Autor Wątek: Smog  (Przeczytany 3622 razy)

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Smog
« Odpowiedź #30 dnia: 22.01.2019, 11:01 »
Tzn wprowadziłem w błąd. Nie używam ziemnego tylko propanu do ogrzewania hal ze zwierzętami. Ziemny był by jeszcze lepszy, ale koszty pociągnięcia nitki do mnie są olbrzymie. Sąsiad ma 200m do istniejącej instalacji. Chciał namówić sąsiadów na partycypację w kosztach, przedstawił wyliczenia i...
Panie, ja dopiero pięc zmieniłem na ekogroszek... Panie gdzie ja będę tyle i tyle wydawał jak ja w roku węgla zużyję 5 ton. Panie... itd.
Jak bym teraz budował dom, dołożenie do domu energooszczędnego lub pasywnego to maksymalnie 15% (35% jak się to zrobi źle). W Niemczech to 3-8% dodatkowych kosztów. Dopłaty mają tam ogromne.
To jest jedyna słuszna droga, lecz niestety otaczają mnie budynki, które mają nawet i po 50 lat. Sam mieszkam w budynku po byłej spółdzielni. Jak kiedyś budowali to każdy wie. Przez ściany w niektórych miejscach przechodziły promienie słoneczne. Mogłem sobie w łazience zrobić zegar słoneczny...


Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Piotr T

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 407
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chałupki
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Smog
« Odpowiedź #31 dnia: 22.01.2019, 11:26 »
Smog jest moim zdaniem głównie powodowany przez piece, w okresie letnim czy też wiosennym znika na dobre.
Niestety Polska miała już reagować 20 lat temu na to że węgiel to nie przyszłość, teraz to wszyscy odczuwamy Finansowo jak i zdrowiem. Tysiące górników w wieku 43lat na emeryturach odprawy itd. Kto za to płaci? My!!  Również nie rozumie tego że w Polsce Państwu się nic nie opłaca wszystkie biznesy były nie opłacalne i trzeba je sprzedać inwestorom zagranicznym :facepalm: :facepalm: :facepalm: Takie to proste lecz nasza władza jest taka zajebista że niestety latami będziemy jeszcze płacić za tego typu błędy.
Piotr

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 933
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Smog
« Odpowiedź #32 dnia: 22.01.2019, 11:39 »
Na mojej ulicy jesteśmy podłączeniu do sieci ciepłowniczej miejskiej. Sami mamy wymienniki ciepła i jest raczej ok.
Niestety sąsiednia dzielnica to w dużej części stare piece na węgiel a wiatr wiele od "ich" strony, tam niektórzy palą różnymi rzeczami ...
;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Smog
« Odpowiedź #33 dnia: 22.01.2019, 11:44 »
Ja myślę, że pomijamy jeden bardzo ważny fakt. Ludzie będą chorować i umierać przez smog, i pieniądze jakie trzeba będzie wydawać na leczenie, będą olbrzymie. Oczywiście, niektórym może to być na rękę, bo emerytur nie trzeb będzie płacić długo :)

Jednak to jest najgorsze, że nie spogląda się na zdrowie Polaków. Pieniądze na służbę zdrowia idą z podatków, wszyscy za to płacą (prawie) - więc można tu uzyskać olbrzymie oszczędności. Wiadomo, ze na zdrowiu się nie powinno oszczędzać. Ale nie w Polsce :-\ Lepiej zapobiegać niż leczyć, nieprawdaż?

Ja i tak uważam, że smog sprawił obecnej partii mocnego psikusa, bo ci chętnie by postawili na węgiel w całości. Nie mogą jednak tego robić, gdyż sytuacja w Polsce jest katastrofalna wręcz, normy przekroczone dziewięciokrotnie to jakiś koszmar. Pamiętam jak w latach 90-tych masa ludzie przeszła na gaz, gdyż był relatywnie tani. Popularny był tez olej opałowy. W pewnym momencie ich cena skoczyła tak, że ludzie nie potrafili związać końca z końcem. I wtedy powróciły kotły na węgiel, w wielkim stylu. Wiem, bo sprzedawałem te rzeczy ;) Teraz jednak sytuacja się odwraca, węgiel staje się bardzo drogi, do tego jest kłopotliwy, bo zanieczyszcza, oprócz powietrza są też popioły, nie wspominam o paleniu śmieci.

Żałuję, że w Polsce nie robi się tak. Pomaga się polskim firmom rozwinąć technologię paneli słonecznych, kotłów gazowych i elektrycznych, po czym daje ulgi i kredyty na ich montaż (technologii, nie tylko polskich produktów). Wspierano by polski kapitał oraz pomagano by ludziom wejść w te nowoczesne technologie. Niestety, często lobby węglowe jest zbyt mocne aby pójść w tę stronę, zaś w rządach brakuje wizjonerów. A ludziom nie przeszkadza bardzo, ze nie mają czym oddychać. Dziwne!
Lucjan

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Smog
« Odpowiedź #34 dnia: 22.01.2019, 11:56 »
nie rozumie tego że w Polsce Państwu się nic nie opłaca wszystkie biznesy były nie opłacalne i trzeba je sprzedać inwestorom zagranicznym :facepalm: :facepalm: :facepalm:
Nie opłaca się bo na każdego pracownika fizycznego przypada kilka osób zatrudnionych "za biurkiem". Przychodzi prywatny kapitał i pierwsze co robi to reorganizacja zatrudnienia i nagle firma zaczyna przynosić zyski. Oczywiście to tak w skrócie i uproszczeniu. Znam wiele takich przykładów z mojego podwórka.

Niestety, często lobby węglowe jest zbyt mocne aby pójść w tę stronę, zaś w rządach brakuje wizjonerów.
Wizjonerów Lucjan to może by się znalazło, tylko pokaż mi rząd, który zadrze z górnikami. :facepalm: Boją się ich jak diabeł święconej wody.

Adam

Offline Piotr T

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 407
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chałupki
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Smog
« Odpowiedź #35 dnia: 22.01.2019, 12:01 »
Dokładnie.
Piotr

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 162
  • Reputacja: 892
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Smog
« Odpowiedź #36 dnia: 22.01.2019, 12:10 »
Jeszcze jest jeden aspekt tej rozmowy, do tej pory nie poruszany, a mom zdaniem to podstawa problemu!

Jakość samego węgla - to iż jest coraz bardziej zasiarczony i nie spełnia wymogów - to już wiemy. Ale czemu tym gównem handlują? Odpowiedź jest prosta, tak jak piszecie, kopalnie muszą fedrować bo kilofki beda palić opony!!! Sam rząd dopuszcza syf na rynek.
Moim zdaniem, jakby było odpowiednie weryfikowanie tego co wpada na rynek jako węgiel opałowy dla ludzi, to by sytuacja była zupełnie inna. Sami nas trują, bo rząd świadomie dopuszcza syf na rynek!!! Mają stracha, bo pewnie połowę kopalń by musieli zamknąć.
Nie wspomnę o ruskim węglu, który obecnie stanowi około 40% całego węgla na rynku. Tu jakoś pisiorki milczą, ba, jakby zamknęli dopływ węgla ze wschodu, to by PKP Cargo zbankrutowało...


Adnotacja moderatora:
Wielokropek nie stanowi substytutu przecinka i kropki, prosimy nie nadużywać tego znaku.
Maciek

Offline Paweł_1971

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Odp: Smog
« Odpowiedź #37 dnia: 22.01.2019, 13:20 »
Największym paradoksem jest to, że termomodernizacja w polskim stylu powoduje jeszcze większy smog. Ocieplenie domu bez zmiany kotła to idealny przepis na produkcję pyłów i to jeszcze jest dotowane. Po dociepleniu ścian gwałtownie spada zapotrzebowanie na energię cieplną i co ludzie robią ? Zaniżają temperaturę na piecu zamiast zmniejszyć palenisko i spalać jak należy. Choć i tak już rzadko kto spala paliwa stałe w sposób efektywny. Dzisiaj to już niektórzy nie osiągają nawet drugiej fazy spalania, a gdzie do trzeciej.
Ten temat to rzeka, a że zajmuję się nim niejako zawodowo to nawet się nie rozkręcam ;)

W chwili gdy to piszę za oknem mam pokaz jak nie należy palić :facepalm: Sąsiad jeszcze nie nauczył się palić od góry, cała okolica we mgle.
Najśmieszniejsze jest to, że 150 m dalej jest szkoła, która szczyci się zamontowanymi czujnikami, a obok 2 domy, które tak potrafią czasem zadymić, że nie idzie odnaleźć wejścia do szkoły. :facepalm: Zapytałem kiedyś na wywiadówce czy jak czujnik wskaże przekroczenie norm to nie przyprowadzać dziecka do szkoły? Bez odzewu, bo córka musiałaby całą zimę zostać w domu.

Ja 3 lata temu robiłem gruntowny remont. Założyłem PV i wszystko w domu na prąd. Elektrownia zwróciła się w dniu montażu, bo wskoczyła w koszt instalacji grzewczej.
Jedyną moją obroną przed smogiem jest wentylacja mechaniczna, muszę pilnować kiedy ją włączyć lub wyłączyć albo kupić tira filtrów.
Jak montowałem panele to inni stukali się po głowie, dziś gdy widzą rachunki za prąd po 60 zł / 2 m-ce  to przychodzą podpytać i dobrze, bo to wygoda i zdrowie więc chętnie przeganiam demony.

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Smog
« Odpowiedź #38 dnia: 22.01.2019, 13:26 »
Ocieplenie domu bez zmiany kotła to idealny przepis na produkcję pyłów i to jeszcze jest dotowane.
Mylisz się. Nie dostaniesz dotacji na ocieplenie domu, dopóki piec nie zostanie zmieniony na "właściwy".  Bez tego każdy wniosek zostaje automatycznie odrzucony.
Adam

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 993
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Smog
« Odpowiedź #39 dnia: 22.01.2019, 17:46 »
U mnie tragedia zaczyna się wieczorem gdy straż miejska nie kontroluje i dodatkowo nie widać z którego komina unosi się toksyczny dym. Niestety mam sąsiada, który pali samym plastikiem wieczorem. Gdy otwieram okno szybko je zamykam bo nie da się oddychać, no ale nie zgłoszę własnego sąsiada na policję by ten przez całe życie krzywo na mnie patrzał. Dla mnie to jest chore... ludzie palą byle czym tylko aby troche ciepełka w domu było ale to, że zatruwają siebie i innych już ich nie interesuje. Gdybym mieszkał w blokach lub na chwile w innym miejscu napewno bym zgłosił takie szmaciarskie czyny na policje, no ale tak nie jest :/.

https://mapy.geoportal.gov.pl/IMAPLITE/KMZBPUBLIC.HTML
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 162
  • Reputacja: 892
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Smog
« Odpowiedź #40 dnia: 06.02.2019, 18:36 »
Pomiar z przed momentu.
Dzielnica miasta Żywca zabłocie.
PM10:
719 ug/m3   1438%

PM2.5:
441 ug/m3   1764%

PM1.0:
240 ug/m3
Stan bardzo zły

Maciek

Offline Rybitwa

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Smog
« Odpowiedź #41 dnia: 06.02.2019, 18:40 »
Akurat mamy takie złoża a nie inne i co z tego, że zasiarczony węgiel, mamy taki to więc palimy.