Autor Wątek: Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna  (Przeczytany 4330 razy)

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna
« dnia: 12.07.2018, 08:50 »
Co myślicie o takiej kompozycji zanęty uniwersalnej z lekkim ukierunkowaniem na lina karasia:
- 1kg taniej zanęty sklepowej o zapachu migdała (już kupiłem, pasowałoby zużyć)
- 100 ml płatków owsianych kruszonych
- 200 ml płatków kukurydzianych
- 100 ml kaszki kukurydzianej parzonej
- 200 -300 ml mielonego biszkoptu
 Zamierzam nie dodawać robactwa, bo chce ograniczyć brania sumika. Co myślicie o proporcjach, nie ukrywam, ze wszystkie składniki będę dodawał pierwszy raz i boję się trochę że przesadzę z kleistością. Do zanęty myślę dodać jedynie kukurydzę, może podane wyżej składniki utrzymają rybę w zanęcie? Mam jeszcze w domu soczewicę czerwoną i zastanawiam się czy nie dodać garstki. No i kozieradka. Dodawać ją, czy nie, jeszcze jej nie mam, ale może 50 ml mielonej kozieradki by nie zaszkodziło?

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna
« Odpowiedź #1 dnia: 12.07.2018, 12:10 »
Zrobisz z tego beton :) chyba że łowisz na rzece o mocnym nurcie to ok, płatki owsiane i płatki kukurydziane są mocno klejące, jeśli już to daj płatki owsiane całe nie kruszone max 50 , płatki kukurydziane bym wywalił razem z kaszka kukurydzianą a zamiast tego dał Rzepik ( nie Rzepak ) wcześniej moczony lub podgotowany.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna
« Odpowiedź #2 dnia: 12.07.2018, 13:25 »
No takiej odpowiedzi się spodziewałem, a łowie na gliniance, łowisko 2 metry głębokie, więc beton w ogóle niewskazany. Ogólnie chyba wychodzą mi zbyt sklejone zanęty. Dzięki za rady, rzepiku pewnie nie będę kupował, ale pozostałe składniki przemyślę i pewnie zredukuje. Mam już za to kozieradkę i nie zawaham się użyć.

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 229
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna
« Odpowiedź #3 dnia: 12.07.2018, 13:56 »
Z dodatków do firmowej zanęty pomyślałbym o otrębach pszennych, które bardzo fajnie spulchnią zanętę.
Do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością.
Tak jak @Enzo napisał z płatkami uważaj.
Dodałbym jeszcze prażoną bułkę tartą i konopie prażone, mielone.
Paweł.

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna
« Odpowiedź #4 dnia: 12.07.2018, 14:19 »
Do konopi świeżych nie mam dostępu, a prażone mi się nie sprawdziły. Nie za bardzo chcę kupować nowe rzeczy, wolałbym wykorzystać to co mam w szafce, a otrąb nie posiadam. Bułka pewnie jest w zanęcie, więc bardziej stawiałbym na dodanie biszkoptu, chyba niezły pomysł? Dalej myśle o kaszce kukurydzianej. No i ta kozieradka już mnie złapała, mam nadzieję, ze się nie przejadę na niej.

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 229
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna
« Odpowiedź #5 dnia: 12.07.2018, 15:45 »
Trochę mnie dziwi Twoje podejście do zanęty.
Nie chcesz jej ulepszyć, czy też zwiększyć jej ilość bez straty właściwości,a wykorzystać zapasy z szafki ... .
Paweł.

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna
« Odpowiedź #6 dnia: 12.07.2018, 16:09 »
Nie to, że nie chcę polepszyć jej składu, ale wydawało mi się, ze to co mam w szafce wystarczy do tego celu. Chciałem po prostu w pierwszym rzucie przetestować to co mam i w razie porażki kombinować z czymś nowym. Kaszka, płatki owsiane i biszkopt są polecane przez wielu wędkarzy. Spróbuje dodać trochu tego i owego, może nie stworze cegły.Zresztą chyba za bardzo kombinuje, najlepsze wyniki miałem na początku sezonu na dragona plus robactwo i nie wiem, czy nie wrócę do tego wariantu. Dziękuje jednakoż za wszelkie rady:)

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna
« Odpowiedź #7 dnia: 12.07.2018, 16:55 »
Kaszka jest fajnym dodatkiem do zanęty, ale odpowiednio przygotowana. Najprostszą formą jest zaparzenie w proporcji 1:1 kaszy z wodą na rzekę i 2:1 kaszy z wodą na jezioro. Można też dodać melasy lub cukru do wody. Ewentualnie wersja dłuższa suchą kaszę prażysz na oleju słonecznikowym z dodatkiem melasy na złoto. Po takim zabiegu dodajesz wody jak w poprzednich proporcjach. Taką masę potem dodajesz do rozrobionej zanęty.

Biszkopt i inne odpady cukiernicze są dobre, ale należy je uprzednio uprażyć. Nie mogą być spalone, bo wtedy da to odwrotny efekt.


Nie wiem, gdzie mieszkasz, ale ogólnie konopie łatwo dostać w choćby pierwszym lepszym zoologicznym czy sklepie z karmą dla ptaków w postaci surowych ziaren. Te prażysz albo gotujesz, w zależności co preferujesz.

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna
« Odpowiedź #8 dnia: 12.07.2018, 18:16 »
Ten dłuższy sposób na przygotowanie kaszki widziałem na necie, ja pozostanę przy zwykłym sparzeniu wrzątkiem. Wydaje mi się, że na płytkie jeziorko powinno być 2:1 w stosunku wody do kaszy, aby była rzadsza, mylę się? Biszkoptu też nie zamierzam prażyć, przypalam nawet wodę, poza tym nie wszyscy uważają,  że to konieczne. Konopi szukałem w zoologicznych i rolniczych sklepach, znalazłem tylko prażone w wędkarskim, no i łuskane w biedrze, eko żywność. Te i te nie zdały egzaminu. Gdy natknę się na surowe na pewno je kupię i zagotuje, bo z tego co czytam warto.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna
« Odpowiedź #9 dnia: 12.07.2018, 18:34 »
Zrobisz jak uważasz jedna uwaga jeśli chcesz dodać kozieradki to podziel to co stworzysz na dwie części i do jednej dodaj kozieradki a do drugiej nie dodawaj nic lub np. wanilie ( komponent, olejek do ciasta ) Będziesz mieć porównanie i 50 % więcej szans na rybki :D
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna
« Odpowiedź #10 dnia: 12.07.2018, 18:44 »
Oki Enzo, zrobie jak radzisz, a co do rady N3su to jednak uprażę ten biszkopt. Nie tak wiele pracy, a jednak zagłębiłem się w temat i widzę, ze to powszechnie stosowany sposób.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna
« Odpowiedź #11 dnia: 12.07.2018, 18:59 »
Wszystko co świeże a jeszcze uprażone wierz mi działa cuda :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna
« Odpowiedź #12 dnia: 12.07.2018, 19:11 »
Wszystko co świeże a jeszcze uprażone wiesz mi działa cuda :)

Amen. :thumbup:

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna
« Odpowiedź #13 dnia: 12.07.2018, 19:36 »
A ile mogę dodać tego biszkoptu na kg kupnej zanęty plus te kulka dodatków? No i chyba mogę go uprażyć dzień przed łowieniem i zamknąć szczelnie w bezwonnym słoiku??

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Domowo-sklepowa zanęta uniwersalna
« Odpowiedź #14 dnia: 12.07.2018, 19:46 »
Ta kupna zanęta, pewnie zawiera już biszkopt ( choć pewnie nie prażony ) spokojnie możesz dać 10 - 20 % .
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz