Autor Wątek: Bezpieczny klip do żyłki mojego autorstwa  (Przeczytany 81518 razy)

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Bezpieczny klip do żyłki mojego autorstwa
« Odpowiedź #165 dnia: 26.09.2018, 08:53 »
Drucik Dental 0,6   kupiony za 5 zł. Zrobione , teraz testy. Mam nadzieję że wypadną pomyślnie 😀
Marcin

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bezpieczny klip do żyłki mojego autorstwa
« Odpowiedź #166 dnia: 26.09.2018, 09:21 »
Oglądając zdjęcie odnoszę wrażenie że klip jest odrobinkę (0,5 mm) za wysoki . Musisz teraz uważać na to aby poluźniona żyłka nie owinęła się przypadkowo o kołnierz szpuli bo wtedy przy wyrzucie zsuwając się z kołnierza zahaczy o klip i  urwiesz koszyk.  Wiem bo sam to "przerabiałem". Trzeba odrobinę obniżyć klip. Ewentualnie możesz bardziej zaokrąglić kanty, wtedy żyłka ześlizgnie się i  samoczynnie się nie zahaczy. Być może to moje złudzenie optyczne ale radzę przetestować to "na sucho".
Samo zaklipowanie żyłki na minimalnie niższym druciku nie powinno być problemem bo po wyrzucie na zadaną odległość na szpuli jest mniej żyłki i drucik wystarczająco wystaje.
Wiesiek

Offline perkusista30

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Reputacja: 36
Odp: Bezpieczny klip do żyłki mojego autorstwa
« Odpowiedź #167 dnia: 26.09.2018, 09:55 »
Gdzie kupujecie ten drut? Owijacie gumką czy taśma izolacyjna?

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Bezpieczny klip do żyłki mojego autorstwa
« Odpowiedź #169 dnia: 26.09.2018, 10:07 »
Klip musi zawsze wystawać ponad żyłkę-mówię tu o pełnej szpuli przed rzutem. Po rzucie na szpuli linki jest mniej i wtedy klipujemy.
Ja klipuję nawet dwa razy. Łowię tak już dwa sezony i sprawdza się to znakomicie. Klip może wystawać maksymalnie tyle aby w położeniu dolnym szpuli nie zahaczał o wewnętrzną część kosza.
Czytając komentarze odniosłem wrażenie że im więcej wystaje ponad kant szpuli tym lepiej a uważać trzeba po prostu żeby nie zawadzało od spodu o obudowę kabłąka 🤔
Drut można kupić w sklepach że sprzętem stomatologicznym
Marcin

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 469
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Marcin

Offline ogrmaster

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 041
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Bezpieczny klip do żyłki mojego autorstwa
« Odpowiedź #171 dnia: 26.09.2018, 10:14 »
Oglądając zdjęcie odnoszę wrażenie że klip jest odrobinkę (0,5 mm) za wysoki . Musisz teraz uważać na to aby poluźniona żyłka nie owinęła się przypadkowo o kołnierz szpuli bo wtedy przy wyrzucie zsuwając się z kołnierza zahaczy o klip i  urwiesz koszyk.  Wiem bo sam to "przerabiałem". Trzeba odrobinę obniżyć klip. Ewentualnie możesz bardziej zaokrąglić kanty, wtedy żyłka ześlizgnie się i  samoczynnie się nie zahaczy. Być może to moje złudzenie optyczne ale radzę przetestować to "na sucho".
Samo zaklipowanie żyłki na minimalnie niższym druciku nie powinno być problemem bo po wyrzucie na zadaną odległość na szpuli jest mniej żyłki i drucik wystarczająco wystaje.
Wiesiek,

masz rację, szczególnie dotyczy to kołowrotków z wąska szpulą, gdzie żyłka jest bardziej skręcana. Problem opisywany przez Ciebie miałem na Baitrunnerze OC a nie występował na Fox 7000, Penn Spinnfisher czy Shimano GT 4000. Na wszystkich kołowrotkach klips wystawał u mnie przynajmniej 2 mm ponad rant szpuli. W okresie zimowym będę wprowadzał małe korekty zamontowanych już klipsów.
„To, co i tak ma spaść, należy popchnąć” – Fryderyk Nietzsche
Michał

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Bezpieczny klip do żyłki mojego autorstwa
« Odpowiedź #172 dnia: 26.09.2018, 10:16 »
Klip musi zawsze wystawać ponad żyłkę-mówię tu o pełnej szpuli przed rzutem. Po rzucie na szpuli linki jest mniej i wtedy klipujemy.
Ja klipuję nawet dwa razy. Łowię tak już dwa sezony i sprawdza się to znakomicie. Klip może wystawać maksymalnie tyle aby w położeniu dolnym szpuli nie zahaczał o wewnętrzną część kosza.
Czytając komentarze odniosłem wrażenie że im więcej wystaje ponad kant szpuli tym lepiej a uważać trzeba po prostu żeby nie zawadzało od spodu o obudowę kabłąka 🤔
Drut można kupić w sklepach że sprzętem stomatologicznym

Z moich doświadczeń wynika (a trochę to testowałem zanim zamieściłem pomysł na forum) że lepiej jak klips ma zaokrąglone boki a nie takie kwadratowe. U mnie klipsy mają promień zaokrąglenia około 2 mm.
Możesz sobie zamontować dwa klipsy kwadratowy i zaokrąglony i zobaczysz który lepiej Ci się sprawdza.

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Bezpieczny klip do żyłki mojego autorstwa
« Odpowiedź #173 dnia: 26.09.2018, 10:20 »
Tak zrobię 👍 jak już wyżej napisałem miałem testy porobić . Zrobiłem od razu dwie szpulki z takim ale zmienię jak radzisz i porównam . Dodam tylko że ( teraz już nie wiem czy dobrze ) wystający kawałek lekko odgiąłem na zewnątrz.  Jak myślicie to dobrze czy nie bardzo ?
Marcin

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bezpieczny klip do żyłki mojego autorstwa
« Odpowiedź #174 dnia: 26.09.2018, 10:33 »
Owszem to odgięcie powoduje zazwyczaj że klips lepiej trzyma przy pełnym nawoju żyłki.

Muszę dodać że pozakładałem te klipsy do wszystkich 6 moich feederowych młynków, działają od wiosny bez pudła i nie raz się przydały.  Mogę teraz włączyć wolny bieg i bez stresu odejść na chwilkę od kija.   Autor pomysłu Marek118 powinien otrzymać medal SiG. :thumbup: :beer:
Wiesiek

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Bezpieczny klip do żyłki mojego autorstwa
« Odpowiedź #175 dnia: 26.09.2018, 10:36 »
Też tak uważam.  Jeszcze nie testowałem ale jeżeli będzie działało prawidłowo bardzo ułatwi łowienie :thumbup:
Marcin

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Bezpieczny klip do żyłki mojego autorstwa
« Odpowiedź #176 dnia: 26.09.2018, 11:38 »
Owszem to odgięcie powoduje zazwyczaj że klips lepiej trzyma przy pełnym nawoju żyłki.

Muszę dodać że pozakładałem te klipsy do wszystkich 6 moich feederowych młynków, działają od wiosny bez pudła i nie raz się przydały.  Mogę teraz włączyć wolny bieg i bez stresu odejść na chwilkę od kija.   Autor pomysłu Marek118 powinien otrzymać medal SiG. :thumbup: :beer:

Dzięki za słowa uznania :D :beer: :beer: :beer:

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Bezpieczny klip do żyłki mojego autorstwa
« Odpowiedź #177 dnia: 26.09.2018, 13:38 »
Delikatna korekta , myślę że teraz będzie dobrze ;D jest minimalnie wysunięte ponad krawędź szpuli i delikatnie wygięte na zewnątrz . 
Marcin

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Bezpieczny klip do żyłki mojego autorstwa
« Odpowiedź #178 dnia: 26.09.2018, 13:52 »
Teraz będzie na pewno dobrze-jest zaokrąglony i dużo nie wystaje. I promienie gięcia też są odpowiednie.

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Bezpieczny klip do żyłki mojego autorstwa
« Odpowiedź #179 dnia: 26.09.2018, 13:58 »
Dzięki jeszcze raz za sam pomysł i rady :thumbup: :beer:
Marcin