Autor Wątek: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)  (Przeczytany 16267 razy)

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 959
  • Reputacja: 238
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)
« Odpowiedź #30 dnia: 11.12.2018, 16:38 »
Polskie wody nie mają oszacowanego faktycznego stanu ichtiofauny. Wszystko odbywa się na wariackich papierach, pracowników RZGW można wyprowadzić w pole lub załatwić sprawę za pomocą koperty.
I tutaj się z Tobą zgadzam całkowicie.
Adam

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 497
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)
« Odpowiedź #31 dnia: 11.12.2018, 16:49 »
Normalność powinna wyglądać tak, że przed dzierżawą szacuje się "poziom ichtiofauny" i na koniec dzierżawy tak samo. Powinien być taki sam lub lepszy. Inaczej czapa.

Nawet jest to chyba w obecnym prawie. Tylko absolutnie nikt tego nie sprawdza. Bo niby jak, skoro te 10 lat temu nikt nie sprawdził.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)
« Odpowiedź #32 dnia: 11.12.2018, 19:25 »
Dorzucę jeszcze mały kamyczek do tej dyskusji.

Rozmowa zasłyszana nad  Wisłą  w ok Puław (Okr Lubelski) dotycząca "słoikowania ryb" i drobnicy na kotlety ?

Po co panu tyle tego ?
Odp: Panie jak ja nie wezmę to  "ONI" i tak wyłapią sieciami.
Jacy ONI ?
No jak to ?  PZW !!! nie słyszał pan o odłowach sieciowych ? Panie pod samą Warszawą sieciują i sprzedają , a nam każą za Kartę płacić.

Wiadomości się rozchodzą i wpływają na zachowania wędkarzy.  Nie ważne czy  Okręg Lubelski sieciuje czy nie.  Wystarczy , że  wędkarze  wiedzą że PZW sieciuje, a od nich wymaga limitów itp.  To przecież zwyczajnie demoralizuje.


Wiesiek

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)
« Odpowiedź #33 dnia: 11.12.2018, 19:50 »
Jestem bardzo ciekawy, jak działają Wody Polskie? Nie ukrywam, że liczę na Arka, ale jakby ktoś miał jeszcze jakieś ciekawe informacje o tej instytucji, to chętnie przyswoję.
Pytam dlatego, bo ostatnio słyszałem, że ten geszeft to wydmuszka, bubel na kiepskich przepisach z wielkimi brakami kadrowymi.

http://www.gliwice.rzgw.gov.pl/pl/

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 959
  • Reputacja: 238
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)
« Odpowiedź #34 dnia: 11.12.2018, 19:59 »
bubel na kiepskich przepisach i wielkimi brakami kadrowymi.
Nawet nie zdajesz sobie sprawy z jakimi brakami?  Kadrowe to wierzchołek góry. Na początku roku ludzie pracowali na swoich prywatnych komputerach.  Moja znajoma osoba, która tam pracuje do celów służbowych użytkuje prywatne auto. Oczywiście nikt nie zwraca jakichkolwiek kosztów. Zakupili niedawno auta więc podobno ma się to zmienić. Ludzie w "terenie" są w ciemniej du... bo zabrano im sprzęt do "central" wojewódzkich. Ogólnie burdel niesamowity, wiele można by jeszcze napisać. :)
Adam

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)
« Odpowiedź #35 dnia: 11.12.2018, 20:03 »
bubel na kiepskich przepisach i wielkimi brakami kadrowymi.
Nawet nie zdajesz sobie sprawy z jakimi brakami?  Kadrowe to wierzchołek góry. Na początku roku ludzie pracowali na swoich prywatnych komputerach.  Moja znajoma osoba, która tam pracuje do celów służbowych użytkuje prywatne auto. Oczywiście nikt nie zwraca jakichkolwiek kosztów. Zakupili niedawno auta więc podobno ma się to zmienić. Ludzie w "terenie" są w ciemniej du... bo zabrano im sprzęt do "central" wojewódzkich. Ogólnie burdel niesamowity, wiele można by jeszcze napisać. :)



Czyli to prawda, dziękuję. Przyszło mi do głowy, że WP mogą wędkarzom pomóc w walce o dobre wody.
 PZW boi się ich jak ognia, oni wiele mogą. Temat jest wart bliższego rozpatrzenia.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)
« Odpowiedź #36 dnia: 11.12.2018, 20:52 »
Selektor wspomniał o prawie pierwszeństwa. To mnie wku.... maksymalnie.  Mam piękne jezioro blisko mojej rodziny. Często tam łowię, a że mam znajomą osobę w Wodach Polskich to ustaliłem, że dzierżawa  jeziora kończy się w 2025 roku i dotychczasowy dzierżawca ma pierwszeństwo w przyszłości. Ja się pytam jakim ku.... prawem. Zbiornik posiatkowany wzdłuż i wszerz, mało tego, żadnych oznaczeń o stojących siatach.  Kiedyś ktoś się utopi i będzie kryminał dla właściciela. Zarybienia to chyba tylko na papierze. Ostatnio jak wykupowałem zezwolenie to "gospodarz" chciał mnie poczęstować szczupakiem. Pany, ryby mieściły się na patelni w całości! Takich dzierżawców są zapewne setki i oni mają pierwszeństwo? No nie mogę tego pojąć, a jeżeli ja złożę lepszą ofertę to co? Liczy się tylko "staż w degradacji" jeziora? Muszę dokładnie się przyjrzeć jak przystąpić do "przetargu".

Alek jak znajdę chwilę wolnego to dokończę swój wpis, który zacząłem pół roku temu, a który pomoże Ci się zastanowić nad kwestią nabycia jakiejś wody od Skarbu Państwa


Przyszło mi do głowy, że WP mogą wędkarzom pomóc w walce o dobre wody.
 PZW boi się ich jak ognia, oni wiele mogą. Temat jest wart bliższego rozpatrzenia.

PZW boi się WP tak jak każdy inny użytkownik wód. Ten twór ma zarabiać na siebie w przyszłości, więc opłaty będą rosnąć. Ma on utrzymywać się z opłat z tytułu usług wodnych oraz innych opłat (podwyższonych) w obszarze gospodarki wodnej np. za pobór wód, za brak wymaganej prawem decyzji, za naruszenie warunków korzystania ze środowiska itp.

PZW boi się WP bo wie, że dostanie "po kieszeni" i to mocno. A PZW może pomóc jedynie samo PZW :P

A tak pomogą PZW ;)

https://www.portalsamorzadowy.pl/praca/wody-polskie-prezes-zapowiada-podwyzki-dla-pracownikow,114479.html

"W ciągu najbliższych trzech-czterech lat dojdziemy w wysokości płac do optymalnych i godnych stawek"

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco ;)

https://innpoland.pl/148201,wodom-polskim-brakuje-narzedzi-do-pracy-wiec-kupuja-200-samochodow

Wody Polskie z czasem zrobią się dla rządzących Polską, tym czym stał się KRUS dla PSL ;)



Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 959
  • Reputacja: 238
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)
« Odpowiedź #37 dnia: 11.12.2018, 21:11 »
Alek jak znajdę chwilę wolnego to dokończę swój wpis, który zacząłem pół roku temu, a który pomoże Ci się zastanowić nad kwestią nabycia jakiejś wody od Skarbu Państwa
Czekam w takim razie z niecierpliwością. Nie to, żeby mnie było stać, ale jest grupa chętnych osób,
Adam

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)
« Odpowiedź #38 dnia: 11.12.2018, 21:26 »
Patroszalnie, fileciarnie, ośrodki zarybieniowe PZW istnieją dzięki wodzie... za którą trzeba płacić. Opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami też będą systematycznie rosnąć, bo PIS powołując ten organ do życia uznał, że na wodzie można zarabiać, więc Wody Polskie mają zarabiać kasę zarówno dla państwa, jak i dla siebie. Rosnące stawki za pobór wody na potrzeby chowu i hodowli ryb odczują wszyscy wędkarze. Dlatego też składki w PZW będą systematycznie rosnąć również dzięki powstaniu Wód Polskich. A to nie koniec "problemów wodnych" nas wszystkich, bo Wody Polskie muszą się odbić od dna w jakim się znajdują na początku swojej działalności, więc majstruje się przy wodzie

https://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/oplaty-za-uslugi-wodne-rzadowy-regulator-zarobi-kosztem,2588844,4141

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 214
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)
« Odpowiedź #39 dnia: 11.12.2018, 21:49 »
bubel na kiepskich przepisach i wielkimi brakami kadrowymi.
Nawet nie zdajesz sobie sprawy z jakimi brakami?  Kadrowe to wierzchołek góry. Na początku roku ludzie pracowali na swoich prywatnych komputerach.  Moja znajoma osoba, która tam pracuje do celów służbowych użytkuje prywatne auto. Oczywiście nikt nie zwraca jakichkolwiek kosztów. Zakupili niedawno auta więc podobno ma się to zmienić. Ludzie w "terenie" są w ciemniej du... bo zabrano im sprzęt do "central" wojewódzkich. Ogólnie burdel niesamowity, wiele można by jeszcze napisać. :)



Czyli to prawda, dziękuję. Przyszło mi do głowy, że WP mogą wędkarzom pomóc w walce o dobre wody.
 PZW boi się ich jak ognia, oni wiele mogą. Temat jest wart bliższego rozpatrzenia.

Jędruś podzielam zdanie selektora pomóc w czym....
Doszły mnie słuchy iż na nowo otwieranych przetargach na dzierżawy wód od wod polskich ceny za dzierżawe wód pójda dwu lub trzy krotnie do gory. A to sie robią kwoty nie kilkunastu tyś lecz kilkuset tyś... ciekawe jak pzw sobie z tym poradzi....
Wody polskie maja być rentowne i zarabiać na siebie.
Maciek

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)
« Odpowiedź #40 dnia: 11.12.2018, 21:56 »
Okłamali wędkarzy w Polsce, skłamali przed Europą ,okłamują samych siebie.
Taka.... krótkowzroczność na brak przepływu informacji w tych czasach,poskutkuje w sposób nieodwracalny i zabójczy dla NICH !
Kolejny mocny wpis ,selektor. :bravo: :thumbup: :beer:
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 681
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)
« Odpowiedź #41 dnia: 11.12.2018, 22:38 »
Polskie Wody są niedofinansowane po części dlatego, że robiono wszystko bardzo szybko, jak to teraz u rządzących w modzie, ustawy się pisze na kolanie i przepycha w dzień lub dwa. Nie wiem czy pamiętacie co się działo przy tworzeniu PW, ale od razu była sprawa wyższych cen. PiS jednak nie mógł walnąć wszystkich podwyżek na raz, więc się wstrzymał. Teraz do góry idzie prąd, gaz i ropa, więc kolejne podwyżki obniżyłyby sondaże partii rządzącej, a przecież ceny energii wpłyną na ceny większości towarów. A mieliśmy wybory samorządowe, wkrótce będa wybory do europarlamentu a potem parlamentarne. Jak więc tutaj podnosić ceny? :)

Nie cieszyłbym się jednak, PW na pewno wprowadzą podwyżki za jakiś czas, na pewno jeśli PiS odniesie kolejne zwycięstwo wyborcze. Dla nas może to oznaczać wiele zmian, przede wszystkim kłopot z opłatami dzierżawnymi, które są obecnie niskie. W jakiś sposób podwyższenie cen może mieć i pozytywny aspekt, gdyż rybacy mogą pójść już definitywnie z torbami, rezygnując ze słabszych wód. To pociągnie za sobą wzrost ilości stowarzyszeń, to znów odbije się fatalnie na kondycji samego PZW. Mając ubogą ofertę tak jak teraz, nie powstrzymają fali odejść. A im mniej ludzi w PZW, tym więcej trzeba płacić na głowę :) Więc bez reform i cięć sie nie obejdzie.

Zwróciłbym też uwagę na fakt, że składka w PZW jest relatywnie tania. Można brać ryby, więc po części 'obrotny' wędkarz może wyjść sporo 'do przodu'. Dlatego podwyżki składek są nieuniknione. Jednak musi coś się z tym wiązać, jakaś poprawa. A tutaj żadnej nie ma. W takiej sytuacji ludzie zaczną rezygnować z członkostwa, zwłaszcza ci co myślą i mają dość tej ciężkiej orki. Pozostaną natomiast ci, którym karta ma się zwrócić. Tak więc prognozy dla PZW dobre nie są. I dobrze :)
Lucjan

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)
« Odpowiedź #42 dnia: 11.12.2018, 23:29 »
Tak naprawdę rybactwo do czego jest potrzebne? Arek twierdzi, że bez niego PZW upadnie. Ale czy taki okręg katowicki istnieje dzięki rybactwu? A opolski, wrocławski? Jeżeli dają radę, to znaczy, że może być normalnie.
Cytuj
Dlatego jeszcze raz napiszę. Rybactwo może wyjść z PZW bez jego upadku. Oznaczałoby masę reform i przekształceń, ale o to chyba chodzi. Na Mazurach nie musimy mieć każdego jeziora, jest to zbędne. Wielu rybaków też może chcieć zajmować się kierunkiem komercyjnym pod wędkarzy. Ważne aby nie musieli tyle zarybiać. Bi wielkie nakłady na zarybienia oznaczają konieczność sieciowania. Usunięcie z tego łańcucha zależności jednej rzeczy sprawia, że znika i druga i wszystko staje się proste. Nie zapominajmy, że duże jeziora mają wielką zdolność 'produkcyjną'. Ryby nieodławiane, pozostawiane same sobie szybko by się odbudowały do poziomu z lat 70-tych, który to tak nostalgicznie wspominał psor Wołos :) Napisze więcej, uważam nawet, że stałyby się łowiskami, gdzie można łowić wielkie ilości ryb i zabierać, bez dużego wpływu na całą populację. Bo dużych mazurskich wód odrybić wędką się wg mnie nie da. Jeżeli trzeba by zaś czymś zarybiać, to tylko korekcyjnie :)

Jak ,zacząłem sobie Was cytować(do wypowiedzi) to się zgubiłem.;D Gdyby te wypowiedzi powycinać i dać jako całość, to IRŚ i PZW nie mają prawa do działań na terenie RP.
Wszelkie wpisy o PZW i IRŚ skonsolidowane , wysłane do gazet,TV,Ekologów rozjaśniły by Państwu jaka jest przepaść intelektualna,ekologiczna i ekonomiczna. Oddanie w ręce "Tych" ludzi, wód w dzierżawę, skutkiem będzie - brak ichtiofauny.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)
« Odpowiedź #43 dnia: 12.12.2018, 07:30 »
Kilka ważnych rzeczy się dowiedziałem :beer: Wychodzi na to, że w niedługiej przyszłości zadzieją się ciekawe rzeczy.
Myślę, że kluczowe będą tutaj kwoty dzierżawy. Nasze koło z tego powodu straci prawdopodobnie wodę, gdyż zaśpiewali nam 20 tyś.
Szkoda, bo miała to być woda NK i wiązałem z nią wielkie nadzieje.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 497
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędkarstwo w Polsce w ujęciu globalnym (oczyma IRŚ)
« Odpowiedź #44 dnia: 12.12.2018, 07:39 »
Jedrek, a straci na rzecz kogo?

Chodzi mi o to, że jak pojadą tak z cenami, to wiele wód w ogóle dzierżawcy nie znajdzie. To nie jest przecież tak, że każda musi jakiegoś mieć.

Jak zwykle państwowi specjaliści podnoszą opłatę/podatek, mnożą przez liczbę użytkowników, i im wychodzą zwiększone wpływy do budżetu. I premia. .. łup!
A za rok zdziwienie, bo wpływy spadły.
Krwawy Michał

Purple Life Matters