Autor Wątek: Obostrzenia na komercjach  (Przeczytany 18560 razy)

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 933
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Obostrzenia na komercjach
« Odpowiedź #15 dnia: 19.04.2018, 20:21 »
Osobiście znam kilku (może do 10) wędkarzy co na feedery łowią duże ryby (takie do 15 kg). Połowa robi to bardzo dobrze, połowa trochę gorzej ale sam wydziałem jak ryby ok 10 kg wyciągali.
Ale rzeczywiście pojawia się tendencja żeby tego na łowiskach z dużymi karpiami, amurami i jesiotrami zabraniać. U nas na południu - podobnie.
Ja sam używam lekkich karpiówek ale jak się trafi rybka poniżej 6 kg to żadnej frajdy z holu nie ma, feeder byłby wtedy znacznie fajniejszy.
;)

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Obostrzenia na komercjach
« Odpowiedź #16 dnia: 19.04.2018, 20:24 »
A jesli na tym samym lowisku jest japoniec czy lin to juz zupelny kosmos sie wydaje :-)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Mario
Mazovia Fishing Team

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 933
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Obostrzenia na komercjach
« Odpowiedź #17 dnia: 19.04.2018, 20:39 »
W 70% procentach staram się wybierać te łowiska gdzie maluchów brak albo mało, ale płoć 15 cm na kulkę 16 mm już się trafiła.
A na pelleciki 2 x 8 mm - dość często. ;)
;)

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Obostrzenia na komercjach
« Odpowiedź #18 dnia: 19.04.2018, 20:39 »
Jak najbardziej rozumiem zakaz łowienia na feedera na łowiskach typowo karpiowych. Nie chcę wiedzieć co by się działo gdyby nie było takiego zakazu. Ludzie z feederkami i żyłkami 0,20 by próbowali by łowic karpie 10kg+

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 422
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Obostrzenia na komercjach
« Odpowiedź #19 dnia: 19.04.2018, 20:58 »
Ja mam przy swoich feederach 0,28. I co? Bo mam miękką końcówkę kija to jest on gorszy od tego ze sztywniejszą? No ludzie. Feeder do 150 g i identyczna żyłka i zestaw końcowy vs karpiówka i reszta taka sama. Niby w czym jedno jest bezpieczniejsze dla ryby od drugiego?

Ja to bym wyraźnie napisał w regulaminie, że jak ktoś przy zestawie samozacinającym zacina rybę z krzyża, to wylatuje z łowiska na kopach.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Obostrzenia na komercjach
« Odpowiedź #20 dnia: 19.04.2018, 21:03 »
Jak najbardziej rozumiem zakaz łowienia na feedera na łowiskach typowo karpiowych.
A co to jest łowisko typowo karpiowe?
Bo na moje oko to one niemal wszystkie są typowo karpiowe. ;)

Ludzie z feederkami i żyłkami 0,20 by próbowali by łowic karpie 10kg+
Potraktowałeś teraz feederowców jak idiotów. A Ci ze wędkami karpiowymi to zawsze fachowcy zapewne. 8)


Mario
Mazovia Fishing Team

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Obostrzenia na komercjach
« Odpowiedź #21 dnia: 19.04.2018, 21:04 »
A nie tak dawno pisałem, że na łowiskach powstają powoli obostrzenia dla łowiących na feedery. Pisałem, że dobrych kilka razy widziałem hole feederami - w upale, długie hole gdzie łowca nie był w stanie zapanować nad rybą, która jeździła w prawo-lewo zmuszając resztę do wyjmowania zestawów.

@Mosteque - a jaki jest haczyk na Twoich zestawach ? Nie firma a rozmiar ?
JKarp

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Obostrzenia na komercjach
« Odpowiedź #22 dnia: 19.04.2018, 21:05 »
Ja mam przy swoich feederach 0,28. I co? Bo mam miękką końcówkę kija to jest on gorszy od tego ze sztywniejszą? No ludzie. Feeder do 150 g i identyczna żyłka i zestaw końcowy vs karpiówka i reszta taka sama. Niby w czym jedno jest bezpieczniejsze dla ryby od drugiego?

Ja to bym wyraźnie napisał w regulaminie, że jak ktoś przy zestawie samozacinającym zacina rybę z krzyża, to wylatuje z łowiska na kopach.
Do karpiówki wymagana jest min. 0.25. Więc słabsza od Twojej.
I teraz słuchaj uważnie bo równianie matematyczne będzie.
sztywniejszy kij + słabsza żyłka = mniejsza krzywda dla ryby
 :facepalm:

Mario
Mazovia Fishing Team

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Obostrzenia na komercjach
« Odpowiedź #23 dnia: 19.04.2018, 21:07 »
Jak najbardziej rozumiem zakaz łowienia na feedera na łowiskach typowo karpiowych.
A co to jest łowisko typowo karpiowe?
Bo na moje oko to one niemal wszystkie są typowo karpiowe. ;)

Ludzie z feederkami i żyłkami 0,20 by próbowali by łowic karpie 10kg+
Potraktowałeś teraz feederowców jak idiotów. A Ci ze wędkami karpiowymi to zawsze fachowcy zapewne. 8)
Byłem na Okoniu dwa lata temu w czerwcu. Przez dwa i pół dnia 5 lub 6 podajników z haczykami hm może 10 ale raczej mniejsze.
Oczywiści bywają artyści z karpiówkami - sam widziałem na całowaniu hol ryby na wędce 2,5 lb z żyłką 0,25 mm. Masakra >:O

JKarp

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Obostrzenia na komercjach
« Odpowiedź #24 dnia: 19.04.2018, 21:10 »
Ja mam przy swoich feederach 0,28. I co? Bo mam miękką końcówkę kija to jest on gorszy od tego ze sztywniejszą? No ludzie. Feeder do 150 g i identyczna żyłka i zestaw końcowy vs karpiówka i reszta taka sama. Niby w czym jedno jest bezpieczniejsze dla ryby od drugiego?

Ja to bym wyraźnie napisał w regulaminie, że jak ktoś przy zestawie samozacinającym zacina rybę z krzyża, to wylatuje z łowiska na kopach.
Do karpiówki wymagana jest min. 0.25. Więc słabsza od Twojej.
I teraz słuchaj uważnie bo równianie matematyczne będzie.
sztywniejszy kij + słabsza żyłka = mniejsza krzywda dla ryby

 :facepalm:
Zapomniałeś uwzględnić, że nawet żyłka 0,40 nie spowoduje skrócenia holu na miękkim kiju ;-)
Uważam, że 0,25 mm ( o ile to prawda ) jest zdecydowanie za cienka.
JKarp

Ryba1987

  • Gość
Odp: Obostrzenia na komercjach
« Odpowiedź #25 dnia: 19.04.2018, 21:13 »
Jak najbardziej rozumiem zakaz łowienia na feedera na łowiskach typowo karpiowych. Nie chcę wiedzieć co by się działo gdyby nie było takiego zakazu. Ludzie z feederkami i żyłkami 0,20 by próbowali by łowic karpie 10kg+

W zeszłym sezonie na 0.22 wyciągnąłem 10,5kg po jakiś nie wiem 15minutach i nic mu nie było, feeder konkretnie to 3metrowy kij rive r-method. Następny 10cio kilowy na daiwę 3,5metra commercial wersja pomarańczowa czyli bardzo miękki kij - max 20 minut, żyłka 0.22 albo 0.23 i jakoś normalnie wróciły do wody i mają się dobrze. Chyba za bardzo ludzie mają na uwadze to żeby ryba do sąsiada nie wpłynęła na łowisko podczas normalnego łowienia, nie raz się burak trafi co nie ściągnie zestawów bo mu 20gram pelletu szkoda ale w większości to normalni ludzie którzy jeszcze pomogę fotkę zrobić i cieszą się z takiej ryby jakby to ich zdobycz była :)
Następna przypadłość to żeby "kontrolować" rybę przez cały hol, nie wiem, ja tam się cieszę gdy ryba idzie jak przeciąg a z młynka aż dym idzie, zerwie się ? Trudno, jak to mówią "nie była dla mnie" a ustawianie się a pałami 3,5lb plus 0.40mm na karpie 10kg i holowanie przypominające włączoną wyciągarkę samochodową to dla mnie zero przyjemności z holu tylko pseudo siłownia nad wodą

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Obostrzenia na komercjach
« Odpowiedź #26 dnia: 19.04.2018, 21:14 »
Jak najbardziej rozumiem zakaz łowienia na feedera na łowiskach typowo karpiowych. Nie chcę wiedzieć co by się działo gdyby nie było takiego zakazu. Ludzie z feederkami i żyłkami 0,20 by próbowali by łowic karpie 10kg+

Ciekawa sprawa... ja stosuję żyłkę 0,22, rzadziej 0,24 na feederach i regularnie holuję rybki 10kg+. Nie ma problemu z tym by rybka w świetnej kondycji wróciła do wody ;) rzadko kiedy hol trwa dłużej niż 15-20min, więc raczej nie wraca do wody zbyt wymęczona ;) Rzadko też hol większej ryby kończy się porażką feederowca. To że stosujemy bardziej finezyjne metody ma Nas pozbawiać możliwości spotkania z większą rybą? Przecież wyholowanie takiej ryby to głównie kwestia dobrze wyregulowanego hamulca, amortyzacji kija i techniki a nie "grubości" sprzętu (przynajmniej wg mnie ;) ). Na wielu łowiskach karpiowych taaaka ryba jest bonusem, bo w wodzie pływa dużo ryb innych gatunków, które też sprawiają Nam ogromną frajdę i wcale nie trzeba do ich połowu sprzętu stricte karpiowego ;) Sorki, ale to moje subiektywne odczucie ;) :)
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 993
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Obostrzenia na komercjach
« Odpowiedź #27 dnia: 19.04.2018, 21:16 »
Serio?
Feederowcy vs. karpiarze i przechodzenie ze skrajności w skrajność :facepalm:

Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Obostrzenia na komercjach
« Odpowiedź #28 dnia: 19.04.2018, 21:20 »
Feedery są różne, a praktycznie każdą karpiówką wyciągniemy największego karpia. Na większości łóowisk karpiowych można stosować najcienszą żyłkę 0,28 lub 0,30. Większośc ludzi łowiących na feederki nie miało by pojęcia jak dobrać sprzęt na łowiko gdzie regularnie się łowi ryby około 10 kg. Też lubie sobie powedkować na feederka, ale ciężko kontrolować jest ryby powyżej 10kg przy żyłce głownej 0,26. W zeszłym roku miałem własnie na feederze karpia +15 kg pełnołuskiego, miejcie takiego na wędce to zrozumiecie czemu jest zakaz stosowania feederów na takich łowiskach.

Offline maksz100

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
Odp: Obostrzenia na komercjach
« Odpowiedź #29 dnia: 19.04.2018, 21:22 »

To są EFEKTY popularyzowania metody.... I dobrze... Niech zabronią feederów na AMEN!

To co ostatnio widziałem na pewnej Komercji, to jest DRAMAT kurła!
Feedery, przynęty drennan, ringers, mixy... Kije tak samo..
TAKIEGO brzydko powiedziawszy "zacinania" ryb nie widziałem nawet u karpiarzy łowiących 150m z wywózki.

Tak mocno zacinają, że nie wiem, czy ta ryba nie wyleci 30m za zacinającego.

Coraz więcej totalnie niedouczonych łowi metodą i psuje opinie dobrym "feederowcom", ryb holować też nie potrafią...

Sam jako osoba łowiąca sporo feederem jestem za WYPIEPRZENIEM takich amatorów, którzy tylko kaleczą ryby swoim niechlujstwem.

Ale jak "odsiać" tych dobrych od złych? No własnie... 

// edit:

Wchodzenie z feederem i żyłką 0.23 na komercje gdzie pływają ryby +10kg też jest GŁUPIE >:O

Żyłka się niszczy, zużywa, przeciera... Ile zostanie ci mocy po 2/3 miesiącach aktywnego wyciągania ryb?