Autor Wątek: Czy kolor ma znaczenie?  (Przeczytany 9211 razy)

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Czy kolor ma znaczenie?
« Odpowiedź #15 dnia: 05.02.2018, 17:55 »
Mnie osobiście śmieszy i dziwi kilka rzeczy.
Kolor ma znaczenie - ok ale co z nocami?
Kolor ma znaczenie - ok ale dlaczego wiele firm powiela popki np białe i czerwone w jednym smaku ? Mało tego potrafią je pakować do jednych pudełek ? Np Mainline Pop-Ups Pink & White Cell ?
Z mojego doświadczenia wynika, że znaczenie ma skład oraz jakie smaki kulka wysyła a nie kolor. Karp odróżnia żeby nie skłamać 36 smaków bo ma receptory smaku ale jego mały mózg nie potrafi odróżnić kolorów.
Wg nurków kolor czerwony znika po 2 metrach:
https://www.nurkomania.pl/nurkowanie_fizyka_swiatlo.htm
JKarp

Offline redaktor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa, Kedzierzyn-Koźłe
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy kolor ma znaczenie?
« Odpowiedź #16 dnia: 05.02.2018, 18:14 »
Kolor ma znaczenie - ok ale dlaczego wiele firm powiela popki np białe i czerwone w jednym smaku ? Mało tego potrafią je pakować do jednych pudełek ? Np Mainline Pop-Ups Pink & White Cell ?
JKarp
To samo mnie intryguje. Z dumbellsów Lorpio Shelfish i Vanilia w kolorze jasno bezowym i ciemnobrązowym miałem w zeszłym roku brania tylko na te pierwsze :). Co teraz z brązowymi? Może w tym sezonie będą killerami ;)

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 994
  • Reputacja: 176
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Czy kolor ma znaczenie?
« Odpowiedź #17 dnia: 05.02.2018, 18:54 »
Wszystko fajnie, tylko mnie zastanawia to, czy ryby mają podobne do ludzkiego spektrum widzenia i czy widzą, a bardziej - czy reagują i jak na kolory podobnie jak ludzie?
Z tego co czytałem, to np. pstrąg ma chyba 5 czopków w oku, które odpowiadają za rozróżnianie kolorów. Człowiek ma tych czopków 3.
Pstrąg widzi większe pasmo: oprócz pasma widzialnego dla człowieka, widzi np. w podczerwieni (poniżej pasma ludzkiego) i w ultrafiolecie (powyżej pasma ludzkiego).

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Czy kolor ma znaczenie?
« Odpowiedź #18 dnia: 05.02.2018, 20:05 »
Wszystkie te teorie przypominają mi prace naukowe IRŚ, niby ryby są ale my nie umiemy ich złapać :D ;D ;D Naukowcy podzieleni są w kwestii rozróżniania kolorów przez ryby, jedni twierdza że widzą kolory inni że ryby widzą w odcieniach szarości. Co do koloru żółtego to na pewno jest to kolor który w wodzie jest najgłębiej rozpoznawalny ( mam na myśli kolory naturalne występujące w przyrodzie )
Mnie ciekawi co innego, zachowanie ryb na kolor w zależności od pory roku, mam swoje przemyślenia a Wy zaobserwowaliście takie zachowania ryb ?   
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy kolor ma znaczenie?
« Odpowiedź #19 dnia: 05.02.2018, 20:06 »
Katmay pisał gdzieś ciekawie o kolorze zanęty. Może odnajdzie swój wpis i zechce przypomnieć.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Czy kolor ma znaczenie?
« Odpowiedź #20 dnia: 05.02.2018, 20:27 »
Z tego co czytałem, to np. pstrąg ma chyba 5 czopków w oku, które odpowiadają za rozróżnianie kolorów. Człowiek ma tych czopków 3.
Pstrąg widzi większe pasmo: oprócz pasma widzialnego dla człowieka, widzi np. w podczerwieni (poniżej pasma ludzkiego) i w ultrafiolecie (powyżej pasma ludzkiego).
Co do koloru żółtego to na pewno jest to kolor który w wodzie jest najgłębiej rozpoznawalny ( mam na myśli kolory naturalne występujące w przyrodzie )

Tym właśnie powinni zajmować się ichtiolodzy, a nie działalnością rybacką i przekonywaniem ludzi do konsumpcji ryb słodkowodnych, żeby zachować rybactwo śródlądowe. Różne stanowiska w tym, ale i w wielu innych kwestiach pokazują, jak badawczo perspektywiczna jest nauka o rybach.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy kolor ma znaczenie?
« Odpowiedź #21 dnia: 05.02.2018, 20:31 »
W czystej wodzie kolor ma fundamentalne znaczenie, w brudnej pałeczkę przejmuje zapch.
Jędruś szczególnie nocą ... ;)
JKarp


W czystej wodzie kolor ma fundamentalne znaczenie, w brudnej pałeczkę przejmuje zapch.

Czyli co? W słoneczne letnie dni ciemne przynęty, a w dni deszczowe, pochmurne, lub w zacienionej wodzie - przynęty jaskrawe i białe? To chyba nie jest reguła i pewnik.


Za dnia, gdy woda jest czysta, zaczynam od kolorowych cukiereczków. Nie patrzę na chmury czy słońce, zaczynam od jaskrawych kolorów zawsze.
W nocy, lub na brudnej wodzie, stosuję mocniej pachnące przynęty lub dopalam cukiereczki ;)
Pewniki w wędkarstwie nie istnieją, ale dobrze kierować się pewnymi zasadami.



Janusz, ja nie łowię od wczoraj ;)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Czy kolor ma znaczenie?
« Odpowiedź #22 dnia: 05.02.2018, 20:49 »
Wszystko fajnie, tylko mnie zastanawia to, czy ryby mają podobne do ludzkiego spektrum widzenia i czy widzą, a bardziej - czy reagują i jak na kolory podobnie jak ludzie?
Z tego co czytałem, to np. pstrąg ma chyba 5 czopków w oku, które odpowiadają za rozróżnianie kolorów. Człowiek ma tych czopków 3.
Pstrąg widzi większe pasmo: oprócz pasma widzialnego dla człowieka, widzi np. w podczerwieni (poniżej pasma ludzkiego) i w ultrafiolecie (powyżej pasma ludzkiego).

Kwestia tego co ryby widzą pod wodą zawsze mnie interesowała. Sam bowiem nurkując zauważam jak mało jeszcze wiemy o tym jak to wszystko funkcjonuje tam pod wodą i jakie to wszystko jest tam porąbane ;)

Dziś mam wolny dzień, więc przypomniałem sobie o mojej biblioteczce w komórce. Będę posiłkował się literaturą obcojęzyczną z uwagi na ograniczoną dostępność do polskich materiałów, a kiedyś zaopatrzyłem się w kilka książek poruszających ten temat. Doktor David Ross – oceanograf w jednym z amerykańskich instytutów oraz wędkarz w swojej publikacji „Ocean wędkarza. Jak nauka morska może pomóc ci złowić więcej ryb” (kupionej przeze mnie za całe 5 funtów 8)) opisuje, że naukowcy raczej nigdy nie będą wiedzieć co dokładnie widzą ryby, czyli co dociera do ich mózgów, bowiem większość badań rybiego oka odbywa się za pomocą badania fizycznego (lub chemicznego) części tego oka albo też poprzez laboratoryjne ustalenie, w jaki sposób ryba reaguje w laboratorium na różnego rodzaju obrazy, bądź bodźce.

Podkreśla on, że różne gatunki mogą mieć różne zdolności do widzenia. Poza tym badania laboratoryjne niekoniecznie odzwierciedlają to co dzieje się w naturze w oceanie, jeziorze. On też wskazuje, że z fizycznego badania rybich oczu (siatkówek) wynika, że ryba jest w stanie nie tylko dostrzec ruch, ale również mieć dobrą zdolność do wykrycia kontrastu barw. Coraz więcej badań pokazuje, że musi być jednak minimalny poziom światła, aby ryba dostrzegła kolory. Do tego coraz więcej badań pokazuje, że niektóre ryby preferują dany kolor.

Okazuje się, że wiele gatunków ryb wyczuwa światło spolaryzowane (czyli również i przynęty typu fluo). Twierdzi on np. że coraz więcej pojawiających się much na rynku będzie wykorzystywać właśnie efekt polaryzacji. Według niego muchy fluo dobrze sprawdzą się w zielonej wodzie. Z drugiej strony są gatunki ryb żywiące się specyficznym pokarmem, a tym samym nie będą brać na jakieś oczojebliwe kolory ;)

Dla każdego choć trochę ogarniętego w temacie wiadomym jest, że ryby mogą dobrze sobie radzić za pomocą chociażby węchu, czy też linii nabocznej. Ten naukowiec też twierdzi, że wiele gatunków ryb wykorzystuje najpierw swój zmysł np. węchu aby zlokalizować pożywienie, ofiarę, a następnie dopiero wzrok w ostatecznym „ataku” na pożywienie, bądź ofiarę. Badania wskazują, że są ryby które wykrywają wiele kolorów, a są takie które ich nie wykrywają, albo widzą w odcieniach szarości.

Także i on uważa, że na płyciznach w oceanie sprawdza się kolor czerwony, czym głębiej to niebieski. Podobnie kolor czerwony sprawdza się według niego w brudnej wodzie. On także uważa, że w oceanie czarny kolor będzie często najlepszy, bo będzie najbardziej widoczny – co ciekawe, również w nocy. I jest to kolejny facet, który mówi o pozytywach koloru żółtego i białego w określonych warunkach, a w niektórych nie.

Poza tym według niego skuteczność koloru muchy wędkarstwie muchowym w oceanie może być właśnie zależna od głębokości łowienia. Na jednej głębokości dana mucha może być killerem, na innej ta sama mucha może się już nie sprawdzić, bo inaczej ją już będą widzieć ryby. I wtedy im głębiej to „robotę” może robić hałas, ruch, a niekoniecznie kolor. Dlatego według niego aby przechytrzyć rybę trzeba połączyć wszystko w jedną całość  łowiąc ryby na muchę ;)

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Czy kolor ma znaczenie?
« Odpowiedź #23 dnia: 05.02.2018, 21:28 »
I wtedy im głębiej to „robotę” może robić hałas, ruch, a niekoniecznie kolor. Dlatego według niego aby przechytrzyć rybę trzeba połączyć wszystko w jedną całość  łowiąc ryby na muchę ;)

Powyższe nie odpowiada na pytanie zadane w tytule, bo tyczy ono ryb spokojnego żeru, ale z całą pewnością odzwierciedla zachowania drapieżników. Być może każdy z nas potrafi wymienić najskuteczniejsze kolory przynęt sandaczowych. Czy takie zestawienie ma sens? Dla kogoś, kto łowił te ryby ciemną nocą na przezroczyste Predatory, nie ma :) Miałem kolegę, który łowił wyłącznie na popularną "sandaczową klasykę" (biały, perłowy, żółty, seledynowy fluo) - nigdy nie stosował przynęt ciemnozielonych, brązowych, czarnych, przezroczystych, ciemnoniebieskich. Ja natomiast byłem zawziętym testerem "nieatrakcyjnego" kramu z kolorami - tak dla równowagi. Zawsze tak łowiliśmy, czy to w dzień, czy w nocy. I latem, i późną jesienią. Im bardziej chimerycznie żerowały sandacze, tym lepiej sprawdzały się kolory "nienachalne". Dziś już nie powtarzam pierdół o sandaczowej klasyce. Bo jej nie ma. Jest czas "fluo", jest i czas "ninja" ;) Pewne jest tylko jedno: trzeba machać wędką.

Miało być o kulkach :facepalm:
Jacek

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Czy kolor ma znaczenie?
« Odpowiedź #24 dnia: 05.02.2018, 21:44 »
I dlatego moja teoria koloru do pory roku, cyklu żerowania ma sens :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Czy kolor ma znaczenie?
« Odpowiedź #25 dnia: 09.02.2018, 09:42 »
Moim zdaniem nie można jednoznacznie określić czy kolor ma znaczenie czy nie. Miałem swoje łowiska, na których pewniakami były odpowiednich kolorów przynęty. Inny kolor zdecydowanie powodował mniejsze zainteresowanie ryb, często brania były mniej pewne, delikatne. Mimo wszystko nie ma tutaj schematu, nie ma sztywnych ram. Na tych samych łowiskach w kolejnym roku, to co było wcześniej namacalnie i wyraźnie skuteczne okazywało się nie mieć znaczenia. Trudno o rzetelną analizę, bo tego nie da się realnie usystematyzować. Czynników może być tak wiele (pora roku, pogoda, nasłonecznienie, stan wody, przejrzystość wody, temperatura, wiatr, rybostan itd.), że przy tylu zmiennych, o których realnym znaczeniu i tak nie wiemy, nie ma możliwości wyciągnięcia pewnych i rzeczowych wniosków.
Grzegorz

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Czy kolor ma znaczenie?
« Odpowiedź #26 dnia: 10.08.2018, 01:07 »
Trzecia część podwodnych opowieści. 2 poprzednie już tu gdzieś wrzucałem. Po raz kolejny Rob Hughes nurkuje ze sprzętem, aby pokazać nam, jak to nasze wędkarstwo wygląda tam na dole, pod powierzchnią wody. Tym razem trener angielskiej kadry karpiarzy pokazuje łowienie na zig riga. Jednak spora część filmu dotyczy kwestii kolorów. Hughes jako zwolennik i propagator teorii "kolor ma istotne znaczenie" opowiada m.in. o tym dlaczego przy łowieniu na zig riga świetnie sprawdza się kolor czarny, dlaczego kolor żółty to nie jest najlepszy wybór oraz ogólnie o różnicach w widzeniu kolorów spod powierzchni wody i z nad powierzchni wody w ciągu dnia.


Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy kolor ma znaczenie?
« Odpowiedź #27 dnia: 12.08.2018, 12:12 »
Moim zdaniem kolor ma znaczenie. I ciężko dywagować o kolorach przynęt w przypadku np karpiowania gdzie kulki oprócz różnych kolorów mają również rózne zapachy, w takiej dyskusji lepiej posłużyć się porównywaniem brań na muche czy spinning. Przecież kolor np sztucznej muszki ma ogromne znaczenie. Nieraz widziałem jak muszkarz biczuje wode bez efektu a po zmianie na inną muchę , nawet taką samą wielkościowo ale z innym akcentem kolorystycznym trafia w 10 i wyciąga rybe za rybą. To samo na spinning. Spędziłem dużo czasu łażąc w woderach po rzece i z całą pewnością mogę stwierdzić że kleniom z mojej okolicy odpowiadają niemal tylko czarne przynęty. Z kolei "moje" okonie najchętniej atakują przynęty ciemno  zielone. Jest to logiczne ponieważ są kanibalami i rzeczywiście ten kolor zauważalnie jest skuteczniejszy w porównaniu do innych.  A przecież taki paproch twister każdy pachnie tak samo - wstrętną gumą. Spotykałem też wędkarzy którzy  ganiają za sandaczem z różnymi przynętami i twierdzą że jednak żółty / żółty fluo bije konkutencje na głowę. I te opinie się powtarzają. Dodam również że np na solinie łowią te sandacze na znacznej głębokości.

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Czy kolor ma znaczenie?
« Odpowiedź #28 dnia: 12.08.2018, 12:39 »
Na ostatniej wyprawie zauważyłem że na różne gatunki ryb działa inny kolor .
Np leszcz małe czerwone fluo dumbelsy 7mm pop up ,karp  żółte dumbelsy 8mm pop up.
Na czerwone nie siadł ani 1 karp
Znowu na żółte zarówno fluo jak i kolor kukurydziany ,nie wziął ani 1 leszcz.
Przypadek???Jak sądzicie????

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Czy kolor ma znaczenie?
« Odpowiedź #29 dnia: 12.08.2018, 12:48 »
Ocziwyście, że przypadek. Każdy kolor działa na każdą rybę, ale to zależy od wielu czynników. W jednej wodzie lepiej będzie działał żółty a w drugiej czarny.