Autor Wątek: Lift method - lin oraz karaś  (Przeczytany 52741 razy)

Offline Dastian

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 1
Lift method - lin oraz karaś
« dnia: 26.05.2017, 08:20 »
Witam,
Zakupiłem sprzęt do metody Lift Method, moim głównym celem będzie lin oraz karaś. Chciałbym poznać opinie na temat:
- jakie przynęty będą najlepsze na te ryby
- jak nęcić oraz czym (zanętą, mało często, ziarna?), dodam że zasiadki głównie parogodzinne.
- które spławiki będą najlepsze? Nie będę łowić na odległości dłuższej niż 20 metrów
- w internecie jest kilka rodzajów zestawu, nie wiem które użyć, czy dać przypon, jeśli tak, jakiej długośći, czy położyć obciążenie na dodatkowym kawałku żyłki itd. - proszę o poradę, będę łowić na wodach stojących, głębokość nie większa niż 2.5 m

Myślałem o czymś takim:
Stoper -> Spławik -> Stoper -> Obciążenie (myślałem żeby dać zamiast takiej śruciny jak na zdjęciu, bo nie mogę znaleźć takich do kupienia, ołów z rurką igielitową) -> Koralik -> Stoper -> Stoper (czyli wszystko jak na zdjęciu) -> Krętlik -> Przypon

Czy takie coś się sprawdzi?

Będę wdzięczny za wszystkie informacje!

ProBono

  • Gość
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #1 dnia: 26.05.2017, 09:18 »
Ja przez zimę naoglądałem się filmów i artykułów o tej metodzie i  również nigdzie nie mogę znaleźć tych elementów, które masz na zdjęciu. Wymyśliłem sobie swój sposób. Masz na zdjęciu, wszystkie kompozyty jakie potrzebujesz do wykonania takiego zestawu. Oczywiście stoper na żyłce głównej tylko z jednej strony, bo obciążenie musi być przelotowo.
Zestaw na krętliku do którego wiążemy kawałek żyłki/plecionki. Wiążemy to normalnie jak krętlik. Do plecionki/żyłki mocujemy ołów odpowiedni do wyważenia spławika. Końcówkę tam gdzie kończy się 3 ołów przypalam i tworzy kropeczkę co zabezpiecza ołów przed zsunięciem.
Na żyłce głównej stoper jeden z prawej lub lewej strony i dwa koraliki zderzakowe. 
Osobiście do tego zestawu wolę plecionkę jest bardziej elastyczna i naprawdę jest ,,uległa".

Zamiast poprzedniego sposobu możesz po porostu użyć zwykłego kółeczka łącznikowego, plecionki/żyłki i zacisnąć na nim ołów i w miejscu mocowania krętlika wstawić to kółeczko razem z ołowiem i wówczas zestaw będzie bardziej podobny jak na zdjęciu

 Ja jako przynęty używam wyłącznie kukurydzy lub białych robaków w kolorze czerwonym. Co więcej przypon max 50 cm przynajmniej u mnie. Jako spławiki używam Inserty z Drennana ale te nowe 2016, bo mają inne kolory antenek i są bardziej widoczne (użyta farba jest inna i lepiej widoczna od starej wersji spławików).

Offline Ostry

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #2 dnia: 26.05.2017, 09:49 »
Może do tego obciążenia dacie radę zaadoptować czeburaszki ?
Marcin

Offline umarh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdynia
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #3 dnia: 26.05.2017, 10:11 »
Czytałem ostatnio o tej metodzie, ciekaw jestem co zaproponujecie, bo mnie zainteresowała.
Witam

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 304
  • Reputacja: 789
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #4 dnia: 26.05.2017, 10:35 »
Okazuje się, że łowiłem tą metodą już od kilku ładnych lat, tyle, że bardziej odmianą "laying on". Stosowałem/stosuję nieco cięższe zestawy i podłużne ciężarki do drop shota, zamiast śrucin. Jak dla mnie, to po prostu przystawka z wagglerem na wodzie stojącej  ;). Razem z przystawką rzeczną, jest to mój ulubiony sposób spławikowania. Brania są często bardzo widowiskowe. Jutro jadę na gliniankę poliftować, może uda się przechytrzyć jakiś fajny okaz  :P.

Tutaj fajne ilustracje tej metody:

http://www.anglersnet.co.uk/forums/index.php?/topic/103837-lift-method/
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

ProBono

  • Gość
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #5 dnia: 26.05.2017, 10:44 »
Może do tego obciążenia dacie radę zaadoptować czeburaszki ?

Miałem stosowałem, ale problem w tym że u mnie w sklepie czeburaszki były tylko z oczkiem w kształcie romba i w jego górnej części żyłka się klinowała bo robiło się ciasno i wówczas obciążenie nie było przelotowe i zestaw nie był stabilny. Te z okrągłym oczkiem powinny zdać egazmin.

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #6 dnia: 26.05.2017, 11:00 »
Łowiąc tą metodą napinacie żyłkę? Nie interesowałem się tym wcześniej ale wygląda to jak micro metoda gruntowa z sygnalizacją spławika. Bardzo ciekawe


ProBono

  • Gość
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #7 dnia: 26.05.2017, 11:13 »
Żyłka musi być napięta nie może tak bezwładnie leżeć bo zakłóci to sygnalizacje przy braniach

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #8 dnia: 26.05.2017, 11:16 »
Żyłka musi być napięta nie może tak bezwładnie leżeć bo zakłóci to sygnalizacje przy braniach

Czyli gruntować jakoś dokładnie też nie trzeba, wystarczy mieć grunt większy niż głębokość i odpowiednio zatopić spławik? Dzięki  :thumbup:

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 304
  • Reputacja: 789
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #9 dnia: 26.05.2017, 11:30 »
 Stosuję ciężarki tego typu:



Przez to, że ciężar nie jest skupiony, to ryba nie odczuwa tak oporu jak w standardowych oliwkach. Do żyłki głównej stosowałem przesuwny klips z agrafką (do tego ciężarek), blokowany od dołu koralikiem i krętlik szybkiej wymiany oraz przypon z gumową nasadką. Dziś trochę zmodernizuję swoje zestawy i na żyłkę główną poleci pierścień przelotowy z agrafką szybkiej wymiany, a na dole zablokuję całość quick change bead'em z przyponem. Po 17tej mogę wstawić fotki jak będzie trzeba.
Taki oto pierścień z agrafką (po prawej):



Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #10 dnia: 26.05.2017, 11:38 »
Zaczyna mi się to coraz bardziej podobać a matchówka już dawno nie ruszana ;)

Offline jurek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 435
  • Reputacja: 202
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: południowa wielkopolska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #11 dnia: 26.05.2017, 11:48 »
Stosuję ciężarki tego typu:



Przez to, że ciężar nie jest skupiony, to ryba nie odczuwa tak oporu jak w standardowych oliwkach. Do żyłki głównej stosowałem przesuwny klips z agrafką (do tego ciężarek), blokowany od dołu koralikiem i krętlik szybkiej wymiany oraz przypon z gumową nasadką. Dziś trochę zmodernizuję swoje zestawy i na żyłkę główną poleci pierścień przelotowy z agrafką szybkiej wymiany, a na dole zablokuję całość quick change bead'em z przyponem. Po 17tej mogę wstawić fotki jak będzie trzeba.
Taki oto pierścień z agrafką (po prawej):



Dawaj ten zmodernizowany zestaw :D 8)

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 304
  • Reputacja: 789
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #12 dnia: 26.05.2017, 12:03 »
Będę w domu po 17tej to wrzucę fotki. Zapomniałem dodać, że spławik montuję na żyłce na stałe za pomocą adaptera, np.takiego:



Można oczywiście to zrobić stoperami, ale już to przerobiłem i adapter jest dla mnie pewniejszy.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline jurek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 435
  • Reputacja: 202
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: południowa wielkopolska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #13 dnia: 26.05.2017, 12:37 »
@fishunter1990 - to obciążenie bardzo podobne do ciężarków z metody drop shot :D

Ryba1987

  • Gość
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #14 dnia: 26.05.2017, 13:04 »
Fishunter wrzuć fotke pełnego zestawu jak możesz wolną chwilą :)
EDIT: Co myślicie o tym żeby robić "mini" rękawki pva nabite na przypon z powiedzmy 10 pellecikami i tak co kilka zarzutów? Pva wytrzyma powiedzmy 20 sekund podczas ustawiania zestawu czy pellet się rozsypie zanim będzie na pożądanym stanowisku? Trochę to sprzeczne z metodą mało i często ale ktoś tak próbował? Chociaż w sumie można by było to uznać za bardziej uzupełnienie punktowe nęcenia mało i często, teoria lux a praktyka? :p