Autor Wątek: Waggler method - kilka pytań  (Przeczytany 17010 razy)

Offline vanplesniak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Waggler method - kilka pytań
« Odpowiedź #15 dnia: 13.04.2018, 08:14 »
W filmie z Milton Lake (10 marca 2016) Luk łapał ryby na 1 białego. Według mnie to przepis na drobnice, przynajmniej na moim jeziorku. Czy może to kwestia daty - wczesna wiosna, czy może też tam nie ma drobnicy, a może kwestia nęcenia? Jak uniknąć 10 cm płotek łowiąc lekko?

To nie kwestia daty :) Często łowię podobnie - 2-3 małe kulki zanęty na poczatek, i potem robaki robaki robaki.. Po jakimś czasie rzucam troskze konopii. Czasem wchodza leszczyki, karp, linek się trafił nie raz.. Kwestia raczej miejsca w jakim łowisz no i rybostanu.. :)

Offline Baron

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Waggler method - kilka pytań
« Odpowiedź #16 dnia: 13.04.2018, 10:35 »
Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler method - kilka pytań
« Odpowiedź #17 dnia: 08.10.2020, 14:16 »
Odkopie dinozaura. Jako że idzie zimno a ja go nie lubię chowam moje grunty do piwnicy i koncentruje się tylko na wagglerze w parku obok mojego domu. Używam Prestonem 11ft, Shimano Aero 3010 + żyłka 0,16. Łowi ktoś z Was jeszcze takim sposobem. Gdzie szukać ryb w parkowych stawach, próbował ktoś z Was w takich łowić ? Inspiracja dla mnie był poniższy film.



Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler method - kilka pytań
« Odpowiedź #18 dnia: 08.10.2020, 14:30 »
Kiedyś łowiłem. Teraz już nie. Ciężko odpowiedzieć na tak postawione pytanie, bo tam gdzie łowiłem to z części stawów woda była co roku spuszczana zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym, stawy były następnie czyszczone,  a ryby odławiane. W dodatku w ciągu roku, pomimo zakazów zabierania i tak patologia pseudowędkarzy zabierała ryby, więc trudno jest mi mówić o lokalizacji ryb w takich stawach. Tak na marginesie ten film znam i zwróćcie uwagę na to jak Paul Holland montuje swoje wagglery (od 4:11) ;).

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 177
  • Reputacja: 138
Odp: Waggler method - kilka pytań
« Odpowiedź #19 dnia: 08.10.2020, 14:45 »
W styczniu i lutym dobrze połowiłem ploci w stawie 2ha.
Łowiłem na półce 2m lub na końcu spadu na 3m. Paczka zanęty na 2-3 paczki gliny/ziemi do tego pinka i jokers. Spławik visi wag 2 drennana świetnie pokazywał brania, na haczyku 16/18 jeden lub dwa białe. Czasem trafił się okoń lub karp, ale to łowisko no kill...

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler method - kilka pytań
« Odpowiedź #20 dnia: 08.10.2020, 14:54 »
Tak na marginesie ten film znam i zwróćcie uwagę na to jak Paul Holland montuje swoje wagglery (od 4:11) ;).

Widziałem i zastawiałem się czy to kawałek żyłki czy jakiś specjalny łącznik. Opcja z dużymi śrucinami rozwiązuje problem niedociążonych spławików.
Co do miejscówki to załączam zdjęcia gdzie staram się siadać i gdzie rzucam.


Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 177
  • Reputacja: 138
Odp: Waggler method - kilka pytań
« Odpowiedź #21 dnia: 08.10.2020, 15:19 »
Musiałbyś pogruntować bo ryby gromadzą się w dołkach, przy uskokach dna. Wypożycz deepera w decatonie to w jedno popołudnie ogarniesz sobie cały staw.
Ciekawe czy te ciemniejsze plamy to głębsze miejsca czy tylko jakieś przekłamanie.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler method - kilka pytań
« Odpowiedź #22 dnia: 08.10.2020, 15:27 »
Musiałbyś pogruntować bo ryby gromadzą się w dołkach, przy uskokach dna. Wypożycz deepera w decatonie to w jedno popołudnie ogarniesz sobie cały staw.
Ciekawe czy te ciemniejsze plamy to głębsze miejsca czy tylko jakieś przekłamanie.

Totalnie zapomniałem o gruntowaniu, w niedzielę będę testował gruntomierze :beer:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Waggler method - kilka pytań
« Odpowiedź #23 dnia: 08.10.2020, 21:44 »
Panowie, nie kombinujcie zbytnio :) Nie wiem co chcecie łowić wagglerem zimą, ale chyba płoć, okonia, może jakiegoś leszcza czy karpika... O ile karp się raczej mało porusza o tej porze roku, to jednak pozostałe gatunki wciąż patrolują różne miejsca. I nie trzeba
szukać jakichś mega głębokich dołków i śledzić zdjęć łowiska na Googlemap, ale po prostu łowić umiejętnie. Oznacza to przede wszystkim odpowiednie nęcenie :) Konopie, białe lub pinka, odrobina zanęty z ziemią lub gliną i jest git majonez :)

Jak się robi zimno, woda się krystalizuje, przez co ryba widzi co wpada do wody. Dlatego nęcenie mało i często jest tak skuteczne. Ważne aby nie przesadzić z ilością strzelanych z procy ziaren lub białych. A łowimy wagglerem w różnych miejscach, jednak dobrze jest zacząć o d typowego dystansu 10 metrów. Można go zmniejszyć lub zwiększyć odpowiednio. Płoć jak jest w okolicy to wpłynie w miejscówkę, podobnie okoń. Nie od razu może, ale będzie :)

Przeszedłbym jednak na cieńszą żyłkę - minimum 0.14 mm. Ryby o tej pore roku są o wiele wolniejsze i bardzo uważnie przypatrują się przynęcie, konkurencja pokarmowa tu tak mocno nie działa, a woda jest pamiętajmy czysta. Dlatego zestaw musi być delikatny, żyłka 0.16 mm jest wg mnie zbyt gruba.

Lucjan

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 177
  • Reputacja: 138
Odp: Waggler method - kilka pytań
« Odpowiedź #24 dnia: 09.10.2020, 02:41 »
Eee tam mało i często...
10l mieszanki na start w trzech konsystencjach skutkowało tym, że przez sześć godzin 90% opadów kończyło się braniem..

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler method - kilka pytań
« Odpowiedź #25 dnia: 09.10.2020, 09:28 »
Pamiętajmy że to parkowy staw w Polsce :P

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Waggler method - kilka pytań
« Odpowiedź #26 dnia: 09.10.2020, 09:43 »
Eee tam mało i często...
10l mieszanki na start w trzech konsystencjach skutkowało tym, że przez sześć godzin 90% opadów kończyło się braniem..

Też tak można, jak ktoś jest ambitny :) Nęcenie z procy pozwala na zmiany miejscówek, dlatego jest bardzo dobre. Przy nęceniu kulami wszystko stawiamy na jedną kartę.

A jeżeli miałeś tyle brań, to oznacza, że tam było sporo ryby, i mało i często też by działało jak ta lala :) Nie jestem fanem robienia tylu mieszanek, zwłaszcza zimą. Oczywiście jak się łowi za pomocą ochotki/dżokersa to trzeba robić kule, bo nijak tym strzelać z procy.
Lucjan

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler method - kilka pytań
« Odpowiedź #27 dnia: 09.10.2020, 17:58 »
Łowienie na wagglera to łowienie z przynętą w toni czy raczej z przynętą kładzioną na dnie?
Marcin

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 532
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Waggler method - kilka pytań
« Odpowiedź #28 dnia: 09.10.2020, 18:43 »
Łowienie na wagglera to łowienie z przynętą w toni czy raczej z przynętą kładzioną na dnie?

Tego nie udało się dotąd ustalić. W pierwszej części filmu Bob Nudd łowi z przynętą kładzioną na dnie, a w drugiej z przynętą w toni - widać, że się miota i kombinuje, ale definitywnej odpowiedzi nie znajduje ;)


Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler method - kilka pytań
« Odpowiedź #29 dnia: 09.10.2020, 20:13 »
Łowienie na wagglera to łowienie z przynętą w toni czy raczej z przynętą kładzioną na dnie?

We wszystkich poradnikach masz kładzenie na dnie. Ja często kombinuje jak z dna nie bierze, najpierw zmieniam miejscówki później grunt.

Co do żyłki 0,16, to chyba nie ma wielkiej różnicy skoro mam przypon którego grubość mogę zmieniać i używać 0,10 czy 0,12.