Autor Wątek: Kontrole, SSR, PSR i policja  (Przeczytany 4947 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Kontrole, SSR, PSR i policja
« dnia: 21.01.2019, 11:58 »
Edycja administratora:
Wątek został wydzielony z innego, niezwiązanego z omawianym tematem.


Teraz na poważnie co do emerytów. Mechanika jest prosta niczym cep...

Ile mamy rubryk w rejestrze (powiedzmy że 200 szt.), to dajmy emerytom 50% zniżki ale i rejestr z połową ilości rubryk do łowienia.

Jeśli ten rejestr to taka święta książeczka - i trzeba każde łowienie do niego wpisywać, to nic prostszego nie trzeba, nie wpisze - kłusol!!!

Problem w tym, że kontroli jest mało. Wędkarze w okręgu katowickim są nauczeni kombinowania, bo presja jest duża :) Limit ilościowy więc jak najbardziej byłby słuszny, ale bez kontroli to nie działa. Do tego często wędkarz tłumaczy się, że zapomniał wpisać ryby do rejestru, długopis się wypisał i tak dalej. Tego nie da się więc tak udowodnić. Pamiętajmy, że jesteśmy narodem, który osiągnął mistrzostwo świata w kombinowaniu :)



Lucjan

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kontrole, SSR, PSR i policja
« Odpowiedź #1 dnia: 21.01.2019, 12:16 »
Teraz na poważnie co do emerytów. Mechanika jest prosta niczym cep...

Ile mamy rubryk w rejestrze (powiedzmy że 200 szt.), to dajmy emerytom 50% zniżki ale i rejestr z połową ilości rubryk do łowienia.

Jeśli ten rejestr to taka święta książeczka - i trzeba każde łowienie do niego wpisywać, to nic prostszego nie trzeba, nie wpisze - kłusol!!!

Problem w tym, że kontroli jest mało. Wędkarze w okręgu katowickim są nauczeni kombinowania, bo presja jest duża :) Limit ilościowy więc jak najbardziej byłby słuszny, ale bez kontroli to nie działa. Do tego często wędkarz tłumaczy się, że zapomniał wpisać ryby do rejestru, długopis się wypisał i tak dalej. Tego nie da się więc tak udowodnić. Pamiętajmy, że jesteśmy narodem, który osiągnął mistrzostwo świata w kombinowaniu :)

U mnie w okręgu obecnie jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w ciągu roku będziesz kontrolowany - tak wynika ze statystyki, władze okręgu kładą na to bardzo duzy nacisk. W 2018 kto nie miał wpisu o obecności na rybach, była reprymenda słowna. W 2019 - już będą konsekwencje za brak wpisu, włącznie z karaniem i nakładaniem sankcji...
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kontrole, SSR, PSR i policja
« Odpowiedź #2 dnia: 21.01.2019, 12:32 »
Maciek, słyszałem niestety dużo niepokojących rzeczy o SSR w twoim okręgu. Chodzi głównie o to, że nie mają wsparcia od władz okręgu. Podobno ludzie się wypalają, bo ile można za swoje pieniądze pilnować wód, co jest równoznaczne z użeraniem się z ludźmi, często z nadstawianiem karku.

Wielu strażników SSR jest wściekła na PZW, władze okręgów i kół w szczególności. Sprawa SSR jest zamiatana pod dywan. Trudno jest wymagać aby było lepiej, jak się strażników nie wspiera. Czy są jakieś zmiany? Żadne... Mam kontakt z kilkoma strażnikami i bardzo narzekają. O ile dobrze w miarę działa to w kołach które opiekują się wodami no kill, to już o wiele trudniej jest tam, gdzie takich zbiorników nie ma. Polskie prawo też tu nie pomaga. Pamiętajmy, że członek SSR może tak naprawdę niewiele. Najlepiej jakby działał w parze z policjantem lub PSR-owcem, ale o to też nie jest łatwo.

Ciekawe, że sprawami ochrony wód przejmują się wędkarze a nie władze PZW, co?
Lucjan

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kontrole, SSR, PSR i policja
« Odpowiedź #3 dnia: 21.01.2019, 12:58 »
Maciek, słyszałem niestety dużo niepokojących rzeczy o SSR w twoim okręgu. Chodzi głównie o to, że nie mają wsparcia od władz okręgu. Podobno ludzie się wypalają, bo ile można za swoje pieniądze pilnować wód, co jest równoznaczne z użeraniem się z ludźmi, często z nadstawianiem karku.

Wielu strażników SSR jest wściekła na PZW, władze okręgów i kół w szczególności. Sprawa SSR jest zamiatana pod dywan. Trudno jest wymagać aby było lepiej, jak się strażników nie wspiera. Czy są jakieś zmiany? Żadne... Mam kontakt z kilkoma strażnikami i bardzo narzekają. O ile dobrze w miarę działa to w kołach które opiekują się wodami no kill, to już o wiele trudniej jest tam, gdzie takich zbiorników nie ma. Polskie prawo też tu nie pomaga. Pamiętajmy, że członek SSR może tak naprawdę niewiele. Najlepiej jakby działał w parze z policjantem lub PSR-owcem, ale o to też nie jest łatwo.

Ciekawe, że sprawami ochrony wód przejmują się wędkarze a nie władze PZW, co?

Wsparcie mają i to pokaźne - zwłaszcza grupa specjalnia. I to zarówno finansowe - a co bardzo ważne to finansowanie pochodzi z okręgu - jak i patronackie.

Co innego ze wsparciem ludu, no nikt ich po ramieniach nie klepie... (a o to głównie chodzi z ich strony - wsparcie, że robią dobrą robotę!) - ot takie murem za grupą specjalną okręgu B-B.

W 2019 - otrzymają łódź do kontrolowania - łódź to cacuszko aluminiowe - mercedesik z silnikiem!

Obecnie trwa mocna weryfikacja samych strażników SSR - tak aby zostali sami aktywni.
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kontrole, SSR, PSR i policja
« Odpowiedź #4 dnia: 21.01.2019, 13:28 »
Maciek, mam trochę inne informacje, z pierwszej ręki można by rzec. Podobno różowo nie jest. O ile prezes i tak tutaj wspiera aktywnie strażników, to te działania i tak nie są wystarczające. Chciałbym aby było inaczej ale niestety. Okręg bielski się dobrze chwali swymi sukcesami (mowa o prezesie), ale to nie jest jeszcze to co powinnno być. Wielu strażników jest nieaktywnych, bo się wypaliła. Więc nie jest reformą tutaj zabieranie komuś odznak, ale sprawienie aby ci ludzie nie odchodzili.

Spora dyskusja dotyczy tematu SSR teraz na forach wędkarskich i grupach - gdyż coraz więcej osób pyta na co idą pieniądze jakie płaci się w postaci składek. Rzadko kiedy SSR ma umundurowanie, wyposażenie jakieś, często też dobija brak możliwości karania tych co łamią regulaminy. PZW nie ma zamiaru inwestować w SSR ani nie chce zadbać o to, aby ludzi tych traktowano z należytym szacunkiem. Dlatego wielu przychodzi i się wypala, widząc jak to wszystko jest zorganizowane. Troche to przykre :(
Lucjan

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kontrole, SSR, PSR i policja
« Odpowiedź #5 dnia: 21.01.2019, 13:37 »
Maciek, mam trochę inne informacje, z pierwszej ręki można by rzec. Podobno różowo nie jest. O ile prezes i tak tutaj wspiera aktywnie strażników, to te działania i tak nie są wystarczające. Chciałbym aby było inaczej ale niestety. Okręg bielski się dobrze chwali swymi sukcesami (mowa o prezesie), ale to nie jest jeszcze to co powinnno być. Wielu strażników jest nieaktywnych, bo się wypaliła. Więc nie jest reformą tutaj zabieranie komuś odznak, ale sprawienie aby ci ludzie nie odchodzili.

Spora dyskusja dotyczy tematu SSR teraz na forach wędkarskich i grupach - gdyż coraz więcej osób pyta na co idą pieniądze jakie płaci się w postaci składek. Rzadko kiedy SSR ma umundurowanie, wyposażenie jakieś, często też dobija brak możliwości karania tych co łamią regulaminy. PZW nie ma zamiaru inwestować w SSR ani nie chce zadbać o to, aby ludzi tych traktowano z należytym szacunkiem. Dlatego wielu przychodzi i się wypala, widząc jak to wszystko jest zorganizowane. Troche to przykre :(

Niestety, też mam informacje, które wspomina Lucjan.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kontrole, SSR, PSR i policja
« Odpowiedź #6 dnia: 21.01.2019, 13:51 »
Maciek, mam trochę inne informacje, z pierwszej ręki można by rzec. Podobno różowo nie jest. O ile prezes i tak tutaj wspiera aktywnie strażników, to te działania i tak nie są wystarczające. Chciałbym aby było inaczej ale niestety. Okręg bielski się dobrze chwali swymi sukcesami (mowa o prezesie), ale to nie jest jeszcze to co powinnno być. Wielu strażników jest nieaktywnych, bo się wypaliła. Więc nie jest reformą tutaj zabieranie komuś odznak, ale sprawienie aby ci ludzie nie odchodzili.

Spora dyskusja dotyczy tematu SSR teraz na forach wędkarskich i grupach - gdyż coraz więcej osób pyta na co idą pieniądze jakie płaci się w postaci składek. Rzadko kiedy SSR ma umundurowanie, wyposażenie jakieś, często też dobija brak możliwości karania tych co łamią regulaminy. PZW nie ma zamiaru inwestować w SSR ani nie chce zadbać o to, aby ludzi tych traktowano z należytym szacunkiem. Dlatego wielu przychodzi i  się wypala, widząc jak to wszystko jest zorganizowane. Troche to przykre :(

Niestety, też mam informacje, które wspomina Lucjan.

Powielam moją odpowiedź... Zachęcam do realu...
Maciek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kontrole, SSR, PSR i policja
« Odpowiedź #7 dnia: 21.01.2019, 13:59 »
Czytam wypowiedzi Lucjana i Maćka i jest mi coraz bardziej smutno :( Mamy straszny bałagan w tym naszym PZW, i zastanawiam się, kiedy to się zmieni.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kontrole, SSR, PSR i policja
« Odpowiedź #8 dnia: 21.01.2019, 14:03 »
Jako, że łowię tylko na wodach Pzw uważam, że kontrole powinny być cały czas robione. SSR powinna mieć wsparcie w tym temacie, to pewne. Jestem również za tym, żeby składki były troszkę większe, ale żeby pieniądze te szły na zarybianie, a nie imprezy jakiegoś pana prezesa.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kontrole, SSR, PSR i policja
« Odpowiedź #9 dnia: 21.01.2019, 14:06 »
cyt."Spora dyskusja dotyczy tematu SSR teraz na forach wędkarskich i grupach - gdyż coraz więcej osób pyta na co idą pieniądze jakie płaci się w postaci składek."

I tu poraz kolejny zachęcam do realu. Na każdym zebraniu corocznym w kole jest przyjmowany raport z działalności, oraz po nim głosowanie.
W raporcie z działalności za dany rok jest wiele punktów z pracy koła, no i podstawa - raport skarbnika ile kasy pozyskano, ile wydano...
Dyskusja.
Potem głosowanie.

Jeśli na zebraniu jest około 20 osób, z czego średnia wieku to 60 plus...

Panowie nie czarujmy się... Zachęcam do realu.
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kontrole, SSR, PSR i policja
« Odpowiedź #10 dnia: 21.01.2019, 14:09 »
Maciek, są osoby które uważają, że prezes Duraj nie jest taki cudowny jakby się wydawało. Nie mi to oceniać, te głosy jednak są, i to nie pojedyncze.

Co do prawa, to wiele się da zrobić. Przede wszystkim można zrobić tak, aby PSR współpracowała z SSR. Obecnie PSR ma za zadanie szkolić tych z SSR, ale dlaczego do cholery nie współpracują ze sobą? Słyszałem opinię, że PSRnie przepada za SSR, bo z jednej strony mają oni dobre wyniki, z drugiej męczą tych ludzi na etacie :) Gdyby na przykład PSR i SSR robili wspólna akcję, jak na przykład pisał Arek, kontrolując w dzień i w nocy jedną wodę, możnaby naprawdę sporo zdziałać. Jest tez policja, która mogłaby przyłączyć się do patroli. Nie ma żadnego koordynatora, który by nad tym zapanował. Mamy wodę - którą kontrolować może policja, PSR, straż miejska, SSR - a jak się coś dzieje, to nikt nie chce reagować. PSR nie odbiera, policja stwierdza, że trzeba o tym informować SSR i tak dalej i dalej. Na co więc taki PSR - skoro nie wywiązuje się ze swojej roli? Po co nam przepisy, które po prostu są ale nie działają tak jak powinny?

Są okręgi, gdzie kłusownictwo jest zorganizowane na taką skalę, że SSR nie może tego sama rozgryźć. To nie kontrolowanie jakiegoś dziadka, ale możliwość kontaktu z ludźmi, co nie zawahają się użyć broni, od noży, bejsboli, po broń palną. Jak więc walczyć z czymś takim? To jest właśnie problem w Polsce - mamy masę przepisów, które często nie działają. Taka OSA musiała funkcjonować na pół legalu aby być skuteczną, w innym przypadku ich działania nie przynosiłyby takiego skutku.

I podstawowe pytanie. Czy PZW, dokładnie ZG PZW - coś robi w tej sprawie? Wg mnie nic. Trudno więc pisać, że prawa się nie da zmienić, jak się nawet nie próbuje tego robić. PiS pozmieniał masę rzeczy, ustawy pisane na kolanie klepano na szybko wielokrotnie - tam się dało. Tutaj miałoby się nie udać? Wg mnie okręgi same wiele nie zmienią, to musi być działanie ludzi z ZG.
Lucjan

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kontrole, SSR, PSR i policja
« Odpowiedź #11 dnia: 21.01.2019, 14:09 »
Kolejny model finansowania, zachęcam do powielania pomysłu... Opłata za wędkowanie z łodzi - u mnie jest w całości przeznaczona na SSR.
Mnie z kolei trochę sie to nie podoba, wolałbym 50/50, czyli 50 SSR, 50 zarybianie.
I właśnie ten punkt i u mnie w okręgu wzbudza wiele kontrowersji.
Maciek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kontrole, SSR, PSR i policja
« Odpowiedź #12 dnia: 21.01.2019, 14:14 »
Maciek, są osoby które uważają, że prezes Duraj nie jest taki cudowny jakby się wydawało. Nie mi to oceniać, te głosy jednak są, i to nie pojedyncze.  - krytyka musi być!!!

Co do prawa, to wiele się da zrobić. Przede wszystkim można zrobić tak, aby PSR współpracowała z SSR. Obecnie PSR ma za zadanie szkolić tych z SSR, ale dlaczego do cholery nie współpracują ze sobą? Słyszałem opinię, że PSRnie przepada za SSR, bo z jednej strony mają oni dobre wyniki, z drugiej męczą tych ludzi na etacie :) Gdyby na przykład PSR i SSR robili wspólna akcję, jak na przykład pisał Arek, kontrolując w dzień i w nocy jedną wodę, możnaby naprawdę sporo zdziałać. Jest tez policja, która mogłaby przyłączyć się do patroli. Nie ma żadnego koordynatora, który by nad tym zapanował. Mamy wodę - którą kontrolować może policja, PSR, straż miejska, SSR - a jak się coś dzieje, to nikt nie chce reagować. PSR nie odbiera, policja stwierdza, że trzeba o tym informować SSR i tak dalej i dalej. Na co więc taki PSR - skoro nie wywiązuje się ze swojej roli? Po co nam przepisy, które po prostu są ale nie działają tak jak powinny?

Są okręgi, gdzie kłusownictwo jest zorganizowane na taką skalę, że SSR nie może tego sama rozgryźć. To nie kontrolowanie jakiegoś dziadka, ale możliwość kontaktu z ludźmi, co nie zawahają się użyć broni, od noży, bejsboli, po broń palną. Jak więc walczyć z czymś takim? To jest właśnie problem w Polsce - mamy masę przepisów, które często nie działają. Taka OSA musiała funkcjonować na pół legalu aby być skuteczną, w innym przypadku ich działania nie przynosiłyby takiego skutku.

I podstawowe pytanie. Czy PZW, dokładnie ZG PZW - coś robi w tej sprawie? Wg mnie nic. Trudno więc pisać, że prawa się nie da zmienić, jak się nawet nie próbuje tego robić. PiS pozmieniał masę rzeczy ustawy pisane na kolanie klepano na szybko wielokrotnie - tam się dało. Tutaj miałoby się nie udać? Wg mnie okręgi same wiele nie zmienią, to musi być działanie ludzi z ZG.

Lucjanie troszke rzeczywistości. Wiecie Państwo, że w PL są okręgi w których PSR nie życzy sobie pracy SSR - szok, ale to fakt!!!
Fakt: PSR - to ludzie na etach, praca od 07 do 15, czyli osiem godzin, pięć dni w tygodniu  - a nadgodzin NIMA!!! To co, jakiś pasjonat z PSR za free by ganiał ???

To co piszę to nie obrona PZW, ale konstruktywna rozmowa.
Lucek piszesz o modelowym podejściu, czyli  dwóch SSR i jeden PSR - i tak to powinno wyglądać!!

Ale to PL - świat do góry nogami!
Maciek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kontrole, SSR, PSR i policja
« Odpowiedź #13 dnia: 21.01.2019, 14:16 »
Lucjan masz rację dlaczego PSR i SSR nie współpracują razem? Czy jest to niemożliwe? Do tego pomoc ze strony Policji, i byłoby dużo skuteczniej :thumbup: Pamiętam swego czasu zbiornik Pogoria 2, tzw bagry, nie uraczyłeś ani PSR ani SSR, za to Policja karty sprawdzała. Da się więc, trza chcieć tylko, no ale :facepalm: :facepalm: :facepalm:

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kontrole, SSR, PSR i policja
« Odpowiedź #14 dnia: 21.01.2019, 14:19 »
Maćku do godz. 15 PSR gania kłusoli a potem SSR wchodzi i będzie oki ;)