Autor Wątek: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania  (Przeczytany 19030 razy)

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« dnia: 04.01.2019, 20:29 »
Ja też kiedyś łowiłem wiele ryb na kartofelki, ciasta z kartofli i bułki lub chleba ,  "glizdy" itp.  To wystarczało ale dziś na moich wodach już nie wystarcza, choć przy odrobinie szczęścia i samozaparcia i systematycznym  nęceniu może być dośc skuteczne.

W sprawie prostoty w nęceniu uważam że jest najskuteczniejsza  kiedy nęcimy wybrane miejscówki np. ziarnami czy pelletem, a można i ziemniaczkami przez dłuższy czas.  Wtedy rezultaty mogą być doskonałe i wielu z nas tak robi.
Kiedy nie mamy takiej możliwości to tak jak pisał Luc jesteśmy skazani na łowienie  z wypadu.  Wtedy gotowe zanęty są niezastąpione.

Nie wierzę w bajki że renomowana firma produkuje kiepskie lub złe zanęty.  Ona po prostu nie może sobie pozwolić na taki numer. Za silna konkurencja. Owszem zdarza się czasem że kupimy zanętę która leżała kilka lat w magazynie i straciła właściwości ale to niczego nie dowodzi. Wystarczy ją powąchać po otwarciu i wiemy co jest grane. Problem jest inny. Asortyment zanęt, ich praca w wodzie, przeznaczenie, kolorystyka oraz sposoby przygotowywania są tak zróżnicowane że nikt nie zna wszystkich możliwych niuansów.  Skazani jesteśmy na eksperymentowanie.  Trzeba przy tym uważać aby nie zrobić błędów "grubych". Mam tu na myśli np: nadmierne sklejenie zanęty , zbyt lekką zanętę na rzekę, niewłaściwy kolor, zbyt bogate nęcenie zimą, "przedobrzenie" z atraktorami   itd itp.   Jeśli nie popełnimy grubego błędu a ryby są w naszej wodzie i nie urządziły sobie głodówki wówczas zanęta musi je zwabić.  Ile i jakie ryby to juz zależy od naszej własnej wiedzy, doświadczenia  a także i szczęścia.
Co się tyczy nowych składników  to mam następujący przykład:  Do łowienia z koszyczkiem na Wiśle i Wieprzu używam zanęt opartych na VdE i Lorpio.  Od dwóch lat zacząłem je "dopalać " mączką rybną kupowaną od naszego kolegi Katmay'a.   Stwierdziłem wielokrotnie że dodatek tej mączki wyraźnie poprawia ilość brań wszystkich łowionych w tych wodach przeze mnie gatunków ryb.

Co się tyczy przynęt to jeśli mówimy o komercjach itp. to wiadomo czego się używa i nie ma sensu powtarzać.  Dodam tylko że  na początku jesieni kupiłem dumbelsy Spotted Fin o różnych smakach i wszystkie świetnie mi się sprawdziły na stawach licencyjnych PZW.  Pobiły nawet dotychczasowych liderów waftersy Ringers. Namówiłem na nie Mateusza i Karola.  Zanęt tej firmy nie znam i nie stosowałem.

Natomiast na Wiśle i Wieprzu pellet i pochodne nie były zbyt skuteczne. Brania były ale niezbyt częste. Stosowałem je głownie wtedy gdy chciałem odciąc się od drobnicy.  Najczęstszą zdobyczą były klenie małe i duże (jeden miał nawet 60cm) i leszczyki 03-1kg oraz duże krąpie .  Nie złowiłem w tym roku ani jednej brzany :(
W takich razach do koszykowej zanęty dodawałem pellety 2 i 4mm.  Znacznie lepsze wyniki dawał pęczek białych robaków i kukurydza, czasem pszenica i pęczak do momentu kiedy przypłynęły stada krąpi.  Potem wiadomo trzeba zakładać dumbelsa, pellet czy kulkę.
W tym roku postanowiłem systematycznie nęcić wybraną miejscówkę pelletami aby ryby w nich zasmakowały.  Liczę że to będzie strzał w dychę.
Wiesiek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #1 dnia: 05.01.2019, 09:40 »
Wiesiu a może połącz pellet z grubymi ziarnami do nęcenia np.ciecierzyca albo łubin czy groch ;) na łowiskach gdzie rybka pelletu nie zna wejdzie w ziarna ale z czasem i pellet polubi :thumbup:

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #2 dnia: 05.01.2019, 09:43 »
Wiesiu a może połącz pellet z grubymi ziarnami do nęcenia np.ciecierzyca albo łubin czy groch ;) na łowiskach gdzie rybka pelletu nie zna wejdzie w ziarna ale z czasem i pellet polubi :thumbup:

O takich doświadczeniach pisał kiedyś Druid. Też nie był przekonany do pelletu, a gdy zaczął nęcić nim z ziarnami, szybko okazało się, że ryby najpierw wyjadały pellet.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #3 dnia: 05.01.2019, 10:24 »
Rozmawiałem nad wodą z karpiarzem na ten temat kiedyś i sam powiedział,że według niego lepsze efekty są jak się nęci pelletem z grubymi ziarnami niż samym pelletem czy kulkami :D coś w tym zapewne jest ;)

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #4 dnia: 05.01.2019, 11:20 »
Spróbuję pelletu halibutowego z grochem. Groch jest w tych okolicach często używany a pellet musi trochę na dnie poleżeć zanim ryba przypłynie i zacznie go próbować. Zwykły Coppens czy Skretting  szybko się rozpuści. W ubiegłym roku smarowałem im tyłki miodem i marnie było. Za to w tym roku dam im szkołę. Rzekłem!! :P
Wiesiek

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #5 dnia: 05.01.2019, 11:47 »
Mam swoją tajemnice związaną z przetworzeniem grochu, ale jej wyjawić niestety nie mogę, jednak drugi sposób też jest dobry i tym akurat się mogę podzielić.
Fermentuj ziarno w baniaku (np po wodzie 20 l) Koniecznie musi to być groch/soja i łubin i zasyp dużą ilością cukru (zastosuj drożdże szybkopracujące np bayanus g995). Po zakończonej fermentacji masz mocny zapach ziaren, których zapach szybko rozprzestrzenia się w wodzie + alkohol zawarty w ziarnie ogłupi ryby i będą mniej ostrożne.

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #6 dnia: 05.01.2019, 14:37 »
Mam swoją tajemnice związaną z przetworzeniem grochu, ale jej wyjawić niestety nie mogę, jednak drugi sposób też jest dobry i tym akurat się mogę podzielić.
Fermentuj ziarno w baniaku (np po wodzie 20 l) Koniecznie musi to być groch/soja i łubin i zasyp dużą ilością cukru (zastosuj drożdże szybkopracujące np bayanus g995). Po zakończonej fermentacji masz mocny zapach ziaren, których zapach szybko rozprzestrzenia się w wodzie + alkohol zawarty w ziarnie ogłupi ryby i będą mniej ostrożne.
Nigdy nie fermentowałem grochu - mógłbyś coś więcej napisać?, taki niegotowany, sfermentowany da się założyć na haczyk ?
Groch jest moją najulubieńszą przynętą, zanętą, ale ja go normalnie gotuje i doprawiam.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #7 dnia: 05.01.2019, 14:44 »
Bardzo fajny sposób na groch :thumbup: nigdy tak nie kombinowałem gotowanie i dipy jak najbardziej ale fermentacja hmm O:)

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #8 dnia: 05.01.2019, 15:09 »
Przed fermentacją ziarno gotujesz.Potem jak ostygnie wsypujesz do baniaka i wlewasz wode z cukrem.Baniak zatykasz specjalna rurką i korkiem do fermentacji alkoholu

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #9 dnia: 05.01.2019, 15:17 »
Dzięki przyjacielu :beer: lubię kombinacje warto sprawdzić twój sposób ;) w tym roku jeszcze ciecierzycą będę nęcił na haku już miałem i smakuje rybkom u mnie :)

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #10 dnia: 05.01.2019, 15:17 »
Gotowane na "twardo" ?  Hmm czyli i tak trzeba gotować i tak :) myślałem że na "surowo" jak kuku

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #11 dnia: 05.01.2019, 15:20 »
Dzięki przyjacielu :beer: lubię kombinacje warto sprawdzić twój sposób ;) w tym roku jeszcze ciecierzycą będę nęcił na haku już miałem i smakuje rybkom u mnie :)
Ciecierzycą też b. dobrze sprawdza się u mnie, tylko... Jest droższa sporo od grochu, a cena przy długoterminowym ma spore znaczenie.

Offline dalglish7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 538
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #12 dnia: 05.01.2019, 15:27 »
Nie wydaje się Wam ,że już od dłuższego czasu całkiem odeszliście od tematu wiodącego ;).
Trzeba założyć nowy temat :).
Zbyszek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #13 dnia: 05.01.2019, 15:30 »
Fakt trochę odeszliśmy od tematu ;)

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #14 dnia: 05.01.2019, 15:49 »
Wydzieliłem wątek o nęceniu grochem i sposobach jego przygotowania z wątku o produktach Spotted Fin ;)
Pozdrawiam,
Maciek