Autor Wątek: Słód i olej sojowy - sprawdzony dodatek do zanęty na karpie i amury  (Przeczytany 4984 razy)

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Witam jako, że zanęta której używam przynosi mi co roku piękne wyniki nad wodą podzielę się z wami sposobem na zrobienie dobrej zanęty.

Zanęta to głównie ziarna.

Używamy grochu/kuku/łubinu i soi, gdzie soi powinno być trochę więcej w porównaniu do pozostałych ziaren.
Gotujemy konopie i robimy z tego papkę, aby smużyło w wodzie. Kluczowe są tu dodatki. Dodajemy olej sojowy i słód jęczmienny który (najlepiej) jest zrobić samemu

Zawsze miałem w tym dniu najwięcej ryb spośród innych wędkarzy, jednak nie stosuję jej często bo dużo czasu zajmuje przygotowanie słodu.


Edycja moderatora:
Prosimy o stawianie kropek na końcu zdań, oraz stosowanie pozostałych zasad pisowni języka polskiego.
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2757.0

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Jakieś konkretne proporcje się sprawdzają, czy całkowita dowolność i ilości przypadkowe?
Bartek

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Zawsze robię to na oko, z czasem sami dojdziecie do tego jakie proporcje stosować.

Zanęta bardzo prosta i niektórym może się wydawać niepotrzebny wątek, ale jednak dodatek słodu i oleju sojowego robi robotę, a nie każdy o tym wie.


Edycja moderatora:
Prosimy o stosowanie polskich znaków diakrytycznych, oraz pozostałych zasad pisowni języka polskiego.
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2757.0

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Wiem coś o tym i potwierdzam. Łapa w górę :thumbup:
Pozdrawiam Seba

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 440
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
A co rozumiesz pod pojęciem słód jęczmienny? Bo wpisuje w allegro i wyskakują ziarna, ale i syropy.
Możesz rozwinąć, jak przygotowujesz ten słód i ogólnie całą zanętę?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Kupujesz zwykłą pszenicę, jęczmień i moczysz je 24 godziny. Potem wodę wylewasz i wsypujesz ziarno na szeroką tackę. Ziarno pomału będzie puszczać kiełki. Ziarno takie należy zraszać wodą aby nie było suche, oraz należy je lekko mieszać. Gdy ziarna puszczą korzonki i będą one w miarę długie należy przestać z ich zraszaniem, a następnie postawić w jakimś ciepłym miejscu (ja kładę na piec).
Gdy ziarno nie będzie mokre wkładamy owe ziarna do piekarnika na temp 200°C i od czasu do czasu mieszamy ponieważ ziarna na dole będą mieć najwięcej wody. Co jakiś czas wyciągamy jedno ziarenko i zgniatamy. Gdy będzie mieć cukrowo-karmelowy kolor wyłączamy piekarnik i czekamy aż ziarno ostygnie. Całość przesiewamy (np na sitku wędkarskim 2 mm) ze spalonych korzonków i ziarno mielimy.Tak powstał słód :)

Co do ziarna można podczas gotowania dodawać taki słód do wody aby oddawał aromat.

Skoro prosisz o szczegóły proszę bardzo. Na początek gotujemy konopie. Gdy konopie odcedzimy blendujemy je, a pozostałą wodę wlewamy do naczynia z pozostałymi ziarnami (braki uzupełniamy wodą aby zakryć ziarno do ugotowania). Gdy ziarno nam się zagotuje pozostawiamy pod przykryciem aż naczynie straci temperaturę. Następnie ponawiamy cały proceder i mamy gotowe ziarna. Ostatnią rzeczą jaka nam pozostała jest wymieszanie ziaren w wiadrze z dodatkiem oleju sojowego ze zblendowanymi konopiami i słodem.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 440
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Świetnie :bravo: :thumbup:
Myślę, że pobawię się w przyszłym roku kilka razy.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Dobry patent. Muszę przetestować ten słód jęczmienny z olejem sojowym i konopiami, ponieważ konopie to przysmak karpi. :thumbup:

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
To ja jeszcze dodam, jako amator domewego piwa, że słód należy przytrzymać w temperaturze 63'C w czasie około 30-45 minut. Wtedy do wody uwolni się dużo cukru, następnie dobrym pomysłem było by podgrzać do 72'C i utrzymać tą temperaturę koło 20 minut.
Wodę zlać do osobnego garnka zagotować  parę minut i pasteryzacja. Do namaczania zanęty miodzio.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Ty amator piwa a ja wina :D u mnie w garażu robi się ponad 100 l wina.

Co do gotowania słodu można, jednak ja słodu nie gotuję tylko dodaję do ziaren w postaci sypkiej.

Offline Mati C

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 915
  • Reputacja: 68
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Irlandia
  • Ulubione metody: feeder
Panowie dajcie namiary. :D Spróbuję, powiem czy aby nie mdłe :P
PoProstu... :thumbup:

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Chciałbym jeszcze dodać, że olej kukurydziany i słonecznikowy też się sprawdza na konkretne pory :)

Online klamson95

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 2
Bardzo ciekawy sposób z tym słodem, jeżeli faktycznie efekt pracy włożony w przygotowanie słodu potęguje ilością ryb w łowisku, to będę musiał spróbować tego sposobu wiosną. a właśnie jakby ten słód jeszcze ugotować, to czy dało by się zakładać na haczyk takie ziarenka? i wodę wykorzystać do rozrobienia zanęty?

Offline nsx

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Olej Sojowy nieoczyszczony (ma wiele witamin i minerałów) to świetny dodatek do zanęt na wszystkie ryby karpiowate sprawdza się szczególnie na leszcze jak i karpie. Jest znakomitym nośnikiem dla zapachów. Do tego śruta słonecznikowa i można nieźle połowić.

Offline nsx

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Witam jako, że zanęta której używam przynosi mi co roku piękne wyniki nad wodą podzielę się z wami sposobem na zrobienie dobrej zanęty.

Zanęta to głównie ziarna.

Używamy grochu/kuku/łubinu i soi, gdzie soi powinno być trochę więcej w porównaniu do pozostałych ziaren.
Gotujemy konopie i robimy z tego papkę, aby smużyło w wodzie. Kluczowe są tu dodatki. Dodajemy olej sojowy i słód jęczmienny który (najlepiej) jest zrobić samemu

Zawsze miałem w tym dniu najwięcej ryb spośród innych wędkarzy, jednak nie stosuję jej często bo dużo czasu zajmuje przygotowanie słodu.


Edycja moderatora:
Prosimy o stawianie kropek na końcu zdań, oraz stosowanie pozostałych zasad pisowni języka polskiego.
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2757.0


Najlepszy efekt jest jak ziarna zaczną lekko fermentować taka zanęta jest znakomita na leszcze.