Autor Wątek: Zanęcamy grubo i dużo  (Przeczytany 27323 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #45 dnia: 22.01.2019, 14:21 »
Jeżeli woda obfituje w mnóstwo drobnicy to problemu nie będzie ;) ona wyczyści wszystko do cna :P osobiście nie jestem zwolennikiem sypania kilogramów i tak łowię od dawna, przede wszystkim ze względu na presje na mojej wodzie czyli ty sypiesz a ktoś inny siada :( wolę tak jak pisałem nęcić mniej a częściej :thumbup:

Według mnie drobnica wszystkiego nie zje, no chyba, że za takową uważamy leszcze 30 cm. Najwięcej zjadają ryby spore, i to widać na każdym praktycznie filmie podwodnym wędkarskim. Wielu z nas nie docenia leszczy, które są prawdziwymi odkurzaczami, skupione w stadach szukają własnie 'stołówek', mają spory zasięg i dobry wzrok, żerują zarówno w nocy jak i w dzień (lepiej nocą). To najpopularniejsza ryba Europy chyba, bardzo liczna, dorastająca normalnie do rozmiarów 10 kilogramów (na pewnych wodach). Drobnica nocą się raczej wyłącza. Drobnica bardzo często dołącza do dużych ryb, gdyż te nie wszystko zjadają, rozdrabniają pokarm, i te resztki wcinają mikrusy.

U nas wszędzie jest leszcz, i zapewne on właśnie odkurza nęcone miejsca. Co ciekawe, leszcze potrafią wracać w pewne miejsca, i według mnie wiedzą gdzie szukać żarcia. Jeżeli wędkarze są częstym w miarę zjawiskiem, ryby w pewnym stopniu polegają na pokarmie 'wrzuconym' i wiedzą jak go odnaleźć.

Inaczej jest przy nęceniu kulkami. Tutaj tylko spore ryby mogą je zjeść i jeżeli ich nie ma (dużych ryb), to będą zalegać. Dlatego jak mamy leszcza na wodzie, to nie martwiłbym się, że wrzucamy kilka kilo towaru :) Własnie trzeba pogłówkować jak to zrobić aby wszedł karp lub lin. Przerabiam to non stop w UK na wodach stojących właśnie. Jak zanęcić, aby inne gatunki zdążyły przed tymi śluzowatymi żarłokami ;) Myślę, ze świetną opcją jest mieszanie pelletów, ziaren i kulek, tak aby coś zawsze zostało.
Lucjan

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #46 dnia: 22.01.2019, 15:57 »
A jak inaczej określić takiego leszczyka, dla mnie to drobnica albo inaczej mówiąc żyletka popularna nazwa ;) niestety coraz więcej wód u mnie ma leszcza skarłowaciałego i jest go ogrom co nie ułatwia łowienia bo bierze praktycznie na wszystko , nawet na pellet 12mm potrafi się uwiesić a wymiary jego nie przekraczają  30cm dlatego też zmieniłem wodę gdzie leszcza nie ma wogóle za to jest piękna płoć dużo karasia i lina O:) a co do leszczy to fakt potrafią zjeść bardzo dużo i dlatego trza je mocno nęcić, podobnie zresztą jak amura jak nie sypniesz grubo możesz pomarzyć o jego złowieniu ;)

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #47 dnia: 22.01.2019, 21:14 »
Miałem taki sam problem - cokolwiek wrzucałem do wody wyciągałem leszcze. I ten właśnie "drobny leszcz" czyli taki 20-30 cm nie pozwalał mi używać takich typowych przynęt do metody (8- 0 mm) . Zacząłem stosować kulki 15 mm i ku mojemu zdziwieniu - chociaż łapałem zdecydowanie więcej karpi - leszcze w rozmiarze 20 cm nadal meldowały się na moim haczyku.

W tym sezonie planuje nęcić wodę w pobliżu brzegów wałeczkami 2,5 cm pelletów , razem z kulkami 18-20 mm i pelletami w rozmiarze 15+ mm. Może w końcu uporam się z tą szarańczą  :D

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #48 dnia: 22.01.2019, 21:18 »
Jeśli będziesz stosował podajniki do metody to zawsze będziesz łowił leszcze lub leszczyki... Bez względu na wielkość przynęty.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 321
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #49 dnia: 22.01.2019, 21:52 »
Jeśli będziesz stosował podajniki do metody to zawsze będziesz łowił leszcze lub leszczyki... Bez względu na wielkość przynęty.
Stosuję podajniki do metody i jakoś leszczyków nie łowię 8). Tyle, że w podajnikach mam kiełbaski PVA, nabite najczęściej grubym towarem :P. Niby klasycznie, karpiowo, ale nie do końca i to mnie rajcuje ;).
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #50 dnia: 22.01.2019, 22:10 »
To troche inny temat niż typowo podajniki z zanętą.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #51 dnia: 23.01.2019, 11:34 »
Skarłowaciały leszcz staje się przekleństwem na wielu wodach niestety :( i dlatego zmusza nas do stosowania dużo większych przynęt niż chcielibyśmy zastosować np.przy połowie lina kulki czy pellety o średnicy 15 mm to już trochę jak dla mnie za dużo ;) co innego jak się nastawiasz na karpia czy amura to wtedy stosuje sam rozmiary od 18mm do 24mmm i nie ma problemu to już jest prawdziwa selekcja choć większy leszcz też je potrafi zassać 8)

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #52 dnia: 23.01.2019, 11:47 »
Od 3 lat przygotowuje sobie miejscówkę na jeziorze 300ha. Wspomagam się także kamerką WaterWolf, żeby sprawdzić co się dzieje na dnie.Troche już tych rybogodzin mam na swoim koncie.
Z moich obserwacji wynika:
 - nęcenie samą kukurydza powoduje, że w łowisku mam tylko leszcze. Stado przypływa po chwili od zanęcenia i robi porządek z 5l kuku w 3h :-). A karpie nawet się nie zdążą pojawić. Nęciłem samą kuku przez około miesiąc plus trochę pelletu 11mm. Nie złowiłem przez ten czas żadnej większej ryby poza leszczami. Dopiero dodanie kulek 20mm poprawiło statystki. Poniżej zdjęcia z takiej miejscówki po zanęceniu:

- kaczki to jest u mnie wróg numer jeden. Jak nęciłem na głębokości ok 1m to wszystko wyżerały. Jednak wystarczy już 1,5m, żeby je zniechęcić.
- nie ma reguły, że pojawienie się większych ryb odstrasza małe. Czasami tak jest a czasami nie. Mam gdzieś filmik, na którym metrowe amury pływają w towarzystwie małych okonków. Podobna jak walenie w oceanie, które też mają towarzystwo). Dopiero jak duża ryba zacznie żerować to małe uciekają.
Często małe ryby uciekają, gdy duża przypływa pierwszy raz. Pewnie obawiają się czy to czasami nie jest drapieżnik.
- łowię jedną wędką na PVA a drugą na metodę obok siebie. W roku 2018 więcej brań dużych ryb miałem na metodę. Z moich obserwacji wynika, że karpia nie interesuje pellet lub kulka na włosie. On zasysa cały podajnik i przy okazji też haczyk.
Kiedyś pisałem juz o tym http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=12029.0



Edycja administratora:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=3205.0

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #53 dnia: 23.01.2019, 11:52 »
Świetny opis kolego Mrucin łapsia poszła :thumbup: i zgadzam się z tobą w 100%z tym podajnikiem gdzieś już czytałem na ten temat ,podobnie zresztą jak na temat zgniatanych lekko koszyków :beer:

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #54 dnia: 23.01.2019, 12:09 »
Od 3 lat przygotowuje sobie miejscówkę na jeziorze 300ha. Wspomagam się także kamerką WaterWolf, żeby sprawdzić co się dzieje na dnie.Troche już tych rybogodzin mam na swoim koncie.
Z moich obserwacji wynika:
 - nęcenie samą kukurydza powoduje, że w łowisku mam tylko leszcze. Stado przypływa po chwili od zanęcenia i robi porządek z 5l kuku w 3h :-). A karpie nawet się nie zdążą pojawić. Nęciłem samą kuku przez około miesiąc plus trochę pelletu 11mm. Nie złowiłem przez ten czas żadnej większej ryby poza leszczami. Dopiero dodanie kulek 20mm poprawiło statystki. Poniżej zdjęcia z takiej miejscówki po zanęceniu:

- kaczki to jest u mnie wróg numer jeden. Jak nęciłem na głębokości ok 1m to wszystko wyżerały. Jednak wystarczy już 1,5m, żeby je zniechęcić.
- nie ma reguły, że pojawienie się większych ryb odstrasza małe. Czasami tak jest a czasami nie. Mam gdzieś filmik, na którym metrowe amury pływają w towarzystwie małych okonków. Podobna jak walenie w oceanie, które też mają towarzystwo). Dopiero jak duża ryba zacznie żerować to małe uciekają.
Często małe ryby uciekają, gdy duża przypływa pierwszy raz. Pewnie obawiają się czy to czasami nie jest drapieżnik.
- łowię jedną wędką na PVA a drugą na metodę obok siebie. W roku 2018 więcej brań dużych ryb miałem na metodę. Z moich obserwacji wynika, że karpia nie interesuje pellet lub kulka na włosie. On zasysa cały podajnik i przy okazji też haczyk.
Kiedyś pisałem juz o tym http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=12029.0



Edycja administratora:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=3205.0


I po herbacie :bravo: :thumbup:. Dobrze to opisałeś . :thumbup:
Jestę bierny w temacie , bo w sumie nie ma co sie rozwodzić nad receptami jak każda woda jest inna .
Prawda jest taka że jest tyle wypadkowych by odnieść sukces że należało by by wpierw poznać akwen potem coś pomyslec i dopiero wdrożyć ... a mi zajmuje to zazwyczaj ze dwa , trzy sezony i to częstrzych wizyt nad wodą  niż dwa razy w tygodniu... mowie o wodach PZW.
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #55 dnia: 23.01.2019, 12:12 »
Jeśli będziesz stosował podajniki do metody to zawsze będziesz łowił leszcze lub leszczyki... Bez względu na wielkość przynęty.

Dlaczego? ???
Lucjan

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #56 dnia: 23.01.2019, 12:34 »
Jeśli będziesz stosował podajniki do metody to zawsze będziesz łowił leszcze lub leszczyki... Bez względu na wielkość przynęty.

Dlaczego? ???

Podbijam ?
Maciek

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #57 dnia: 23.01.2019, 12:40 »
Ponieważ drobna ryba ryje w zanęcie i mając nawet dużą kulkę na włosie i tak jest duża szansa, że się zapnie przypadkowo o haczyk nie wciągając nawet kulki do pyska. Wiele razy miałem przypadek, ze sciągałem podajnik a tam zachaczona np za bok lub w okolicach pyska wisiała jakaś drobnica. Raz nawet węgorza miałem na wędce w ten sposób na wędce bo uderzył w płotke która wisiała zaczepiona za bok. Na łowiskach komercyjnych lub tam gdzie jest mało drobnicy ten problem nie występuje, ale tu była mowa o wodach z dużą populacja drobnej ryby.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #58 dnia: 23.01.2019, 12:48 »
Ponieważ drobna ryba ryje w zanęcie i mając nawet dużą kulkę na włosie i tak jest duża szansa, że się zapnie przypadkowo o haczyk nie wciągając nawet kulki do pyska. Wiele razy miałem przypadek, ze sciągałem podajnik a tam zachaczona np za bok lub w okolicach pyska wisiała jakaś drobnica. Raz nawet węgorza miałem na wędce w ten sposób na wędce bo uderzył w płotke która wisiała zaczepiona za bok. Na łowiskach komercyjnych lub tam gdzie jest mało drobnicy ten problem nie występuje, ale tu była mowa o wodach z dużą populacja drobnej ryby.

Bez urazy ale jak dla mnie teoria z czapy- drobnica owszem sie wiesza , ale nie ma co pisać że kulasy plus koszyk to błedne koło.
Maciek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #59 dnia: 23.01.2019, 12:51 »
Sam używam podajnik hybryda z pva od jakiegoś czasu, a na włos zakładam kulki duże i pellety i nie mam problemów z większymi rybkami to dobry sposób na selekcje według mnie ;)