Autor Wątek: Daiwa Cast'izm Feeder 13,6ft - prezentacja po zakupie  (Przeczytany 5734 razy)

Offline jazgarek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 474
  • Reputacja: 118
Cześć,

Chcę wam dziś zaprezentować mój najnowszy zakup – Daiwę Castizm Feeder 13,6 ft, Jest to model jeszcze słabo dostępny w naszym kraju, dlatego też  zapraszam do lektury.

Dane producenta
Długość – 13,6 ft, długość zmierzona 4120 mm
Waga – 286 g, waga wskazała 292 g
Ilość składów – 3 + 3.
Ciężar wyrzutu – 100g

Co w komplecie?
Do wędki dostajemy bardzo dobrej jakości pokrowiec na zestaw z kołowrotkiem. Wewnątrz znajduje się mała kieszonka na tubę ze szczytówkami. Całość wykonana bez zastrzeżeń.

Jakoś wykonania
Na najwyższym poziomie. Pierwszy skład oraz szczytówki polakierowane, dwa środkowe składy bez lakieru. Bardzo solidny, prosty i pewny uchwyt Fuji skręcany od góry. Mocne przelotki, wklejone równo, bez nadlań. Świetnie spasowane złącza V-Joint. Przyjemnie ścięty korek, zarówno od dołu jak i od góry. Składany zaczep na haczyk.

Ilość i rozkład przelotek
1 skład – jedna  trzystopkowa przelotka o średnicy 25,2 mm, oddalona od osi stopki kołowrotka o 71 cm.
2 skład – trzy trzystopkowe przelotki o średnicach: 19,8 mm, 15,6 mm, 11,7 mm. Pierwsza przelotka oddalona od  osi stopki kołowrotka o 119 cm.
3 skład – 4 trzystopkowe przelotki

Szczytówki
W zestawie znajdują się trzy szczytówki – 2oz (biała), 3oz( żółta), 5oz (czerwona)
Na szczytówkach znajduje się 6 przelotek – dwie pierwsze o średnicy 4 mm, cztery kolejne 3 mm.
Długość całkowita szczytówek – 71 cm.
Średnica – 3,6 mm.

Wyważenie
Wędka posiada długi dolnik, co może nieco poprawić wyważenia. Odległość od osi stopki kołowrotka do końca dolnika wynosi 55,5 cm.
Pod Castizma podpiąłem Daiwę TD Feeder 4012 QD o sprawdzonej masie 458 g (z 250m żyłki 0,26mm). Przy okazji – średnica szpuli wynosi 57 mm. To taka mała dygresja odnośnie innego sprzętu Daiwy. ;) Do idealnego wyważenia sporo brakuje – odległość środka ciężkości od osi stopki kołowrotka wynosi około 21 cm.

Ugięcie
Steve na filmie promującym używa zwrotu „lovely playing action”. I muszę przyznać, że coś w tym jest. Castizm, mimo że jest wędką klasy long cast, zachowuje dość przyjemne, bardziej angielskie ugięcie. Pomimo mocnej i sztywnej pierwszej sekcji, reszta jest dość mięsista. Castizm nie jest sztywną pałą, już przy pierwszym kontakcie czuć przyjemną i ciepłą akcję. Zupełnie odmienne zdanie mam o wersji 14,2 ft, którą trzymałem w dłoni. Ta długość nie ma już tego „czegoś”, co by przyciągnęło na dłużej.
Na zdjęciach ugięcie z ciężarami o masie 500 i 800 g. Oba ciężary zostały uniesione przez wędkę. Wybaczcie nie do końca czytelne zdjęcia – uchwycenie czterometrowej wędki w domu jest bardzo problematyczne. ;)

Tyle na sucho. Prawdopodobnie pierwsze testy nad wodą dopiero w przyszłym roku.
Kuba

Offline Mateusz Kujawski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Reputacja: 40
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drulity
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Daiwa Cast'izm Feeder 13,6ft - prezentacja po zakupie
« Odpowiedź #1 dnia: 28.11.2018, 20:36 »
Jak by to ujął jeden z byłych trenerów a obecnie komentator meczu piłki nożnej ŚWIETNIE 👍😎
🎣🎣🎣

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Daiwa Cast'izm Feeder 13,6ft - prezentacja po zakupie
« Odpowiedź #2 dnia: 28.11.2018, 20:38 »
Jeszcze te zdjęcia z ugięciem i będzie bajka.  Szukam czegoś na przyszły sezon na łowienie w sporej odległości na zbiorniku koło 100ha. To będzie opcja nr 1

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline jazgarek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 474
  • Reputacja: 118
Odp: Daiwa Cast'izm Feeder 13,6ft - prezentacja po zakupie
« Odpowiedź #3 dnia: 28.11.2018, 20:42 »
Dalsza część zdjęć:
Kuba

Offline jazgarek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 474
  • Reputacja: 118
Odp: Daiwa Cast'izm Feeder 13,6ft - prezentacja po zakupie
« Odpowiedź #4 dnia: 28.11.2018, 20:43 »
I kolejne:
Kuba

Offline jazgarek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 474
  • Reputacja: 118
Odp: Daiwa Cast'izm Feeder 13,6ft - prezentacja po zakupie
« Odpowiedź #5 dnia: 28.11.2018, 20:44 »
Ostatnia porcja:
Kuba

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Daiwa Cast'izm Feeder 13,6ft - prezentacja po zakupie
« Odpowiedź #6 dnia: 28.11.2018, 20:55 »
Wielkie dzięki za prezentacje !
Naprawdę ciekawa opcja, wśród feederow na dystans. Nie dość, ze nie ma wielkiego cw, to na dodatek dosc fajnie się ugina.
Sam szukam dystansowego kija, bo mam pewne plany na przyszły sezon.
Kawał roboty, brawa dla Ciebie i :thumbup:
Czesiek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Daiwa Cast'izm Feeder 13,6ft - prezentacja po zakupie
« Odpowiedź #7 dnia: 28.11.2018, 21:32 »
I jak widzę te zdjęcia to mam wielką ochotę na tą wędkę :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Daiwa Cast'izm Feeder 13,6ft - prezentacja po zakupie
« Odpowiedź #8 dnia: 28.11.2018, 21:59 »
Dzięki za prezentację!
A czy możesz zrobić jej subiektywne porównanie z TD Power Method, bo też ją chyba masz, nie? Zależy mi zwłaszcza na porównaniu ich mocy i pracy/miękkości. Szukam czegoś na karpie 10-15 kg z dystansu ok 60-70 m i te dwie wędki mocno biorę pod uwagę. A że podobnie jak Twój Brat jestem makaroniarzem, to kluskowatość jest dla mnie mega ważna 😉

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Daiwa Cast'izm Feeder 13,6ft - prezentacja po zakupie
« Odpowiedź #9 dnia: 28.11.2018, 22:17 »
Świetna prezentacja i opis! Należą Ci się podziękowania :thumbup:
Nie ukrywam, że od pewnego czasu seria Cast'izm mocno chodzi mi po głowie ;)
Pewnie zacznę od wersji 11,6 oraz 12,6 ;)

EDIT: Całkiem ładnie wygląda na zdjęciach ugięcia. Nie widać wyraźnych "płaskich miejsc" na łączeniu. Na filmiku również ładnie to wyglądało, ale wiadomo... kwestia ujęcia ;)
Pozdrawiam,
Maciek

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Daiwa Cast'izm Feeder 13,6ft - prezentacja po zakupie
« Odpowiedź #10 dnia: 28.11.2018, 23:25 »
Dobrze prezentuje się ten kijek :thumbup: Ciekaw jestem jak wypadnie podczas sprawdzianu nad wodą, i czy faktycznie nadaje się zarówno do klasyka, jak i komercyjnego odławiania karpi.

Aż chyba ja się w tą zimę zbiorę, i napiszę coś o moich kijkach do łowienia "z dalsza" :)

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Daiwa Cast'izm Feeder 13,6ft - prezentacja po zakupie
« Odpowiedź #11 dnia: 29.11.2018, 06:34 »
Świetna prezentacja :thumbup: Kijek wygląda zacnie :)

Wysłane z mojego SM-T705 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline jazgarek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 474
  • Reputacja: 118
Odp: Daiwa Cast'izm Feeder 13,6ft - prezentacja po zakupie
« Odpowiedź #12 dnia: 29.11.2018, 19:55 »
Dzięki za prezentację!
A czy możesz zrobić jej subiektywne porównanie z TD Power Method, bo też ją chyba masz, nie? Zależy mi zwłaszcza na porównaniu ich mocy i pracy/miękkości. Szukam czegoś na karpie 10-15 kg z dystansu ok 60-70 m i te dwie wędki mocno biorę pod uwagę. A że podobnie jak Twój Brat jestem makaroniarzem, to kluskowatość jest dla mnie mega ważna 😉

Ciężko jest porównać dwie wędki o tak różnych długościach, w szczególności gdy na jedną z nich jeszcze nie łowiłem. Rozłożyłem obie, spróbujmy. :)


Obie wędki mają identycznej długości dolniki. Power Method ma zdecydowanie cieńszy blank, choć do najlżejszych dwunastek też nie należy. Co oczywiste, jest lepiej wyważona i lepiej leży w dłoni. Pierwsze dwie przelotki są umieszczone dalej od kołowrotka niż w przypadku Castizma. Są to jednak przelotki mniejsze.

Teraz najciekawsze. Power Method odbieram jako wędkę sporo sztywniejszą. Jest to zbieżny, szybki blank, który momentalnie gaśnie. Jest to typowy progres, który potrafi fajnie zapracować pod obciążeniem.

Z wrażeń użytkowych - świetnie się tym feederem zarzuca. Odległość łowienia na poziomie 60 - 70 m jest naprawdę komfortowa. Najdalej, przy całkowicie bezwietrznej pogodzie, zarzucałem w okolice 85 metra. Podajniki, których używałem to Preston ICS - SMALL 30 g, LARGE 30 i 45 g, X-LARGE 30 i 45 g. Ten ostatni jest moim zdaniem taką optymalną granicą dla tego kija, kiedy zarzuca się komfortowo i bezpiecznie. Power Method jest mocnym feederem. Bardzo pomaga przy holowaniu, zdecydowanie jest czym siłowo podciągnąć rybę. Mimo swojej sztywności nie odnotowałem większej ilości spinek niż w przypadku miękkich wędek. A łowiłem zarówno na żyłkę jak i na plecionkę ze strzałówką.

Pracę kija można obejrzeć tutaj:

Jest to krótki wycinek z holu karpia, bodajże 5,5 kg. Hol w wykonaniu Michała - Ryby. ;) Jak widać, Power Method potrafi fajnie zapracować. I to przy swojej bardzo dużej mocy.


Odnośnie Castizma. Jest to blank zdecydowanie bardziej mięsisty, nieco wolniej gaśnie. Ugięcie jest płynniejsze i głębsze. Mimo swojej długości sprawia wrażenie wędki nieco bardziej spolegliwej niż Power Method. Tyle w teorii. ;)
Kuba

Offline lipatl

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 362
  • Reputacja: 33
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Międzyborów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Daiwa Cast'izm Feeder 13,6ft - prezentacja po zakupie
« Odpowiedź #13 dnia: 02.12.2018, 00:05 »
Świetny opis, wielkie dzięki, napewno się przyda.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Tomek

Offline Bartek.B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 440
  • Reputacja: 451
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Daiwa Cast'izm Feeder 13,6ft - prezentacja po zakupie
« Odpowiedź #14 dnia: 02.12.2018, 08:37 »
Kawał dobrej roboty. :thumbup: :beer: