Autor Wątek: Wszystko o przepływance  (Przeczytany 149006 razy)

Offline júlio

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 404
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • TU NIE MA RYB
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #15 dnia: 22.09.2015, 09:07 »
Ja również bardzo lubię przepływankę niestety nie mam jeszcze centropina. :-\ Muszę jednak powiedzieć że najbardziej sprawdza mi się ta metoda późna jesienią, zimą i wczesna wiosną. Rzeka na której używam tej metody to Noteć. Chciałby się dowiedziec jakie są wasze wyniki w okresie letnim na ta metodę?

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #16 dnia: 22.09.2015, 09:44 »
Ja od czterech sezonów używam OKUMY RAW-II 1002 doskonała maszynka a i cena do przełknięcia.

Kingfisher, jakiej wędki używasz do tego kręciołka?

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #17 dnia: 22.09.2015, 10:12 »
Niestety nadal nie mogę zdjąć szpuli przy próbie zwolnienia blokady. Chyba się coś zatarło. W sumie to nie wiem czy jest potrzeba zdejmowania szpuli, od drugiej strony jest nakrętka z dwoma nawierconymi dziurkami na jakiś specjalny klucz.
PO odkręceniu szpulę można zdjąć razem z wałkiem i przesmarować. Gorzej jak nad wodą żyłka wejdzie pod szpulę ... 
Jeszcze jedna rzecz jeśli ktoś ma taki kołowrotek. Jak tutaj wygląda sprawa z równomiernym nawijaniem żyłki. U mnie jest tak że wszystko układa się centralnie. Czy to w czymś przeszkadza ?

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 490
  • Reputacja: 1103
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #18 dnia: 22.09.2015, 20:15 »
Takie same własności ma również multiplikator. A ponieważ mam takie kołowrotki i chciałbym spróbować tego typu wędkowania, nie wiem, czy nie zacząć właśnie od nich.

W ostatnim z zalinkowanych wcześniej tekstów autor wspomina o trottingowym zastosowaniu małego multiplikatora ABU Record 2100 (leciutka magnezowa szpula):

...it was great fun and did the job very well when in free-spool mode using the thumb to control the trot, however to me it didn't have the same feel as a centerpin because of the gears and because it is fished with the reel on top you also need to fish with the rod rings slightly offset to the reel in damp weather to prevent the line sticking to the rod…

Ostatnio pojawił się w Polsce Ron Thompson Centre Pin za 99 zł :)



Koneserów raczej nie zadowoli, ale do elementarnego oswojenia się z metodą może wystarczyć (na angielskim Amazonie zebrał całkiem pozytywne recenzje). Dla ambitniejszych adeptów jest dwułożyskowy DAM Quick Shadow Centre Pin za około 230 zł:


Offline andrzejm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • "..plaża to wylęgarnia hipisów." - Skipper
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #19 dnia: 22.09.2015, 20:19 »
od trzech sezonów aktywnie wędkuję przepływanką z centerpinem. Bardzo dobra i skuteczna metoda. Używałem do tego bolonki 5m, ale zmieniłem na matcha 4,5m.
Error Team Poland

Offline kingfisher

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #20 dnia: 22.09.2015, 20:49 »
Moja wędka to 12-sto stopowy Hardy Matchmaker.Wiem że to zabytek, bo kij ma ponad trzydzieści lat ale żadna matchówka jaką miałem i mam a było ich naprawdę wiele nie dawała tyle co Hardy. Jeszcze piękniej będzie gdy przy rękojeści zawiśnie jakiś klasyczny centrepin.
Piotr

Offline andrzejm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • "..plaża to wylęgarnia hipisów." - Skipper
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #21 dnia: 22.09.2015, 20:54 »
Moja wędka to 12-sto stopowy Hardy Matchmaker.Wiem że to zabytek, bo kij ma ponad trzydzieści lat ale żadna matchówka jaką miałem i mam a było ich naprawdę wiele nie dawała tyle co Hardy. Jeszcze piękniej będzie gdy przy rękojeści zawiśnie jakiś klasyczny centrepin.
Kij klasyka - pozazdrościć - już takich nie robią.
Error Team Poland

Offline kingfisher

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #22 dnia: 22.09.2015, 21:00 »
Jakubie moja zanęta to zmiksowany chleb z dodatkiem kurkumy i białe robaki barwione nią, natomiast w chłodniejszych okresach zamiast białych pinka nie zapominam oczywiście o płatkach chleba na które rybki mają apetyt cały rok.
Piotr

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 490
  • Reputacja: 1103
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #23 dnia: 22.09.2015, 21:02 »
Jeszcze piękniej będzie gdy przy rękojeści zawiśnie jakiś klasyczny centrepin.

Greys Bewick (leciutki bezłożyskowy true centrepin) bywa ostatnio dostępny w angielskich sklepach ze znacznie zredukowaną ceną: http://www.anglingdirect.co.uk/greys-bewick-centre-pin

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #24 dnia: 22.09.2015, 21:15 »
No to widzę że jednak sporo osób wędkuje tą metodą. Fajnie ze będzie kogo podpytać o szczegóły.

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #25 dnia: 22.09.2015, 21:18 »
Widawka i ta metoda,mogłoby by być ciekawie z tym chlebkiem
Staś
Klasyczny Feeder

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #26 dnia: 22.09.2015, 21:23 »
No właśnie Staszek Widawka :) teraz mam przeprawa przez Odrę na drugą stronę to można poprobowac. Narazie ćwiczę na Oławce ale na moim odcinku mało ciekawych miejscowek. Może przyjdzie czas na tego bambusa... :)

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #27 dnia: 22.09.2015, 21:27 »
Ha ha mam jedno i drugie,trochę konserwacji i by było musiałbym przelotki jakieś założyć pożądne,jeszcze jest Bystrzyca gdzie kleniska jak marzenie.Trzeba o tym pomyśleć
Staś
Klasyczny Feeder

Offline kingfisher

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #28 dnia: 22.09.2015, 21:28 »
Jeszcze co do kija. Trzeba go odpowiednio dobrać. Długość od 3,3 m do 4,5 m dłuższy będzie nieporęczny i utrudniał rzuty. Przelotka wejściowa w odległości około 50 cm od rękojeści najlepiej jest gdy trzymając jedną rękę na kołowrotku drugą swobodnie sięgamy do trzeciej przelotki od dołu. Wtedy wykonując podstawowy rzut jakim jest Nottingham cast mamy możliwość wysnucia czterech pętli z pomiędzy przelotek. Drugim rodzajem rzutu do opanowania jest Wallis cast po opanowaniu go spokojnie wyślemy zestaw na 30 m. O akcji i cw kija nie piszę to wybór indywidualny.
Piotr

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wszystko o przepływance
« Odpowiedź #29 dnia: 22.09.2015, 21:33 »
Wychowałem się na katuszkach ,poradzę sobie .Dawno miałem zamiar tak połowić,Kuba dzięki za inspirację.
Staś
Klasyczny Feeder