Autor Wątek: Slider, czyli odległościówka ze spławikiem przelotowym  (Przeczytany 65154 razy)

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 93
Odp: Slider, czyli odległościówka ze spławikiem przelotowym
« Odpowiedź #75 dnia: 09.01.2019, 22:33 »
Zgodnie z zapowiedzią, zrobiłem ostatnio testy, łowiąc na slidera i konstruując zestaw w ten sposób, że spławik nie opierał się na obciążeniu głównym, a zawieszony był wyżej.
Tym razem użyłem slidera Cralusso z wbudowanym obciążeniem = 3 g podpartym na żyłce głównej jedną mniejszą śruciną. Jakieś 45 cm poniżej zawieszone było obciążenie główne o masie ok. 11 g. 30 cm niżej znajdowały się ciężarki sygnalizacyjne w miejscu łączenia linki głównej z przyponem.
Odległość od miejsca podparcia spławika do obciążenia głównego była dobrana tak, że koniec antenki zwisającego spławika znajdował się ok. 10 cm od obciążenia głównego.
Spławik założony był bezpośrednio na żyłkę, bez żadnych łączników.

Z pewnością taki zestaw ma bardzo małą skłonność do splątań. Ciężkie obciążenie główne napina żyłkę poniżej spławika i zmniejsza ryzyko jej owinięcia się wokół anteny.

Był to dość ciężki zestaw, a ja nie dysponuję wędką spławikową do mocnego rzucania takim zestawem. Dlatego moje rzuty nie były zbyt mocne.
Taki zestaw wydaje się jednak latać nieco bliżej i nieco więcej siły trzeba włożyć, by umieścić go na danej odległości w porównaniu do zestawu ze spławikiem spoczywającym na obciążeniu głównym. Miałem zaklipowane na 32 metrach.

Spławik spoczywający na obciążeniu głównym leci prosto. Spławik zawieszony wyżej podczas lotu przemieszcza się w różne strony. Ma się wrażenie, jakby rzut miał finalnie wyjść mało celny. I faktycznie, nie jest tak celny, ale trzeba przyznać, że celność jest całkiem akceptowalna. Myślę, że jeśli obciążenie główne jest dość ciężkie, to ruchy spławika nie są w stanie na tyle mocno zakłócić toru lotu, by rzut wyszedł bardzo niecelny.
A jeśli ktoś takim zestawem nie rzuca bardzo daleko, to w zupełności może on mu się sprawdzać.

To jak mniemam nic innego jak system czeski? Pepa Konopasek u Górka taki montuje (12:30 min filmiku) i podobno takim łowi (jak zresztą i pozostali Czesi):


Oni zresztą w ogóle nie używają spławików typu slider tylko robia przelotowe wagglery zgodnie z opisem:

https://gorek-gliny.pl/mistrzostwa-europy-w-wedkarstwie-splawikowym-2015-obszerna-relacja-zwyciezcow-reprezentantow-czech/

Cytuj
Prawdopodobnie jako jedyni na całych mistrzostwach nie stosowaliśmy zestawów typu slider, lecz pierwotnej odmiany przelotowego wagglera. Na naszych rodzimych zawodach metoda odległościowa jest równie dominująca jak u Was w Polsce tyczka. Do tego stopnia przez lata przywykliśmy do przelotowego wagglera, że jesteśmy sceptyczni wobec nowych rozwiązań, w tym m.in. zestawu typu slider (20% obciążenia w spławiku, 80% na żyłce). Nasze zestawy budowaliśmy na wagglerach 8-12g, z których ściągaliśmy 3-4g obciążenia, które przenosiliśmy na żyłkę według określonego schematu.


Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 902
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Slider, czyli odległościówka ze spławikiem przelotowym
« Odpowiedź #76 dnia: 09.01.2019, 22:50 »
Myślałem troszkę o tym jak ograniczyć ilość splątań w łowieniu sliderem. Tak jak przedstawił to kiedyś Mateo, mamy kilka sposobów mocowania śrucin pod spławikiem, czyli m,in. metodę angielską, belgijską, itp. A jakby tak pod spławikiem zastosować tak z 10-15 cm skrętki... no i dołożyć jeszcze śruciny... Ciekawe jakby wtedy się zestaw zachowywał

To w sumie podobna zasada jak z odcinkiem fluorocarbonu - większa średnica niż żyłka główna i większa sztywność zestawu w newralgicznym miejscu.
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Slider, czyli odległościówka ze spławikiem przelotowym
« Odpowiedź #77 dnia: 10.01.2019, 22:37 »
To jak mniemam nic innego jak system czeski?
Ja myślę, że to jeszcze jakaś inna odmiana :-)
W omawianym na filmie systemie czeskim zastosowano właśnie taki przelotowy waggler, czyli większe obciążenie na spławiku i mniejsze niżej na żyłce.
Ja zaś zastosowałem zestaw sliderowy, czyli spławik nieco dociążony z większością obciążenia na żyłce. Różnił się on jednak od klasycznego zestawu sliderowego tym, że spławik nie opierał się bezpośrednio na obciążeniu głównym, tylko był umieszczony wyżej. Tym z kolei przypominał przytoczony czeski zestaw z przelotowym wagglerem.
Nie wiem, czy testowany przeze mnie ma jakąś nazwę. Może to system polski? :) Spławiki przelotowe były u nas zawsze bardzo popularne. Inaczej w Anglii, gdzie zwykle poławiano spławikami mocowanymi na stałe. Pewnie wynika z tego, że nasze wody są głębsze. Nad wodą widać, że rodacy w przeróżny sposób montują te przelotowe spławiki. Rzadko jednak coś przyjmuje nazwę systemu polskiego. Są systemy angielskie, belgijskie, włoskie, niemieckie, czeskie...
Pozdrawiam
Mateusz

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Slider, czyli odległościówka ze spławikiem przelotowym
« Odpowiedź #78 dnia: 11.01.2019, 11:43 »
Dlatego trzeba dużo wspominać, ze jest takie coś jak system polski :D będziemy mieli coś swojego :D
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Offline PrzemekM

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja: 109
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Piaseczno
Odp: Slider, czyli odległościówka ze spławikiem przelotowym
« Odpowiedź #80 dnia: 24.04.2019, 11:08 »
Witam,

jakich rurek używacie do zrobienia metody belgijskiej? gdzie kupić? , jakieś pomocne linki do stron?

pozdrawiam
Przemek

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 902
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Slider, czyli odległościówka ze spławikiem przelotowym
« Odpowiedź #81 dnia: 24.04.2019, 11:15 »
Cześć, ja aktualnie używam rurek Cralusso, ze sklepu Leszcz. Rurki jak rurki nie warte takiej ceny, a sklep porażka jeśli chodzi o podejście do klienta.

Poszukaj w sklepach dla modelarzy - ta sama rurka, a cena za metr niższą niż za 15 cm Cralusso.

Ja niestety za późno się zorientowałem i przepłaciłem za "markowe".
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline PrzemekM

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja: 109
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Piaseczno
Odp: Slider, czyli odległościówka ze spławikiem przelotowym
« Odpowiedź #82 dnia: 24.04.2019, 11:24 »
dzięki za odpowiedź.
pozdrawiam
Przemek

Offline artek135

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Wartą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Slider, czyli odległościówka ze spławikiem przelotowym
« Odpowiedź #83 dnia: 24.04.2019, 11:55 »
Cześć, ja aktualnie używam rurek Cralusso, ze sklepu Leszcz. Rurki jak rurki nie warte takiej ceny, a sklep porażka jeśli chodzi o podejście do klienta.

Poszukaj w sklepach dla modelarzy - ta sama rurka, a cena za metr niższą niż za 15 cm Cralusso.

Ja niestety za późno się zorientowałem i przepłaciłem za "markowe".
Kamil jaka srednica tej rurki zeby pasował okragły ołów cralusso?
Artur
Okręg Poznań
C&R

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 902
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Slider, czyli odległościówka ze spławikiem przelotowym
« Odpowiedź #84 dnia: 24.04.2019, 12:19 »
Nie mogę znaleźć linka to strony, z której je je kupowałem. Polecał mi je jeden kolega z forum, może to przeczyta i wrzuci adres :)

Te rurki wyglądają jak Cralusso, tyle,ze nie są pocięte na krótki i jeśli zamówisz metr, to masz w jednym kawałku, który doceniasz sam.

Z tego co pamietam średnica zewnętrzną około 2 mm, a wewnętrzną 1 mm.
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline artek135

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Wartą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Slider, czyli odległościówka ze spławikiem przelotowym
« Odpowiedź #85 dnia: 24.04.2019, 12:46 »
Nie mogę znaleźć linka to strony, z której je je kupowałem. Polecał mi je jeden kolega z forum, może to przeczyta i wrzuci adres :)

Te rurki wyglądają jak Cralusso, tyle,ze nie są pocięte na krótki i jeśli zamówisz metr, to masz w jednym kawałku, który doceniasz sam.

Z tego co pamietam średnica zewnętrzną około 2 mm, a wewnętrzną 1 mm.
takie coś znalazłem:
https://modelemax.pl/pl/bowdenygniazda/28296-bowden-rurka-2-1-mm.html
Artur
Okręg Poznań
C&R

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 902
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Slider, czyli odległościówka ze spławikiem przelotowym
« Odpowiedź #86 dnia: 24.04.2019, 12:57 »
Dokładnie taka i chyba nawet z tej strony zamawiałem.
Dzięki :)
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Offline Dawid1987

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Slider, czyli odległościówka ze spławikiem przelotowym
« Odpowiedź #88 dnia: 02.04.2020, 10:15 »
Witam,

A ja mam jeszcze takie pytanie odnośnie tego systemu 'czeskiego' (powyżej przytoczony filmik z montażem wagglera przelotowo). W jakich warunkach lepiej użyć owego wagglera montowanego przelotowo (ten system czeski jak to Gorek zwie) a w jakich zwykłego slidera? Bo z tego co rozumiem oba są używane na głębszych wodach i w trudniejszych warunkach.

Pzdr

Dawid

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 93
Odp: Slider, czyli odległościówka ze spławikiem przelotowym
« Odpowiedź #89 dnia: 02.04.2020, 16:03 »
Oba te sposoby są sobie równoważne - jeden i drugi jest przelotowy. One nie są "albo/albo".

https://gorek-gliny.pl/gorek-poleca-14-zestaw-do-odleglosciowki-cz-2-zestaw-przelotowy/