Autor Wątek: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?  (Przeczytany 11895 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #60 dnia: 25.11.2017, 14:03 »
Nie chcę mi się całego tego tematu czytać, ale chyba jasne jest, że zestaw z ciężarkiem na stałe będzie "samozacinący".

Czy uważasz, że ciężarek nie montowany na stałe, nie zapewni samozacięcia? 8) :D
Lucjan

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #61 dnia: 25.11.2017, 14:08 »
Praktycznie każdy zestaw jest samozacinający - tylko jedne zacinają skutecznie częściej, a inne rzadziej. Nie ma takich skrajnych, w których prawdopodobieństwo samozacięcia jest równe albo 0 albo 1.
Pozdrawiam
Mirek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #62 dnia: 25.11.2017, 14:12 »
"Bezpieczny zestaw" - safety clip - to ma służyć tylko temu by ryba pozbyła się w razie "w" ciężarka.

Ciężarek jest składową zestawu !
To jego ciężar i opór jaki sprawia gdy ryba podniesie przynętę powyżej długości przyponu, lub przemieści się w linii poziomej na odpowiednią odległość powoduje wbicie haka.

Haka odpowiednio ostrego i pod odpowiednim kątem penetrującego tkankę rybich warg.
Gdyby tego oporu nie było hak nie miałby prawa się wbić.
Stąd zestaw samozacinający - nie oznacza to wcale, że dochodzi do tego ze 100 % skutecznością.
To że ryba "posmakuje" i wypluje bez szkody dla siebie nie jest niczym nadzwyczajnym.
Po prostu nie wykonała ruchu w pionie ( lub poziomie ) na odpowiednią odległość by naprężony i zablokowany masą ciężarka zestaw miał szansę hak wbić.

Nie wiem po co ten upór dla podtrzymania swego zdania.
Typowy zestaw karpiowy nie zakłada reagowanie zacięciem na próby "smakowania" przynęty, zresztą "methoda"
na sztywno z zablokowanym podajnikiem ( dzięki np. łącznikowi) też opiera się na zasadzie samozacięcia.
Wędkarz nie powinien zatem zacinać , co najwyżej wykonać ruch w celu skorygowania ewentualnego luzu żyłki i by uniemożliwić rybie wypięcie się z nienaprężonego zestawu.
Podnosi się wędkę w górę lub bok i przechodzi do fazy holu. :)
Zresztą są tu mądrzejsi ode mnie.
Niestety nie - to odpowiednio uwiązany haczyk z węzłem, włosem itd powoduje, że karp po zassaniu przynęty jest ją w stanie wypluć a konstrukcja zestawu powoduje, że nie wypluje haczyka który się wbija w wargę. Ciężarek am za zadnie stabilizować zestaw - jak nie wierzysz to użyj np koszyczka bez obciążenia i zobaczy jak zestaw jest suwany przez ryby a brania nie ma.

 :facepalm: To jest samozacinający zestaw

JKarp

Juz chyba wiem gdzie jest pies pogrzebany.....
Ba..... samozacinajacy ....to taki ktorego konstrukcja pomorze w samozacieciu sie rybie ... po pobraniu pokarmu z wlosa.. czy haka..
A ten wichajsterek -co wrzuciles to doczego sluzy ... do szukania wody na marsie.... sprezynki cuda na kijku... nikt powazny takiego cuś nie uzywa..
Maciek

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #63 dnia: 25.11.2017, 14:24 »
Nie chcę mi się całego tego tematu czytać, ale chyba jasne jest, że zestaw z ciężarkiem na stałe będzie "samozacinący".

Czy uważasz, że ciężarek nie montowany na stałe, nie zapewni samozacięcia? 8) :D

Jeśli ryba po braniu napnie żyłkę a hamulca nie będziemy mieli rozkręconego to będzie samozacięcie. Ale jeśli ryba po braniu popłynie w naszą stronę to z ciężarkiem mocowanym przelotowo nię będzie samozacięcia.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #64 dnia: 25.11.2017, 15:00 »
Nie chcę mi się całego tego tematu czytać, ale chyba jasne jest, że zestaw z ciężarkiem na stałe będzie "samozacinący".

Czy uważasz, że ciężarek nie montowany na stałe, nie zapewni samozacięcia? 8) :D

Jeśli ryba po braniu napnie żyłkę a hamulca nie będziemy mieli rozkręconego to będzie samozacięcie. Ale jeśli ryba po braniu popłynie w naszą stronę to z ciężarkiem mocowanym przelotowo nię będzie samozacięcia.

Ale jak to możliwe? Płynąc w naszą stronę musi ciągnąć ciężarek (czyli 100% samozacięcia), z drugiej dlaczego miałaby płynąć w naszą stronę sama z siebie, do tego z przynętą? Płynie, bo się ukłuła i jest zacięta, nie uważasz? Czy karp ucieka z kulką w pysku normalnie? Przecież widać na każdym prawie filmie, że jak żeruje to jest spokojny, stoi raczej w miejscu, zasysa i wcina. Aby płynął w naszą stronę musi coś się stać :)

Musimy mieć na uwadze, że o ile płoć 15 cm ucieka z ziarnem kukurydzy, starając się je połknąć, to duże ryby tak nie żerują raczej. Małe są w dużych stadach i żerują na pokarmie z opadu, płynąc często na pewnej prędkości, jest konkurencja pokarmowa. Duża ryba jednak robi inaczej, jest bardziej statyczna. Czasami tylko pikuje na przynętę (tak robią leszcze). Jednak zazwyczaj sprawdza wszystko na zębach gardłowych, odrzucając rzeczy podejrzane, stojąc na dnem i przynętami. Aby zacząć płynąć, coś musi się stać. Tym czymś jest właśnie samozacięcie lub ukłucie, ewentualnie wyczucie podejrzanej rzeczy i ucieczka.
Lucjan

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #65 dnia: 25.11.2017, 16:01 »
Tylko, że jest różnica między zacięciem a ukłuciem. Używając przelotowego zestawu przy włączonym wolnym biegu lub zluzowanym hamulcu będzie raczej występowało ukłucie niz zacięcie i w takim przypadku trzeba dociąć rybę.

Offline Piotr T

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 407
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chałupki
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #66 dnia: 25.11.2017, 16:27 »
A ja proponuję coś takiego
Samo zacięcie Mechaniczne 8)
Piotr

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #67 dnia: 25.11.2017, 16:48 »
Tylko, że jest różnica między zacięciem a ukłuciem. Używając przelotowego zestawu przy włączonym wolnym biegu lub zluzowanym hamulcu będzie raczej występowało ukłucie niz zacięcie i w takim przypadku trzeba dociąć rybę.
Hm, poniekąd coś takiego może mieć miejsce w każdej z wersji. Pytanie na ile hak penetruje rybi pysk. Ogólnie jednak w zestawie przelotowym, ryba nawet płynąc w naszą stronę spotyka na opór. Jeżeli nie ciągnie ciężarka w jakimś stopniu za sobą, to opór stawia żyłka i wolny bieg.

Lucjan

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #68 dnia: 25.11.2017, 18:02 »
Zależy dużo od haczyka, innej siły potzrebuje do wbicia gruby karpiowy hak a innej bezzadziorowy do metody.

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #69 dnia: 25.11.2017, 18:37 »
Może zmienić tytuł wątku na "Czy metoda włosowa powoduje samozacięcie karpi"?

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Maciek

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #71 dnia: 26.11.2017, 18:59 »

Tak jest właśnie z zestawami karpiowymi, duże haki wielkie przynęty, długie przypony, ryba łatwo się pozbywa z pyska pułapki.
Dlatego Metoda daje niesamowitą przewagę nad  zestawami karpiowymi gdyż jest skuteczna w 95%, co już niejednokrotnie doświadczyłem. Angole łowią karpie 5 kg, lecz okazało się, że metoda łowi każde wielkości karpia i to z mega skutecznością. 8) Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda mi się to sprawdzić : Method feeder vs zestaw karpiowy. Tak do picu :D


Piszesz to w odniesieniu do zbiorników komercyjnych czy specjalnych, które powstały na stawach rybnych czy w odniesieniu do wszystkich wód ?

Offline Aikidas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 2
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #72 dnia: 10.07.2018, 17:49 »
Witam wszystkich kolegów i koleżanki po kiju :) Temat mnie zainteresował choć widzę, że leży od 120 dni :) Trzeba spojrzeć na specyfikę żerowania karpia. To przetrząsacz dna, on swoim pyskiem  bada wszystko co wydaje się być zdatne do zjedzenia. Chyba, że doskonale zna to co pobiera. Wtedy nie ma znaczenia, czy zestaw "samo zacinający" czy klasyczny. Karp hodowlany pasiony granulami zeźre granulat i nie będzie się zastanawiał. Wędkarz zaś pakuje do wody rozmaitości i przyzwyczaja go do pewnego złudnego schematu, bo inny wędkarz w tym samym miejscu walnie coś zupełnie innego i też liczy, że przekona rybę do swojej kuchni. Karp będzie wypluwał równie skutecznie zestaw włosowy, hak z przynętą, zarówno na zestawie klasycznym jak i samo zacinającym.  Wędkarz nie zareaguje bo taki szyki nie jest, ani sto kilo ołowiu nie poprawi sytuacji. Możemy go łowić na włos, klasycznie, z ciężarkiem na sztywno albo luzem, albo na metodę czy sprężynę zanętową. Ważne jest to czy zaufa waszej kuchni. Pozdrawiam