Autor Wątek: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki  (Przeczytany 214128 razy)

Offline Xeo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #405 dnia: 08.03.2018, 13:22 »
Ja kupiłem na lewą rękę bo w prawej od zawsze trzymam kij i muszę się teraz przestawić że zawijam w odwrotną stronę :D

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #406 dnia: 08.03.2018, 13:42 »
A jaka jest różnica dokładnie w konstrukcji, że jest ten podział? Bo czuję że ciężko będzie mi się przestawić na zmianę ręki trzymającej wędkę :/

Offline Xeo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #407 dnia: 08.03.2018, 15:25 »
Tutaj chyba najlepiej tłumaczą

Ale polecam jeszcze ten ogólnie o centerpinach

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #408 dnia: 08.03.2018, 15:48 »
Czyli z tego co rozumiem jedyną różnicą to umiejscowienie zapadki blokującej wolny ruch szpuli? Jeśli tak, to chyba wystarczy przy praworęcznym złapać kij z przodu i uruchamiać zapadkę nie palcem wskazujacym, a małym palcem?

Tak czy siak czekam aż młynek dojedzie, i wtedy zobaczę z czym mam do czynienia ;)

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #409 dnia: 08.03.2018, 17:34 »
A po co tę zapadkę uruchamiać? nie miałem Nelmy , ale mam Chiński Sheng trochę podobny jest do Nelmy :P ma on z tyłu przycisk terkotki - kołowrotek z załączoną terkotką kręci się do przodu i do tyłu , jest też taka ''wajcha'' blokady jak ją się załączy to kołowrotkiem można zwijać do tyłu , ale do przodu jest zablokowany , więc ryba nie wyciągnie żyłki , a wędkarz może tylko kręcić do tyłu . Nie wiem jak jest to w ''prawdziwych'' centrepinach bo posiadam tylko DAM ;) tu jest tylko przycisk od terkotki , która może od biedy działać  jako hamulec , a zwija się /holuje rybę obojętnie czy do przodu czy do tyłu jak komu wygodnie - ja wędkę trzymam w prawej ręce , bo jestem prawo ręczny , a żyłkę mam nawiniętą ''od dołu'' i zwijam do przodu lewą ręką a za hamulec robi kciuk.
Tu jest pokazana Rosyjska katuszka czyli starsza Nelma
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Xeo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #410 dnia: 08.03.2018, 17:39 »
Z tymi zapadkami jest różnie I generalnie są różnice w budowie centrepinów.
2 centerpin - Nelma i Holland & Wilkinson bo takie posiadam.
Zapadka - w Nelmie jest na rancie obudowy, natomiast w H&W ma z tyłu na obudowie. Inna jest też zasada działania. W Nelmie mamy przesunięcie I ruch w jedną stronę, bo w przeciwna masz hamulec blokujący (też trytyka ale ciężko chłodząca) natomiast w H&W masz kółko obrotowe i trytytke chłodząca z taką samą siłą blokującą.

Największa różnica to właśnie ta blokada w Nelmie w porównaniu do Hollanda bo żyłkę jesteś w stanie na Nelmie zawijać jedynie w jednym kierunku i stąd uwarunkowanie prawo/leworęczna.
Hollywood z kolei przez fakt że nie ma tej blokady oraz umiejscowienie hamulca jest uniwersalny.

Ciężko mi na ten moment powiedzieć co będzie wygodniejsze bo muszę to przetestować w praniu :)


Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #411 dnia: 08.03.2018, 17:51 »
Ja bym nie używał tego hamulca  i tradycyjnie zastąpił go kciukiem :) Rosjanie takimi katuszkami także spiningują  na lodzie też używają przeważnie takich kołowrotków tylko mniejszych , a rybki holują rękoma , no ale w pionie jest łatwiej(sam tak łowię , zresztą za gówniarza tak się łapało ,   kto tam w wędce spławikowej miał kołowrotek spiningowy :facepalm:
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Xeo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #412 dnia: 08.03.2018, 18:32 »
Też mam taki zamiar, z wyłączonym hamulcem na wypuszcance ale na przystawce już przydatny aby cały czas nie trzymać kija w ręce

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #413 dnia: 08.03.2018, 18:51 »
Raczej na przystawce to bym miał włączoną terkotkę a nie hamulec - większa ryba pod nieuwagę by mogłą zabrać wędkę :P
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Malinex20

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #414 dnia: 20.04.2018, 08:39 »
Witam!
Zacząłem łowić na wypuszczankę z kołowrotkiem centerpin jakieś 2 tygodnie temu. Pooglądałem filmiki poczytałem fora i wszystko fajnie tylko nie mogę złapać żadnej ryby. Zastanawiam się czy coś robię źle. Próbowałem na białe robaki, czerwone robaki, ser, pinki, kukurydza z puszki i nie uwiesiła się nawet mała rybka. Grunt ustawiałem różny i w połowie wody i przy gruncie. Łowie na rzece Wierzycy w okolicach Pelplina. Czy powodem może być mała przejrzystość wody? Dodam że w poprzednich latach na spinning łowiłem klenie i pstrągi bez problemu.

Offline Parmezan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #415 dnia: 12.05.2018, 00:26 »
Koledzy potrzebuję jakichś podpowiedzi, może spojrzenie kogoś z boku na opisany poniżej temat wniesie coś nowego. Ja jestem bezsilny, mimo, że mam na swoim wędkarskim koncie wielkie brzany, to te udowodniły mi, że jestem nadal na poziomie juniorskim. Liczę na porady łowców brzan. Krótki ostry zakręt, rynna o szerokości 6-8 m, płytko głębokość 1-1.20 m, uciąg silny. Na dnie żwir i sporadyczne głazy. W tej rynnie upatrzyłem brzanę jak noga, w sumie są tam 2 albo 3. Ponadto drobny klenik się przewija. Poza tym pustka takie typowe bezrybie, jałowa rzeka ale nie ten temat chcę poruszać. A wiec na tej jałowej rzece, gdzie co kilka km jest gdzie zarzucić wędkę spotykam brzaniska jak ze snu. Jest sierpień i wrzesień 2017. Oglądam je z wysokiej skarpy przez okulary, płytko, woda klarowna. Bajka. Czasami widzę tylko jedną, czasami w pobliżu druga. Stoją praktycznie w miejscu nawet kilka godzin. Wchodzę do wody staję w linii prostej z rybą i zarzucam subtelny zestaw gruntowy z oliwką 15g. Na przynętę stosowałem wiele opcji, włącznie ze smakowitą rosówką. Próbowałem nawet w nocy. Jeździłem tam prawie 2 miesiące. I one na nic nie reagowały. Po prostu całkowicie olewały moje starania. To specyficzne realia. Na innej wodzie przez tyle czasu nałowiłoby się mnóstwo innych ryb, ale w moim przypadku tam ryb po prostu nie ma. Praktycznie żadnej konkurencji pokarmowej. Dlaczego te brzany, mimo, że miały smakołyki pod nosem nie brały? Rozumiem dzisiaj nie brały, wczoraj ciśnienie nie to, wiatr nie ten itd. Ale w przekroju 2 miesięcy chyba coś powinno się zadziać. Jak wy byście się do nich dobrali. Pytam w kontekście wypuszczanki, może one nie chciały po prostu pobrać przynęty zalegającej na dnie? Przypuszczam, ze to cwane ryby wielokrotnie cięte i ostrożne. Co poradzicie na taki charakter łowiska, silny uciąg i płyciutko? Próbowałem na spławik, ale cały czas chował się pod wodą zaczepiając o kamyki. Nie dało się przeprowadzić zestawu bez fałszywych brań.  A jak dam zbyt ciężki zestaw na taką płyciznę, to się spłoszą i koło się zamyka. Muszę ją dostać tą brzanę jak noga zanim wytną mi ją okoliczni mięsiarze. Chcę mieć z nią zdjęcie, to mój cel na 2018.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 083
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #416 dnia: 12.05.2018, 00:52 »
U mnie na rzece Bóbr najlepiej na brzany sprawdza się żółty ser,mielonka i pijawki.Jak nie ma efektów na grunt i wypuszczankę to może warto na spining spróbować.?? Najlepiej sprawdzają mi się wobki imitujące kiełbia,tylko trzeba ściągnąć kotwiczkę na brzuchu,bo tylko przeszkadza w łowieniu,hacząc po dnie i kamieniach.Niezłe efekty są też na paprochy,szczegolnie koloru czarnego,pewnie dlatego,że imitują pijawki.

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #417 dnia: 12.05.2018, 05:53 »
Może jak tak płytko to zestaw z kulą wodną ? chociaż nie wiem czy nie jest teraz zabroniona? a więc haczyk , jakaś przynęta owa kula wodna , bądź kawałek korka czy patyczka zablokowanego śrucinami i wypuszczasz zestaw w dół rzeki , kiedyś tak łowiłem klenia na konika polnego czy chrabąszcza , ale to dawne czasy były 8)
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting