Autor Wątek: Zanęta do koszyka - konsystencja i proporcje na wodę stojącą  (Przeczytany 9904 razy)

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Witam,
Ostatnio zacząłem poważniej podchodzić do łowienia na feeder, klasyczny koszyk ;) Myślę, ze sporo błędów technicznych wyeliminowałem, ale szczerze nadal wyniki nad wodą nie są zadowalające :-\ Myślę że własnie zanęta jest tu problemem. Teraz właśnie pytanie - koledzy jak przygotowujecie zanętę do połowu koszykiem w wodzie stojącej? Chodzi mi tu głównie o konsystencje. Zanęta ma być lekko sucha? Taka żeby z latowścią się kleiła? Czy bardziej odmoczona? Z tym mam własnie największy problem. Jeszcze jest kwestia ubijania kosza. Myślę, że to też ma wpływ na szybkość pracy zanęty. I macie jakieś sposoby na sprawdzenie czy zanęta będzie odpowiednio pracowała i czy np. podczas uderzania o wodę nie wypadnie nam z kosza i nie rozleci się w toni? Wiem, że mogę np. nabić koszyk i wrzucić go do wiadra i zobaczyć prace, ale własnie dochodzi jeszcze to uderzenie o wodę i droga przebyta przez koszyk. Mam nadzieje, że jasno wyjaśniłem moj problem ;)

Offline David_L

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świętokrzyskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanęta do koszyka - konsystencja i proporcje na wodę stojącą
« Odpowiedź #1 dnia: 08.07.2018, 20:16 »
Wszystko zależy od sposobu i miejsca łowienia. ważna jest głębokość łowiska, to czy łowisz w rzece czy w wodzie stojącej ilość przynęt dodanych do zanęty itd. ;) opisz coś więcej jak łowisz to będzie łatwiej coś doradzić.

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Zanęta do koszyka - konsystencja i proporcje na wodę stojącą
« Odpowiedź #2 dnia: 08.07.2018, 20:20 »
Na konsystencje wpływa kilka czynników. 
Jeśli chodzi o czystą zanętę tu masz fajny patent:

Wszystko zależy co chcemy osiągnąć: zaleganie, szybką prace, smużenie.

Smużenie - przemoczenie
Szybka praca- niedomoczenie
Zaleganie - Dobicie mocno koszyka

Poza taką podstawową regulacją konsystencji towaru możemy to robić za pomocą glin i klejów.

To tak w uproszczeniu bo do tego cza uwzględnić warunki w łowisku (głębokość, uciąg, dno) a także zwyczaje gatunków ryb jakie chcemy poławiać. To jest temat rzeka i metodą prób i błędów wypracujesz co lepiej się sprawdzi w danym łowisku.

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Zanęta do koszyka - konsystencja i proporcje na wodę stojącą
« Odpowiedź #3 dnia: 08.07.2018, 20:28 »
Właśnie zapomniałem dopisać.. W tym konkretnym przypadku chodzi mi o o wodę stojąca

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanęta do koszyka - konsystencja i proporcje na wodę stojącą
« Odpowiedź #4 dnia: 08.07.2018, 20:33 »
Właśnie zapomniałem dopisać.. W tym konkretnym przypadku chodzi mi o o wodę stojąca

Zmieniłem tytuł wątku, uwzględniając tą informację ;)
Pozdrawiam,
Maciek

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Zanęta do koszyka - konsystencja i proporcje na wodę stojącą
« Odpowiedź #5 dnia: 08.07.2018, 20:44 »
No dobrze, to powiedzmy, że chce łowić leszcze na wodzie stojącej na głębokości 1,5 metra. Dno muliste. Ziemi jakiej ewentualnie chciałbym użyć byłaby z kretowiska.  Jak byście radzili przygotować zanętę do łowienia koszykiem? Sama zanęta? Pół na pół z ziemią czy jeszcze inna proporcja? I najważniejsze - jak uzyskać i sprawdzić konsystencje? ;)

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanęta do koszyka - konsystencja i proporcje na wodę stojącą
« Odpowiedź #6 dnia: 08.07.2018, 22:58 »
Ja powiem ci tak ogólnie choć ciężko wytłumaczyć bez dotknięcia i pokazania. Nie wiem jakimi zanętami łowisz bo to ją przede wszystkim musisz dobrać . Żeby sama w sobie była klejąca bez przemaczania .Lekko ściśnięta ma kleić i dać się rozetrzeć. Powinieneś skupić się na jednej zanęcie i metodą prób i błędów nauczyć się jej . Mogę polecić ci leszcz lorpio z seri super. Na przykład 40 % ziemi reszta zanęta.Czy jest dobra w koszyku po uderzeniu o wodę ma być takie plum bez odgłosu ciapnięcia . Po opadnięciu koszyka po jakim czasie poderwiesz pusty koszyk. to już daje ci obraz zanęty .Przy takiej głębokości nie może być zbyt klejąca praktycznie po opadnięciu od razu ma zacząć się sypać. bo w przypadku brań gdy koszyk jest jeszcze pełny będzie się wysypywał przy holu ryby i rozpraszał całe łowisko . Musisz brać po uwagę przynęty jakie dodasz cięty robak czy topiony on też domoczy ci zanętę w koszyku. Jeśli chcesz dodać ziemi z kretowiska to torfowa. Bo taka piaszczysta nie za bardzo się nadaje .      Wrzucenie koszyka przy brzegu też da ci obraz zanęty. Wtedy możesz zacząć o niedomoczonej i lekko ją dowilżać i obserwować jak się zachowuje to bardzo dużo ci pokaże. I do tego ściskać mocniej słabiej.

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 489
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Zanęta do koszyka - konsystencja i proporcje na wodę stojącą
« Odpowiedź #7 dnia: 09.07.2018, 16:17 »
Jeszcze moim zdaniem, zależy jak bardzo muliste jest to dno. Bo jak bardzo, to ciężki koszyk z zanętą utonie w nim. Wtedy najlepiej by było podać niedomoczoną zanętę z ziemią torfową i gliną argille, o konsystencji takiej żeby po uderzeniu w wodę rozpadła się.
Kuba

Offline puiotrek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 1
Odp: Zanęta do koszyka - konsystencja i proporcje na wodę stojącą
« Odpowiedź #8 dnia: 09.07.2018, 17:53 »
Witam!! Ja mam pytanie. Kiedy dodawać ziemi, a kiedy nie? Jeśli jest gdzieś taki wątek, to przepraszam, nie szukałem.

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Zanęta do koszyka - konsystencja i proporcje na wodę stojącą
« Odpowiedź #9 dnia: 09.07.2018, 22:19 »
Dzięki za wskazówki :thumbup: ;) Teraz właśnie spróbuje z mniej domoczoną zanętą. Wcześniej robiłem zanętę taką bardziej odmoczoną żeby nie smużyła za bardzo. Może to był błąd. Mam jeszcze pytanie. Jakich proporcji ziemia - zanęta zazwyczaj używacie na wodach stojących? Może samą zanętę?

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanęta do koszyka - konsystencja i proporcje na wodę stojącą
« Odpowiedź #10 dnia: 10.07.2018, 00:20 »
Ja praktycznie zawsze używam gliny ziemi do zanęty. Pomaga uzyskać odpowiednią konsystencje. Na miękkim dnie będzie to ziemia torfowa i glina na twardym sama glina. Proporcje rozgraniczam sezon letni i zimowy w lecie  30 -40 % ziemi , zimą odwrotnie dominuje ziemia. Ale jeśli ryba dobrze reaguje na zanętę to może być sama zanęta. Bo w takim łowieniu główną role grają przynęty jakie dokładamy do koszyka. Głównie to one decydują o wyniku . Powiem wam ,że jestem zwolennikiem schematów które mam wytrenowane. Nauczyłem się tego z pierwszych filmów Górka w , których mówił ,że błędem jest skakanie po zanętach. Przede wszystkim to trzeba znać wodę ,wiedzieć ile tej ryby tam jest na jakie wyniki można liczyć . I do tego dopiero dostosować łowienie.   

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Zanęta do koszyka - konsystencja i proporcje na wodę stojącą
« Odpowiedź #11 dnia: 10.07.2018, 14:34 »
Racja, teraz też chyba wybiorę sobie jedną zanętę i będę się na niej uczył. To pozwala lepiej poznać jej zachowanie, a co za tym idzie lepiej uzyskiwać pożądaną konsystencje ;)

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 489
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Zanęta do koszyka - konsystencja i proporcje na wodę stojącą
« Odpowiedź #12 dnia: 10.07.2018, 16:23 »
Uuuuu to sporo nauki przed tobą ;) Ja jak się uczyłem zanęt Milewskiego, to całą zimę mieszałem różne zanęty ze sobą + gliny i ziemie. Kobieta była nawet zadowolona, bo nikt nigdy tyle razy wanny nie mył 8)
Potem były testy w płytkie strumyku i rzeczce z mostkiem z którego prowadziłem obserwacje :D
Kuba

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 853
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zanęta do koszyka - konsystencja i proporcje na wodę stojącą
« Odpowiedź #13 dnia: 10.07.2018, 16:27 »
http://glinywedkarskie.pl/ tutaj poszukaj na filmach Mateusz czesto mówił o zanętach i sposobie ich przygotowania
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Zanęta do koszyka - konsystencja i proporcje na wodę stojącą
« Odpowiedź #14 dnia: 10.07.2018, 16:30 »
Ja myślałem nad zanetami Lorpio z serii magnetic albo Super do takiego rekreacyjnego łowienia

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka