Autor Wątek: Match czy float?  (Przeczytany 2587 razy)

Offline perkusista30

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Reputacja: 36
Match czy float?
« dnia: 23.04.2018, 09:05 »
Zastanawiam się jakiegi typu wędkę kupić do spławika Match czy float? Wiem tylko tyle że jedną od drugiej różni się przelotkami i nic więcej nie wiem. Będę łowił na wodach stojących z dużą populacja karpia, karasia, lina i amura. Długość jaka mnie interesuje to min 3,90, doradzić w budżecie do 200?

Offline RafałOrłoś

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zarząd G. PZW też posiada "teczki", dlatego rządzi
  • Lokalizacja: Poznań, Eindhoven (NL)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Match czy float?
« Odpowiedź #1 dnia: 23.04.2018, 09:54 »
Hej,

polecam float, oprócz większych przelotek wędka taka jest mocniejsza, cw 15-50g, ale głównie chodzi o to, że ze względu na gatunki ryb które chcesz poławiać. Typowy match będzie, moim zdaniem, zbyt delikatna do karpi i amurów :-)

poniżej dobra wędka z Daiwy, niestety wykracza poza zadeklarowany twój budżet.
https://bialaryba.pl/wedka-daiwa-aqualite-power-float-3-60m-15-50g-p-6075.html

Offline perkusista30

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Reputacja: 36
Odp: Match czy float?
« Odpowiedź #2 dnia: 23.04.2018, 10:37 »
Znacznie wykracza poza mój budżet cenowy. Duża populacja karpia jest i może się zdarzyć że weźmie więc lepiej być gotowym na takie rozwiązanie.

Offline RafałOrłoś

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zarząd G. PZW też posiada "teczki", dlatego rządzi
  • Lokalizacja: Poznań, Eindhoven (NL)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Match czy float?
« Odpowiedź #3 dnia: 23.04.2018, 10:59 »

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Match czy float?
« Odpowiedź #4 dnia: 23.04.2018, 11:23 »
No ja bym polemizował z tym, że matchówki są za delikatne na karpie. Przede wszystkim liczy się zestaw, a nie kij bo w dzisiejszych czasach kije są tak zbudowane, aby się nie łamały przy holu większej ryby (przynajmniej tak jest w teorii). Ludzie systematycznie łowią karpie również na bata i jakoś te wędki dają radę. Mogę zrozumieć obawy, gdy nastawiasz się na dwucyfrowe okazy, ale sorry kto wówczas idzie ze spławikiem na takie ryby? Jest cała masa matchówek przeznaczonych do komercyjnego łowienia karpii. A np. tegoroczna Xenia Strong jest polecana przez producenta do łowienia sumów na komercji.
Jak masz komercje (wannę) bez zaczepów to nie musisz używać ciężkiego floata. Co innego jak łowisz w miejscu gdzie masz te zaczepy, grążęle itp. to wtedy float Ci się przyda. Ciężko znaleźć lekkiego floata w niskiej cenie. Dużo łatwiej jest już o matchówkę. Tu masz za 226 zł https://sklepdrapieznik.pl/sklep/3084-spro-cresta a tu za 159zł https://bass-sklep.pl/wedka-dam-sumo-trx-carp-float-390cm-7-18g.html

Offline perkusista30

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Reputacja: 36
Odp: Match czy float?
« Odpowiedź #5 dnia: 23.04.2018, 11:38 »
Mam zaczepy bo łowię na PZW a ryba jest blisko brzegu z zatopionymi drzewami.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 350
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Match czy float?
« Odpowiedź #6 dnia: 23.04.2018, 13:02 »
Przy takich warunkach tylko float. Matchówka będzie przysłowiową motyką na księżyc. Łowię zarówno matchówką, jak i floatem od lat, więc wiem o czym piszę :). Grubsza żyłka i można próbować siłowo odciągać holowane ryby od zaczepów, jeśli oczywiście to nie okazy dwucyfrowe.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Match czy float?
« Odpowiedź #7 dnia: 23.04.2018, 13:11 »
Sprzedaje właśnie nową Daiwa Aqualite Power Match.Kupiłem 2 tygodnie temu w Drapieżniku.Wędka na 2-letniej gwarancji. Kijek będzie idealny do Twoich potrzeb.To matchówka (14 przelotek ) o parametrach float-a.Producent nie podaje jakie ma cw,ale orientacyjnie wynosi ono 40-45 cw.

Offline RafałOrłoś

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zarząd G. PZW też posiada "teczki", dlatego rządzi
  • Lokalizacja: Poznań, Eindhoven (NL)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Match czy float?
« Odpowiedź #8 dnia: 23.04.2018, 13:23 »
No ja bym polemizował z tym, że matchówki są za delikatne na karpie. Przede wszystkim liczy się zestaw, a nie kij bo w dzisiejszych czasach kije są tak zbudowane, aby się nie łamały przy holu większej ryby (przynajmniej tak jest w teorii). Ludzie systematycznie łowią karpie również na bata i jakoś te wędki dają radę. Mogę zrozumieć obawy, gdy nastawiasz się na dwucyfrowe okazy, ale sorry kto wówczas idzie ze spławikiem na takie ryby? Jest cała masa matchówek przeznaczonych do komercyjnego łowienia karpii. A np. tegoroczna Xenia Strong jest polecana przez producenta do łowienia sumów na komercji.
Jak masz komercje (wannę) bez zaczepów to nie musisz używać ciężkiego floata. Co innego jak łowisz w miejscu gdzie masz te zaczepy, grążęle itp. to wtedy float Ci się przyda. Ciężko znaleźć lekkiego floata w niskiej cenie. Dużo łatwiej jest już o matchówkę. Tu masz za 226 zł https://sklepdrapieznik.pl/sklep/3084-spro-cresta a tu za 159zł https://bass-sklep.pl/wedka-dam-sumo-trx-carp-float-390cm-7-18g.html

tak, zgadzam się z Tobą, w teorii :-) w praktyce wygląda to tak, że jak usiądzie karp na matchu, nawet taki 2 kilogramowy ale z tych typu wariat, to jedyną myślą będzie to jak długo wytrzyma kijek (jeśli zestaw jest solidny, wysokiej jakości żyłka i mocny haczyk) pewnie wytrzyma, tylko to uczucie pozostaje...przynajmniej u mnie tak to wygląda.