Autor Wątek: Skretting i Maryuku wycofują się z Wielkiej Brytanii - wpływ Brexitu?  (Przeczytany 6143 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Właśnie przeczytałem informację, że dwie dość istotne firmy wycofują się z rynku brytyjskiego. Pierwsza to producent zanęt i przynęt wędkarskich Maryuku. Po dość ostrym wejściu na rynek UK w 2010 roku i sukcesach, po zmianie kierownictwa w 2016 firma zaczęła mieć problemy, aż ostatnio ogłoszono zamknięcie zakładu produkującego przynęty i zanęty w Boston i wycofanie się z rynku. Z tego co rozumiem nie jest to wycofanie się z rynku europejskiego, jednak bez siły promocyjnej angielskich wędkarzy, nie spodziewam się aby ta marka przetrwała.
http://marukyu.co.uk/marukyu-latest-news

Tutaj bardziej dołująca informacja... Skretting, norweski producent pokarmu dla ryb, operujący praktycznie na całym świecie, od kwietnia wycofuje się z UK. Pracę straci około 100 osób, i spodziewam się, że ich produkty staną się na Wyspach nieosiągalne. Przyczyną jest spadek cen i coraz mniejsza sprzedaż, pamiętajmy jednak, że wędkarskie pellety to tylko część produkcji. Holendrzy z Coppensa będą zacierać ręce :)
Ciekawe ile firm wędkarskich korzysta z mielonych pelletów Skrettinga. Kto wie, czy skład niektórych zanęt się nie zmieni.
Trudno mi powiedzieć, czy inne fabryki Skrettinga będą produkować pellet wędkarski, spodziewam się jednak, że zamknięcie magazynu (bodajże w Manchester), spowoduje zniknięcie tego towaru z rynku. Trzeba zamówić zapasowe wory pelletu na kolejny rok :)

Ach ten Brexit... Po raz pierwszy mam przed sobą takie wiadomości. Zazwyczaj Brytole sa ekspansywni i rozwijają produkcję, jak widać jednak nie wszędzie się to udaje. Może rynek jest przesycony? Może spadek ilości wędkarzy odczuwają też i producenci? Jakby nie było sprzedaż licencji wędkarskich zmniejszyła się w tym roku bardzo mocno, a każdego roku liczba sklepów gwałtownie maleje.
Lucjan

Offline Tomasz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Ciekawy temat.  Warto śledzić takie 'branżowe' newsy.   Ciekaw jestem jaki będzie odpływ kapitału z UK. Wiele firm pewnie zmieni funkcjonowanie, przejdzie na nowe rynki co za tym idzie wiele osób u nich straci pracę. 
Ale Skrettnig mile widziany u nas :P :money:
PZW only  : o )

Offline Marcin Cichosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 598
  • Reputacja: 430
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Fans
    • Galeria
    • Feeder Fans
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Niedawno czytałem właśnie na temat Skrettinga i o tym, że zawijają się z UK.
Natomiast w 2019 roku rusza fabryka w Szkocji, a firma Skretting twierdzi że będzie dostarczana na rynek brytyjski w korzystnych cenach. Nie wiem czy będzie miało to jakiś drastyczne odbicie w paszach. 

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Zamykają się na UK :facepalm: by po marcu 2020 po wejściu dyrektywy Unijnej zabraniającej karmienia ryb pokarmami na bazie mączek rybnych wracać tam z powrotem :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline n0cny

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 376
  • Reputacja: 50
To tylko malutki przykład jak Brexit będzie dla Wlk. Brytanii dobry ;)


Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Zamykają się na UK :facepalm: by po marcu 2020 po wejściu dyrektywy Unijnej zabraniającej karmienia ryb pokarmami na bazie mączek rybnych wracać tam z powrotem :)

Zapewne firmy zmienią receptury, zamiast mączek pojawią się oleje rybne lub coś zastępczego. Nie wiem jak UE wszystko chce rozegrać, jednak dziwnie wygląda tu sprawa kryla. Czy jest to ryba wg nich? Wg mnie o wiele groźniejsze jest stosowanie kryla w wędkarstwie i paszach, gdyż to bardzo ważny składnik łańcuch pokarmowego oceanów, którego odłowy mogą mieć poważny wpływ na środowisko.

Jeżeli twardy brexit stanie się faktem, to w UK może rzeczywiście trwać produkcja pelletu na mączkach :)
Lucjan

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Kryl to nie ryba :) ale mączki na bazie kryla są droższe a ich połów też chyba jest ograniczony.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Normalnie tak, kryl to nie ryba, ale niekoniecznie wg nomenklatury unijnej. Jak to było, za ryby uważa się ślimaki? :P Co do cen mączki krylowej, to czy jest ona tak bardzo droga? Wg mnie można spokojnie kombinować z jej ilością w pelletach, dodając zamienników. Mączki rybne są w różnych cenach i jedna drugiej nie równa.

Co do odłowów kryla to teraz nie ma odpowiednich przepisów, odłowy mają miejsce na Antarktyce i kto tego ma pilnować? Norwegia i Japonia wciąż zabija wieloryby mając przepisy w nosie. Teraz właśnie trwa rabunkowa gospodarka krylem. Swoją drogą karmienie  paszami na bazie mączek rybnych samych ryb, które nie są przeznaczone do spożycia, nie powinno być zabronione. Inaczej jest w hodowli takiego karpia. Rozmawiałem z właścicielem łowiska Pod Borem, i powiedział mi, że karp musi być karmiony zbożem aby miał dobry smak, pomijam inne aspekty wpływu mączek. Nawet fajnie by było jakby ryby miały paskudny smak po takich pelletach :) Ale Polak wszystko zeżre, nawet brzanę :)

Lucjan

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Kryl drogi, soja droga oj będzie wszystko drożało :(
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline djbaloon

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 394
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp., Berlin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Kryl drogi, soja droga oj będzie wszystko drożało :(

Trzeba piwnice zapełnić zapasami :P
Pozdrawiam Marcin ;-)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Panowie co to  derektywa...
Czyli co rynek karpiowych przynęt opartych na mączkach przestanie istnieć...
Maciek

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Spokojnie nikt mączki nie będzie sypał, ryby z głodu też obniża standardy.
Fajnie to widać na otwarciach łowisk komercyjnych na wiosnę :)

Tylko na naturalnych karpiniarzom będzie trochę trudniej.
Tomek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Niedawno czytałem właśnie na temat Skrettinga i o tym, że zawijają się z UK.
Natomiast w 2019 roku rusza fabryka w Szkocji, a firma Skretting twierdzi że będzie dostarczana na rynek brytyjski w korzystnych cenach. Nie wiem czy będzie miało to jakiś drastyczne odbicie w paszach.

Marcin, zerknij tutaj: https://www.fishfarmingexpert.com/article/100-jobs-set-to-go-as-skretting-pulls-out-of-uk-production/

Wg mnie z artykułu wynika, że likwidacji ulegną punkty sprzedaży jak i produkcji. Wątpię aby rynek wędkarski dalej był tak samo zaopatrywany, być może ten hodowlany. Nie wiadomo też jak na cenę wpłynie import z innych fabryk Skrettinga spoza UK, wg mnie cena się zwiększy, a to oznaczać może zwrot w stronę pelletu karpiowego Coppensa.  Decyzja musi mieć jakieś poważne tło, gdyż wg mnie twardy brexit, który staje się z każdym dniem coraz bardziej realny, powinien właśnie sprawić, że Skretting byłby tańszy niż Coppens, więc sprzedaż powinna rosnąć, bo cena jest jakże istotna - każdy producent na to patrzy. Taniejący funt to tańszy pellet, więc dobre podstawy do utrzymania rynku - a tutaj taka decyzja!

Wg mnie więc Skretting minimalizuje straty, gdyż musi sprzedać to co jeszcze ma, a jeszcze nie zamknięto niczego, to dopiero stanie się w przyszłym roku. Stąd te zapewnienia o kontynuacji zaopatrywania rynku w UK. Ale coś im bardzo nie poszło, i chyba wychodzą na całego... Bo jak można zamykać punkty dystrybucji?
Lucjan

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Czyli z moim dostępem do mączek mogę być spokojny. Pora zainwestować w rollery.

Trochę przykry temat, ale ilość mączek rybnych stosowanych w hodowli jest olbrzymia. Oceany, jak wody PZW nie są bez dna i efekty w dostępności mączek wysokogatunkowych już widać. Do przemysłu wchodzą także mączki z kryla, a to będzie gwóźdź do trumny Bałtyku i Atlantyku.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odpowiedzią są mączki z robali.
Krwawy Michał

Purple Life Matters