Autor Wątek: Przepisy amatorskiego połowu ryb na 2019 r.  (Przeczytany 8781 razy)

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Przepisy amatorskiego połowu ryb na 2019 r.
« dnia: 08.01.2019, 19:54 »
Witam.Wiecie gdzie znajdę regulamin amatorskiego połowu ryb 2019 na Poznań?

Mendy z PZW mnie wnerwili... rejestru znowu nie dostałem,pomylili się z moją datą urodzin i jeszcze nie mieli tego regulaminu więc prosiłbym o link.

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Przepisy amatorskiego połowu ryb na 2019 r.
« Odpowiedź #1 dnia: 08.01.2019, 19:59 »
Witam.Wiecie gdzie znajdę regulamin amatorskiego połowu ryb 2019 na Poznań?

Mendy z pzw mnie wnerwili... rejestru znowu nie dostałem,pomylili się z moją datą urodzin i jeszcze nie mieli tego regulaminu więc prosiłbym o link.
Może u Was rejestru nie ma? a RAPR to w Google poszukaj
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Odp: Przepisy amatorskiego połowu ryb na 2019 r.
« Odpowiedź #2 dnia: 08.01.2019, 20:01 »
Rapr nie znalazłem,zato znalazłem zapis,że od 2018 w poznaniu jest obowiązek wypełniana rejestru pod groźbą grzywny lub nagany.Ot co

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Przepisy amatorskiego połowu ryb na 2019 r.
« Odpowiedź #3 dnia: 08.01.2019, 20:01 »
Nie ma u nas rejestru połowu...

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Odp: Przepisy amatorskiego połowu ryb na 2019 r.
« Odpowiedź #4 dnia: 08.01.2019, 20:04 »
To nie wiem...

Ale wiem,że chciałbym przejrzeć rapr czy są jakieś zmiany więc prosze o pomoc :)
A tak z ciekawości wy dostawaliście rapr przy wykupywaniu znaczków?

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Przepisy amatorskiego połowu ryb na 2019 r.
« Odpowiedź #5 dnia: 08.01.2019, 20:09 »
To nie wiem...

Ale wiem,że chciałbym przejżeć rapr czy są jakieś zmiany więc prosze o pomoc :)
A tak z ciekawości wy dostawaliście rapr przy wykupywaniu znaczków?
Takie rzeczy to tylko w Erze :P
https://www.lowca5.pl/regulamin-amatorskiego-polowu-ryb-rapr-2019/
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przepisy amatorskiego połowu ryb na 2019 r.
« Odpowiedź #6 dnia: 14.01.2019, 09:28 »
Jak to jest w końcu z tymi odstępstwami od RAPR? U mnie w okręgu wprowadzono jakiś czas temu (2017) kilka odstępstw. Nacieszyliśmy się nimi przez jeden sezon. Na rok 2018 na mocy uchwały, odstępstwa zostały ponowione, jednak nie na długo, ponieważ w kwietniu je zawieszono w związku z postępowaniem prowadzonym przez prokuraturę:
http://www.pzw.org.pl/24/wiadomosci/23531/60/pilne_

Kolejną wiadomością w tej sprawie było przypomnienie na stronie PZW (pod koniec sierpnia), że obowiązuje RAPR i nie ma żadnych odstępstw. Nie podano żadnych szczegółów. Nie ma i koniec. Wszystko za plecami wędkarzy.

W związku z tym, na wędkarskiej grupie na fb widziałem komentarze, że odstępstwa od RAPR nie mają żadnej podstawy prawnej i są nielegalne, nie mają prawa bytu. Czy to prawda? Przecież w innych okręgach funkcjonują.

Zgodnie z tym, co przytoczył Selektor TUTAJ, PGW Wody Polskie nie mają przeciwwskazań wobec odstępstw. Więc albo odstępstwa były niezgodne z operatem, albo ktoś po prostu postanowił uciąć łeb sprawie i zakończyć temat odstępstw w moim okręgu na dobre...
Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przepisy amatorskiego połowu ryb na 2019 r.
« Odpowiedź #7 dnia: 14.01.2019, 09:45 »
To wynika z faktu, że dziady rencyma i nogyma bronią się przez zmianami. Teraz sobie wymyślili, że RAPR jest niczym konstytucja i wszędzie obowiązuje, a w ogóle to Wody Polskie nie pozwalają...

Już Arek o tym pisał:

Ciąg dalszy historii (3 posty wyżej wrzuciłem meritum sprawy), która powinna zainteresować wszystkich wędkarzy w Polsce zrzeszonych w PZW, szczególnie tych którzy chcą zmian

„Niedawno informowaliśmy o tym, że władze kieleckiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego zamierzają odwołać wprowadzone na wniosek wędkarzy ograniczenia w połowach ryb. Chodziło między innymi o górne wymiary ochronne kilku gatunków i zwiększony wymiar pstrąga potokowego w Mierzawie. Prezes Zarządu Okręgu PZW Marek Lesisz wyjaśniał, że podobna sytuacja jest w niemal całej Polsce, a powodem cofnięcia ograniczeń jest fakt, że nie zostały uzgodnione z państwowymi Wodami Polskimi, od których związek dzierżawi łowiska. Z tego samego powodu władze kieleckiego PZW odmówiły wprowadzenia na 2019 roku zasady „złów i wypuść” na świeżo zarybionym po remoncie zalewie w Suchedniowie.

O komentarz poprosiliśmy w warszawskim oddziale Wód Polskich, który zarządza zbiornikami i rzekami w naszym regionie.

- Jeśli operat wodnoprawny na użytkowanie zbiornika nie precyzuje kwestii takich, jak wprowadzenie na łowisku zasady „no kill”, czy zakaz połowu, leży to w gestii użytkownika, w tym wypadku okręgu PZW w Kielcach. Podobnie jest z górnymi wymiarami ochronnymi ryb. Jeśli operat nie zabrania, można takie wprowadzać – wyjaśnia Lech Goleniewski z Wód Polskich.”



https://echodnia.eu/swietokrzyskie/wody-polskie-twierdza-nic-nie-mamy-do-wymiarow-ryb-ani-wprowadzania-no-kill-na-lowiskach-co-na-to-kielecki-okreg-pzw/ar/13799887#wiadomosci


Ta historia jest dobrym przykładem na to dlaczego trzeba jak najszybciej się odciąć od co niektórych naukowców z IRŚ i tej całej Rady Naukowej przy ZG PZW.

Jak widać mając chęci można dostosować obowiązujące prawo rybackie do potrzeb wędkarzy. Niech rybacy i ich naukowcy z Olsztyna sobie gospodarują na swoich wodach z pożytkiem dla obu stron. Powtarzam, że nawet przy tym debilnym systemie operatów rybackich, który już dawno powinien zostać zmieniony, da się wprowadzić plan naprawczy na wielu wędkarskich wodach. Tylko musi być chęć wśród działaczy PZW, a nie ciągłe kłamstwa i dostosowywanie rzeczywistości do własnych potrzeb :facepalm:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przepisy amatorskiego połowu ryb na 2019 r.
« Odpowiedź #8 dnia: 14.01.2019, 09:48 »
Widziałem to, Michał. Właśnie w tym samym czasie edytowałem post. Wychodzi na to, że to po prostu działanie okręgu albo jakiejś kliki mającej znajomości w zarządzie. Zamiast odrzucić uchwały, władze okręgu umywają ręce, że niby nie mają na to wpływu, bo oni się zgodzili, ale "ktoś" zabronił. Potem wędkarze, świadomie lub nie, przekazują takie bzdury dalej.
Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przepisy amatorskiego połowu ryb na 2019 r.
« Odpowiedź #9 dnia: 14.01.2019, 10:12 »
Nagłośnij tę kwestię.
Wydrukuj i przypnij to, co wyszukał Arek, na drzwiach swojego koła. Niech ludzie wiedzą.
Krwawy Michał

Purple Life Matters


Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przepisy amatorskiego połowu ryb na 2019 r.
« Odpowiedź #11 dnia: 14.01.2019, 11:05 »
Na rok 2018 na mocy uchwały, odstępstwa zostały ponowione, jednak nie na długo, ponieważ w kwietniu je zawieszono w związku z postępowaniem prowadzonym przez prokuraturę:
http://www.pzw.org.pl/24/wiadomosci/23531/60/pilne_

"W związku z prowadzonym postępowaniem przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowie Wielkopolskim , uchwała nr 7 oraz uchwała nr 6 Prezydium Zarządu Okręgu z dnia 27.03.2018 zostaje zawieszona na czas trwania postępowania. Na terenie Okręgu PZW w Kaliszu obowiązuje Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb, wszystkie odstępstwa od regulaminu zostają zawieszone!"


Nie chcę mówić wprost, że to kłamstwo, bo nie mam dostępu do akt sprawy, ale:

Prokurator nie ma nic do kwestii odstępstw od RAPR. Nie jest organem nadzoru dla stowarzyszenia, jakim jest np. Prezydent m.st. Warszawy, czy też nawet sąd rejestrowy.

Prokurator zgodnie z ustawą Prawo o stowarzyszeniach może jedynie złożyć do sądu rejestrowego wniosek o:
a) udzielenie upomnienia władzom stowarzyszenia;
b) uchylenie niezgodnej z prawem lub statutem uchwałę stowarzyszenia (uchwała "zaostrzająca" ustawowe wymogi ochronne ryb nie jest niezgodna z prawem o czym niżej)
c) rozwiązanie stowarzyszenie, jeżeli jego działalność wykazuje rażące lub uporczywe naruszanie prawa albo postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub statutem.

W praktyce postępowanie przygotowawcze w prokuraturze rejonowej może trwać w zależności od tego czy jest to śledztwo lub dochodzenie odpowiednio 3 albo 2 miesiące. Oczywiście postępowanie przygotowawcze może być przedłużone przez prokuratora, ale mój mały mózg nie potrafi sobie wyobrazić co mógłby robić prokurator w sprawie RAPR, bo.......postępowanie przygotowawcze wszczyna się jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, więc oznaczałoby to, że ZO w Kaliszu przy wydaniu jakiejś uchwały dopuścił się jakiegoś przestępstwa, więc .... :facepalm:


W związku z tym, na wędkarskiej grupie na fb widziałem komentarze, że odstępstwa od RAPR nie mają żadnej podstawy prawnej i są nielegalne, nie mają prawa bytu.

"Jeśli operat wodnoprawny na użytkowanie zbiornika nie precyzuje kwestii takich, jak wprowadzenie na łowisku zasady „no kill”, czy zakaz połowu, leży to w gestii użytkownika, w tym wypadku okręgu PZW w Kielcach. Podobnie jest z górnymi wymiarami ochronnymi ryb. Jeśli operat nie zabrania, można takie wprowadzać – wyjaśnia Lech Goleniewski z Wód Polskich.”



1) RAPR -
9. OCHRONA RYB
§ 8
11. Uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim w uzasadnionych przypadkach ma prawo do zaostrzenia wymiarów, okresów ochronnych i limitów ilościowych ryb.

2) Artykuł 7 ustawy o rybactwie śródlądowym

ust.2. Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej „kartą wędkarską” lub „kartą łowiectwa podwodnego”, a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa -posiadająca ponadto jego zezwolenie.

ust.2a. Posiadanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, potwierdza dokument wydany w postaci papierowej lub elektronicznej przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim określający podstawowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb ustalone przez uprawnionego do rybactwa wynikające z potrzeby prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim, uwzględniającej w szczególności wymiary gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce i technikę połowu ryb. Zezwolenie może także wprowadzać warunek prowadzenia rejestru amatorskiego połowu ryb, a w przypadku wprowadzenia tego warunku -określać sposób prowadzenia tego rejestru.

3) w rozporządzeniu z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie w paragrafie 6 i 7 masz wymiary i okresy ochronne dla ryb (są to takie minimalne ustawowe wymogi, które muszą być spełnione, co nie oznacza, że nie można ich "zaostrzyć" dla "lepszej" ochrony rybostanu)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przepisy amatorskiego połowu ryb na 2019 r.
« Odpowiedź #12 dnia: 14.01.2019, 11:07 »
A dziadki w kołach łykają. Przede wszystkim dlatego, że słyszą to, co chcą usłyszeć...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przepisy amatorskiego połowu ryb na 2019 r.
« Odpowiedź #13 dnia: 14.01.2019, 11:22 »
W 1949 r. Związek Sportowych Towarzystw Wędkarskich, największa organizacja wędkarska w przedwojennej Polsce, została zawieszona, a następnie zlikwidowana. Komuniści uznali, że nie da się jej kontrolować, więc uznali jej funkcjonowanie za niezgodne z prawem. W 1950 r. stworzyli PZW. Na zjeździe założycielskim PZW jeden z przyszłych działaczy PZW w swoim wystąpieniu podkreślił, iż: "wasz dzisiejszy zjazd działaczy wędkarstwa z całego kraju jest zjazdem rewolucyjnym, jest zjazdem, który likwiduje dotychczasowy anormalny, kapitalistyczny charakter organizacji, przekształci i dopasuje ją do potrzeb klasy robotniczej"

Jak widać mamy 2019r., a panowie z PZW niczym ich koledzy w latach 50-tych "dopasowują do potrzeb" prawo :bravo: :beer:

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przepisy amatorskiego połowu ryb na 2019 r.
« Odpowiedź #14 dnia: 14.01.2019, 11:31 »
Świetne wyjaśnienie tematu, dzięki :beer:
To prawda, ludzie to łykają. Po poruszeniu tego tematu na grupie i pokazaniu, że Wodom Polskim nic do tego, pojawiły się komentarze, że szkoda dyskutować, bo w pzw i tak robią co chcą...
Marcin