Autor Wątek: Budowa zestawu karpiowego do rzutu z PVA - jaka żyłka, przypon, etc.  (Przeczytany 13781 razy)

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Nie ma różnicy co tam włożysz chodzi o wagę i wielkość. Taki pva z 10 cm rzucisz może 50-60 m.

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Piszesz, że interesują Ciebie wszystkie przypony ,którymi osiągniesz 80 m. Chyba powinieneś zacząć od kija i kręcioła ,póżniej pletka czy żyłka, a na koniec zestaw końcowy.Przynajmniej ja tak to widzę.

Offline sherod

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Witam,

Odkopuje stary temat, ponieważ napotkałem mały problem z którym spotkałem się ostatnio na rybach.

Pierwszy raz udało mi się wybrać na całą dobę. Wrażenia super, ale to już innym razem :P

Chodzi o to, że przygotowałem sobie przypony, wyrzuciłem zestawy z PVA ok 22.00 no i zestawy leżały w wodzie do rana.
Przez całą noc nic się nie działo, więc ok 4.00 rano ściągam zestawy, żeby przerzucić od nowa.
Okazuje się, że jeden zestaw przy rzucie się zaplątał.

Łowię na zestaw z ciężarkiem z bezpiecznym klipsem, przypon z plecionki + PVA.
Takie zaplątanie czasami się zdarza, ale bardzo rzadko. Chciałbym jednak je wyeliminować całkowicie.

Czy zmiana na ciężarek przelotowy uchroni mnie od podobnej sytuacji?
Czy może zastosować inne przypony?
Jeśli chodzi o odległość to jest to jakieś 30-40m.
Pozdrawiam.

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 853
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Ja tylko małe pytanko : Jaka optymalna powinna być długość przyponu w takich zestawach ?
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Tylko hak jest wbijany na końcu PVA. Mniejszy ten pakiet i krótszy przypon, około 20 cm - na krótki dystans.
Można przeprowadzić/przełożyć hak u góry siatki i dopiero założyć przynetę na włos - wbić na samym dole. Na końcu lekko naciągnąć w górę siatki i zakręcić o supeł na PVA.


Dalekie rzuty

Przypon może być kombinowany z fluorocarbonu 0,30 z dowiązaną plecionką z hakiem. aby końcowy odcinek był miękki(Combi Rig)( zalecam takie rozwiązanie) Dla jasności, nie używam Leadcore.

Combi Rig

Nie sugerujcie się danymi markami produktów. Można to wykonać z dużo tańszych plecionek, stoperów i fluorocarbonu.
Obecnie na rynku jest wszystko tylko trzeba poszukać rozwiązania dla siebie.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline sherod

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Mam pytanie do pierwszego filmiku, bo wydaje mi się to ciekawym pomysłem (tańszym dla mnie, bo nie będę musiał kupować fluo itp.) - czy przy tak zawiązanym przyponie do siatki PVA zastosować ciężarek przelotowy czy z krętlikiem na klipsie?

Co do Chod Riga, może na próbę zakupie gotowy przypon FOXa, ciekawi mnie jak taki zestaw się zachowa z PVA.
Pozdrawiam.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Daj przelotowy. To nie jest Chod Rig tylko Combi Rig. Chod Rig-a również wykonasz sam, nie kupując drogich zestawów.
Na bezpiecznym klipsie nie rzucam bo i tak się wypnie.(chyba, że lekki i twarda, mocno naciągnięta gumka) Bezpieczny klips stosuję z miękką gumką do położenia zestawu i ciężarek zostaje w wodzie. Do rzutu z PVA wystarczy ciężarek 70 g, zależy czy kij wytrzyma. Nie przesadzaj z ciężarem PVA + ciężarek.

Napisałeś, że rzucasz na bezpiecznym klipsie. Jak się sprawdza, to rób jak Ci wygodnie.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline piotrrd

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
  • Reputacja: 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokółka
U mnie od dwóch lat tylko helikopter.
Do tego przypony tylko na bazie FC obojętnie czy ronni czy combi rig czy inne.
Zero problemów/splątań. Zestaw bezpieczny dla ryby gdzie by się nie zerwał zawsze ryba się uwolni i zostanie tylko hak w pysku.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Masz rację, szpulka FC zawsze powinna być aby zrobić sobie swój zestaw, tym bardziej rzutowy/helikopter.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline sherod

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Próbował ktoś kiedyś łowić zestawem helikopterowym z PVA?

Wydaje się to chyba niemożliwe.
Pozdrawiam.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Możliwe i banalne. Gdybyś przeczytał ten wątek cały, to byś trafił na ten ten artykuł, https://issuu.com/mariuszmajerski/docs/scalonedokumenty (od strony nr.14) Po drugie, opisów i sposobów, które można samemu wyszukać w internecie jest od groma. Musisz po prostu zrobić zestaw, pójść nad wodę i sprawdzić.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline sherod

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Możliwe i banalne. Gdybyś przeczytał ten wątek cały, to byś trafił na ten ten artykuł, https://issuu.com/mariuszmajerski/docs/scalonedokumenty (od strony nr.14) Po drugie, opisów i sposobów, które można samemu wyszukać w internecie jest od groma. Musisz po prostu zrobić zestaw, pójść nad wodę i sprawdzić.

Dzięki!
Pozdrawiam.