Autor Wątek: Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g - prezentacja  (Przeczytany 8270 razy)

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g

Zapraszam do przeczytania prezentacji tytułowej wędki. Będzie trochę danych technicznych, zdjęć, filmy i kilka zdań ode mnie. Od początku 2018 roku posiadam 2 sztuki takich kijów (kupiłem łącznie 4 szt, ale o tym na końcu).



Pierwsze wrażenia

Wyjąłem kije i już podczas składania zauważyłem pewne defekty. Na drugim elemencie jednej wędki pierścień przelotki ledwo się trzymał ramki, był źle wklejony. Na trzecim elemencie brakowało pierścienia w jednej ramce. Na jakiejś stronie widziałem test wersji Method Feeder i tam na kilku fotkach widać, że na szczytówce również brakuje pierścienia. Na kilku omotkach przelotek lakier był ponad 2x grubszy niż na pozostałych, słabo wyglądały takie dziwne pogrubienia.

W oczy od razy rzucają się bardzo małe przelotki, głównie startowa. Na dodatek jest ona dość blisko kołowrotka. Na pewno wpływa to na krótsze rzuty. Mam zamontowaną Okumę Longbow XT 640 i podczas rzutu wyraźnie słychać i czuć na wędzisku jak żyłka (Daiwa Hyper Sensor 0,26) mocno hałasuje przeciskając się przez takie wąskie światło pierwszych przelotek. Zwoje ze szpuli są od razu mocno gaszone i żyłka jest hamowana.




Pokrowiec

Wędkę dostajemy w marnym, szmacianym, prześwitującym pokrowcu. Wykonany z tkaniny o małej gęstości. Naprawdę tandeta jak na flagowy model, do tańszych kijów dają lepsze.







Pierwszy element

Ogólne wykonanie nie najgorsze, aczkolwiek korek jest słabej jakości. Jest to w zasadzie cienka owijka imitująca korek. Nawet przy delikatnym obchodzeniu się z wędką szybko pojawiają się w nim ubytki. Dobrym rozwiązaniem jest zakończenie dolnika gumową stopką. Uchwyt kołowrotka nie luzuje się, trzyma w miarę OK, ale moje Okumy podczas zwijania zestawu lekko bujają się na boki pomimo mocnego dokręcenia. Lakier w słońcu ładnie połyskuje, ciekawa grafika.  Brakuje uchwytu do zaczepienia haczyka. Przelotka jest 3-stopkowa.

Dane techniczne:
- średnica wewnętrzna pierwszej przelotki 10 mm, jej odległość od stopki kołowrotka 49 cm
- średnica dolnej rękojeści 23 mm, górnej 26-23 mm (lekki stożek)
- średnica blanku powyżej rękojeści 19,2 mm a na górnym końcu 12 mm
- średnica uchwytu kołowrotka 20 mm
- długość elementu 126,5 cm





















Film z prezentacją dolnika




Drugi element

Zamontowane są 4 przelotki 2-stopkowe. Ich średnice wewnętrzne to 8, 6, 5, 5 mm. Średnica zewnętrzna blanku na dole to 14,2 mm a na górze 6,6 mm. Długość elementu 125 cm

Foto pierwszej i ostatniej przelotki elementu







Trzeci element

Również posiada 4 przelotki (1-stopkowe), średnice to 3,5, 3,5, 2,8, 2,8 mm.  Średnica blanku na dole 7,8 mm a na górze 4,1 mm. Długość elementu 71,5 cm a wraz ze szczytówką 122 cm

Foto pierwszej i ostatniej przelotki elementu








Szczytówki

Dostajemy 5 sztuk (3 szklane i 2 węglowe) w plastikowej tubie. Duży plus, daje nam to dość uniwersalne wędzisko. Do methody lub zwykłego koszyka na stojącej wodzie oraz przy spokojnym wietrze najczęściej używam zielonej. 10 cm ukleje trzęsą nią bardzo wyraźnie.  Żółtą montuję podczas silniejszego wiatru oraz dla koszyczków od 40 g). Biała dobra będzie do dłubaniny a węglowe przydadzą się na rzekę. Długość szczytówek to 56 cm. Średnica podstawy to 2,85 mm. Blokują się one w trzecim elemencie na grubości 2,95 mm. Przelotek jest 6 sztuk, każda o średnicy wewnętrznej 2,80 mm.

Opis szczytówek:
biała – UL szklana
zielona – L szklana
żółta – M szklana
pomarańczowa – MH węglowa
czerwona – H węglowa

















Wyważenie kija

Waga realna wędki to 255 g. Wyważenie kija z Okumą Longbow XT 640 (345 g) jest 17 cm powyżej stopki kołowrotka.





Różnice w długościach elementów po złożeniu do transportu




Na poniższym zdjęciu pokazałem pod jakim kątem żyłka jest załamana w stosunku do blanku między kołowrotkiem a pierwszą przelotką. Linkę zaczepiłem o klips i obróciłem szpule tak, aby był on na samym dole.




Kij w całej okazałości





Ugięcie, akcja

Fotki z ugięcia kija. Na drabince zrobiłem sobie uchwyt, w którym zamocowany był dolnik, dzięki czemu jego położenie było na każdym foto takie samo (oprócz 1kg)













Poniżej film z podnoszenia 1000 g



Film z wymachu w slow motion (niestety YT uparcie przetwarza to wideo tylko do 480p, pomimo nagrania w 720p)



Kij ma spory zapas mocy w dolnej części, z rybą ponad 10kg nie powinno być problemu aby ją przytrzymać. Ugięcie jest raczej typowo szczytowe. Wg mnie blank nie jest zbyt szybki, średnio-wolno gaśnie po wymachu.



Zasięg rzutów

Test zrobiłem dla trzech koszyczków. Na wspomnianym wyżej zestawie (zamontowana szczytówka zielona) przywiązałem podajnik  Drennan L 35 g, 45 g oraz klasyczny koszyk średniej wielkości 30 g. Napełniłem je mixem 50/50. Wykonałem co najmniej po 10 rzutów każdym przy bezwietrznej pogodzie. Oto  wyniki:

Drennan 35 g - 70 m
Drennan 45 g - 75 m
Koszyk 30 g -  55 m

Rzucałem różnymi sposobami i więcej wycisnąć nie potrafiłem. Wyniki nie są złe, natomiast były wyraźnie lepsze, gdyby nie te idiotycznie małe pierwsze przelotki. Jak widać pomimo zastosowania cięższego podajnika zasięg wzrósł nieznacznie. Dało się odczuć, że jego ciężar (z towarem około 65 g)  jest taką górną granicą optymalnego ładowania kija. Bez obaw rzucałem ESP L 56 g ( 90 g z towarem), lecz ze względu na brak strzałówki nie cisnąłem zbyt mocno, aby nie zerwać podajnika. Podczas wyrzutu koszyków czuć, że blank jest mało sprężysty. Wg mnie brakuje mu dynamiki, taki lekko flakowaty.



Podsumowanie

Plusy i minusy, wg mnie takie najistotniejsze to:

+ dużo szczytówek
+ waga/cena, aczkolwiek konkurencja nie śpi i w podobnej kwocie możemy nabyć inne kijki o podobnej wadze. Być może na warsztat i do recenzji trafi Okuma Ceymar, która za podobną cenę prezentuje się całkiem nieźle.
- mała powtarzalność wykonania (co kij to inny)
- słabe oraz małe przelotki, braki w pierścieniach


Na koniec wyjaśnię o co chodziło z tymi czterema sztukami. Na start kupiłem od razu 2 wędki od jednego sprzedawcy. Jedną z nich, tą która miała braki w przelotkach odesłałem z powrotem i u innego zakupiłem kolejną (trzecią). Na pierwszy rzut oka wszystko OK, ale podczas machania wędka wyraźnie mocniej uginała się kilka cm powyżej górnej rękojeści. Porównałem pierwsze składy obu wędek i ta musiała mieć jakąś wadę w blanku. Pod palcami nie czułem jakiegoś uszkodzenia, zgniecenia, ale wyginała się nienaturalnie w tym punkcie. Znów odesłałem i zamówiłem kolejną (czwartą). Ta już na szczęście okazała być się OK. Także być może miałem wyjątkowego pecha lub te kije po prostu są tak robione i co sztuka to inna.



Dziękuję za uwagę


Offline Pajone

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 923
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk - Bytom
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g - prezentacja
« Odpowiedź #1 dnia: 13.11.2018, 18:49 »
Dobra robota :thumbup:
Paweł

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g - prezentacja
« Odpowiedź #2 dnia: 13.11.2018, 18:58 »
Jak dla mnie to najlepsza recenzja n sigu!
Duży :thumbup:
Maciek

Offline Jamesik74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g - prezentacja
« Odpowiedź #3 dnia: 13.11.2018, 19:06 »
Super opis 👍
Bardzo jestem ciekaw różnicy pomiędzy tą wędką a wersją UV metod feeder 350/90 którą kilka dni temu kupiłem . Może ktoś równie dokładnie opisze - porówna . Zastanawiałem się czy szczytówki w tych wędkach mogą być stosowane wymiennie ale w Method feeder średnica to 2,75 mm mierzone mikromierzem .
Marcin

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g - prezentacja
« Odpowiedź #4 dnia: 13.11.2018, 19:11 »
Dziękuję za miłe słowa, dużo czasu pracowałem nad tą prezentacją.

Kolega motov8 posiada taką jak ja oraz tą 3,50 Method Feeder. Napisz do niego, może coś podpowie.

Szczytówka zielona w najgrubszym miejscu (pomiędzy nasadą a pierwszą przelotką) ma 3,23 mm a blokuje się ona w 3 elemencie na grubości 2.92 mm. Mierzone mikrometrem

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 084
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g - prezentacja
« Odpowiedź #5 dnia: 13.11.2018, 19:42 »
Gdyby ta wędka była choć w połowie tak dobra jak Twoja recenzja,to byłby to najlepszy feederek na rynku :D Super recka (Y)

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 994
  • Reputacja: 176
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g - prezentacja
« Odpowiedź #6 dnia: 13.11.2018, 19:58 »
:thumbup: za dogłębną recenzję.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g - prezentacja
« Odpowiedź #7 dnia: 13.11.2018, 20:00 »
Kawał dobrej roboty. Jestem pod wrażeniem :thumbup:
Jacek

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 469
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g - prezentacja
« Odpowiedź #8 dnia: 13.11.2018, 20:01 »
Świetna prezentacja, na pewno przyda się nie jednemu przyszłemu użytkownikowi. Brawo i :thumbup:
Marcin

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g - prezentacja
« Odpowiedź #9 dnia: 13.11.2018, 20:02 »
Dołączam się. Świetna recenzja :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline DarekM

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 546
  • Reputacja: 67
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź / Burzenin
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g - prezentacja
« Odpowiedź #10 dnia: 13.11.2018, 20:03 »
Świetna robota Zbigniew :bravo: :thumbup: :beer:
Widać zapas mocy w dolniku, ja bym się bał dżwignąć nią 1 kg :o
Pozdrawiam Darek

Offline Marko

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 499
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Brodnica
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g - prezentacja
« Odpowiedź #11 dnia: 13.11.2018, 20:10 »
Robota na 5 :bravo: :)

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g - prezentacja
« Odpowiedź #12 dnia: 13.11.2018, 20:20 »
Jedna z lepszych prezentacji na tym Forum :bravo: Szkoda, że producenci nie podchodzą do opisów swoich produktów w tak profesjonalny sposób ;)
Dzięki wielkie, Zbyszku! :thumbup: :thumbup:
Pozdrawiam,
Maciek

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 908
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g - prezentacja
« Odpowiedź #13 dnia: 13.11.2018, 20:25 »
??? Ale recenzja ??? :thumbup:
Zbyszek

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mikado Ultraviolet Light Feeder 3,60 m / 90 g - prezentacja
« Odpowiedź #14 dnia: 13.11.2018, 20:28 »
Kawał dobrej roboty :thumbup:
Bartek