Autor Wątek: Pomoc przy wyborze sprzętu - lin i karaś - sezon 2019  (Przeczytany 5022 razy)

Offline Rzadkii

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 2
Witam serdecznie wszystkich!

Bardzo proszę o pomoc. Mianowicie na nowy sezon chciałbym kupić nowy sprzęt wędkarski (wędzisko i kołowrotek) - i tutaj kieruję się do Was o pomoc.

Poszukuję wędziska i kołowrotka do max 250 zł (jeśli taniej to będzie jeszcze lepiej)

W przypadku wędziska z racji wygody w transporcie myślałem o tele (tutaj do Was pytanie czy upierać się przy match'ówkach czy można kupić dobry teleskop)

Zestaw wykorzystywałbym do spławika - w większości tylko tak łowię (czasami grunt)
Ryby na które chce się zasadzić to lin, karaś, płoć
Miejsce to - starorzecza, stawy
W jakiej odległości od brzegu będę łowić? myślę że 5(lub nawet bliżej) do max 10 metrów (są to małe starorzecza Wieprza oraz jeziora gdzie głownie przy brzegowych krzakach będę miał dostęp  do ryb:)

Dziękuję bardzo za pomoc! :fish: :)

Pozdrawiam i  życzę miłego dnia!





ProBono

  • Gość
Odp: Pomoc przy wyborze sprzętu - lin i karaś - sezon 2019
« Odpowiedź #1 dnia: 19.01.2019, 15:33 »
Połów Karasi oraz Linów w szczególności nie wymaga może zbyt dobrego sprzętu ale przemyślanego zestawu. Sezon 2o18 to czas właśnie tych ryb u mnie na łowisku. Niewątpliwie niesamowitą przynętą był pęczek krojonych robaczków na haczyk, który kusił linowe piękności. Karaś natomiast na starym opuszczonym i rzekomo bezrybnym jeziorze kusił się na pop upy wielkości 8 mm z Drennana. Kukurydza wabiła niesamowitą ilość drobnicy w postaci płotek i leszczy. Ten sezon to potwierdzenie założonej taktyki. Moją inspiracją a propo zdobycia kontaktu z tymi rybami jest niesamowicie charyzmatyczny kolega po kiju Duncan Charman.



Proponuje porzucić myśli o teleskopie mimo częstszego użycia spławika. Moim zdaniem wędka składowa ma dużo lepszą pracę i jeśli czasem odbywasz sesje gruntowe to taki kij z podwieszoną bombką będzie lepszym rozwiązaniem. Ja swojego czasu kiedyś łowiłem na grunt podstawowym kijem spinningowym 10-30 gram 2,7 długości leżącego na podpórkach marki Jaxon z plastykowymi wypełnieniem przelotek. Mam tą wędkę do dzisiaj wisi w gablocie i mam do niej ogromny sentyment. Jeśli chcesz już składaka, to jest seria w prawie każdym asortymencie firmy wędkarskiej pozycja wędek TRAVEL SPIN może warto się jej przyjrzeć?

Offline MetiusMate

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 728
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gronowo
  • Ulubione metody: podlodówka
Odp: Pomoc przy wyborze sprzętu - lin i karaś - sezon 2019
« Odpowiedź #2 dnia: 19.01.2019, 15:37 »
Witam,
Moim zdaniem poszukaj bolonki np Mikado La Vida 5 metrów do 130zl cv 25 gram. 
Bardziej wygodna i łatwa w transporcie, a z kolowrotków, tez bym poszedł w Mikado,
Myślę że do 250zl się zmieścisz i będziesz miał w miarę sprzęt, który nie zawiedzie na staroczeczach.

ProBono

  • Gość
Odp: Pomoc przy wyborze sprzętu - lin i karaś - sezon 2019
« Odpowiedź #3 dnia: 19.01.2019, 15:45 »
Jeśli chodzi o młynki z przednim hamulcem to ciekawą pracą w tańszej wariancji cenowej są:
MISTRALL AMUNDSON
MISTRALL AQUA MATCH
z tylnym hamulcem natomiast kultowa okuma
Okuma Inspira RD 35
Naprawdę bardzo ciekawa praca, bardzo płynna i ładna kultura pracy ale unikaj ciężarów +40 gram bo długo nie pokręcisz. Jak dla mnie do spławika naprawdę dobra opcja. Można już znaleźć młynki za 100-120 zł.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 995
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pomoc przy wyborze sprzętu - lin i karaś - sezon 2019
« Odpowiedź #4 dnia: 19.01.2019, 15:47 »
Jak ma być spławikw raczej spokojnej wodzie to ja bym poszedł w wędkę Match np. Mikado X Plode Ultra Match + jakaś Okume Carbonite Match taki zestaw byłby optymalny jeśli chodzi o wygodę a nawet wagę. Długość transportowa to ok 130 cm więc tragedii nie ma.

Offline MetiusMate

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 728
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gronowo
  • Ulubione metody: podlodówka
Odp: Pomoc przy wyborze sprzętu - lin i karaś - sezon 2019
« Odpowiedź #5 dnia: 19.01.2019, 15:51 »
Widzisz Rzadkii
Co inny użytkownik to inna propozycja
Myślę że przy wędzisku Match jak i Bolonce będziesz zadowolony.
Najlepiej podejdź do najbliższego sklepu i zobacz co ma w swojej ofercie.
Przedstaw swoją sytuacje, a na pewno dostaniesz pomoc.

Offline Rzadkii

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 2
Odp: Pomoc przy wyborze sprzętu - lin i karaś - sezon 2019
« Odpowiedź #6 dnia: 19.01.2019, 15:56 »
Dziękuję wszystkim za pomoc.

Jestem w szoku że tak szybko otrzymałem odpowiedz :)

Wybór jest duży - myślałem o matchówce takiej 4.2. W przypadki bolonki 5m lub większej problem jest wtedy gdy chce dojść w miejsca w krzakach i gałęziach wtedy wielkość możne być przeszkodą:)

W przypadku matchówki mam wątpliwość w sprawie składania i rozkładania sprzętu (nie mam doświadczenia ze składakami - zawsze teleskopowałem:)

Pozdrawiam!

Offline FanFeeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowsze
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pomoc przy wyborze sprzętu - lin i karaś - sezon 2019
« Odpowiedź #7 dnia: 19.01.2019, 16:10 »
A może jakaś wędka typu float. Bo jak chcesz chcesz łowić liny i to jeszcze przy brzegu to może być zielsko czy trzcina itp. i taka lekka matchówka może być nieco za delikatna. A jak bolonka to może być nawet coś z krótkich 4 m, skoro łowisz blisko brzegu.
"Ale w jednym i drugim przypadku musi mieć w sercu tą iskrę, ten żar który rozpala wyobraźnie i sprawia, że tęsknimy za kolejną wyprawą, za kolejnym sezonem. Sposób na życie, sposób myślenia: Ja, natura, ryba, pasja, wyzwanie, tajemnica."

Tench_fan

Offline Rzadkii

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 2
Odp: Pomoc przy wyborze sprzętu - lin i karaś - sezon 2019
« Odpowiedź #8 dnia: 19.01.2019, 16:16 »
A może jakaś wędka typu float. Bo jak chcesz chcesz łowić liny i to jeszcze przy brzegu to może być zielsko czy trzcina itp. i taka lekka matchówka może być nieco za delikatna. A jak bolonka to może być nawet coś z krótkich 4 m, skoro łowisz blisko brzegu.

Zgadza się, w większości przypadków taką sytuację zastaje na starorzeczu jak opisałeś - czyli grążele zielsko a miedzy nimi oczka wodne.

Może rzeczywiście jakaś bolonka 5 m? 4 m?

Wędka float vs match jakie są różnice? - pytam bo doświadczenia nie mam :) jedyne wędki używane dotąd to teleskop i czasami spining:)

ProBono

  • Gość
Odp: Pomoc przy wyborze sprzętu - lin i karaś - sezon 2019
« Odpowiedź #9 dnia: 19.01.2019, 16:19 »
Coś czuje, że niezła jazda byłaby z Matrix Torque Carp Margin Pole 4.5m ;)

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 995
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pomoc przy wyborze sprzętu - lin i karaś - sezon 2019
« Odpowiedź #10 dnia: 19.01.2019, 16:20 »
Float będzie mocniejszy, większy ciężar wyrzutowy, stosuje się grubsze żyłki, pozwoli na bardziej siłowy hol. Match jest delikatniejszy. Float często występuje w różnych długościach od 3 do 4,5 Match to raczej 3,6-4,5.

Offline Rzadkii

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 2
Odp: Pomoc przy wyborze sprzętu - lin i karaś - sezon 2019
« Odpowiedź #11 dnia: 19.01.2019, 16:26 »
Co myślicie o czymś takim?

https://allegro.pl/oferta/wedka-splawikowa-jaxon-float-academy-bolonka-500-7759016218

i do tego

https://makarfish.pl/pl/p/Kolowrotek-Okuma-Inspira-RD-35-/10407

Aktualnie moja żona chciała mi zrobić niespodzianke i poleciała się jakiegoś Specjalisty - dostałem na święta taki zestaw:

https://allegro.pl/oferta/kolowrotek-okuma-axeon-bf-axb-565-baitfeeder-7078676540  (tutaj szczerze mówiąc - nigdy nie miałem tak olbrzmiego kołowrotka :D  )

i wędzisko:

https://allegro.pl/wedka-dam-mad-d-tact-iii-tele-carp-3-90m-3-00lb-i7226768054.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=_UZSD_pla_sport_turystyka_w%C4%99dkarstwo&ev_adgr=W%C4%99dkarstwo&gclid=CjwKCAiAsoviBRAoEiwATm8OYJBtiFK9O23k1qNB8AcydFZJdpJ5NOtoWU0O8HCtqwhtZmA6FFrl2BoCLLcQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Karpiarzem nie jestem :) i pytanie czy taki zestaw będzie ok na gruntówkę i awaryjnie drugi spławik?:) (gdyby nie masa kołowrotka to byłby naprawdę lekki zestaw :D )

Offline MetiusMate

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 728
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gronowo
  • Ulubione metody: podlodówka
Odp: Pomoc przy wyborze sprzętu - lin i karaś - sezon 2019
« Odpowiedź #12 dnia: 19.01.2019, 16:28 »
Jazda by była stojąc po pas w woderach i cisnąć miazge na delikatnej bolonce.
Mam takie lowisku u siebie, stoję po pas w zielsku i lekko podrzucam za pas zielska. Gdy weźmie lin 45cm, wtedy adrenalina idzie mocno do góry.

ProBono

  • Gość

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pomoc przy wyborze sprzętu - lin i karaś - sezon 2019
« Odpowiedź #14 dnia: 19.01.2019, 16:35 »
Spoko, kołowrotek i wędka ale to zestaw na grunt, 3lbs to ok. 120 g.