Autor Wątek: Jak zostać dobrym zawodnikiem, a może jak zostać dobrym wędkarzem  (Przeczytany 10129 razy)

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 472
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder

Jak zostać dobrym zawodnikiem ?

Ja bym zmienił to pytanie i zadał je w tej formie : Jak zostać dobrym wędkarzem ? :)

Wędkarstwo sportowe w rozumieniu uczestnictwa w zawodach, nigdy mnie nie pociągało.
Pociągać nie będzie i to się nie zmieni.

Jednak gdy posłuchamy tego co mówi Kacper Górecki i zapomnimy o tym, że mówi o stawianiu pierwszych i kolejnych kroków na arenie zawodniczej; a przełożymy to na wędkarstwo w ogólności ( także te w wydaniu rekreacyjnym) to okaże się, iż mówi do nas wszystkich.
Wszystko to o czym mówił i to co miało w założeniu być skierowane do młodego wędkarza i potencjalnego zawodnika, jest jak znalazł także dla wędkarza już starszego, także doświadczonego.

Bardzo fajny film, zawierający trafne i wartościowe spostrzeżenia i myślę ( w moim odczuciu ) także postrzeganie wędkarstwa jako całości.

Co o tym myślicie ? I mam nadzieję, że nie otwieram tu kolejnej puszki Pandory. :)
Według Was jak być/ zostać dobrym wędkarzem. I mówiąc "dobrym" abstrahuję od jakichkolwiek ocen etycznych.
Co o tym decyduje, co pomaga, co przeszkadza. Rodzimy się z tym, a może każdy jest w stanie takim wędkarzem zostać ?
Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Ja dodam, że w  wielu krajach pod pojęciem wędkarstwa sportowego kryje się nie wyczyn, tylko wypuszczanie :fish:

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 370
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Chyba postawa badacza jest tu niezbędna. Próby, błędy, obserwacje, zmiany. Na szczęście można się do tego wdrożyć, raczej nie trzeba mieć wrodzonych predyspozycji - chyba każde dziecko jest ciekawe, choć potem zdarza się, że tę ciekawość gdzieś gubimy. Trochę wysiłku i wraca - oczywiście pod warunkiem, że wędkarstwo lubimy i nam na nim zależy. Na tym forum inaczej być nie może :)
Choć to w ogóle temat rzeka. Dobry czyli skuteczny? Wydajny? Efektywny? A może uniwersalny, co to poradzi sobie w każdych warunkach, na każdej wodzie? Czy tylko bóg swojego kawałka jeziora? Dobry w sensie etycznym? Zgodnie z jaką etyką?
Dla mnie wspaniałą rzeczą w wędkarstwie jest to, że każda wyprawa może dawać mi radość nawet jeśli wcale nie okazałem się na niej "dobrym" wędkarzem - nie rozczytałem wody, źle dobrałem przynęty, za bardzo tupałem na brzegu, za długo trzymałem się jednego podejścia, itd. No bo co z tego? Z nikim nie konkuruję, z głodu nie umrę, poza tym następnym razem będzie lepiej, a każde wyjście na ryby jest lepsze niż tkwienie w fotelu z nosem w laptopie. Wkulsonia mnie tylko, jak sobie bezsensownie zestaw poplączę :)
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 472
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder
Aspekty etyczne zostawmy zupełnie w spokoju. To inne zagadnienie i o nim nie chciałbym rozmawiać.

Dobrym wędkarzem w jakim sensie ?
Myślę , że chodzi mi o takiego, który radzi sobie w każdych warunkach.
Nie tyle, że łowi zawsze okazy, czy ryb bardzo dużo, ale, że łowi wtedy gdy warunki są bardzo niesprzyjające.
Łowi ryby/ gatunki które zaplanuje, na które starał się dobrać taktykę i sprzęt.

Oczywiście niespodzianki są mile widziane, to część frajdy i magii w wędkarstwie.

Może ciężko tu niektórym zabrać głos, bo do tablicy wywołuję wędkarzy dobrych, ekspertów.
Choć przecież nie tylko.
Być może sądzą, że zabranie głosu mogłoby świadczyć o ich pysze.
Ale jeśli nie o sobie, to pomyślmy o wędkarzach których znamy, znaliśmy, czy podziwiamy.
O których powiemy, czy myślimy : To dobry wędkarz.
Pewnie każdy się zastanawiał  co sprawia, że osiągnęli taki poziom, "tajemnicę sukcesu" :)
Co mam zrobić, lub czego nie robić, by to było również moim udziałem.

Wybrałem bardzo niefortunny czas na taką dyskusję. Ciężko oderwać szersze grono w taki wieczór od wigilijnego stołu. Może jednak kolejne dni przyniosą kolejne głosy w tym temacie, na co chciałbym móc liczyć.

Co jest najważniejsze ? Cierpliwość, nauka "czytania wody", trzymanie się kanonów ogólnie znanych, a może jednak nieposkromiona chęć próbowania wciąż nowego, eksperymentowania.
W wielu dziedzinach życia mówimy : On się do tego urodził, ma dar, ma smykałkę, samouk.
Czy bez takiej "iskry" można być świetnym wędkarzem w tak rozumianym aspekcie mego pytania ?

Na pewno poprzez poprawę techniki, zastosowanie sprawdzonych wzorców, sposobów;
( choć w wędkarstwie trudno o "niezawodne sposoby" :)) można poprawić swe wyniki, ale to wciąż może być mało.

Nie chciałbym sprowadzić dyskusji do aspektu wyłącznie "wydajności, skuteczności".
Kim jest, kim trzeba być, by powiedziano " urodzony wędkarz" :) ?
Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.

Offline STEV40

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 458
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię bo lubię
  • Lokalizacja: Koluszki
  • Ulubione metody: waggler method
Drodzy koledzy aby być dobrym to trzeba zjeść trzy beczki soli
 i 10 lat praktyki na różnych wodach :-*


Steven
Pozdrawiam Steven

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 472
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder
Rozumiem, że chcesz podkreślić wagę doświadczenia.
Czy zatem bardzo młody, z niewielkim doświadczeniem wędkarz, może być wędkarzem dobrym, a nawet wybitnym ?
Bo chyba tacy też są.
Co to sprawia ? Instynkt ? Czy pod tym pojęciem zawarta jest ta "iskra" stanowiąca o wyjątkowości ?
Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.

Orzeszyna Arkadiusz

  • Gość
A  ja powiem tak .......
WĘDKARSTWO TO NIE SZACHY TU TRZEBA MYŚLEĆ

Przy wędkarstwie wyczynowym liczy się trening, trening i jeszcze raz trening oraz szczęście -mowa o stanowisku jakie wylosujesz.
Dobry wędkarz to wytrwały wędkarz- CHLEBA NIE ZJE A ZANĘTĘ KUPI

Offline kamukieros

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
  • Reputacja: 11
Bez treningu nie połowisz dobrze. I nie chodzi tu o to co wrzucasz do wody, czy sensas czy marcel czy lorenc mimo że zanęty też się sprawdza. Treningi też muszą mieć pewną jakość aby dawały odpowiedzi.
Kiedyś w jakimś wywiadzie pewien dobry zawodnik powiedział że najczęściej zawody wygrywa ten kto popełni najmniej błędów.

Offline zgrozik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 588
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Debeściaki
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Dobry wędkarz to wytrwały wędkarz- CHLEBA NIE ZJE A ZANĘTĘ KUPI

Mądry wędkarz zje połowę chleba a drugą połowę wykorzysta na rybach :P
Piotr

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 472
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder
Koledzy celowo pytałem się o dobrego wędkarza, a nie dobrego zawodnika.
Nie o zawody mi chodzi i szczęście w losowaniu.

Z tego jedno bym wziął pod uwagę : powiedzenie  " trening czyni mistrza ".
Nie bez znaczenia dla doskonalenia techniki i nabywania doświadczenia.
Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.

Offline Maro81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 966
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Drennan
  • Lokalizacja: Wroclaw
Trening i jeszcze raz trening, ale najważniejsze to wyciąganie wniosków ze swoich obserwacji nad wodą.

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 472
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder
Kacper mówi o pasji.
Tak wędkarstwo jest naszą pasją i wielu tak o sobie powie, czy myśli.
Czy jednak sama pasja, nawet największa wystarczy ?

Wziąwszy pod uwagę, że posiadam pasję, wykażę się zaangażowaniem, ba nawet wyrzeczeniami, a mimo to dalej będę słabym, kiepskim wędkarzem.
Co zatem mi w tym momencie zabrakło, czy tego tajemniczego daru, "instynktu" ?
Powiem prowokacyjnie, czy można stwierdzić, że ktoś nigdy nie będzie dobrym wędkarzem ?
Jeśli tak, dlaczego, co jest niezbędne, co jest warunkiem koniecznym ?
Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.

Offline Irek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo Moja Pasja
  • Ulubione metody: waggler i feeder
W tym przypadku to może tylko szczęście !?

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 472
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder
A  ja powiem tak .......
WĘDKARSTWO TO NIE SZACHY TU TRZEBA MYŚLEĆ

Przy wędkarstwie wyczynowym liczy się trening, trening i jeszcze raz trening oraz szczęście -mowa o stanowisku jakie wylosujesz.
Dobry wędkarz to wytrwały wędkarz- CHLEBA NIE ZJE A ZANĘTĘ KUPI

Arku, choć nie gram w szachy, to nie jest dobry przykład.
Ta gra wymaga myślenia, co do tego nie mam wątpliwości :)
Masz pewnie na myśli reguły, pewne schematy, ale i takie panują w wędkarstwie.
Bez "myślenia" można pewnie grać na podstawowym poziomie, ale bycie dobrym, czy szachowym mistrzem. :)
Kończę w tym miejscu, bo nie o szachach ten wątek ;)
Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 084
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Myślże dobry wedkarz to taki,króry cały czas się uczy,wyciąga wnioski,korzysta z doświadczeń innych i ciągle ma swiadomość ,że jeszcze wiele mu brakuje do doskonałośći.Jednym słowem - praca nad sobą,pokora i jeszcze raz praca..