Autor Wątek: Spomb średni - jaka żyłka?  (Przeczytany 3937 razy)

Offline janus_z

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 8
Spomb średni - jaka żyłka?
« dnia: 07.01.2019, 08:16 »
        W nadchodzącym sezonie zamierzam pierwszy raz skorzystać ze spomba, zakupiłem sobie średni model, zamierzam rzucać nim wędką Flagman SquadronPro Carp Feeder 3,9 m 130gr i teraz kolejnym etapem jest żyłka. Szukałem na forum ale jakoś ciężko znaleźć jaka żyłka wytrzyma rzuty z tym spombem. Najwięcej osób używa do metody Daiwy Hyper Sensor 0,26 (trochę widzę mocniejsza od Daiwy Sensor), czy taka żyłka wystarczy ?, bo ja się trochę obawiam:(, bardziej myślałem nad 0,28 z Shimano, a z Daiwy Sensor 0,31 - ta już trochę gruba mi się wydaje, natomiast 0,26 z Daiwy Sensor ma zaledwie 3,6 kg i obawiam się ze  będzie chyba za słaba :(

Planuje zakup na Allegro z uwagi na to że mam darmowa wysyłkę

Zastanawiam sie nad zakupem takich żyłek:

 1. ŻYŁKA DAIWA SENSOR  0,26/1855m wytrzymałość 3,6 KG, - cena 38 zł
 1. ŻYŁKA DAIWA SENSOR 1/4 LB - 0.31 MM 1325 M wytrzymałość 4,5 KG, - cena 38 zł
 2. Żyłka Shimano Aero Specimen Mono 0,28mm 1920m, wytrzymałość 10 Lb (pewnie koło 5,5 kg), - cena 41,34 zł

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spomb średni - jaka żyłka?
« Odpowiedź #1 dnia: 07.01.2019, 08:38 »
Średnim spombem rzucam sobie zwykłym feederem do 80 g (mówię o spokojnym nęceniu na 30 metrów), z żyłką Hyper Sensor 0,28. Machałem też na tej samej żyłce z całej pary mocniejszym wędziskiem.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Piter28

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spomb średni - jaka żyłka?
« Odpowiedź #2 dnia: 16.01.2019, 09:16 »
Żyłka główna nie musi być całkiem gruba, polecam zastosować przypon strzałowy i po problemie :)  Ja do spomba średniego używam karpiówki 3lb 3,9m żyłka główna 0.2 - 0.25 a przypon strzałowy 0.35, takim zestawem spokojnie rzucam nawet 100m i nie mam obawy o zerwanie zestawu, co zdarzało się np gdy używałem tylko żyłki np 0.3.

Offline janus_z

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 8
Odp: Spomb średni - jaka żyłka?
« Odpowiedź #3 dnia: 16.01.2019, 10:18 »
Może to i dobry pomysł, dzięki :D

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spomb średni - jaka żyłka?
« Odpowiedź #4 dnia: 16.01.2019, 11:37 »
Zgadzam się z kolegą Piterem :thumbup: przypon strzałowy i po problemie ;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Spomb średni - jaka żyłka?
« Odpowiedź #5 dnia: 16.01.2019, 11:44 »
Przy feederze nie powinieneś miec problemu z zerwaniem żyłki, należy uważać bardzo na to, aby się nic nie plątało. Przy karpiówce zrywamy jak coś spomba, przy feederze tracimy szczytówkę (żyłka zaplątana o szczytowe przelotki) i spomba. Warto więc pójść nad wodę i spróbować jak się nęci, czy żyłka 0.28 wystarcza czy też nie. Bo miękka szczytówka pochłonie część energii.

Na pewno lepszą opcją jest używanie osobnego kija -markera oraz kijków dystansowych, przy plecionce nawiniętej na kręcioł. Dzięki temu masz jak badać dno, co jest niezmiernie istotne (znalezienie twardego dna to połowa sukcesu). Możesz zaś donęcać niezależnie od tego jak i czym łowisz. Wystarczy tania karpiówka i duży kręcioł z plecionką.

Z drugiej strony, czy przy feederze potrzeba spomba? Jeżeli używać będziesz sporych koszyków, to wytrząsając towar po uderzeniu koszyka o powierzchnię, uzyskujesz podobny efekt rozproszenia ziaren, pelletów czy kulek.
Lucjan

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spomb średni - jaka żyłka?
« Odpowiedź #6 dnia: 16.01.2019, 13:09 »
Osobiście teraz do nęcenia mam koszyk taki wersja  xxxl ;) ale spomba też zakupię sobie fajna i przydatna zabawka O:)