Autor Wątek: Wszystko o przepływance  (Przeczytany 148995 razy)

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Wszystko o przepływance
« dnia: 20.09.2015, 12:40 »
Nie widziałem jeszcze wątku dotyczącego metody spławikowej zwanej  przeplywanką .  Chciałbym zaprosić do dyskusji i wymiany doświadczeń. Łowicie w ten sposób?

Ja do wędki odleglosciowej mocowaniem zwykły kołowrotek że stała szpulą ale w zeszłym roku zakupiłem starą radziecką "katiuszkę". Poddalem  ja wstępnej  konserwacji i teraz uczę się jak ją obsłużyć.
Jeśli ktoś ma taki kołowrotek może mi podpowiedzieć jak zdjąć szpulę? Jest na środku jakąś blokada ale nie mogę za jej pomocą zwolnić mechanizmu. Nie chce się sszarpać żeby nie urwać. 
Mój kołowrotek po przesmarowaniu kręci ładnie. Nad wodą nurt bardzo fajnie wybiera żyłkę i taki luz jaki uzyskałem jest idealny.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #1 dnia: 20.09.2015, 18:15 »
Mam identyczny ! Ten niby przycisk we wnętrzu szpuli właśnie do sciągania służy! Musisz wcisnąć w kierunku osi i zejdzie! Przy dobrej konserwacji i regulacji to niezmiernie tania i dobra alternatywa dla centrepina!
Arek

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 489
  • Reputacja: 1103
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #2 dnia: 20.09.2015, 21:58 »
Nie widziałem jeszcze wątku dotyczącego metody spławikowej zwanej  przeplywanką

Są wątki ze "stick", "avon" i "loafer" w tytule, a w nich pogaduszki oraz filmiki o angielskiej przepływance/wypuszczance (także z użyciem kołowrotków o szpuli ruchomej). Oczywiście przepływanka niejedną ma postać (tyczkowa, batowa, bolońska, angielska), a każda z nich swoje warianty, więc temat jest cokolwiek obszerny :) 

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #3 dnia: 20.09.2015, 22:45 »
No to z mojego kołowrotka szpula nie schodzi muszę poszukać problemu. 
Przejrzę też inne wątki jeśli faktycznie coś już było tymczasem może ktoś podpowie w jaki sposób dostosować spławik do uciagu, jak szybko powinien się przemieszczać. Da się to jakoś policzyć? Kiedyś czytałem jak się sprawdza prędkość nurtu przy łowienia na tyczke  i potem dobiera odpowiedni dysk. Może tu da się przenieść jakieś wyliczenia.
 Próbuję tą metodą lowic klenie i jazie. Nie wiem jak najlepiej podać im robaki czy wolą szybkie prowadzenie, a może wolniej. Toczące się po dnie czy płynące w toni.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 489
  • Reputacja: 1103
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #4 dnia: 20.09.2015, 23:50 »
Kilka dodatkowych filmików w klimacie angielskim:

Mark Everard łowi płocie i klenie na muzealno-centrepinową wypuszczankę


John Wilson łowi płocie na centrepinową wypuszczankę


Terry Lampard & Martin Bowler łowią klenie na pelletową wypuszczankę


Duncan Charman łowi jelce, klenie i pstrągi na sticka


Bob Nudd łowi jelce na sticka (od 31:50)


Dla adeptów czytających po angielsku:

- ogólnorozwojowe wskazówki Dave'a Harrella:

http://www.daveharrellangling.com/wp-content/uploads/2012/11/1.-RIG-DIAGRAMS-FOR-DH-RUNNING-LINE-FLOATS.pdf
http://www.daveharrellangling.com/wp-content/uploads/2012/11/7.-CONTROL-YOUR-FLOATS.pdf
http://www.daveharrellangling.com/wp-content/uploads/2012/10/40-TIPS-FOR-AUTUMN.pdf

- użyteczne teksty o wypuszczankowym łowieniu kleni:
 
http://theriverangler.com/barbel-fishing-blog/chub-fishing-blog/
http://www.anglersmail.co.uk/blog/big-fish-thursdays/catch-big-chub-float-54617

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #5 dnia: 20.09.2015, 23:59 »
Super. Dzięki za paczkę informacji. :beer:

Offline júlio

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 404
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • TU NIE MA RYB
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #6 dnia: 21.09.2015, 15:44 »
:thumbup:

Offline kingfisher

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #7 dnia: 21.09.2015, 21:57 »
Jakubie kołowrotek który pokazałeś to klasyczny centrepin a nie tania alternatywa.Sam przez wiele lat używałem identyczny. Nazwa tych wspaniałych kołowrotków wzięła się od centralnego punktu podparcia szpuli, to ta mała śrubka pośrodku w centralnym miejscu szpuli. Nią też reguluje się luz na szpuli. Nie radze jednak dokręcać jej na maksa troszkę luzu musi zostać.Natomiast blokada do zdejmowania szpuli znajduje się wewnątrz niej, należy ją dość mocno przycisnąć i trzymając wciśniętą zdjąć szpule. Co do konserwacji to te kołowrotki nie cierpią żadnego smaru natomiast podziękują  za dwie trzy krople dobrej oliwy do maszyn do szycia czy też do kołowrotków.Jeszcze jedna rada:w czasie prowadzenia zestawu jak to mawiają Anglicy korbki mają patrzyć w niebo czyli kołowrotek trzymamy w poziomie bo tylko wtedy działa centralny punkt podparcia. W innym położeniu wzrasta tarcie i szpula traci swobodę obracania się. Ja od czterech sezonów używam OKUMY RAW-II 1002 doskonała maszynka a i cena do przełknięcia. Szpula osadzona na dwóch łożyskach, świetnie wyważona, obraca się bez żadnego bicia czy luzu. A tak dla wiadomości twojej i innych.Kołowrotki o ruchomej szpuli używane do przepływanki zwane potocznie zresztą niesłusznie centrepinami to tak po prawdzie dwa typy różniące się budową. Taki jak ty masz to centrepin, natomiast mój to typ nottingham.     
Piotr

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #8 dnia: 21.09.2015, 22:30 »
Nie za bardzo znam się na omawianej tu metodzie, to znaczy w ogóle się nie znam i nigdy na nią nie łowiłem. Zastanawiam się jednak, czy nie sprawdziłby się w niej kołowrotek castingowy - klasyczny multiplikator o ruchomej przecież szpuli.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline kingfisher

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #9 dnia: 21.09.2015, 23:01 »
A tak na marginesie to przepływanka czy z angielskiego trotting to moja ukochana i jedyna od kilku ładnych lat metoda połowu ryb. Oczywiście ta czysta angielska z kołowrotkiem o ruchomej szpuli. Pewne też jest że wymogła na mnie skompletowanie odpowiedniego sprzętu o który kiedyś było ciężko. Dzisiaj jest prawie wszystko.Metoda na pierwszy rzut oka wydaje się dość prosta to jednak wymaga trochę nauki ale tak jest z każdą. Więc uszy do góry i nie zniechęcać się.Jak dobrać zestaw? Jeśli wydaje ci się że woda jest na przykład na trzy gramy to zrób cztero gramowy, lepiej jest przeciążyć zestaw niż zrobić za lekki.Co do prowadzenia zestawu to prowadzimy przynętę z prędkością nurtu, jeśli nie mamy brań a wiemy że rybki są w łowisku dobrze jest od czasu do czasu na kilka sekund przytrzymać zestaw. Wtedy przynęta unosi się do góry a ryba myśli że ucieka i atakuje ją.To oczywiście w wielkim skrócie.   
Piotr

Offline kingfisher

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #10 dnia: 21.09.2015, 23:07 »
Darku przy typowej angielskiej raczej nie, ale przy bolonce tak.Nawet z tego co mi wiadomo to Shimano wypuściło na rynek odpowiedni multiplikator dedykowany właśnie do bolonki.
Piotr

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 532
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #11 dnia: 22.09.2015, 00:44 »
Nie za bardzo znam się na omawianej tu metodzie, to znaczy w ogóle się nie znam i nigdy na nią nie łowiłem. Zastanawiam się jednak, czy nie sprawdziłby się w niej kołowrotek castingowy - klasyczny multiplikator o ruchomej przecież szpuli.

Centerpin jest tak skonstruowany, że zestaw puszczony z prądem sam wysuwa żyłkę z kołowrotka. Jeżeli jest branie, wystarczy przytrzymać tylko palcem tarczę, aby zablokować wysuwanie się żyłki. Jeżeli pokręcisz samą szpulą, to ta będzie się obracać przez długi czas, tam prawie nie ma oporów...

Nie mogę się już doczekać kiedy zejdzie zielsko, w tym roku będę więcej trotował lub trocił :)
Lucjan

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #12 dnia: 22.09.2015, 07:10 »
Nie za bardzo znam się na omawianej tu metodzie, to znaczy w ogóle się nie znam i nigdy na nią nie łowiłem. Zastanawiam się jednak, czy nie sprawdziłby się w niej kołowrotek castingowy - klasyczny multiplikator o ruchomej przecież szpuli.

Centerpin jest tak skonstruowany, że zestaw puszczony z prądem sam wysuwa żyłkę z kołowrotka. Jeżeli jest branie, wystarczy przytrzymać tylko palcem tarczę, aby zablokować wysuwanie się żyłki. Jeżeli pokręcisz samą szpulą, to ta będzie się obracać przez długi czas, tam prawie nie ma oporów...

Takie same własności ma również multiplikator. A ponieważ mam takie kołowrotki i chciałbym spróbować tego typu wędkowania, nie wiem, czy nie zacząć właśnie od nich.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #13 dnia: 22.09.2015, 07:19 »
Ja głównie nece tylko białymi robaczkami kilka w nurt i puszczam zestaw. Czasem rzucę kawałek bułki żeby zobaczyć czy klenie się rzucą. Czy stosujecie jakieś inne metody necenia? U starszego Pana raz widziałem jak rzucał po kilka ziaren pszenicy.


Offline Myszon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #14 dnia: 22.09.2015, 08:41 »
Ja w swoim trottingowym debiucie, na pięknej rzece - parsęcie połowiłem piękne płocie. Neciłem bialymi i mixem ziaren w mieszance gliny rzecznej i rozpraszajacej. Piękne płocie miałem co wstawienie

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka