Autor Wątek: Łowienie w morzu i w wodach słodkich - różnice  (Przeczytany 13925 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łowienie w morzu i w wodach słodkich - różnice
« Odpowiedź #30 dnia: 22.08.2018, 09:37 »
Kozak! Poleci z pięć :thumbup:

Katmay, jedziemy nad morze? ;)
Na PW coś Ci podrzucę.

Pierwsze zdjęcie zestawu - dokładnie tak sobie chciałem to zrobić. Identyczne komponenty, jak w mojej głowie :)
Pytanie - jakie te rurki zaciskowe kupujesz? Bo patrzyłem na allegro i mi mózg wybuchł, tyle tego jest.

Sugestia - przypony z fluoro 0,25 i 0,4 zamierzam robić i mam taki pomysł, żeby jednak nie nawijać ich na drabinki tylko rozciągać w piórniku. Wtedy będą proste. Bo taki załamany przy tej grubości fluo, to pod wodą też będzie załamany. A rozciągnięty będzie prosty jak drut - mniejsze prawdopodobieństwo splątania i lepsze zacięcie potem (załamanie nie będzie sprężynować).

Rurki, to tulejki nieizolowane na przewody 0,75
https://allegro.pl/tulejka-kablowa-nieizolowana-koncowka-tulejka-0-75-i7136053895.html
Dzięki :thumbup:
Brać do tego zaciskarkę, czy przerost formy nad treścią i wystarczą kombinerki?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 469
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łowienie w morzu i w wodach słodkich - różnice
« Odpowiedź #31 dnia: 22.08.2018, 10:13 »
Najlepsza jest zaciskarka, bo kombinerkami nie za bardzo się da.
https://allegro.pl/zaciskarka-praska-do-kabi-tulejek-koncowek-0-5-16-i7072563292.html
Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łowienie w morzu i w wodach słodkich - różnice
« Odpowiedź #32 dnia: 22.08.2018, 10:23 »
Ok.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 469
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łowienie w morzu i w wodach słodkich - różnice
« Odpowiedź #34 dnia: 22.08.2018, 12:09 »
Tulejki czy stalowe czy miedziane to dalej tulejki. Ja używam elektrycznych, bo są bardziej miekkie i mam ich od metra... Każdy powinien użyć tego co podpowiada mu rozsądek.
Marcin

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Łowienie w morzu i w wodach słodkich - różnice
« Odpowiedź #35 dnia: 23.08.2018, 10:13 »
Mardead świetny post na temat surfcastingu. Trzeba mocno pomyśleć nad tą formą spędzania wędkarskiej aktywności. Tylko mam pytanie. Załóżmy, że jako laik chciałbym w okresie wrzesień-listopad pojechać sobie gdzieś nad Bałtyk, aby połowić z plaży. No i teraz czym mam się kierować przy wyborze miejscówki, aby coś złowić. I czy to jest dobry okres na takie łowienie, czy może lepiej jechać wiosną. Jak jadę na wakacje to wiem czym się kierować przy wyborze plaży. A wybrzeże długie i jest w czym wybierać ;)  Jednak w tym wypadku nie chciałbym jechać kilkaset kilometrów w ciemno tylko z tego powodu, że jest tam plaża i morze.

BTW jako, że dużo osób we wrześniu, październiku jeździ na jakieś "last minute" na południe Europy to wrzucę jeszcze filmik z łowienia bolonką ze spławikiem i białymi robakami (jest też pokazana tam budowa zestawu)


 

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 469
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łowienie w morzu i w wodach słodkich - różnice
« Odpowiedź #36 dnia: 25.08.2018, 07:29 »
Jak będę mieć ciut więcej czasu, to napisze, co jak i gdzie łowić.
Marcin

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 899
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Łowienie w morzu i w wodach słodkich - różnice
« Odpowiedź #37 dnia: 25.08.2018, 09:15 »
Dodam taka obserwacje z podglądania i posłuchania wędkarzy z Międzyzdrojów (miejscowi).
Nie mają takich super wypasionych zestawów i nie rzucają aż tak daleko.
Ich super autem jest znajomość stanowiska i zachowania ryb w określonej porze roku i danej pogodzie.
I w skali roku mają imponujące wyniki, szczególnie wiosną i najlepsze jesienią.
... Jak dożyję to na emeryturze sie tam w te pory roku wybiorą. ;)
;)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łowienie w morzu i w wodach słodkich - różnice
« Odpowiedź #38 dnia: 05.07.2019, 21:46 »
Cholerny wiatr nie pozwala mi w morzu połowić. Ale byłem dzisiaj pouczyć się rzucać. Po wykonaniu kilkunastu rzutów pod rząd ręka po prostu odpada. Taki morski trebusz plus wielki kołowrotek i ciężarek 120 g to wykańcza ramię jak się patrzy...

W każdym razie najpierw poćwiczyłem normalne rzuty zza głowy. Leciało naprawdę daleko, ale czułem, że to nie to. Że kij się nie ładuje jak należy.

Potem zacząłem próbować OTG. Po kilkunastu próbach zaczęło ładnie wychodzić. No... to już leciało w cholerę. Prawie do końca falochronów w Ustce. Rzuciłem raz wzdłuż plaży. Rzut mi nie wyszedł za bardzo, ale też ze sporym wiatrem rzuciłem. W każdym razie do ciężarka zrobiłem... 150 dużych kroków. Całkiem nieźle.

Próbowałem też kilka razy pendulum cast, ale na razie to nie dla mnie. Przeciążenia przy rzucie są ogromne i się po prostu bałem, że jak mi coś nie wyjdzie, to stracę palec, albo poleci gdzieś w cholerę i kogoś na horyzoncie zabiję...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łowienie w morzu i w wodach słodkich - różnice
« Odpowiedź #39 dnia: 19.02.2023, 17:57 »
Podczepię się pod wątek z pytaniem. Nad Bałtykiem w basenach portowych (np. Puck, Władysławowo) widać jak wędkarze łowią ryby. Łowią na różne wędki (teleskopy, spiningi oraz feedery). Przy czym zestaw składa się z ciężarka w postaci pałeczki kończącej zestaw oraz jakiegoś kolorowego "majtającego się cusia" zamontowanego jakieś 20-30 nad ciężarkiem. Taki zestaw wędkarze zarzucają na różne odległości od bardzo bliskich do dalekich w basen portowy. Jako linkę wędkarze wykorzystują plecionkę (przeważnie) oraz żyłkę. Może wiecie jak nazywa się taki zestaw i jakie ryby można łowić na taki zestaw?
Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łowienie w morzu i w wodach słodkich - różnice
« Odpowiedź #40 dnia: 19.02.2023, 18:23 »
Czy ściągają przy tym zestaw energicznie podszarpując?

Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 240
  • Reputacja: 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łowienie w morzu i w wodach słodkich - różnice
« Odpowiedź #41 dnia: 19.02.2023, 18:37 »
Brzmi trochę jak choinki śledziowe lub surfcasting. Wygooglaj jedno i drugie. W surfie wędki stoją pionowo na plaży zazwyczaj wysoko. Choinką się z ręki łowi. W Surfie ciężarek prawidłowo jest podłużny ale taki bardziej w formie piramidy, żeby dobrze zestaw w piasku kotwiczył i tutaj to takie morskie łowienie z gruntu. Przy zestawie śledziowy - jak sama nazwa wskazuje - głównie śledzie, czasem wieszają się okonie ale to sporadycznie. Często też łowi się drapieżniki z takim krótkim dyndającym się troczkiem, ale jeszcze mamy zakaz spinningu do 1 marca.

Zatoka też wbrew pozorom jest bardziej słodka i sporo gatunków łowi się standardowych typu leszcze lub karasie :)
Plum

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Łowienie w morzu i w wodach słodkich - różnice
« Odpowiedź #42 dnia: 19.02.2023, 18:43 »
Podczepię się pod wątek z pytaniem. Nad Bałtykiem w basenach portowych (np. Puck, Władysławowo) widać jak wędkarze łowią ryby. Łowią na różne wędki (teleskopy, spiningi oraz feedery). Przy czym zestaw składa się z ciężarka w postaci pałeczki kończącej zestaw oraz jakiegoś kolorowego "majtającego się cusia" zamontowanego jakieś 20-30 nad ciężarkiem. Taki zestaw wędkarze zarzucają na różne odległości od bardzo bliskich do dalekich w basen portowy. Jako linkę wędkarze wykorzystują plecionkę (przeważnie) oraz żyłkę. Może wiecie jak nazywa się taki zestaw i jakie ryby można łowić na taki zestaw?
Dropshot. To metoda spinningowa.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łowienie w morzu i w wodach słodkich - różnice
« Odpowiedź #43 dnia: 19.02.2023, 18:45 »
Czy ściągają przy tym zestaw energicznie podszarpując?
Nie. Zarzucają, odkładają wędki i rozmawiają :) Łowili tak dziś w basenie portowym.
Marcin

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 240
  • Reputacja: 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łowienie w morzu i w wodach słodkich - różnice
« Odpowiedź #44 dnia: 19.02.2023, 18:48 »
Czy ściągają przy tym zestaw energicznie podszarpując?
Nie. Zarzucają, odkładają wędki i rozmawiają :) Łowili tak dziś w basenie portowym.

To na 99% Surfcasting. Spiningować nie można jeszcze.

Ryby to wszystko co złowisz na przynęty naturalne (robaki, filecik) w Bałtyku. Flądry, leszcze, karasie, okonie, jazie czasem sandacze lub belona.
Plum