji. I dobrze, bo gdyby było inaczej, każdemu z nich (i sobie) powiedziałbym, że jest dupkiem. Mało tego, ci użytkownicy nie odważyliby się oceniać innych wędkarzy, biorąc pod uwagę sprzęt, jego klasę i wartość. Jest wręcz odwrotnie, czyli normalnie. Jeśli pojawisz się kiedyś na forumowym zlocie, być może zrozumiesz.

Nikt z nas nie gardzi biedą ani starością, bo większość z nas albo była biedna, albo nadal jest, a starzy będziemy - przynajmniej ciałem. Piętnujemy zachowania "uniwersalne", które znamionują i starych, i młodych. Wytykamy zachłanność, głupotę, traktowanie wędkarstwa nie jak szlachetną pasję, która wymaga samodoskonalenia, myślenia i wyciągania wniosków, tylko jako sposobu na pozyskiwanie rybiego mięsa. A wszystko po to, żeby pasjonat wędkarstwa mógł się realizować w otoczeniu jemu podobnych, z którymi można usiąść na kamieniu, wypalić papierosa, bez słów, uśmiechnąć się do siebie i pójść w przeciwną stronę.

Nie jest tajemnicą, że dobre fora tworzą osobowości. Bez tego typu ludzi internetowe twory są nieciekawym, bezwartościowym bełkotem, gdzie wpisy ograniczają się do dwóch linijek tekstu. Oczywiście bez poszanowania nawet elementarnych zasad pisowni.

Musisz też zrozumieć, że ci, którzy ironizują, sugerując, że chętnie zasadziliby komuś kopa w dupsko, nigdy tego nie robią, zostawiając to w sferze myśli, bo są tak skonstruowani, że pierwsi wyciągną rękę i pomogą. Ba, bywa, że oddadzą komuś kołowrotek, kij czy inny sprzęt, gdy widzą, że życie na kogoś się uwzięło, ciężko doświadczając go. Nie odczytuj wszystkiego dosłownie, przepuść to przez filtr, którego buduje czas spędzony tutaj. Jesteś z nam od dwóch miesięcy, a to mało, żeby poznać charaktery i faktyczną wartość innych użytkowników.

Forum internetowe nie dlatego jest dyskusyjne, że w ukryciu dajemy czy zabieramy sobie jakieś tam śmieszne punkty uznania. Jest nim dlatego, że wyrażamy swoje opinie, pisząc, zabierając głos, odnosząc się do wpisów, które albo nam się nie podobają, albo podobają. Trzeba rozmawiać, a nie podbierać wirtualny urobek uznania. Pomysł z "minusowaniem" uważam za śmieszny, dziecinny i odpychający.

Jestem tutaj trochę dłużej od Ciebie, jednak miałbym trudność, żeby wychwycić u kogoś "swego rodzaju snobizm i samouwielbienie połączone z przekonaniem o własnej wyższości". Nawet gdybym wytężył zmysły do granic możliwości, nie dałbym rady. Być może mój filtr już się zbyt mocno zabrudził. Może. Jeśli faktycznie tak jest, czas oddać odznakę i wyjechać z miasta. W stronę zachodzącego słońca. Bez internetu.

Jacek

Offline Bartek.B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 440
  • Reputacja: 451
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Punkty reputacji
« Odpowiedź #14 dnia: 08.12.2018, 13:13 »
Uważam, że takie karanie nic nie wniesie, poza chwilową satysfakcją dla minusującego. Zawsze  można napisać odpowiedni komentarz i odnieść się do wpisu, z którym się nie zgadzamy. Pielęgnujmy pozytywne emocje, a nie twórzmy kolejne narzędzie tylko po to, aby komuś dopieprzyć.
Ps. Dałem Ci Jacek :thumbup: abyś poczuł się większy i bardziej zajebisty. :P